Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.11.2010, 13:40:10
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In primul rand, daca e s-o luam in sens strict geografic vedem ca toate cetatile sunt acum in Turcia. Si ca s-a si implinit, majoritatea locuitorilor acelor cetati fiind acum musulmani, deci li s-a luat credinta dreapta.
Nu li s-a luat credinta dreapta, singuri au parasit-o. Zona respectiva a ajuns musulmana datorita faptului ca Asia mica a fost cucerita de turci care erau musulmani.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pe de alta parte la inceput nu exista o organizare, adica nu era un patriarh sau mitropolit. Era episcop si acolo exista o biserica, de obicei intr-un oras. De aceea se spune de biserica din orasul respectiv, organizarea era la nivelul orasului respectiv.
Eu nu ma refer la organizare. Hristos nu se adreseaza unui episcop ci ingerului fiecarei biserici ceea ce arata clar ca fiecare biserica era independenta, din punct de vedere organizatoric, de celelalte si ca toate erau subordonate lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Apoi, cand crestinismul a fost legalizat, s-a putut face o organizare mai vasta, pe teritorii. La un moment dat se ajunsese la o organizare bazata pe principalele orase din regiune: Roma, Constantinopol, Alexandria, Antiohia si Ierusalim, fiind cinci patriarhii.
Observam ca de-a lungul timpului mai multe grupari, biserici, s-au separat de ortodoxie. Unele au devenit monofizite (copta, armeana, siriaca si etiopiana), Roma s-a rupt apoi la Schisma, iar altele au fost cucerite de turci devenind locuitorii musulmani in mare proportie. Si acestia pot intra in aceasta descriere. Neoprotestantii nu pot intra aici, ei sunt doar niste adunari de studiere a Bibliei, n-au fost la inceput biserica.
Observam chiar ca din cele cinci patriarhii niciuna nu mai este majoritar ortodoxa. Doar in teritoriul legat de patriarhia Constantinopolului mai exista BO (unele nici nu faceau parte la inceput, cum este Rusia).
In cadrul BO exista BO a Rusiei, BO a Bulgariei, BO a Serbiei, BO a Romaniei, etc. Toate acestea sunt separate doar administrativ (cum erau patriarhiile in primul mileniu), dar sunt surori, sunt aceeasi Biserica.
De unde stii tu ca NP nu sunt biserica? Pe ce criterii?Ca nu au fost de la inceput?
Bisericile din apocalipsa au fost de la inceput si uite ca au disparut toate. Dupa cum vezi faptul ca esti la inceput nu te face infailibil lucru care se poate observa f usor din istorie.
Atunci de unde ideea ca NP sunt eretici doar pt simplu fapt ca au aparut mai tarziu?
Si tot nu mi-ai raspuns la intrebare, ti se pare ca bisericile din apocalipsa erau ortodoxe?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.11.2010, 18:17:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Nu li s-a luat credinta dreapta, singuri au parasit-o. Zona respectiva a ajuns musulmana datorita faptului ca Asia mica a fost cucerita de turci care erau musulmani.
Totul se intampla cu voia sau cu ingaduinta lui Dumnezeu. Daca erau luminati de Dumnezeu, de harul lui, bineinteles ca nu isi paraseau credinta. Desigur, ei au ales.
Citat:
Eu nu ma refer la organizare. Hristos nu se adreseaza unui episcop ci ingerului fiecarei biserici ceea ce arata clar ca fiecare biserica era independenta, din punct de vedere organizatoric, de celelalte si ca toate erau subordonate lui Hristos.
Iar eu v-am explicat ca fiecare oras care avea crestini era numit biserica. De exemplu biserica din Tomis, din Alexandria, etc. Asta si spuneam, ca erau independente din punct de vedere organizatoric, administrativ, la fel cum sunt bisericile ortodoxe ale diferitelor tari azi. Erau si sunt unite prin aceeasi invatatura de credinta.
Citat:
De unde stii tu ca NP nu sunt biserica? Pe ce criterii?Ca nu au fost de la inceput?
Bisericile din apocalipsa au fost de la inceput si uite ca au disparut toate. Dupa cum vezi faptul ca esti la inceput nu te face infailibil lucru care se poate observa f usor din istorie.
