Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 11.02.2021, 20:51:55
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Auzi hilizeaza unui cretin, am dat din crez ce era important pentru subiect si el se crizeaza face spume la gura..

Tampit esti pentru remarca facuta si pentru sprijinul continuu adus unui idiot notoriu Moroco

Bai catelusule, ti-ai luat un rahatel spus de tine si te bucuri cat poti? Alergi prin curte vesel ca ti-ai gasit rahatelul cu care sa te veselesti..

Dar de rahatul pe care il mananci cand sprijinesti dogma nip si pe Moroco ce sa mai zici?


Refulator pe banda ce esti vad ca nici nu ai nevoie de provocare ca iti scoti mizeriile singur.


Dar de dogma sectara tot nu te lepezi sectare.

Iar crezul tot pe sectar il zici cu tot mancatul tau din gura gratuit.

Sectar de 2 parale

Auzi colo tii un tampit in brate pe Moroco si esti tare destept. Bine gandit, cretinul cu cretin se aduna..
Nimic de adăugat. ”Duhovnicul” ce luptă cu ”sectarul” ocărăște la greu credinciosul ca să tacă dracul din el. Asta zice ”teologul” că e practica ”ortodoxă” de luptă cu necredința.

Mă, tu ești debil mintal? (iartă-mă, n-am putut să mă abțin citind atâtea hule și ocări ”exorcizatoare” la adresa mea vrednice de un stadion de liga 4-a cu bar de muncitori ce fug de la lucru la subsolul tribunei)

De siluirea și hăcuirea limbii române, nu mai zic nimic.
E trist. Păcat de tine. Mi-e evident că nu știi ce-ți faci.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 11.02.2021 at 21:16:41.
  #242  
Vechi 11.02.2021, 20:57:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Nimic de zis, ”duhovnicul” ce luptă cu sectarul ocărăște la greu credinciosul ca să tacă dracul din el. Asta cică e practica ”ortodoxă”.

Mă, tu ești debil mintal? (iartă-mă, n-am putut să mă abțin citind atâtea hule și ocări ”exorcizatoare” la adresa mea.)
Citeste-ti postul sa vezi cat de debil mintal esti tu. M
Esti cu un pas inainte. Usor sa arunci si savezi pe altii Petru..


Nu ti-am corectat eu gramatica, nu ti-am scos ochii pe rahateii din mintea fiecaruia...

Eu am zis ca BOR e sfant si nu accept toti ratatii ca tine si Moroco sa improaste mizerii impotriva dogmei si a bisericii.

Cat timp esti in bratele sectare sa tii minte ca foar tulburare din asta o sa ai parte... Asta este partea sectarilor si aici si acolo.


Bine ai venit in linistea sectara. Ce pot sa iti zic esti un Moroco in devenire in curand o sa scrii posturi despre pamantul plat ca el si o sa faci prozelitism pe la usi sau pe forumuri vreo 15 ani de zile...

Daca eram singurul Petru care sa se fi ridicat impotriva satanei. Poate eu am un stil mai categoric neiinghitind tampenia ta si a lui Moroco atunci cand va ridicati impotrivaBisericii. Tine minte ca si AlinB si Igor au zis identic acekeasi probelem Apropo si Bor a zis la fel. Apropo si Cleopa. Doar 2-3 nebuni ca tine si Moroco spumega nebunii.

Bine ai venit in clubul lui Moroco. O sa mananci mancarea lui doar esti un sectar vad ca ai armele sectare de acum ai plecat la lupta contra bor si pro nip.. un prostovan ca tine care repedta ca dobitocul ca Moroco rar gasesti. Clubul nip se poate numi.. succesuri

Poate m-o ierta Hristos pentru vorbe, dar pe tine pentru hula impotriva Duhului si a Bisericii??

Mai gandeste-te in ce barca esti ca in nip nu te mantuiesti...

Numara-mi virgulele
Dogma nu o combati cu virgule sa stii

Last edited by gpalama; 11.02.2021 at 21:01:22.
  #243  
Vechi 11.02.2021, 21:10:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Nimic de zis, ”duhovnicul” ce luptă cu ”sectarul” ocărăște la greu credinciosul ca să tacă dracul din el. Asta cică e practica ”ortodoxă”.

Mă, tu ești debil mintal? (iartă-mă, n-am putut să mă abțin citind atâtea hule și ocări ”exorcizatoare” la adresa mea.)
Prostovan ordinar ce esti stai cu sectarul in brate, sugi diavolul din priviri, canti laude satanei, aduci ode diavolului.

