Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2011, 20:54:26
miti29 miti29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Mesaje: 11
Implicit castrarea pedofililor

Nu demult guvernul nostru a aprobat o lege care prevede castrarea chimica definitiva a violatorilor de copii dar si a celor care intretin relatii sexuale cu minori. Ce parere aveti despre acest lucru? Am insa si eu o nelamurire referitoare la acest lucru: Ce se intampla daca persoana care a violat sau a intretinut relatii sexuale cu minori este casatorita? Sunteti deacord cu aceasta pedeapsa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2011, 21:07:16
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Personal i-as castra pe viu si fara anestezie, nu numai pe pedofili ci pe toti violatorii.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2011, 21:08:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Teoretic sunt mai mult decat deacord! Practic nu! Pentru ca si in prezent multi asa-zisi violatori sunt bagati abuziv si pe nedrept dupa gratii! Aaa... in cazul copiilor sub 11-12 ani perfect deacord,dar ce te faci cu fetele trecute de 14 ani care intretin in mod voluntar relatii sexuale? Dupa aia afla maicasa,te reclama la politie si ai patit-o. Ceea ce n-ar fi corect.

Mai concret: in teorie sunt perfect deacord cu propunerea,insa aplicarea acestei pedepse imi da semne de intrebare si banuieli avand in vedere in ce stat corupt si nenorocit traim!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2011, 23:06:04
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Teoretic sunt mai mult decat deacord! Practic nu! Pentru ca si in prezent multi asa-zisi violatori sunt bagati abuziv si pe nedrept dupa gratii! Aaa... in cazul copiilor sub 11-12 ani perfect deacord,dar ce te faci cu fetele trecute de 14 ani care intretin in mod voluntar relatii sexuale? Dupa aia afla maicasa,te reclama la politie si ai patit-o. Ceea ce n-ar fi corect.

Mai concret: in teorie sunt perfect deacord cu propunerea,insa aplicarea acestei pedepse imi da semne de intrebare si banuieli avand in vedere in ce stat corupt si nenorocit traim!
Personal,CRED,ca FACTORII DECIDENTI -ai unei eventuale legi,in domeniu- ,tin mult-prea-mult la OBIECTUL MUNCII,asa incit nu vor EMITE ,NEVER EVER,vreo lege care sa-i oblige la...suicid.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2011, 23:22:11
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nici teoretic nici practic nu sunt de acord cu aceasta. Daca Hristos ne iarta noua si noi trebuie sa incercam macar sa iertam. Nu judecam noi pe nimeni, judeca Dumnezeu. Cate fete oare nu am violat in minte prin desfrau cu imaginatia, cati nu am omorat cu ura mea sau privirea sau gandurile mele infricosator de rele, de cate ori m-am lepadat eu, slujind voii mele si nu a Domnului meu. Dumnezeu sa ma ierte pe mine, pe voi si pe toti oamenii!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.12.2011, 23:27:24
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Personal i-as castra pe viu si fara anestezie, nu numai pe pedofili ci pe toti violatorii.
..Hei,omule!,nu-i prea...crestineste!!!... ;sa-i castrezi ,si inca fara anestezie...
Sa nu ridicam piatra,totusi!,zic.Mai ales ca sintem depasiti numeric.
.................................................. .................................................. ........................
In alta ordine de idei,eu stiu ca Dumnezeu a spus raspicat:faceti asa si nu altfel!...unde vezi tu (dimpreuna cu amicul Bastovoi -in fata caruia ma inclin -)libertate?..Personal,din cuprinsul intregii Scripturi,n-am retinut decit ca ,Dumnezeu a stabilit clar(pt oricine)niste LEGI,NORME cu care ,desigur,avem "libertatea" sa nu fim de acord.Daca ne da mina,evident.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.12.2011, 23:31:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă măsura ar fi opțională, adică făptașul ar fi pus în fața alegerii: închisoare sau castrare, ar fi de discutat. Dar, dacă această formă a pedepsei este obligatorie, cred că orice creștin ar trebui să o respingă ca aberantă. E o expresie a Legii Talionului, pe care Dumnezeu a modificat-o. În aceeași "logică", hoților ar trebui să li se taie mâna, lucru practicat în China lui Mao. Sperjurilor să li se taie limba. Iar politicienilor care vin cu asemenea proiecte, eu le-aș tăia obrazul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.12.2011, 23:40:38
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

de bietii copii violati si de fetitele care au fost violate de tatii lor nu zice nimeni nimic..... eu cred ca legea ar trebui adopatata.... pana la urma nu inseamna ucidere, violatorul nu este ucis, ci doar castrat..... nu ii este afectata sanatatea corporala, integritatea fizica..... este totul facut chimic.... doar nu vorbim de pedeapsa cu moartea..... daca unul din acesti pedofili dupa ce ar iesi din inchisoare ar ataca unul din copii vostri ce ati face???? dat fiind ca prin castrare putea fi evitat acest lucru????
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2011, 00:27:07
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
..Hei,omule!,nu-i prea...crestineste!!!... ;sa-i castrezi ,si inca fara anestezie...
Sa nu ridicam piatra,totusi!,zic.Mai ales ca sintem depasiti numeric.
.................................................. .................................................. ........................
In alta ordine de idei,eu stiu ca Dumnezeu a spus raspicat:faceti asa si nu altfel!...unde vezi tu (dimpreuna cu amicul Bastovoi -in fata caruia ma inclin -)libertate?..Personal,din cuprinsul intregii Scripturi,n-am retinut decit ca ,Dumnezeu a stabilit clar(pt oricine)niste LEGI,NORME cu care ,desigur,avem "libertatea" sa nu fim de acord.Daca ne da mina,evident.
Omule victimele acestor dezacsati sunt neoameni pentru tot restul vietii. Multi dintre ei ar fi preferat mai degraba sa fie ucisi decat sa traiasca cu asa ceva pe constiinta. La ei oare nu ne gandim ? Putini sunt cei care in urma unor astfel de traume mai au puterea sa duca o viata normala. Vezi tu creierul nu-i ca hard disk-ul dai delete si cele neplacute se sterg din memorie.

Sincer cred ca-i o pedeapsa cat se poate de umana pentru niste inumani, care nu ofera prea multe garantii ca nu-s recidivisti. Nu vad ce-i asa rau in a-i face eunuci. Zici de libertate, pai tu crezi ca pedofilii sau violatorii s-au gandit prea mult la libertatea de a alege a celor pe care i-au maltratat astfel. Daca tii la libertate nu o furi altora.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 02.12.2011 at 00:33:20.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2011, 01:09:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da dar NU avem nicio garantie ca pedeapsa va fi aplicata corect si intotdeauna pe drept! Ce-ati face voi daca ati fi acuzati de viol/pedofilie pe nedrept??

De acea spun ca sunt deacord cu aceasta pedeapsa (e chiar perfecta),insa NUMAI in conditii in care exista 100% dovezi ale savarsirii faptului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parada homosexualilor la Brasov. De ce nu si parada pedofililor si a zoofililor? Eugen7 Homosexualitatea 127 27.05.2011 03:57:33