Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.08.2011, 00:37:03
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit Fetele cuminti nu mai sunt la moda?

Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.08.2011, 00:55:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sigur ca sunt la moda, intotdeuna au fost, problema este cu ce moda vrei sa te potrivesti tu, a lumii sau a lui Dumnezeu..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2011, 00:58:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Din putina mea experienta, iti spun urmatoarele:

1. Dupa cum spunea parintele Paraian, nu trebuie sa ne asemanam lumii si chipului acestui veac. Deci noi nu trebuie sa fim in chipul descris de tine. Daca o fata vrea sa fie cuminte, apoi sa vrea asta nu pentru a-si gasi un sot sau pentru a asculta de parinti sau pentru a fi altfel decat celelalte, ci pentru a-i placea lui Dumnezeu.

2. Din ce am vazut eu, tipi care in adolescenta / tinerete erau crai, amatori de domnisoare care se imbraca sumar, care merg la bere pe stadion etc s-au casatorit apoi cu domnite virtuoase si devreme acasa. Pe de alta parte, tineri seriosi, la locul lor, gospodari, morali, care nu viseaza sa isi insele prietena, traiesc in concubinaj de lunga durata cu tinere serioase, gospodare, morale, care nu viseaza sa isi insele prietenul.

Acum, marturisesc ca si eu ma intrebam astazi vazand rochiile de mireasa cu crinolina de pe Lipscani, ce va fi si cum, dar stiu ca Dumnezeu le randuieste pe toate la timpul lor.

Deci fara grija, noi sa ascultam de Dumnezeu, nu de tiparele din ziua de azi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2011, 01:19:10
florinbv florinbv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda;
Da, au dreptate, nu mai sunt la moda. In general nu se mai promoveaza asta.
Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi?
Dupa cum vezi, nu prea mai conteaza partea spirituala pentru multi dintre oameni.
Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda?
Pentru unii sunt plicticoase, este vorba de cei care nu le merita.
Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului?
Isi vor cauta o fata pe masura lor.
Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta
Exista, stai linistita.

Nu vad de ce ar trebui sa ne intereseze prea mult ce este la moda si ce nu pentru ca moda nu este un etalon la care ar trebui sa ne raportam.
Avem la Cine sa ne raportam: la Dumnezeu.
Este adevarat ca se promoveaza un stil de viata si anti-crestin si se ataca familia, din ce in ce mai mult, dar, cu ajutorul lui Dumneze rezstam.
__________________
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/
Iar roada Duhului este iubire, bucurie, pace, îndelungă-răbdare, bunătate, facere de bine, credincioșie,blândețe, înfrânare, curăție (Galateni,5,22-23)
"Sa ne curatim simtirile Si sa vedem pe Hristos stralucind, Cu neapropiata lumina a Invierii. Si bucurati-va zicand: "luminati sa-L auzim", Cantandu-I cantare de biruinta."
(fragment Canonul Invierii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2011, 01:34:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
Cred că e mai mult decât o simplă modă. E vorba de o deriare a mentalităților. Fetele sunt și vor să fie mai puțin feminine. Vor să semene tot mai mult cu băieții. De la generalizarea purtării pantalonilor (fenomen care avusese loc deja pe vremea generației părinților mei, dar nu și a bunicilor), s-a trecut la noi aspecte ale masculinizării sau, mai bine zis, a ceea ce consideră a fi trăsături masculine. Fetele se înjură. Se bat. Beau zdravăn și râgâie. Sunt axate pe carieră. Dorința de a-și întemeia o familie, de a avea copii, a scăzut. Au loc bătăi între fete în școli, iar maniera de luptă nu este păruiala care mai avea loc (excepțional de rar) și când eram eu elev: fetele de acum se bat cu picioare în gură, copiind ce au văzut prin filme.

În cealaltă parte, vedem bărbați care sunt tot mai puțin bărbați. Poartă cercei, uneori și în nas. Își vopsesc părul, așa cum fac femeile. Rejectează trăsături care, timp de secole, au făcut parte din "modelul cavalerului": generozitatea, spiritul de sacrificiu, curtoazia, un cod al onoarei. În fond, adevărata bărbăție. Nu mai cultivă onoarea femeilor și nici a lor proprie. Efeminarea bărbaților (deși "emascularea psihologică" ar fi un termen mai potrivit) apare unde nu te aștepți. Sunt fascinat de moda prezentă pe "facebook" ori "tweeter" de exhibiționism prin publicitatea unor aspecte, în fond, anodine. Văd bărbați în restaurante care își fotografiază profiterolul cu telefonul mobil, apoi îi postează pe net. Asemenea lucruri arată o mai profundă modificare de mentalitate decât o simplă modă. Până acum puține decenii, asemenea modă ar fi prins la femei, dar nu la bărbați.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2011, 01:54:53
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că e mai mult decât o simplă modă. E vorba de o deriare a mentalităților. Fetele sunt și vor să fie mai puțin feminine. Vor să semene tot mai mult cu băieții. De la generalizarea purtării pantalonilor (fenomen care avusese loc deja pe vremea generației părinților mei, dar nu și a bunicilor), s-a trecut la noi aspecte ale masculinizării sau, mai bine zis, a ceea ce consideră a fi trăsături masculine. Fetele se înjură. Se bat. Beau zdravăn și râgâie. Sunt axate pe carieră. Dorința de a-și întemeia o familie, de a avea copii, a scăzut. Au loc bătăi între fete în școli, iar maniera de luptă nu este păruiala care mai avea loc (excepțional de rar) și când eram eu elev: fetele de acum se bat cu picioare în gură, copiind ce au văzut prin filme.
Posibil ca am trait eu intr-un univers paralel, dar: desi marea majoritate a fetelor intr-adevar poarta (si) pantaloni, eu, personal, nu cunosc nici o fata care sa ragaie si sa bea zdravan (!!!). Sau care se bate. In liceu desi eram intr-o clasa aproape numai de fete (purtatoare de pantaloni, da), nu a fost macar o paruiala, despre bataile pe care le descrieti, ca in filme, nici pomeneala. In 4 ani. Multe dintre ele sunt deja casatorite, deci au si familia in vedere...

Nu spun ca nu exista genul de fete despre care vorbiti, dar nu cred ca e corect sa generalizam...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2011, 03:50:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fi sau a nu fi fata cuminte, e optiunea fiecarei fete si acest lucru nu tine de moda.
Faptul ca fetele cuminti nu prea au cautare, mie imi spune de fapt, ca Dumnezeu le apara de companie proasta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2011, 10:33:13
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Aerul de generalizare pe care l-am citit in celelalte postari nu prea are acoperire in realitate. Am avut eleve (de liceu) cuminti si nu putine. Cele (cateva doar - intr-o clasa de cu 17 fete, doar doua) "necuminti" erau marginalizate in general de baietii clasei, evitate discret si civilizat.

Acum ar trebui precizat ce se intelege prin "fata cuminte". Fetele cuminti pe care le-am cunoscut erau dragute, aranjate, imbracate curat si decent, aveau un vocabular retinut dar bogat pentru discutii serioase, dadeau replici inteligente baietilor care cutezau sa faca vreun a propos nepotrivit. La petrecerile clasei dansau decent (isi alegeau impreuna muzica, pentru a respecta gusturile tuturor), se comportau intr-o maniera placuta, atractiva, dar care lasa sa se inteleaga ca acolo e limita.

Imi amintesc de un moment care mi-a placut mult in atitudinea lor ( a tuturor ): una din cele "necuminti" adusese un CD cu manele. Regula era sa puna fiecare, pe rand, muzica ce-i place. Cand au auzit despre ce fel de "muzica" este vorba, baietii nu au spus nimic, s-au privit intre ei semnificativ si au iesit toti discret din sala. Fetele i-au urmat in aceeasi discretie. Impecabil comportament!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2011, 11:33:25
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Ma scuzati, dar este vreo problema daca nu mai sunt la moda ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.08.2011, 11:56:55
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Eu sunt baiat si nu cred ca as putea sa ma casatoresc decat cu o fata cuminte.
Au vor fetele la moda sa fie sotii de "popa"?
Din cate am vazut, moda se recicleaza, deci probabil ca fetele "cuminti" vor fi la moda din nou, peste cativa ani.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 09:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 19:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 08:11:19