Bai fraiere tu esti intreg la minte? Un prostovan care are un diavol in fata si care se hilizeste ca prostul. Debil mintal ce esti nu ai 2 neuroni educati in ortodoxie...

Daca aveai un dram de minte vedeai si ascultai de Biserica - secta adica diavolul.

Last edited by gpalama; 11.02.2021 at 21:16:51.
  #244  
Vechi 11.02.2021, 21:19:27
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Prostovan ordinar ce esti stai cu sectarul in brate, sugi diavolul din priviri, canti laude satanei, aduci ode diavolului.

Bai fraiere tu esti intreg la minte? Un prostovan care are un diavol in fata si care se hilizeste ca prostul. Debil mintal ce esti nu ai 2 neuroni educati in ortodoxie...

Daca aveai un dram de minte vedeai si ascultai de Biserica - secta adica diavolul.
Nimic de adăugat. ”Duhovnicul” ce luptă cu ”sectarul” ocărăște la greu credinciosul ca să tacă dracul din el. Asta zice ”teologul” că e practica ”ortodoxă” de luptă cu necredința.

Mă, tu ești debil mintal? (iartă-mă, n-am putut să mă abțin citind atâtea hule și ocări ”exorcizatoare” la adresa mea vrednice de un stadion de liga 4-a cu bar de muncitori ce fug de la lucru la subsolul tribunei)

De siluirea și hăcuirea limbii române, nu mai zic nimic.
E trist. Păcat de tine. Mi-e evident că nu știi ce-ți faci.

Ți-am dat și un citat ca să te cumințești așa ca de la duhovnic la ”duhovnic”!

”@gpalama, dacă tu așa ai învățat în ortodoxie să faci ca duhovnic atunci să știi că vine Domnul să te taie în două!

”Iar de va zice sluga aceea în inima sa: Stăpânul meu zăbovește să vină, și va începe să bată pe slugi și pe slujnice, și să mănânce, și să bea și să se îmbete,
46. Veni-va stăpânul slugii aceleia în ziua în care ea nu se așteaptă și în ceasul în care ea nu știe și o va tăia în două, iar partea ei va pune-o cu cei necredincioși.
47. Iar sluga aceea care a știut voia stăpânului și nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult.”


Dacă așa a învățat el să ducă lupta cea bună atunci parcă pot să-mi explic de ce face el circul ăsta pe forum având impresia că face bine.

@gpalama, iată că te-ai dovedit singur rupt de ortodoxie și contra ei căci tu o practici pe dos!” Petru7.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 11.02.2021 at 21:23:28.
  #245  
Vechi 11.02.2021, 21:23:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Amagiti care vorbiti doar amageli.

Visati despre ortodoxie dar prizati NIP si alte prostii.

Pana ajungeti ca Moroco. Unul care de 15 ani de zile ijura Biserica si se lupta cu totii pe forumuri. Si isi mai ia cate o scatoalca pana pleca punandu-si coada intre picioare...


Mare pacat de tine, ca stai in brate cu un tampit de profesie si nu vezi ca te-ai molipsit.

Nu imi purta tu de grija imi poarta Biserica. Pana acum sunt in cuvantul Bisericii chiar daca toti prostovanii si sectarii ma injura cu foc "ca nu sunt ca ei" si ca le-am dat vreo 2-3 toiege duhovnicesti pe spinare...

Prizeaza in continuare ca si Moroco, o sa ajungi ca el. Esti pe calea lui Moroco... Inca putin si o sa faci ca el pe forum

Vezi ca diavolul se molipseste, se ia, daca il tii peala.mult in brate.

Din ce vad ai iesit tu de la Glina si ai venit aici langa muncitori de liga a 4a. Esti ultra educat te pricepi sa numeri virgule, se pare ca doar atata poti.

Daca reciti dupa Moroco aici ajungi. Cu un sectar care este tinut in brate de "ortodocsi" precum Petru.. ce sa mai zici ortodoxule. Poate ne dai niste lectii de ortodoxie.

Poti sa mai reciti din Evanghelie daca nu ai invatat sa asvulti de BOR e degeaba. Iti faci singur dogme.

Last edited by gpalama; 11.02.2021 at 21:29:02.
  #246  
Vechi 11.02.2021, 21:38:55
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pana ajungeti ca Moroco. Unul care de 15 ani de zile ijura Biserica si se lupta cu totii pe forumuri.
N-am gasit nicio injuratura la adresa BOR sau a ortodoxiei. Practici calomnia fără nicio rușine.

