Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2010, 16:41:28
tudorcaty tudorcaty is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 6
Question candela

Vreau sa cumpar o candela de masa cu icoana Sf Nectarie din Eghina.Eu locuiesc in Zimnicea si prin aceste tinuturi nu am gasit.Va rog sa mimi scrieti daca stiti de unde o pot achizitiona insa prin comanda postala.Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2010, 00:42:54
shtephan shtephan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de tudorcaty Vezi mesajul
Vreau sa cumpar o candela de masa cu icoana Sf Nectarie din Eghina.Eu locuiesc in Zimnicea si prin aceste tinuturi nu am gasit.Va rog sa mimi scrieti daca stiti de unde o pot achizitiona insa prin comanda postala.Va multumesc!
Daca pana la urma nu ai sa reusesti sa gasesti una cu Sf Nectarie iti pot da o sugestie : ia-ti o candela de masa, oarecare, care iti place tie si apoi ii atasezi o icoana a Sfantului Nectarie (astea se gasesc usor, le gasesti in orice pangar) si cu putina imaginatie vei obtine cea mai deosebita candeluta :) (eu asa procedez) si avantajul e ca va fi originala, vei avea multumirea ca e confectionata de tine, plus ca probabil multi dintre prietenii tai o vor admira si iti vor urma exemplul si asa te alegi si cu o fapta buna : si anume aia de a convinge pe cineva sa mai aprinda si candela... :))
Sper ca nu am fost off-topic si ca ti-am fost de folos intr-o oarecare masura.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2010, 00:54:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de shtephan Vezi mesajul
Daca pana la urma nu ai sa reusesti sa gasesti una cu Sf Nectarie iti pot da o sugestie : ia-ti o candela de masa, oarecare, care iti place tie si apoi ii atasezi o icoana a Sfantului Nectarie (astea se gasesc usor, le gasesti in orice pangar) si cu putina imaginatie vei obtine cea mai deosebita candeluta :) (eu asa procedez) si avantajul e ca va fi originala, vei avea multumirea ca e confectionata de tine, plus ca probabil multi dintre prietenii tai o vor admira si iti vor urma exemplul si asa te alegi si cu o fapta buna : si anume aia de a convinge pe cineva sa mai aprinda si candela... :))
Sper ca nu am fost off-topic si ca ti-am fost de folos intr-o oarecare masura.
Doamne ajuta!
Foarte dragut sfat!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2010, 02:07:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...sau ceva si mai usor:
- Daca ai deja icoana cu Sf.Nectarie poti cumpara doar o candela de masa si o pui in fata Icoanei Sf.Nectarie - asa am si eu. Si te poti mirui in fiecare dimineata si seara cu ulei din candela. Multi vor de la Bucuresti de la Manastirea Radu Voda ulei din candela Sf.Nectarie, dar ei nu stiu ca pot avea si ei acasa prin exemplul dat mai sus. Nu locul conteaza - ca e ulei din candela Sf.Nectarie din Bucuresti sau Eghina - ci si fiecare acasa poate avea candela la Sf.Nectarie si CREDINTA in ajutorul Sfantului va vindeca pe cel bolnav cu ulei din candela de acasa de la Sf.Nectarie! Nu e atat de greu, ci numai sa CREZI si sa TE ROGI SFANTULUI NECTARIE!!!!

...ca daca vei atasa o icoana de candela, exista riscul aprinderii.... asa ca e cel mai bine asa cum am si eu...
__________________

Last edited by geo.nektarios; 18.02.2010 at 02:10:22.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2010, 02:35:28
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit icoana pe un perete & candela pe o masutza, dedesubt

Daca agatzi icoana pe un perete si dedesubt pui o masa/masutza, pe care tii o candela aprinsa (un paharutz cu ulei, sau jumatate apa-jumatate ulei), atunci n-ar (mai) exista (nici) riscul aprinderii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2010, 02:47:17
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Daca agatzi icoana pe un perete si dedesubt pui o masa/masutza, pe care tii o candela aprinsa (un paharutz cu ulei, sau jumatate apa-jumatate ulei), atunci n-ar (mai) exista (nici) riscul aprinderii...
...exista si candele ce se agata de perete si cad frumos inaintea icoanei si lumineaza superb... asa ca la Biserici!
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2010, 20:59:02
tudorcaty tudorcaty is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 6
Implicit

multumesc mult pentru indrumari...intr-adevar imi sunt de un real folos.Dumnezeu sa va rasplateasca!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Candela icamilin Despre Biserica Ortodoxa in general 84 13.07.2017 01:39:17
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 23:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 20:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 18:24:30
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 22:07:03