Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2010, 15:40:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
OZN...urile fac parte din istoria umanitatii fiind prezente incepand cu picturile rupestre,scrieri antice,Biblie,picturi medievale...etc.A le ignora inseamna prostie crasa!!!! si a incerca sa le dam explicatii comice de tipul celor date de parintele Cleopa nu duce in ridicol.Tu roagate da Dumnezeu sa-ti deschida mintea..sa nu fii incuiat la minte si cu creierul spalat...daca nu vrei sa te rada si curcile.
Dar hai sa nu exageram, cred ca esti constient ca ceea ce ai scris mai sus nu are nici un fundament....exista oameni care cred ( treaba lor) si care nu cred.

Eu de exemplu nu cred deloc nici in OZN-uri, nici in extraterestri, nici in chupacapra, nici in strigoi, fantome, Big Foot sau incalzire globala...si nu am de ce, iar tu nu ai ce sa faci, cat despre rasul " curcilor" ...pot sa rada pana cad cu picioarele in sus din partea mea!!!!

P.S.Si vezi ca ai obrazul extrem de gros de poti sa faci asemenea afirmatii, esti tu sigur ca toti cei care nu pot crede in aceste prostii...sunt proshtii????

Sa-mi aduci un extraterestru de un picior sa il vad si eu, si apoi mai discutam despre dovezile conform carora exista!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.01.2010, 15:54:01
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeule mare, tine-ma! ah Doamne mandria asta, cum nu ne lasa Doamne, ne ofera toate pe tava ca noi vorba aia suntem fiinte destepte, noi stim , noi avem stiinta Dumnezeule astazi.. auzi tu sa mai credem noi azi in diavol.. haha ha!! ne rad si curcile a zis cineva! nu avem nevoie Doamne de smerita cugetare adica sa accept eu ca sunt un inselat pacalit de diavol in toate secundele si straturile vietii si ale sufletului meu, pana dincolo de mine eu sunt un inselat si niciodata nu voi avea lumina Doamne, cand voi crede ca am apoi am imbratisat inselarea cu mare putere.. ma mandresc Doamne , iarta-ma dar mandria nu pot, nu pot sa nu o urmez, ea imi spune ca nu trebuie sa fiu prost si incuiat,ca adevarul nu este simplu , nu mai imi pasa mie din cauza ei de dobandirea Duhului sfant , respingandu-ma pe mine insumi, ah amar mie, amar mie ca inselare sunt tot si minciuna si iubire de minciuna, ca de-ar invia toti proorocii si toti sfintii Tai Doamne sa-mi spuna Adevarul Tau si chiar Tu Doamne , eu am mandria si parelnicia mea, eu iubesc sclipirile, nu pot sa ma detasez de ele, ca mie imi spune mandria ca Tu cica ai fi mai maret daca eu ,noi nu am fi singurii din univers,ea , mandria asta blestemata imi spune ca iti fac inca si un favor dar Doamne Tu incerci sa-mi spui ca eu sunt nimicul chemat la dumnezeire.. dar eu prefer sa fiu nimicul care crede ca stie ,care crede ca are opinii ,care se crede luminat , care se crede pe calea pe care cei ingusti la minte nu vor sa intre, asta sunt..eu astazi am stiinta, eu nu pot pricepe maretia acestei taine, ca Tu Doamne ai binevoit sa creezi din nimic o maretie, si in miezul acestui nimic m-ai facut pe mine mic, si mi-ai aratat clar ca sunt un nimic ca sunt din nimic, dar acest nimic Tu vii si traiesti in El si faci nimicul asta sa simta ce simti Tu sa fie una si aceiasi fiinta cu Tine.. Tu Doamne in seara acea in care m-am lasat rastignit mi-ai aratat ca inca si maimult decat pe Tine ma iubesti pe mine nimicul care nu te mai vad care nu te mai vreau, care ma incred in mine, care am acum alte teorii, ba inca si in numele Tau Doamne de multe ori.. sunt inselat Dumnezeule, si stau in inselare ca intr-un mormant si noapte imi este mie patima parelniciei.. izbaveste-ma Dumnezeule dupa mare mila Ta, CURATESTE-MA DOAMNE de ceea ce sunt, de ceea ce gandesc, ca iubesc Doamne tot ce-mi pare luminos, iar ce e simplu si ecurat iad imi este Doamne.. amar mie.. cine ma va izbavi din starea aceasta? coborarea la iad? golirea de sine?renuntarea la parerile mele si de mi le-ar intari ingerii luminosi? da Doamne am sa fac voi Ta nu voia mea.. sa urasc ceea ce sunt si ceea ce creaza mintea mea? sa nu mai am gandurile acestea si sa le inving prin cele bune? sa ajung cu timpul sa nu mai am nici gandurile cele bune ci sa fiu gol? si atunci va incepe iluminarea Ta Doamne?Am inteles Doamne, in mainile Tale imi incredintez sufletul meu..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.01.2010, 16:20:21