Citat:
Si isi mai ia cate o scatoalca pana pleca punandu-si coada intre picioare...
Singur îți iei scatoalce de la propriul nărav. Îți dovedești căderea la fiecare postare în ciuda faptului că-ți cer să te oprești.

Citat:
Mare pacat de tine, ca stai in brate cu un tampit de profesie si nu vezi ca te-ai molipsit.
Am cititi și eu din CLD de pe site și Moroco are dreptate. Nu m-am molipsit. Proorociile s-au confirmat. Tu vorbești în necunoștiință de cauză. Ca orbul incult și agramat crezi că știi mai bine ca cei care au citit și s-au documentat.

Citat:
Nu imi purta tu de grija imi poarta Biserica. Pana acum sunt in cuvantul Bisericii chiar daca toti prostovanii si sectarii ma injura cu foc "ca nu sunt ca ei" si ca le-am dat vreo 2-3 toiege duhovnicesti pe spinare...
Ești în cuvântul celor din BOR care nu cred și nu ascultă de Dumnezeu. Nu sunt sectar și nu te înjură nimeni. Nu te mai crede victimă eroică și vrednică. Ești doar un necredincios care nu vrea să creadă și care nu-i lasă pe alții să creadă.

Citat:
Prizeaza in continuare ca si Moroco, o sa ajungi ca el. Esti pe calea lui Moroco... Inca putin si o sa faci ca el pe forum

Vezi ca diavolul se molipseste, se ia, daca il tii peala.mult in brate.
Te-ai dovedit de diavol, prin practicarea pe dos a ortodoxiei, prin necredința în Hristos-Cuvântul, prin credința în necredința celor din BOR la adresa Trambielor ortodoxe, prin stâlcirea și siluirea limbii române și a mesajului, prin nesfârșita desfrânare procesomană prin care arunci cu nesfârșite hule și ocări la adresa credincioșilor ca să tacă ”dracul” din ei.

Oricât îți spun tu ești convins că ai dreptate. Nu mă asculți? Te vei căi! Eu știu ce vorbesc ca ortodox. Tu ești pe dinafară și te sinucizi ca un kamikaze păcălit de duhul rău.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
  #247  
Vechi 12.02.2021, 11:17:17
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Poate m-o ierta Hristos pentru vorbe
Iti faci iluzii, ca si pana acum.
Hristos nu se poate tagadui singur. El insusi a zis:
"Pui de vipere, cum puteți să grăiți cele bune, odată ce sunteți răi? Căci din prisosul inimii grăiește gura."

Dupa cum iti graieste gura, Hristos considera ca esti plin de rautate si un pui de vipera. Poti sa speri "Hristos m-o ierta" numai si numai daca te pocaiesti, te spovedesti si incetezi a mai fi vipera. Daca te hranesti cu rautatea de vipera, nu poti spera la iertarea lui Hristos. Unul ajuns in asemenea hal, zice in inima lui: "si daca ma iarta si daca nu ma iarta Hristos eu tot voi face ce vreau eu si voi apara biserica si adevarul". Pentru ca Satana stie sa-l amageasca pe om.

Dumnezeu sa aiba mila de sufletul tau tulburat!
  #248  
Vechi 12.02.2021, 11:55:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Iată @Petru7 ce spune gpalama.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ia zi Petre Crezul:

Cred intru una sfanta soborniceasca..

Aici sa adaugam "si intru secta NIP" condamnata de BOR...

Asta este crezul BOR-NIP. Asta crezi tu???


Cat despre ultimele linii ti le-am lasat special sa ai ce sa refulezi... Succesuri

Pana nu ocarasti un sectar sa taca diavolul din el nu rezolvi nimic cu el nu aude... Mare pacat ca nu ai o boaba de duhovnicie.

Moroco este in lanturile satanei legat cu sute de lanturi. Tu vexi raul eu vad binele... Mare pacat ca nu stii decat sa numeri virgule

Nu iti conbin posturile mele? Poti sa ognori thteadul nu inteleg ce tot te uiti peste gardul altuia si mori tu de corectitudinea mea gramaticala.. nu vreau sa fiu gramatical.pt tine...