Atunci de unde ideea ca NP sunt eretici doar pt simplu fapt ca au aparut mai tarziu?
Pentru ca e doar o singura Biserica, Iisus nu a lasat zeci de biserici, ci una. Cultul dvs. si altele sunt doar adunari omenesti pentru ca nu au har. Dovada ca nu au har este inexistenta minunilor de la Dumnezeu, asa cum au avut si au ortodocsii. Altfel e doar increderea pe cuvant, cultele spun ca si ele au har si sunt cu Dumnezeu. Dar dovezi nu pot da, doar ca spun si noi sa-i credem. Vine un chinez si spune ca el intelege intr-un fel Biblia, aduna niste adepti si spune ca a facut o biserica. El a facut grupul, dar dovada ca Dumnezeu e cu ei nu exista, doar cuvantul lui.
Citat:
Si tot nu mi-ai raspuns la intrebare, ti se pare ca bisericile din apocalipsa erau ortodoxe?
Eu v-am raspuns chiar pe larg la intrebare. Pot fi bisericile din acele orase turcesti, ori pot fi bisericile foste ortodoxe desprinse de-a lungul veacurilor, sau pot fi unele biserici ortodoxe acum care or sa cada. Deci trei posibilitati, ca exact nu am de unde sa stiu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2010, 19:10:39
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce sunteti atat de convins ca nu exista minuni in afara bisericii ortodoxe? Eu sunt o traitoare a lor. Dumnezeu a facut minune dupa minune in viata mea.

Am incercat sa depun marturie despre ele, aici pe forum, si cineva mi-a explicat instantaneu ca sunt lucrari diavolesti nu minuni dumnezeiesti ...

Si suntem primitori de har ... vietile schimbate, a mea si a celor pe care ii cunosc, este o marturie a faptului ca exista har si in afara bisericii ortodoxe.

De unde puteti sti daca intr-o biserica, sau cult sau in adunarea aceea de chinezi exista sa nu Dumnezeu? Care este acea dovada de care spuneti?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.11.2010, 10:06:51
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Totul se intampla cu voia sau cu ingaduinta lui Dumnezeu. Daca erau luminati de Dumnezeu, de harul lui, bineinteles ca nu isi paraseau credinta. Desigur, ei au ales.
Au fost luminati de Dumnezeu, lucru scos clar in evidenta de Hristos. Le-a fost incredintat Adevarul dar l-au parasit. Bisericii din Sardes ii spune nici mai mult nici mai putin ca e moarta.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar eu v-am explicat ca fiecare oras care avea crestini era numit biserica. De exemplu biserica din Tomis, din Alexandria, etc. Asta si spuneam, ca erau independente din punct de vedere organizatoric, administrativ, la fel cum sunt bisericile ortodoxe ale diferitelor tari azi. Erau si sunt unite prin aceeasi invatatura de credinta.
Comparatia nu-si are loc, cum adica erau independente asa cum sunt BO ale diferitelor tari? Nu are nici o treaba una cu alta.
Nici un oras nu era numit biserica, asta de unde ai scos-o? Faptul ca era doar o biserica in orasul respectiv a dus la denumirea "bisericii din Efes" etc.
Tie ti se pare ca erau unite acele 7 biserici?Toate au primit Adevarul dar fiecare a luat-o pe un drum propriu care, cu 2 mici exceptii, era total gresit.Dupa cum vezi, dc citesti textul, unele imbracasera o invatatura diferita(balaam, nicolaiti etc), altele acceptasera curvia in mijlocul lor, alta isi parasise dragostea dintai si exemplele pot continua.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca e doar o singura Biserica, Iisus nu a lasat zeci de biserici, ci una. Cultul dvs. si altele sunt doar adunari omenesti pentru ca nu au har. Dovada ca nu au har este inexistenta minunilor de la Dumnezeu, asa cum au avut si au ortodocsii. Altfel e doar increderea pe cuvant, cultele spun ca si ele au har si sunt cu Dumnezeu. Dar dovezi nu pot da, doar ca spun si noi sa-i credem. Vine un chinez si spune ca el intelege intr-un fel Biblia, aduna niste adepti si spune ca a facut o biserica. El a facut grupul, dar dovada ca Dumnezeu e cu ei nu exista, doar cuvantul lui.
