Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.06.2011, 20:32:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Daca pui semnul egal intre manifestarea afectiunii si a sexualitatii este firesc ca ai vazut un sofism in ceea ce te-am intrebat,doar ca eu intrebam strict referitor la afectiune,care este ceva specific uman si nu se poate ingradi pentru ca te uiti in buletin ca esti minor sau ca nu ai inca pirostriile puse pe cap.Pur si simplu ti se intampla sa te indragostesti,mai ales ca adolescent,ca de aceea suntem umani si nu robotzei programati...
Nu stiu despre ce vorbesti cand spui "sexual si sexualicesc"...?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.06.2011, 20:47:12
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca pui semnul egal intre manifestarea afectiunii si a sexualitatii este firesc ca ai vazut un sofism in ceea ce te-am intrebat,doar ca eu intrebam strict referitor la afectiune,care este ceva specific uman si nu se poate ingradi pentru ca te uiti in buletin ca esti minor sau ca nu ai inca pirostriile puse pe cap.Pur si simplu ti se intampla sa te indragostesti,mai ales ca adolescent,ca de aceea suntem umani si nu robotzei programati...
Nu stiu despre ce vorbesti cand spui "sexual si sexualicesc"...?
NU eu am pus semnul de egalitate între afecțiune și sexualitate. Cât despre săruturile adolescenților, nu știu ce cunoaștem fiecare dintre noi despre ele, dar chiar sunt o exprimare a sexualității (sau chiar trebuie să descriu sărutul unor adolescenți?). Afecțiune? E ceva diferit față de atracția fizică. Că ar putea să existe afecțiune? Sunt convins că o fată care își dorește să fie cu respectivul ("până când moartea ne va despărți") nu va răspunde public unei astfel de solicitări.

Și da, afecțiunea e specific umană confundată adeseori cu descătușarea unor manifestări sexuale și sexualicești (sexual - conotație volitivă, sexualicesc - conotație impulsiv-irațională; a propos de ce folosesc doi termeni care, într-adevăr, pot să însemne același lucru).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.06.2011, 21:28:35
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

E clar o atitudine de prost gust ,din partea acelor persoane,mai ales cand exagereaza !
Niste crestini nu cred ca ar putea avea vreodata un astfel de comportament pe strada !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.06.2011, 21:40:45
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de ce trebuie mereu sa gasiti noi si noi pacate, sa vedeti doar comportamente rusinoase in jurul vostru??? acum nici sa te saruti nu se mai poate? nici sa pui poze pe facebook cu tine si iubitul tau?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.06.2011, 22:06:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
de ce trebuie mereu sa gasiti noi si noi pacate, sa vedeti doar comportamente rusinoase in jurul vostru??? acum nici sa te saruti nu se mai poate? nici sa pui poze pe facebook cu tine si iubitul tau?
Stai tu linistita ca nu pune problema chiar asa...
Subiectul este un troll ca multe altele...pacat de cei care-i dau atentie!

Haideti sa facem ceva folositor astazi,de exemplu avem rude batrane?vecini batrani?bolnavi?
poate le facem o vizita sa-i intrebam daca nu au nevoie de ceva?poate o paine,ceva cumparaturi de la piata...poate cineva are nevoie de putina curatenie prin casa,poate niste plante in fata blocului au nevoie de apa sau copiii familiei sarace de la etajul 7 si-ar dori o inghetata in parc dar nu are cine sa le-o ofere!
Daca tot ne ducem sa-i vizitam,poate le ducem si ceva in dar,si uite asa a mai trecut o zi cu mici bucurii si satisfactii ca am putut fi aproape de alti semeni :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.06.2011, 22:56:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ca sa ii raspund in primul rand lui Paprika,vedem in ceilalti ceea ce am fost obisnuiti sa vedem in noi insine.
Atunci cand cultivam iubirea,frumosul,sacrul,le vom vedea in absolut orice fiinta,vedem in ceilalti ceea ce este in noi.Ce este in jurul nostru nu este altceva decat o oglinda a propriei noastre fiinte.
De aceea unii pot transforma un simplu gest de afectiune in pacat si sa vada in el doar o tenta pur sexuala,carnala,iar altii pot creea si din actul de a face amor ceva sacru.
Cu Yasmina sunt absolut de acord: ar fi minunat sa aducem in fiecare zi macar un strop de lumina in vietile noastre si ale celor din jurul nostru!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.06.2011, 00:53:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
1)se saruta in public, uneori fara sa le pese de ce cred ceilalti?

2)Isi pun pe status sau retelele de socializare poze ostentative alaturi de iubitele/iubitii lor,
si se lauda celor ce le citesc, cat de fericiti sunt?
1. Fie sunt inconstienti si neatenti, fie sunt prost crescuti si rau'voitori.
Cine te pune pe tine sa privesti spre ei ?! Sigur, nu Domnul !

2. Ce cauti pe astfel de retele de socializare ?!
Nu sunt acestea oare precum 'panza de paianjan', iar noi slabi precum mustele ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce parere aveti? patricia2006 Generalitati 6 03.08.2012 01:02:18
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 21:36:49
Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica eduardd Reguli in Biserica 21 22.09.2010 14:33:14
Ce parere aveti de atentatul care a avut loc in New York (11.09.2001)? amatyyy Generalitati 59 22.07.2009 16:55:36
CE PARERE AVETI DE TEOLOGII CARE AU FOST RACOLATI paulac Preotul 4 06.12.2006 18:31:00