Asa ca numara-mi virgulele nepuse
Asta nici simbolul credintei nu-l stie, nici limba romana si clar e duhovnic pe dos asa cum spui Petre7. Ocaraste crestinul (ortodox numit de el ”sectarul”) ca sa taca ”diavolul” din el (ca cica ”altfel nu rezolvi nimic cu el”). Pentru astfel de specimene necredincioase si raspopite crestinul-ortodox e sectarul si diavolul e Hristos-Cuvantul.

Am gasit postarea asta pe care a modificat-o sa nu se mai cunoasca cine este el, domnul ”teolog” necredincios si raspopit ce se da duhovnic ortodox asa ca toata lumea nebuna, ca toti teroristii care te ocarasc si te bat ca sa iasa diavolul din tine care defat esti chiar tu, care le spui adevarul.

Da-l incolo de aiurit ”ortodox”. El nu asculta nimic de la mine din ce-i spun si nici de la tine ca ortodox serios. Atunci eu de ce as sta de vorba sau de ce l-as asculta? Ca ma ocareste non stop? Nici animalele nu asculta daca le ocarasti si le bati. A degenerat pana la stadiul de terorist psdist care s-a vandut strainilor (oamenilor de stiinta absurzi) si necredintei batandu-si joc de cele 7 Tr.Ap. ortodoxe, romanesti care au dus o viata de martir, facand mare cinste ortodoxiei, Roamaniei si aducand multa slava lui Dumnezeu asemena sfintilor martiri mari marturisitori ai adevarului.

Nu-mi mai bat capul cu astfel de magi de la apus. Sa ma lase in pace cu acuzarile si ocarile ca nu le-am gresit cu nimic si sa-i ierte Dumnezeu ca pe undeva sunt frati ortodocsi, romani si oameni. Nu e buna dezbinarea decat daca te rupi fata de minciuna si te lepezi de lume pentru Dumnezeu.

Pe de alta parte, pun o intrebare ca sa transam subiectul pentru toti cei interesati:

A facut bine calugarul-staret Cleopa, par. Papacioc si sinodul condus de patr.Teoctist atunci cand a osandit CLD?
Au facut bine cei ce au osandit in ultima 100 de ani cele7 Tr.Ap ortodoxe ale românilor pe care le-a auzit o Românie întreagă?

Daca ei au osandit chiar pe Domnul Hristos-Cuvantul ce sufla prin Trambite ca sa implineasca Apocalipsa, ce inseamna ca au facut atunci cand au osandit: ASCULTARE DE DUMNEZEU sau NEASCULTARE DE DUMNEZEU?

Iar daca asculti de o neascultare de Dumnezeu a mai marilor ce inseamna, ca asculti de Dumnezeu sau ca nu asculti si tu asa ca ei de Dumnezeu?

Asa au ascultat mai-marii si de sinodul Cretan in contra lui Dumnezeu ca sa faca amestec lumesc si eretic si asa au ascultat si mai demult de papalacul mondial cand au defazat cu 13 zile calendarul ortodox dand peste cap sarbatorile sfintilor fata de cum era inainte asezat prin hotararile sfintilor parinti ortodocsi, numind asta ”indreptare” a calendarului in ciuda faptului ca restul ortodocsilor nu au adoptat noul calendar de apus ramanand cu calendurul cel drept al ortodoxiei.

Eu nu vreau si nu pot baga capul in nisip si nici nu vreau sa ma imbolnavesc de orbul gainilor ca sa mint, sa ma mint. Cui ar sluji inca un mincinos pe pamant care se preface ca nu vede si nu aude si care ignora de frica si fuge de raspundere? Ar sluji ortodoxiei? Romaniei? Mie insumi? Noi am fost botezati in apa si Duhul Sfant, Duhul Adevarului deci ar trebui sa ne respectam nasterea si a cui suntem, a lui Hristos-Cuvantul.

Sa raspunda fiecare daca e ascultare de Dumnezeu sau neascultare de Dumnezeu urmarea celor ce au luat aceste decizii nefaste pentru ortodoxia romaneasca?

Sigur ca daca sinodul BOR ia asupra lor, in scris sau sub juramant, consecintele si pacatele credinciosilor datorate acestor decizii nefaste atunci da, poti sa faci ascultare de neascultarea lor de Dumnezeu caci pentru asta nu mai raspunzi tu ci ei. Asa e si in duhovnicie, asculti orbeste de staret pentru ca acesta ia asupra lui toate pacatele tale datorate ascultarii tale de el ca duhovnic al tau.