Tu se pare ca nu intelegi mai nimic din ce inseamna Biserica. Hristos spune clar "ascultati ce zice Duhul Bisericilor", sunt mai multe biserici nu doar una.
De unde stii tu ca bis NP nu au har? Ti-a spus tie Dumnezeu? Minuni sunt si in bis NP dar nu pe baza minunilor ne bazam noi credinta. Ce inseamna la tine minune?
Cea mai mare minune e aceea ca Dumnezeu schimba un om pacatos intr-un om nou lucru care la voi ortodocsi e considerat ca ceva neimportant sau, mai rau, ca e facut de satana.
Placa asta cu fiecare intelege ce vrea e cam veche, dc te uiti la postarile NP de aici de pe site vei vedea ca toti au aceeasi viziune cand vine vorba despre mantuire.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu v-am raspuns chiar pe larg la intrebare. Pot fi bisericile din acele orase turcesti, ori pot fi bisericile foste ortodoxe desprinse de-a lungul veacurilor, sau pot fi unele biserici ortodoxe acum care or sa cada. Deci trei posibilitati, ca exact nu am de unde sa stiu.
Pai dc voi considerati ca sunteti biserica primara inseamna ca va regasiti in acele 7 biserici. Si de ce ar fi unele biserici ortodoxe acum care or sa cada?Daca,dupa cum spuneti, sunteti singura biserica adevarata, cum ar fi posibil sa cada o bis ortodoxa?Ca doar toate au aceeasi invatatura.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.11.2010, 10:15:40
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
De ce sunteti atat de convins ca nu exista minuni in afara bisericii ortodoxe? Eu sunt o traitoare a lor. Dumnezeu a facut minune dupa minune in viata mea.
Asta au fost invatati, sa denigreze orice ce nu e ortodox.

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Am incercat sa depun marturie despre ele, aici pe forum, si cineva mi-a explicat instantaneu ca sunt lucrari diavolesti nu minuni dumnezeiesti ...

Si suntem primitori de har ... vietile schimbate, a mea si a celor pe care ii cunosc, este o marturie a faptului ca exista har si in afara bisericii ortodoxe.
Ei nu inteleg ce inseamna viata schimbata, nasterea din nou, la fel cum nici Nicodim nu a inteles cand Domnul Iisus i-a spus despre asta.

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
De unde puteti sti daca intr-o biserica, sau cult sau in adunarea aceea de chinezi exista sa nu Dumnezeu? Care este acea dovada de care spuneti?
Simplu, conform principiului ca ce nu e ortodox nu are har se ajunge la concluzia ca adunarea aia de chinezi e lipsita de prezenta lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.11.2010, 11:44:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Comparatia nu-si are loc, cum adica erau independente asa cum sunt BO ale diferitelor tari? Nu are nici o treaba una cu alta.
Nici un oras nu era numit biserica, asta de unde ai scos-o? Faptul ca era doar o biserica in orasul respectiv a dus la denumirea "bisericii din Efes" etc.
Tie ti se pare ca erau unite acele 7 biserici?Toate au primit Adevarul dar fiecare a luat-o pe un drum propriu care, cu 2 mici exceptii, era total gresit.Dupa cum vezi, dc citesti textul, unele imbracasera o invatatura diferita(balaam, nicolaiti etc), altele acceptasera curvia in mijlocul lor, alta isi parasise dragostea dintai si exemplele pot continua.
Ce e asa greu de inteles? BO a Romaniei nu e numita Biserica ortodoxa romana? BO a Rusiei nu e numita Biserica ortodoxa a Rusiei? Si asa mia departe. Sunt ele biserici diferite? Nu, doar ca organizare, in rest toate fac parte din Biserica Ortodoxa. E clar acum? Pe vremea aceea cred ca stiti si dvs. ca nu exista o organizare atat de ampla, erau comunitati in diferite orase. Asa ca biserica din acel oras se numea Biserica din Efes si avea un episcop.