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai, mai urat.. ortodocsi care se inchina micii Domnului si care se lasa gadilati pe glanda asta a mandriei de catre diavol, of.. prea usor.. nu vrem sa ne smerim, neam.. ne credem prieteni cu Dumnezeu, ne gasim scuze, am auzit vorbind de spovedanie cum se spovedesc unii si o spuneau ca si cand vai ce bine fac ei! se justificau dupa fiecare pacat marturisit! adica nu e vina mea Doamne, femeia care mi-ai dat-o! mi-a spus unu ca el s-a apucat de bautura si femei din cauza bisericii ca dupa impartasanie vinul care ramanea il chemau diaconii in spate si se imbatau.. adica biserica ce sa mai.. auzi tupeu.. paisie aghioritul spune ca mai bine nu te spovedesti decat sa faci un show d-asta.. si pe toate planurile asa vedem lumea, asa ne creea relatia noastra cu Dumnezeu si mergem spre cer ceea ce nu e voie mai! toata mass media asta ne-a atins pe toti de la patriarh ana la ultimul duhovnic.. unul nu mai stie.. trebuie sa nu gasim calea, ci trebuie sa o pierdem.. sa nu cautam sa ne apropiem de Dumnezeu.. asta e mandrie ,mai..cu fiecare clipa care trece trebuie sa ne vedem mai departe, mai rataciti, mai goi, mai de neiertat, mai fara vreo legatura cu Dumnezeu.. si eu am inecput asa si ma gandeam de la o zi la alta ca eu progresez.. nu mai aveam remuscari la un moment dat si credeam ca asta trebuie sa fiu.. crestinul fara dureri, fericit care e prieten si slujitor cuminte al lui Dumnezeu.. pana cand a trebuit sa fac un scarificiu si ma simteam asa de greoi si asa de multe justificari si de ipocrizie d-aia..uuf.. pentru toti ceice cred ca u o oarecare sanatate spirituala.. NU!! trezeste-ne Doamne, sa ne dezmeticim fratilor ca Dumnezeu ii mantuieste pe cei care cooboara in iad nu pe cei ce cauta raiul...sub buna intentie iata diavolul.. asta este numele lui.. astazi el ne ofera lumina, solutii, e unu p-aici ateul cel rau care ce sa zic.. nu-i mai vorbiti.. el e mort.. mortul in putrefactie trage vanturi luni de zile pana cand putrezeste de tot adica in cazul ateilor pana lamoarte.. a vorbi cu el inseamna a sta de vorba cu aceste efecte ale mortii..
suntem posedatul din tinutul gadarenilor, asta suntem.. ne chinuie curatia si locuim prin morminte cu mortii.. de fapt suntem niste morminte care cred ca au lumina..haideti sa tremuram la intrarea in biserica sa simtim ca nu avem ce cuta acolo, sa simtim cum ne cad viermii din gura cand ne rugam.. iertati-ma dar e dureros.. io nu mai foloseam netulintr-o vreme dar cum sunt o unealta , o jucarie in bratele stanei ce altceva decat sa ajung iar p-aici putea sa mi se intample..si aici alt intuneric.. suntem pierduti, am putea sa valorificam asta si sa transformam prin smerenie ceea ce suntem, prin acceptare intr-un tinut al pocaintei si al lepadarii de sine.. a mizeriei imbacsite din plamanii si din inimile noastre..
iertare pentru ton.. cu dragoste in Hristos
Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.01.2010, 17:08:49
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Nu inseamna ca, daca nu imi este de folos, nu exista

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Esti sigur ca paragraful se refera la cer si pamant in sensul in care le privim noi azi?
Foarte buna intrebare. Observ in ultima vreme o tendinta a celor ce posteaza de a se pronunta asupra unor probleme dintr-o perspectiva care forteaza aplecarea omului spre cunoastere in limitele celor deja "stiute". Suntem invitati de Dumnezeu a invata sa stapanim (evident, implicit sa cunoastem) cu folos lumea. Ne-a lasat la indemana tot ce ne trebuie pentru a afla, El insusi punandu-se la dispozitia noastra pentru nelamuriri. Problema noastra este ca nu reusim sa ne "calibram" propria fiinta pentru acest dialog. Nu este rau sa vrei sa stii, nu este rau sa intrebi. Rau este sa inviti pe altii la necunoastere sau la o cunoastere sectara de tipul "este daca este scris in Biblie". Va rog sa ma iertati, dar trebuie sa va reamintesc ca suntem foarte departe de a fi epuizat intelegerea celor ce sunt. Munca de sisif a cercetatorilor care au facut abstarctie de teologie a deturnat imaginea stiintei, atat de insistent si uneori fals plasata in discutii de fratii mei atei de pe acest forum, intr-un perimetru sarac.

Eu cred ca, daca cercetatorii ar fi coroborat macar cateva relatari din Biblie, ca de exemplu episodul inmultirii painilor si pestilor, sau nunta din Cana Galilei cu Geneza si afirmatia lui Iisus Hristos ca vom putea face chiar mai mari minuni decat cele facute de El, azi nu am mai fi fost atat de tributari tendintei de a intelege prin racordarea la materie. Am privit materia separata de spirit si am expediat materializarea gandului sub titluri care de care mai SF. Am uitat ca noi insine suntem materie insufletita. Ne facem ca uitam zilnic minunea prin care, dintr-o samanta (materie fara viata?) pusa in pamant, rasare ceva ce are viata. Am invatat despre aceasta lume prin ochii unor descoperitori care au reformulat intelegerea acestei lumi dupa chipul si asemanarea lor si am pierdut pe drum atributele pentru a vedea aceasta viata prin ochii Lui. Adica, am strambat Adevarul pentru a-l acomoda cu gradul nostru de iesire din fire.

Revenind la OZN-uri. Ma uimesc cei care spun "nu exista". De unde stiti ca nu exista? Sunt pe acest forum persoane atat de imbunatatite incat sa fi avut mila lui Dumnezeu de a le fi raspuns la aceasta intrebare? Lumea aceasta este plina de dovezi ale interventiei extratelurice (ca sa nu folosesc extraterestru care vad ca deja obtureaza din start discutii pe aceasta tema). Sunt accesibile oricui. Si culmea este ca se potrivesc foarte bine cu descrieri din Vechiul Testament (Ezechiel si nu numai). Ce facem cu ele? Negam evidente doar pentru ca nu au fost mentionate explicit in Noul Testament?

Sf. Ap. Pavel ne spune ca nu toate ce ajungem sa le cunoastem ne sunt de folos. Dar, nu spune ca nu trebuie sa incercam sa cunoastem si nici nu spune ca ceea ce nu ne este de folos, nu exista.

Deci, umila mea parere este ca civilizatii extraterestre exista, dar deocamdata eforturile mele trebuie indreptate inspre readucerea mea pe Cale, iar pentru acest moment studiul OZN-urilor nu imi este de folos.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.01.2010, 18:02:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Foarte buna intrebare. Observ in ultima vreme o tendinta a celor ce posteaza de a se pronunta asupra unor probleme dintr-o perspectiva care forteaza aplecarea omului spre cunoastere in limitele celor deja "stiute". Suntem invitati de Dumnezeu a invata sa stapanim (evident, implicit sa cunoastem) cu folos lumea. Ne-a lasat la indemana tot ce ne trebuie pentru a afla, El insusi punandu-se la dispozitia noastra pentru nelamuriri. Problema noastra este ca nu reusim sa ne "calibram" propria fiinta pentru acest dialog. Nu este rau sa vrei sa stii, nu este rau sa intrebi. Rau este sa inviti pe altii la necunoastere sau la o cunoastere sectara de tipul "este daca este scris in Biblie". Va rog sa ma iertati, dar trebuie sa va reamintesc ca suntem foarte departe de a fi epuizat intelegerea celor ce sunt. Munca de sisif a cercetatorilor care au facut abstarctie de teologie a deturnat imaginea stiintei, atat de insistent si uneori fals plasata in discutii de fratii mei atei de pe acest forum, intr-un perimetru sarac.

Eu cred ca, daca cercetatorii ar fi coroborat macar cateva relatari din Biblie, ca de exemplu episodul inmultirii painilor si pestilor, sau nunta din Cana Galilei cu Geneza si afirmatia lui Iisus Hristos ca vom putea face chiar mai mari minuni decat cele facute de El, azi nu am mai fi fost atat de tributari tendintei de a intelege prin racordarea la materie. Am privit materia separata de spirit si am expediat materializarea gandului sub titluri care de care mai SF. Am uitat ca noi insine suntem materie insufletita. Ne facem ca uitam zilnic minunea prin care, dintr-o samanta (materie fara viata?) pusa in pamant, rasare ceva ce are viata. Am invatat despre aceasta lume prin ochii unor descoperitori care au reformulat intelegerea acestei lumi dupa chipul si asemanarea lor si am pierdut pe drum atributele pentru a vedea aceasta viata prin ochii Lui. Adica, am strambat Adevarul pentru a-l acomoda cu gradul nostru de iesire din fire.