Unde e asumarea in scris sau juramantul? Unde afirma in scris ca raspund ei pentru greselile si pacatele poporului care ii urmeaza in aceste neascultari ale lor de Dumnezeu? Nu exista nicio asumare scrisa sau sub juramant asa cum nu exista vreo asumare la papa sau la vreo ”biserica” eretica a apusului sau la vreo secta neoprotestanta. Nici satana nu si-a asumat neascultarea lui de Dumnezeu ci a pacalit si a ispitit sa-si asume femeia si apoi Adam.

Cat timp nu-si asuma ca in caz de eroare-gresala raspund ei mai marii luand toate consecintele asupra lor, sunt dator sa marturisesc adevarul si sa fac ascultare de Dumnezeu in aceasta privinta si nu de cei ce nu-si asuma dar impun.

In restul Credintei, in ceea ce sinodul BOR asculta de Dumnezeu respectand ortodoxia milenara si asezamintele sfintilor parinti fireste ca ascult si eu de ei caci sunt ortodox si ma supun lor caci ei sunt mult mai intelepti si mai apropiati de Dumnezeu ca mine si slujirea lor intru Hristos e mult mai buna si mai puternica iar ascultarea mai micilor de mai marii care asculta de Dumnezeu e o virtute pe cand razvratirea si nemultumirea și nedreptatea e o lucrare satanica.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.02.2021 at 13:10:24.
  #249  
Vechi 12.02.2021, 20:37:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Domnule V,

Care ar fi după tine cel mai bun argument pentru modelul PP finit și fără margini?

Or să scoată ăștia cu modelul farfurie un film care se va numi Level. Eu tind să cred că fac dinadins campanie pentru modelul cu Polul Nord în mijloc tocmai ca să nu sape lumea după PacMan 3D.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #250  
Vechi 15.02.2021, 14:48:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domnule V,

Care ar fi după tine cel mai bun argument pentru modelul PP finit și fără margini?

Or să scoată ăștia cu modelul farfurie un film care se va numi Level. Eu tind să cred că fac dinadins campanie pentru modelul cu Polul Nord în mijloc tocmai ca să nu sape lumea după PacMan 3D.
Ma bucur ca ai revenit pe forum. Nu te-am mai auzit demult.

E absurd modelul PP-farfurie caci poti trece peste polul sud cu avionul sau cu ceva la fel ca peste polul nord doar ca e foarte frig iarna si acolo si riscul e mare sa mori.

Ei nu inteleg ca spre polul sud lucrurile se intampla la fel ca spre polul nord. Fac aceiasi gresala ca si globalistii, punad accent pe mate-fizica stiintei nepricepand ca e vorba de o mare Taina a Creatiei finite care depaseste stiinta si teoriile omului.

Nu e nevoie de argumente ci trabuie sa acceptam sa credem ceea ce vedem si simtim fara sa inflorim.

1. Vedem ca apele ocupa volumul vasului-gropii in care se afla formand deasupra o suprafata plana.
2. Greutatea face ca apele sa nu poata sta bombate chiar daca gravitatia s-ar manifesta din centrul unei sfere. Deci marile si oceanele au suprafata plata deasupra caci altfel partea bombata ar apasa in jos si apa s-ar scurge spre extremitati.
3. Vedem peste tot pamant continente-insule inconjurate de ape si fundul marilor si oceanelor este pamant.
4. Vedem deasupra noastra orinde ne aflam cer albastru cand e zi si negru cand e noapte.
5. Vedem Soarele ca un disc (suprafata plana) si Luna suprafata semisferica. Din moment ce Lunii de oriunde ne aflam ii vedem exact aceiasi fata bombata inseamna ca si Soarelui ii vedem aceiasi fata plan-discoidala. Nu stim ce e pe poartea cealalta. Nu putem stii ca Luna e sfera sau ca soarele e semisferic sau sferic.
6. Vedem stelel foarte mici in comparatie cu Soarele si Luna si rotirea lor in nor in jurul stelei Polare iar in sud in jurul Centrului ceresc polar sudic. Stelele se invart in sensuri contrare pastrand formatiile-semnele zodiacale. Nu putem afirma ca sunt universuri mai mari si ca stele sunt sori mai mari din ceea ce vedem.
7. Vedem ca acul busolei se orienteaza pe liniile de cam E-M si ne arata o directie spre nordul magnetic si spre sudul magnetic. Daca ne aflam aproape de polul nord sau sud, acul busolei incepe sa se invarta de parca polul departat ar fi un cerc sau un cilindru in jurul nostru.
8. Mergand pe pamant tot drept-laser poti constata ca ajungi de unde ai plecat revazand aceleasi locuri fara sa dai de margini si fara sa te afli pe o sfera caci marile sunt plane iar pe pamantul inconjurat de ape s-a folosit nivelul marii ca reper si cand s-au proiectat si construit drumurile, podurile, caie ferate nu s-a folosit forma sferica si nu au aparut erori in necesarul de materiale, cum ar fi la sinele de cale ferata care au marimi stas, standard, fixe si ar fi trebuit sa apara erori mari daca s-a luat ca reper nivelul marii si forma plata si in realitate aveam sfera unde curbura ar fi trebuit sa introduca drum suplimentar, materiale suplimentare.
9. Din filmele luate din balon cu inaltare pe verticala se vede ca orizontul se ridica impreuna cu tine si asta ne spune ca suntem pe un PP deoarece daca eram pe o sfera, orizontul trebuia sa coboare tot mai jos incat sa aplecam capul sa vedem linia orizontului care ar fi coborat pe sfera pana la cercul ecuator aflat mult mai jos decat noi.
10. La polul nord ar trebui sa avem o greutate mai mare caci acolo nu s-ar exercita forta centrifuga datorata rotatiei globului in jurul axei sale.
11. Omul vede rasarit si apus de soare iar la poli vede cum soarele se invarte zile in sir in jurul observatorului.
12. Soarele merge tangential in sensul rotatiei stelelor.
13. Lumina de la Soare si Luna merge in curba din pricina refractiei prin mediu si asta se vede la fiecare curcubeu. Asa se explica rasariturile si apusurile aparente.