Iar in partea a doua v-am explicat, se potriveste perfect cu acele parti din biserica ce s-au despartit. Unele au luat invatatura monofizita si astfel s-au despartit si au pierdut dreapta credinta si harul. Unele au impamantenit diverse pacate si astfel au trecut la musulmani. Si asa mia departe. Nu am de gand sa repet acelasi lucru de zeci de ori.
Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Tu se pare ca nu intelegi mai nimic din ce inseamna Biserica
Desigur ca noi nu intelegem nimic, de aceea ati venit voi sa ne invatati. Unui amrican i s-a parut ca intelege el mai bine Biblia, si-a facut niste adepti acum 100 de ani si iata ca acum au ajuns in sfarsit sa ne invete intelepciunea acelui american. Nici nu ma indoiesc ca dvs. si ceilalti considerati ca stiti mult mai multe decat sfintii care faceau minuni.
O singura problema: dovediti ca vorbiti de la Dumnezeu, ca altfel pareri sunt vreo 7 miliarde, cati oameni sunt.
Citat:
Pai dc voi considerati ca sunteti biserica primara inseamna ca va regasiti in acele 7 biserici. Si de ce ar fi unele biserici ortodoxe acum care or sa cada?Daca,dupa cum spuneti, sunteti singura biserica adevarata, cum ar fi posibil sa cada o bis ortodoxa?Ca doar toate au aceeasi invatatura
Nu inseamna ca noi ne regasim in cele 7, acelea sunt probabil cele care s-au despartit. Noi suntem singura Biserica, pentru ca numai de una spune in Sfintele Scripturi. Restul v-am explicat, la fel cum au cazut celelalte biserici ortodoxe. Poate Bo a Bulgariei primeste niste erezii si astfel cade. Doamne fereste de asa ceva!
Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
De unde stii tu ca bis NP nu au har? Ti-a spus tie Dumnezeu? Minuni sunt si in bis NP dar nu pe baza minunilor ne bazam noi credinta. Ce inseamna la tine minune?
Cea mai mare minune e aceea ca Dumnezeu schimba un om pacatos intr-un om nou lucru care la voi ortodocsi e considerat ca ceva neimportant sau, mai rau, ca e facut de satana.
N-am zis ca cea mai mare minune nu e schimbarea omului pacatos. Am zis doar ca asta sse poate intampla si unui ateu, japonez, hindus, musulman, etc. Si chiar ca unele stari de bine le da chiar vrajmasul.
Uite, de exemplu cineva care ia droguri sau se imbata, nu-i asa ca un timp se simte foarte bine, in extaz? Inseamna ca omul ala a fost ajutat de Dumnezeu sau ca a primit har?
De asemenea, am facut o tehnica paranormala. Un timp cei ce faceau acea tehnica se simteau excelent, aveau tot felul de realizari. Putea sa dureze si toata viata. Sau cineva care face yoga.
Eu am scris de multe ori, e bine sa citit si alte scrieri, cu sfinti sau calugari imbunatatiti. Vrajmasul poate ajuta un om ca sa se roage mai mult, sa fie mai credincios. Se spune ca atunci cand un om incepe sa caute adevarul, sa se apropie de Dumnezeu, vrajmasul cauta sa-l abata cat de putin, atat cat poate. Normal ca unuia ca acesta nu-i poate da ispite sa faca pacate grele. Il abate sa se duca in alta adunare, doar ca sa nu se mantuiasca.
Nu doar o minune, ci mii de minuni au fost si sunt in ortodoxie. Doar cele mai cunoscute: Lumina de la Ierusalim, intoarcerea raului Iordan de Boboteaza, minunea de pe Muntele Taborului la Schimbarea la fata, etc. Apoi minuni facute de sfinti, care sunt atat de multe ca nici nu are rost sa scriu vreuna. ca scurt exemplu, lumina harului emanata de Par. Paisie Aghioritul, sau Sfantul Serafim de Sarov, aceeasi lumina ca cea de la Schimbarea la fata sau cea de pe fata lui Moise.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2010, 16:03:39
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce e asa greu de inteles? BO a Romaniei nu e numita Biserica ortodoxa romana? BO a Rusiei nu e numita Biserica ortodoxa a Rusiei? Si asa mia departe. Sunt ele biserici diferite? Nu, doar ca organizare, in rest toate fac parte din Biserica Ortodoxa. E clar acum? Pe vremea aceea cred ca stiti si dvs. ca nu exista o organizare atat de ampla, erau comunitati in diferite orase. Asa ca biserica din acel oras se numea Biserica din Efes si avea un episcop.
Si bisericile din apocalipsa sunt numite Biserica Ortodoxa din Efes etc? BO e la fel peste tot, pe cand cele 7 biserici din apocalipsa se vede ca sunt diferite. Nu ai cum sa nu observi, si chiar tu admiti, ca BO are o alta organizare fata de Biserica primara.
Oricum nu asta era ideea ci faptul ca desi o biserica e de la inceput nu inseamna ca detine adevarul exclusiv si ca nu poate gresi. Bisericile din Apocalipsa sunt un exemplu elocvent in acest sens. Fiecare primise adevarul insa l-au facut praf.
Asa ca atunci cand mai afirmati ca "noi suntem de 2000 de ani si pocaitii de x ani" nu inseamna ca voi detineti exclusiv adevarul si ca sunteti perfecti.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar in partea a doua v-am explicat, se potriveste perfect cu acele parti din biserica ce s-au despartit. Unele au luat invatatura monofizita si astfel s-au despartit si au pierdut dreapta credinta si harul. Unele au impamantenit diverse pacate si astfel au trecut la musulmani. Si asa mia departe. Nu am de gand sa repet acelasi lucru de zeci de ori.
Nu are nici o treaba invatatura monifozita cu ce le spune Hristos Bisericilor. Apocalipsa e scrisa in anii 68-69, nici nu era invatatura monofizita atunci. Problemele descrise erau probleme prezente in anii respectivi, nu dupa sute de ani.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur ca noi nu intelegem nimic, de aceea ati venit voi sa ne invatati. Unui amrican i s-a parut ca intelege el mai bine Biblia, si-a facut niste adepti acum 100 de ani si iata ca acum au ajuns in sfarsit sa ne invete intelepciunea acelui american. Nici nu ma indoiesc ca dvs. si ceilalti considerati ca stiti mult mai multe decat sfintii care faceau minuni.
O singura problema: dovediti ca vorbiti de la Dumnezeu, ca altfel pareri sunt vreo 7 miliarde, cati oameni sunt.
Nu venim sa va invatam, cititi Sf Scriptura si veti invata. Numai ca nu o cititi, ortodoxul de rand habar nu are de ea. Cum vreti sa il cunoasteti pe Dumnezeu daca nu prin Cuvantul Sau revelat?
Aceeasi placa ca a venit un american bla bla. Lasa ca voi sunteti de 2000 de ani, perfecti si nu mai aveti nevoie sa invatati nimic.
Eu vorbesc ceea ce spune in Sf Scriptura, nu caut sa fac adaugiri cum incercati voi sa demonstrati ca Biblia e incompleta si asa mai adaugati zeci de invataturi.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu inseamna ca noi ne regasim in cele 7, acelea sunt probabil cele care s-au despartit. Noi suntem singura Biserica, pentru ca numai de una spune in Sfintele Scripturi. Restul v-am explicat, la fel cum au cazut celelalte biserici ortodoxe. Poate Bo a Bulgariei primeste niste erezii si astfel cade. Doamne fereste de asa ceva!
Biblia vorbeste de Biserica ca trup al lui Hristos, nu de Biserica ca si organizatie (BO,BC etc). Pot fi oameni credinciosi parte din Biserica lui Hristos care sunt catolici la fel cum pot fi oameni credinciosi parte din Biserica lui Hristos care sunt NP, ortodocsi etc.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
N-am zis ca cea mai mare minune nu e schimbarea omului pacatos. Am zis doar ca asta sse poate intampla si unui ateu, japonez, hindus, musulman, etc. Si chiar ca unele stari de bine le da chiar vrajmasul.
Uite, de exemplu cineva care ia droguri sau se imbata, nu-i asa ca un timp se simte foarte bine, in extaz? Inseamna ca omul ala a fost ajutat de Dumnezeu sau ca a primit har?
