Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2008, 13:58:14
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

-cand fratemiu le zicea bunicilor ca o sa-i oblige sa le puna cipuri la oite si vitei se uitau ca la un nebun la el.
-cand sfinti parinti vorbeau de unirea si erezia cu catolicii erau niste "oameni dusi cu pluta"
-cand le ziceam prietenilor teologi ca in strainatate sunt dovezi clare ca s-au bagat si la om(cazuri putine cei drept) ma faceau eretic si paranoic. sa ma calmez.(desi si CNN avea reportaje dastea) dar eu eram ala ratacit. mincinosul care exagera.

iar cei care nu stiu despre astea nu este decat o dovada ca nu se ingrijesc de mantuirea lor. dar nu e problema mea. eu nu mananc painea lor si ei nu o mananca pe a mea.
fiecare isi alege drumul pe care vrea sa mearga.

cat despre mantuire, numai Bunul Dumnezeu stie.
de exemplu fariseii in loc sa se rusineze de fapta lor au ramas statornici in decizia lor si erau arsi si chinuiti in iad.
Sf. Pavel in schimb a fost indreptat si s-a preamarit Dumnezeu prin-transul chiar daca a fost cazut. Numai Bunul Dumnezeu stie pt cine intervine si pe cine il va lasa prada gandurilor sale.

si fariseii cand l-au cumparat pe Hristos stiau de proorocia celor 30 de arginti . de ce nu au au dat mai mult sau mai putin? ca sa se vada orbirea omului fara Dumnezeu. ca si-au pus mai degraba nadejdea in sfaturile si puterea oamenilor decat in Dumnezeu.

Acelasi sfat si putere (statul) care va legaliza prostitutia, avorturile, camataria, homosexualii si toate grozaviile . E vorba si de istetime , sa stii sa deosebesti paranoia de adevarul.

Am vazut un film ortodox despre sfarsitul vremurilor. Multe, multe exagerari. Acolo da paranoia. Dar si multe adevaruri.
Insa personal doresc (macar cu graiul) calea de mijloc, fara exagerari, dar si fara compromisuri.

eu personal nu vreau cipurile implantate in corpul meu.
sa imi ajute Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa nu ma lase ca daca e dupa puterea si istetimea mea, ma duc la vale. :))

Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.09.2008, 14:22:06
Flow-rin Flow-rin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Pentru cei care cred ca subiectul e unul de S.F. recomand cartea `La apusul libertatii` de Ierom. Hristodul Aghioritul, ed. Sofia. Si greci s-au confruntat cu problema dupa intrerea in UE.....asa ca au aparut reactii crestine cu privire la problema. Totusi cred ca si cei care ne doresc `cipuiti` asteapta se vada de unde vine riposta ca sa stie ulterior unde sa atace. Parerea mea e sa avem si o reactie oficiala Din partea BOR sau a marilor Duhovnici cu privire la subiect ......ca sa nu risipim fortele degeaba. Trebuie sa precizez ca sunt un `parelnic` si spusele mele trebuie tratate ca atare. Doamne Ajuta-ne!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.09.2008, 15:23:19
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Se vor crea artificial probleme sau se va profita de cele care apar in mod spontan astfel incat lumea sa accepte de bunavoie implantarea cipurilor:
- atentate teroriste, incat pentru prevenirea atentatelor sau prinderea teroristilor sa fie nevoie de o monitorizare in timp real a persoanelor, lucru posibil prin tehnologia RFID
- rapiri de persoane, pentru a caror recuperare sa ajute prezenta unor cipuri implantate
- salvarea de vieti omenesti (oameni care si-au pierdut cunostinta) prin citirea datelor (grupa sanguina, antecedente medicale) inscrise in cip
- fraude bancare
etc

In urma cu cateva saptamani patriarhul Daniel asigura pe ministrul sanatatii Eugen Nicolaescu ca BOR, prin preotii sai, va indemna populatia ortodoxa a Romaniei sa mearga la medicul familie pentru a se realiza o evidenta medicala amanuntita a cetatenilor Romaniei. In aparenta este o masura binevenita, in interesul sanatatii cetateanului. Privind situatia din perspectiva cap. 13 din Apocalipsa, este un pas inainte catre un sistem mondial de supraveghere.

Progresul tehnologic a dus omenirea in situatia de a fi posibila pierderea libertatii individuale. E nevoie doar de o vointa malefica ajunsa la putere. Lipseste oare aceasta vointa malefica? Sfanta Scriptura ne spune ca nu (II Tesaloniceni, Apocalipsa).
Printre fortele care sunt in slujba acestui plan de inrobire a oamenilor se numara diversele grupari oculte, care se infiltreaza in structurile de decizie din orice domeniu. Viitorul apartine plutocratiei, asa cred acesti oameni amagiti de diavol.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.09.2008, 17:19:32
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Oamei buni, eu cred ca va uitati prea mult la SF-uri. :D

Din proprie experienta, va spun ca nici un microcip nu este "desebit" de popular in USA. Poate doar cele de calculator. Eu nu am cunoscut pe nimeni in AMerica care sa aiba un microcip implantat. :D

Nu-mi vine sa cred ca din cand in cand mai apar din astia cu teoriile lor consipationiste despre microcipuri.

Te lepezi de Hristos prin pacat, nu cu buletinul sau cu pasaportul.

Si apoi noi deja avem un numar care ne identifica -- CNP-ul.

Parerea mea -- esti prea paranoic.
asta sa insemne ca..sa-l luam pe Parintele Paisie Aghioritul..care a vbit mult despre microcipuri..a vorbit aiurea?????
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.09.2008, 17:28:35
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Oamei buni, eu cred ca va uitati prea mult la SF-uri. :D

Din proprie experienta, va spun ca nici un microcip nu este "desebit" de popular in USA. Poate doar cele de calculator. Eu nu am cunoscut pe nimeni in AMerica care sa aiba un microcip implantat. :D

Nu-mi vine sa cred ca din cand in cand mai apar din astia cu teoriile lor consipationiste despre microcipuri.

Te lepezi de Hristos prin pacat, nu cu buletinul sau cu pasaportul.

Si apoi noi deja avem un numar care ne identifica -- CNP-ul.

Parerea mea -- esti prea paranoic.
asta inseamna ca parintele P Aghioritul "aiurea" cand vbea despre toate astea?????
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.09.2008, 18:21:14
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

"Sistemele codului barat, folosite pentru reprezentarea numerelor de cod ale diferitelor produse, sunt aproape 200 la număr. Din acestea, cele mai cunoscute si cele mai larg întrebuintate sunt U.P.C (Universal Product Code) care înseamnă codul universal al produselor si sistemul E.A.N-13 (European Article Numbering) care înseamnă 'Notarea europeană a numerelor pentru lucruri (obiecte)". Aceste două sisteme de coduri prezintă foarte putine diferente; al doilea cod (EAN-13) se spune că urmează să se folosească pentru înscrierea numărului de cod care va fi unic pentru fiecare om, iar acest număr se va găsi pe cartea de identitate electronică."

"Este vorba de TSmartCardt, adica de cardul inteligent pe care vrea sa-l impuna
presedintele Clinton. A fost fabricat de societatea THughes Aircraft Companyt si oricine îl are nu-l va pierde niciodata, a spus Clinton ! E vorba de un transponder implantat în corpul omenesc cu seringa. Ce este un transponder ? Este un nou termen tehnic format din doua cuvinte: transmiter (emitator) si responder (receptor).
Transponder-ul primeste semnale de unde radio de la un anumit emitator, le amplifica si le transmite pe o alta frecventa unui receptor ! Acest microcipulet introdus cu o seringa este cel mai genial, cel mai sigur, cel mai ieftin, cel mai fiabil, trecând toate testele cu succes si este prin toate acestea o foarte buna metoda de recunoastere a persoanelor, folosind unde radio. Marimea lui nu depaseste marimea unui bob de orez, si pur si simplu se pune sub piele".

deci se observa ca nu orice cod de bare shi nu orice cip e nociv ci e vorba ca unele sunt nocive pentru ca modifica numele, te masifica shi te individualizeaza in mod egoist ca pe obiecte, e o batjocura la adresa persoanei shi primirea acestora inseamna premergere antihristica shi lepadare de Hristos shi de botezul creshtin-ortodox... shi intrarea shi obijnuirea cu un sistem antihristic, unde toate sunt euforic etichetate shi controlate shi notate cu 666... dar daca e vorba de duhovnicie, atunci 6 se traduce cu un flok deci de trei ori flok adica flokflokflok shi dupa cum se observa flok este o anagram la folk, adica din popor... sfintzii spun ca inseamna necredintza, necredintza, necredintza, sau mancare, neascultare shi desfranare, sau pofta fara minte, pripitele naluciri shi manie fara judecata, adica, daca ne gandim ca 666 era birul in aur pe vremea lui Solomon atunci itzi potzi da seama ce vrea sa zica Apostolul, un fel de cain devenit boier foarte vrednic... in inchipuirea de sine... un pilioqqqszof alintat pentru slava de la oameni... ceva de genul asta.

poi ce sa facem, ne cerem dreptul la a nu fi discriminatzi shi a ni se oferi o alternativa la buletinele shi cardurile shi cartelele shi cipurile respective.

nu orice cod de bare e nociv shi nu orice cip ca sunt tot felul de lucruri care se implanteaza in corp din ratziuni medicale, trebuie sa deschizi ochii shi sa nu semnezi pentru bunastare acceptarea antihristului ca sa ne fie bine, ca se va autointrona cu participarea patriarhului shi e dintr-o desfranata evreica, shi cand a intrat dracul in el pe vremea cand avea 12 ani shi se plimba prin gradina impreuna cu maica sa, atunci s-a tulburat foarte shi s-a ingrozit dar dracul i-a zis "nu te teme, te voi ajuta" shi din aceasta samantza a crescut antihrist cu chip de om... fiul pacatului, fiul faradelegii, un fel de cain al timpurilor din urma... ceva de genul asta ne spune sf Lavrentzie al Cernigovului... adica dupa parerea mea este o slujire desfranata pentru trup, sau cum spune CLD:"pleaca de la mine sluga ticaloasa care ai lucrat doar ca sa te imbogatzeshti cu pacate" ceva de genul asta ca nu tzin minte bine...

deci nu orice cod de bare e nociv shi nu orice cip ci doar alea antihristice prin care te lepezi de botez, de Hristos shi primeshti autointronarea satanei, ala ce se recunoashte numai pe sine cand va fi sa se spuna simbolul credintzei, la inscaunare, ca v-a purta manushi shi cand le va da jos shi ishi va face semnul crucii patriarhul va vedea ca la unghii are copite shi va shtii ca este antihrist iar antihristul il va omora pe patriarh, iar in vremea lui va veni shi Ilie shi Enoh shi va invatza pe oameni sa nu-l creada pe antihrist shi sa nu primeasca inshelaciunile lui, shi va face tot felul de minuni shi va da semne mari cu puterea satanei... echipa de scamatori vor invia pana shi pe mortzi dar ni se spune sa nu-i credem, e defapt o batjocura shi o scarba odioasa caci razboiul este spre distrugere dar la inceput se va arata bland.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.09.2008, 19:38:49
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Vreau sa spun aici ce zicea Parintele Arsenie Boca despre tara noastra:
Putin dupa inceperea razboiului, intr-o seara de vara, se stransesera in jurul lui toti credinciosii veniti la slujba vecerniei. Nu stateau in biserica, ci afara, pe iarba, iar parintele - in picioare, deasupra tuturor, cu crestetul capului inconjurat de stele. Ion Ghindea tine minte vorbele acelea, mustind de primejdii, cuvant cu cuvant, pana la cele mai gingase intonatii: Nu va mai trece multa vreme pana cand vor intra secera si ciocanul in tara si nu vor mai iesi aproape o jumatate de veac. Vi s-or lua pamanturile si veti lucra doua-trei familii cu cate-o vita. Viti duce si veti bea apa din parau si nu veti putea bea, caci apa va fi infectata si mirositoare. Se va termina acest razboi si cand va spune toata lumea <<pace!, pace!>>, atunci sfarsitul va fi aproape. Se va certa frate cu frate, se va ucide copil cu parinte, va veti duce la morminte sa spuneti mortilor <<iesiti voi, ca intram noi>>. Cand n-or mai fi hotare intre tari, cand s-or inmulti religiile si oamenii vor avea libertatea de-a face ce voiesc, atunci va fi vremea sa va pregatiti de Judecata cea Mare....

Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.09.2008, 19:59:43
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Sfarsitul lumii
Cuvânt al Sfantului Efrem Sirul


Insa putini vor fi atunci cei ce vor voi sa asculte si sa creada în propovaduirea Proorocilor. Iar aceasta o va face Mantuitorul ca sa-Si arate negraita Sa iubire de oameni, ca niciodata nu voieste moartea pacatosului și a necuratului, ci voieste ca toti sa se mantuiasca; ca nici în vremea aceea nu va lasa neamul omenesc fara de propovaduire, ca fara de raspuns sa fie toti la judecata. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.

Deci pustiul muntelui va fi scaparea pentru cei ,,ce au cunostinta,,. Restul, Dumnezeu cu mila...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.09.2008, 20:01:17
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de g_giorgian
Ce parere aveti despre noile pasapoarte si despre noile permise auto care vor fi puse in circulatie la inceputul lui 2009? Fiecare dintre ele va avea inserat cate un microcip pentru stocarea datelor, sunt persoane care se tem de acest microcip asemanand primirea unui astfel de document cu o lepadare de credinta ortodoxa, de Hristos (la fel ca si in problema codurilor de bare, mai ales cele de tip EAN-13). Asta in urma urmatoarelor considerente: in microcip se pot stoca date despre care persoana nu are habar - posibil un cod continand vestitul numar 666 si alte date personale sau presupuneri biografice, purtand acel document e posibil ca datorita microcipului sa poti fi localizat oriunde, oricand, inregistrate deplasarile si astfel, sa iti fie violata viata personala. Unii oameni vad acest document ca o avanpremiera a unui viitor implant RFID sub piele, implant care e la moda in SUA, si e pus in discutie in UE - despre care se spune ca ar fi "pecetea Fiarei" la care se face referire intr-un fragment din Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul. Intrebarea mea este: ati accepta viitorul pasaport sau noul permis auto cu microcip? Vi s-ar parea o lepadare de Hristos, de numele primit la botez - acceptand in schimb un numar? Este un pacat? Se va indeparta harul Duhului Sfant de la voi? Este cumva o situatie comparabila cu era comunista, este mai rau? Credeti ca veti duce in iad avand acele documente? Ce veti face daca veti avea nevoie de ele dar veti refuza sa le primiti? Ce veti face la introducerea unui act de identitate similar (cu microcip, cod de bare si tot tacamul)? Ce veti face peste cativa ani cand toate acestea vor fi unificate intr-un card unic, pentru identificare, tranzactii, cumparaturi, asigurari, auto, impozite, taxe etc? Dar cand va trebui sa aveti ca cei din unele companii din SUA, cate un microcip injectat in bratul drept, microcip care le e scanat la intrarea in firma unde lucreaza, pentru identificare? Veti intra in canale precum aurolacii? Va veti duce in munti si pesteri sa muriti de frig si foame? Va veti lua la bataie antihristul? Ce anume veti face, concret? Asta in caz ca luati cele spuse mai sus precum si profetiile Sfantului Ioan Teologul drept lucruri de luat in seama si adevarate. Trebuie luat in calcul si faptul ca acele metode de identificare si control a populatiei nu sunt o probabilitate sau o fabulatie ci o certitudine, ca noi ca romani in particular suntem destul de lasi si lipsiti de coeziunea... altor natiuni, si vom pati cu siguranta asa cum am patit in perioada comunista, adica vom pica si la acest test fara a cauta sau gasi o portita de scapare. De fapt... avem vreo portita? Sau ne paste un nou "1984"?
Nu stiu daca noile acte de identitate sunt celebra "pecete", insa mai mult ca sigur ca sunt un pas spre ea. Pentru a face acceptarea ei mai usoara, se apropie incetul cu incetul.

Cuviosul Paisie Aghioritul spunea ca acceptarea acestor documente poate deveni o problema atunci cand contin vizibil codul de bare cu cei 3 de 6. Daca il au ascuns, nu stiu ce s amai zic. Asa si orice Biblie ortodoxa are in ea pagina 666. Si ce inseamna asta oare?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din noile minuni ale Sf. Ioan Rusul! Simply_me Generalitati 5 02.06.2014 14:08:15
noile buletine cu nr 666 varia Generalitati 34 24.01.2011 14:59:46
Noile permise au cip RFID ? axios Generalitati 9 12.09.2010 03:13:34
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 02:35:02