Acestea sunt lucruri clare, certe, vizibile. Restul sunt teorii iar Tainele Creatiei nu se cuvine sa le iscodeasca omul si sa minta impreuna cu oamenii de stiinta care au scris tot felul de teorii iscodind tainele Creatiei.

Am scris o Teorie PacMan3D-nD bazata pe niste presupuneri si credinte de ale mele bazate pe niste deductii matematico-fizice simple si pe Facerea scrisa de Dumnezeu prin Moise in care se vorbeste de apele de deasupra cerurilor, de pamantul care sta pe intaritura Lui si pe nimic fara sa fie o planeta sau o sfera caci este cea mai de jos parte din creatie . Prin har divin am insailat o teorie PacMan3D-nD in care Soarele si Luna sunt semisferice si Taria exista asa cum o descriu in Teorie. Din Soare primim caldura si Lumina iar din Luna, in sens opus, primim intuneric si frig, in timp ce parte bombata e luminata de soare nu direct ci din oglinda plana a pamantului si marilor. Eclipsa de soare ne prezinta o sfera perfecta si timp de catevaminute in creatie nu mai curge lumina si caldura, intuneric si frig. Eclipsa de Luna ne arata cum Lumina soarelui loveste luna dintro parte , Soarele departandu-se de luna si apoi dupa faza rosie a lunii aceiasi lumina puternica a soarelui apare exact din diractia opus de parca soarele ar iesi printr-o parte intrand in acelasi timp prin partea cealalta ca intrun joc Pacman. De acolo si numele teoriei.

Extrapoland am putea crede ca in aceasta creatie finita in care ne aflam mergand tot drept-laser in orice directie ajungi de unde ai plecat iar observatorii de lateral te vor vedea invartindu-te in jurul lor in acelasi timp. Pare imposibil insa e o consecinta a finitatii creatiei si revederea locurilor prin care ai mai fost te face sa tragi concluzia ca fizic ne aflam in ceva finit.

Stiind ca Dumnezeirea e binele, infinitul si necuprinderea, iata ca avem ceva finit facut de Dumnezeu cu o mare intelepciune caci iti trebuie mare intelepciune ca sa faci ceva finit cand te numesti Dumnezeu-infinitul si necuprinsul. Domnul a realizat pentru oameni ceva mai mic si mai finit pentru ca omul sa simta ca Domnlu a facut asta pentru om si impreuna cu omul care ar putea si el cunoaste si face asa ceva impreuna cu Dumnezeu.

Omul ascultator, credincios si revenit in viata vesnica intru sfintenia Domnului poate extinde si face alta creatie mai mare sau mai mica daca va dori caci nimeni nu-l poate opri fiind impreuna cu Hristos-Dumnezeu stapan peste creatie.

Deci faptul ca avem o creatie micuta , finita nu se opune puterii de creatie si de dezvoltare si de extindere a ei.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.02.2021 at 15:03:10.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare