Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.02.2010, 12:42:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Moshule, matale crezi ce vrei. Varsta trebuie respectata, asa ca ma retrag ca sa nu reluam in zadar subiectul pe care am mai vorbit si altadata.
Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Niciodata nu am crezut ca ingerii sunt verzi si folosesc farfurii. Mersi. Acum stiu adevarul.
Nu sunt ingeri astia, si ingerii nu arata asa ci is draci.Trebuie sa fim tot mai radicali.Nu vin in forma asta doar de acum pe pamant ci de mai demult.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.02.2010, 17:53:44
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Atentie la semnificatia rezultatelor

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Am citit pe undeva ca dupa nu stiu ce calcule ar fi cam 23.000 de planete cu viata inteligenta si asta doar in galaxia noastra.
Doamne-ajuta!

Este vorba de celebra formula a lui Drake:


N = N* x fp x ne x fl x fi x fc, unde:



N = numar de civilizatii


N* = numar de sisteme în Galaxia noastra


fp = fractiune din numarul de stele posedând un sistem planetar


ne = numar de planete al unui sistem dat, pe care viata e posibila


fl = fractiune din numar de planete pe care a aparut viata


fi = fractiune din numar de planete pe care s-a dezvoltat viata inteligenta


fe = fractiune din numar de planete locuite de fapturi inteligente care au dezvoltat tehnici de comunicare


fc = fractiune a duratei de viata planetara acordate unei civilizatii

Rezultatul se mediaza in jurul valorii de 20.000. Este un calcul organizat pe un diametru de "doar" 100.000 ani lumina si acopera planetele apartinatoare celor peste 300.000 de stele vecine cu Soarele.

Un alt renumit matematician si fizician, Frank J. Tipler, desi extinde aria de cautare la un diametru de 13.700.000.000 ani lumina, ajunge la concluzia ca fiinte similare cu omul nu ar mai fi existat. Adica, se pare ca suntem unici in aceasta "clipa de univers".
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.02.2010, 18:46:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit despre lucruri "vazute"

Sper ca nu se simte nimeni jignit daca povestesc si eu ceva.. copilul meu crede ca exista mos craciun.
L-a vazut filmat, l-a vazut si in realitate, dar de departe.
Asta iarna niste prieteni au organizat o petrecere cu mos craciun invitat. Sotul a refuzat categoric sa ducem copilul la petrecere, deoarece un contact direct cu mos craciun ar putea spulbera mitul. Are voie sa-l vada doar de departe. :)
cam asa si cu ozn-urile.. le putem vedea doar de la distanta sau filmate, pozate.. :). Ca de aproape poate se vede altceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 21:52:00
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
ce parere aveti despre tarot tarot Generalitati 10 11.10.2010 11:32:43
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 17:47:54