Revenind la OZN-uri. Ma uimesc cei care spun "nu exista". De unde stiti ca nu exista? Sunt pe acest forum persoane atat de imbunatatite incat sa fi avut mila lui Dumnezeu de a le fi raspuns la aceasta intrebare? Lumea aceasta este plina de dovezi ale interventiei extratelurice (ca sa nu folosesc extraterestru care vad ca deja obtureaza din start discutii pe aceasta tema). Sunt accesibile oricui. Si culmea este ca se potrivesc foarte bine cu descrieri din Vechiul Testament (Ezechiel si nu numai). Ce facem cu ele? Negam evidente doar pentru ca nu au fost mentionate explicit in Noul Testament?

Sf. Ap. Pavel ne spune ca nu toate ce ajungem sa le cunoastem ne sunt de folos. Dar, nu spune ca nu trebuie sa incercam sa cunoastem si nici nu spune ca ceea ce nu ne este de folos, nu exista.

Deci, umila mea parere este ca civilizatii extraterestre exista, dar deocamdata eforturile mele trebuie indreptate inspre readucerea mea pe Cale, iar pentru acest moment studiul OZN-urilor nu imi este de folos.

Doamne-ajuta!
Dar care ar fi evidentele de exemplu?

Oricum realitatea este ca unii cred si unii nu....deci nu exista un adevar in acest sens...parerea mea!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.01.2010, 15:35:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

De ce toata lumea spune ca sunt inselaciuni dracesti?Ce e inselaciune draceasca?Probabilitatea ca exista niste bacterii,virusuri sau vietuitoare mai inferioare omului pe alte planete?De ce toti va ganditi la monstri,oameni super evoluati,super inteligent care o sa ne conduca etc.?De ce va ganditi la creaturi inteligente,urate sau misterioase?EXTRATERESTRI exista in procent de 85% dar ei fiind bacterii,virusuri,alte vietuitoare din regnul Protista,animale sau vietati mult ma inferioare omului.Este foarte probabil si in gandirea unui om simplu dar faptul ca oamenii de stiinta au adus multe indici si dovezi care sa clarifice aceste lucruri e si mai si.Nu va asteptati la extraterestri care sunt super inteligenti si stiu ce fac noi si planuiesc nu stiu ce...nu asta inseamna extraterestru..Extraterestru poate fi un virus pe planeta Marte.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.01.2010, 15:51:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

In cer,la dreapta Tatalui avem pe Cineva,anume Fiul Omului.El are ochi ,maini ,creer ,suflet si este prototipul Omului.Toata faptura,inclusiv ingerii s-au mirat de aratarea lui Dumnezeu in om.Deci daca Domnul a ales sa se arate pe Sine ,nu prin foc,nu prin fulgere,nu prin alta faptura,ci chiar prin om, cum putem noi crede ca exista alte fiinte,mai evoluate decat noi?
Dumnezeul intregului univers ne-a ales pe noi,nu pe ingeri,nu alte fapturi,si s-a aratat prin om. Omul e cununa creatiei ,iar Dumnezeu Omul e adevaratul mister,si nu ozn urile.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.01.2010, 16:01:59
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit OZN-uri

Sfintii Parinti spun ca sunt draci care iau diferite forme si aparitii, ii rapesc pe cei care cred in asa ceva. Eu stiam ca viata ca a noastra nu mai exista pe alte planete, tot din Sfinti Parinti, exista alte forme de viata dar omul u le poate intelege si nu sunt ca ale noastre, omul.

Dumnezeu sa ne apare!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.01.2010, 16:09:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu sunt nici un fel de incornorati.Sunt nave in toata regula.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.01.2010, 16:31:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu sunt nici un fel de incornorati.Sunt nave in toata regula.
Le-ai vazut tu?Ai vazut doar niste poze....
In schimb Cuvintele lui Iisus le poti afla fara ascunzis,deschizand o Biblie.
Si El chiar s-a coborat din cer,chiar a fost unicul extraterestru,care insa nu s-a ferit de noi.
Pentru ca era Adevarat!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 21:52:00
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
ce parere aveti despre tarot tarot Generalitati 10 11.10.2010 11:32:43
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 17:47:54