De asemenea, am facut o tehnica paranormala. Un timp cei ce faceau acea tehnica se simteau excelent, aveau tot felul de realizari. Putea sa dureze si toata viata. Sau cineva care face yoga.
Nasterea din nou inseamna o atitudine schimbata fata de Dumnezeu si fata de pacat. Faptul ca un om renunta al droguri dar pe de alta parte curveste, nu inseamna ca e nascut din nou. Nu renuntarea la un viciu inseamna ca te-ai nascut din nou ci viata schimbata, dintr-un om care il ura pe Dumnezeu acel chinez sau ce-o fi ajunge sa il iubeasca pe Dumnezeu si sa gaseasca placere in poruncile Lui.
Eu am scris de multe ori, e bine sa citit si alte scrieri, cu sfinti sau calugari imbunatatiti. Vrajmasul poate ajuta un om ca sa se roage mai mult, sa fie mai credincios. Se spune ca atunci cand un om incepe sa caute adevarul, sa se apropie de Dumnezeu, vrajmasul cauta sa-l abata cat de putin, atat cat poate. Normal ca unuia ca acesta nu-i poate da ispite sa faca pacate grele. Il abate sa se duca in alta adunare, doar ca sa nu se mantuiasca.
Nu doar o minune, ci mii de minuni au fost si sunt in ortodoxie. Doar cele mai cunoscute: Lumina de la Ierusalim, intoarcerea raului Iordan de Boboteaza, minunea de pe Muntele Taborului la Schimbarea la fata, etc. Apoi minuni facute de sfinti, care sunt atat de multe ca nici nu are rost sa scriu vreuna. ca scurt exemplu, lumina harului emanata de Par. Paisie Aghioritul, sau Sfantul Serafim de Sarov, aceeasi lumina ca cea de la Schimbarea la fata sau cea de pe fata lui Moise.[/quote]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.11.2010, 13:21:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
Si bisericile din apocalipsa sunt numite Biserica Ortodoxa din Efes etc? BO e la fel peste tot, pe cand cele 7 biserici din apocalipsa se vede ca sunt diferite. Nu ai cum sa nu observi, si chiar tu admiti, ca BO are o alta organizare fata de Biserica primara.
Oricum nu asta era ideea ci faptul ca desi o biserica e de la inceput nu inseamna ca detine adevarul exclusiv si ca nu poate gresi. Bisericile din Apocalipsa sunt un exemplu elocvent in acest sens. Fiecare primise adevarul insa l-au facut praf.
Asa ca atunci cand mai afirmati ca "noi suntem de 2000 de ani si pocaitii de x ani" nu inseamna ca voi detineti exclusiv adevarul si ca sunteti perfecti.
Nu au cum sa fie numite BO, pentru ca in primul mileniu nu exista decat Biserica, iar apoi s-a numit BO, dar tot Biserica este. Dar pentru a se diferentia de sutele de denominatii. Bo nu are alta organizare, are aceeasi organizare ca si Biserica din primul mileniu. Doar in primii ani nu exista patriarhie sau chiar mitropolie, pentru ca nu erau organizati pe un teritoriu mai mare. Nu noi detinem adevarul, acesta e adevarul universal, il poti detine si tu daca vrei.
Citat:
Nu are nici o treaba invatatura monifozita cu ce le spune Hristos Bisericilor. Apocalipsa e scrisa in anii 68-69, nici nu era invatatura monofizita atunci. Problemele descrise erau probleme prezente in anii respectivi, nu dupa sute de ani.
Cred ca glumiti, Apocalipsa nu e o profetie, deci e scrisa pentru a prevedea viitorul? Cum v-am spus, daca e scris nealegoric, adica exact pentru bisericile din acele orase, aceleau au si trecut la islamism. Daca e scrisa pentru cele desprinse din BO, monofizitii s-au desprin in primele secole.
Citat:
Nu venim sa va invatam, cititi Sf Scriptura si veti invata. Numai ca nu o cititi, ortodoxul de rand habar nu are de ea. Cum vreti sa il cunoasteti pe Dumnezeu daca nu prin Cuvantul Sau revelat?
Il pot cunoaste cum nu pot cei ce sunt in afara Bisericii: prin primirea harului prin Sfintele Taine. De aceea si cineva care este analfabet se poate mantui. Prin filozofie nu s-a mantuit nimeni.
Citat:
Biblia vorbeste de Biserica ca trup al lui Hristos, nu de Biserica ca si organizatie (BO,BC etc). Pot fi oameni credinciosi parte din Biserica lui Hristos care sunt catolici la fel cum pot fi oameni credinciosi parte din Biserica lui Hristos care sunt NP, ortodocsi etc.
Teoria ramurilor inventata de protestanti (sau neo), neimpartasita de ortodocsi. Existau Apostoli, episcopi si preoti si o singura Biserica. Harul vine la adevar, pentru ca nu poate veni unde nu e adevar. In trecut oamenii erau blamati in Biblie pentru ca se inchinau la idoli. ce erau idolii? Un element care spuneau acei oameni ca este divinitatea. Acel element putea fi un munte, soarele, un chip cioplit de ei, etc. Ei se inchinau la altceva decat la Dumnezeu adevarat. E adevarat, tot se inchinau la ceva ce ziceau ca e divinitatea, dar era gresit. dar daca acel element era sa zicem zeul hindusilor, care se spune ca are mai multe fete? Tot idolatire se cheama, nu? dar daca spun ca Iisus nu e Dumnezeu si nu exista Sfanta Treime? Tot spun ceva neadevarat, tot nu se inchina la Dumnezeu adevarat. Asa cu orice erezie, e un fel de idolatrie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2010, 18:47:21
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu au cum sa fie numite BO, pentru ca in primul mileniu nu exista decat Biserica, iar apoi s-a numit BO, dar tot Biserica este. Dar pentru a se diferentia de sutele de denominatii. Bo nu are alta organizare, are aceeasi organizare ca si Biserica din primul mileniu. Doar in primii ani nu exista patriarhie sau chiar mitropolie, pentru ca nu erau organizati pe un teritoriu mai mare. Nu noi detinem adevarul, acesta e adevarul universal, il poti detine si tu daca vrei.
era organizata biserica pe un teritoriu mai mare, daca te uiti pe o harta din vremea respectiva ai sa vezi ca cele 7 orase nu erau chiar apropiate.
in al doilea rand, crezi ca in lume erau doar cele 7 biserici? numai in NT vedem si altele: corint, colose, tesalonic etc.
Hristos e Adevarul si nu o confesiune, oricare ar fi ea.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca glumiti, Apocalipsa nu e o profetie, deci e scrisa pentru a prevedea viitorul? Cum v-am spus, daca e scris nealegoric, adica exact pentru bisericile din acele orase, aceleau au si trecut la islamism. Daca e scrisa pentru cele desprinse din BO, monofizitii s-au desprin in primele secole.
Nu tot ce e in Apocalipsa e profetie, sunt prezentate si lucruri care s-au intamplat si care se intamplau in perioada respectiva. Nu stiu ce insisti atat cu monofizitii, din mesajul care il citesti tu acolo ti se pare ca se adresa monofizitilor?se adresa unor biserici si le atragea atentia asupra problemelor existente.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Il pot cunoaste cum nu pot cei ce sunt in afara Bisericii: prin primirea harului prin Sfintele Taine. De aceea si cineva care este analfabet se poate mantui. Prin filozofie nu s-a mantuit nimeni.
Daca te intreb cum primesti tu harul si cum esti constient de lucrarea harului in viata ta nu ai sa stii sa imi spui. imi poti spune cum constientizezi lucrarea harului in viata cuiva?cum demonstrezi cuiva ca un ortodox care are parte de SF Taine e plin de har?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Teoria ramurilor inventata de protestanti (sau neo), neimpartasita de ortodocsi. Existau Apostoli, episcopi si preoti si o singura Biserica.
Biserica e formata din cei credinciosi, indiferent de confesiune. credinciosi sunt si in BC si in BO si la NP etc. La voi Biserica inseamna doar BO lucru care e fals.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Harul vine la adevar, pentru ca nu poate veni unde nu e adevar. In trecut oamenii erau blamati in Biblie pentru ca se inchinau la idoli. ce erau idolii? Un element care spuneau acei oameni ca este divinitatea. Acel element putea fi un munte, soarele, un chip cioplit de ei, etc. Ei se inchinau la altceva decat la Dumnezeu adevarat. E adevarat, tot se inchinau la ceva ce ziceau ca e divinitatea, dar era gresit. dar daca acel element era sa zicem zeul hindusilor, care se spune ca are mai multe fete? Tot idolatire se cheama, nu? dar daca spun ca Iisus nu e Dumnezeu si nu exista Sfanta Treime? Tot spun ceva neadevarat, tot nu se inchina la Dumnezeu adevarat. Asa cu orice erezie, e un fel de idolatrie.
Harul vine de la Dumnezeu dar omul prin viata lui poate respinge acest har. ce spune pavel "sunt ceea ce sunt prin harul lui Dumnezeu si harul Lui pentru mine nu a fost in zadar".
Idolii imbraca multe forme cum ar fi banii, celebritatea sau, ca in cazul evreilor in pustie, poate imbraca diferite forme exterioare(vitelul de aur,sarpele inaltat care ii vindeca). inchinarea e doar pt Dumnezeu si atat.
cum iti dai tu seama ca te inchini la divinitate?poate asa crezi tu la fel cum credeau si evreii.
teoria ta e pe jumate adevarata, np spre exp se inchina la Hristos deci nu sunt idolatri cum incerci sa spui. eu mi-as pune semne de intrebare cand in loc sa te inchini lui Hristos te inchini altcuiva substituindu-l pe Hristos cu acel altcineva. si chiar dc te inchini lui Hristos, trebuie sa se vada lucru asta in viata ta, ca degeaba consider ca ma inchin lui Hristos dc eu nu traiesc o viata in ascultare de El.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.11.2010, 23:49:07
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Talking o intrebare....

Ce carte este Apocalipsa?....oare nu o carte profetica? ...
Avem 4 Ev, Epistolele lui Pavel, Petru, Iacob, Iuda... de ce tocmai Apocalipsa?
Se vorbeste despre 7 Biserici...ce este atat de greu? cum ar fi Biserica din America (sau SUA), Rusia (Kiev), Bulgaria (Sofia) etc... nu are nimic de aface cu NP care au aparut "ieri", astia in plata Domnului cu ei...pt neascultare si supunere vor trage ei :

"Evrei 13 ,7. Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința.".
..de cine sa-si aduca aminte NP, de C. Parham, J. Smith, E.G.White, C. Russel...etc????

Evrei 13, 17. "Ascultați pe mai-marii voștri și vă supuneți lor, fiindcă ei priveghează pentru sufletele voastre, având să dea de ele seamă, ca să facă aceasta cu bucurie și nu suspinând, căci aceasta nu v-ar fi de folos."
De cine au ascultat cei pomeniti mai sus , si altii ca ei???
Cui s-au supus????
.............
Astea sunt intrebari de discutat, nu despre Biserica din Smirna, Palestina, Scotia...sau mai stiu ce localitate sau tara....
...."Va rataciti nestiind Scripturile", nou-protestatilor....

Spune-ti-mi unde este ascultarea si supunerea liderilor si intemeietorilor de secte si erezii?
D-le Trices.. sub ascultarea carei Biserici era EGWhite?
D-le Penticostal, dar C. Parham cui s-a supus cand si-a intemeiat secta...?

Sunt intrebari pe care mi le pun adesea , dar nimeni nu-mi da raspunsul... imediat vine si-mi spune de moaste, icoane, sfinti etc...si asa raman intrebarile mele fara raspuns....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 17:29:40
Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante georgeval Biserici Protestante 15 03.07.2010 17:49:34
De ce sunt urat pictate bisericile noastre? hadji Intrebari utilizatori 8 16.04.2010 12:35:19
bisericile apostolice au ritualuri anacronice ? Radu32 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 55 01.04.2010 20:54:57
Conferinta "Bisericile si Europa" la Sibiu PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 3 11.04.2008 14:57:10