Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2007, 15:46:30
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Ana maria, punctul de pronire are doua taisuri: conform ipotezei nu se poate demonstra ca suntem reali sau ireali. De existat am afirmat deja ca in cel mai rau caz suntem simple idei sau fabulatii ale unei imaginatii superioare dar existam intr-o anumita masura.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.01.2007, 16:18:11
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

nu ati auzit de "gandesc deci exist"?
Asta e raspunsul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.01.2007, 16:47:32
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
nu ati auzit de "gandesc deci exist"?
Asta e raspunsul.
Ai gresit, Consuela! Aici nimeni nu gandeste! Priveste in jur, adica citeste, si ai sa te convingi. Insa "se exista" de adevaratelea!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.01.2007, 18:00:11
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Silverstar, tu numai sti sa jignesti? Sti ce inseamna respect?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.01.2007, 19:00:49
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu jignesc pe nimeni. Ce ti-a venit? Stiu ca doare atunci cand se spune adevarul in fata, dar si chirurgul taie ca sa extirpe raul pentru ca altfel risca sa piarda pacientul. Tema pusa in discutie comporta foarte multa pregatire, logica sanatoasa, argumente, contraargumente etc. adica o dezbatere la nivel inalt. Aici cine s-o faca? Citeste raspunsurile. Daca poti sa mai razi, e totusi bine. Eu chiar ca de data asta nu pot. Am mai spus ca site-ul poate fi accesat oriunde in lume. Ne facem de ras si ne facem tare de ras.
Da, Annamarria, stiu ce inseamna respect si nici nu stii cat ma inclin a respect in fata oamenilor inteligenti, a celora care merita care-si castiga respectul prin ceea ce fac, nu prin prin impunere sau agresivitate. Din pacate, inteligenta romaneasca, adevarata inteligenta, pleaca din tara, emigreaza si aici raman cei care nu au nimic de spus sau cei pentru care nu exista adevar, cultura, educatie, bun simt... Pacat ca altii se bucura de ceea ce este romanesc si noi romanii ne amagim cu resturi...
O sa ajungem precum Diogene ca in miez de zi sa cautam un OM, un roman INTELIGENT, cu lumanarea...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.01.2007, 19:07:16
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

whatever silverstar..de acum chiar o sa tac in privinta ta, n-are rost
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.01.2007, 19:14:21
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

silverstar,te rog sa ma ierti pentru tot ce am spus despre tine. dar cand ai zis ca nu gandesc am simtit nevoia sa ma apar. inca n-am invatat sa intorc obrazul.
Alexandr_Brazil, nu cred ca se poate demonstra nici faptul ca suntem reali si nici faptul ca suntem numai vise. Pur si simplu cred ca nu se poate demonstra nimic in privinta asta, se poate doar discuta
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.01.2007, 19:42:23
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Cum am mai zis...scopul nu era neaparat de a se demonstra ca suntem reali sau nu. Am mai spus ca scopul era largirea orizonturilor. Si pe de alta parte eram curios care ar fi fost raspunsurile care le-as fi primit. Cei mai multi nici nu au vrut sa considere posibilitatea prezentata.
Consuela...sa nu crezi ca nu as fi luat Cogito ergo sum in calcul. Dar am simtit ca nu e suficient. De asemenea nu cred ca exista un RASPUNS la intrebari de genul acesta, cel putin nu unul pe atat de definitiv pe cat e cel ce il prezinti tu. Il respect pe Descartes ca un mare ganditor, dar nu ma simt obligat de a fi de acord cu el.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.01.2007, 21:30:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu stiu daca interesul celui care propune o tema spre discutie sau pune o intrebare este sa-i bage in ceata sau sa-i umileasca pe partenerii de discutie. Eu pun intrebari sau propun teme spre discutie numai cand stiu ce astept de la cel/cei cu care discut. Aici tu spui singur ca nici nu stii ce raspuns vrei, de fapt la ce te astepti? Este o tema vasta, care necesita pregatire in domeniu. Ce-ai vrea sa-ti spun eu daca tu nu stii ce vrei? Eu nu obisnuiesc copy-paste si acolo unde nu stiu, ocolesc si astept ceva de la ceilalti. Trebuie sa tii cont de faptul ca suntem niste amatori de discutii, oameni de diferite profesii, mentalitati si obiceiuri diferite. Subiectele trebuie sa fie de interes general. Eu asa cred. Este un subiect care se adreseaza strict persoanelor de specialitate/profesionistilor si cred ca doar o echipa foarte bine pregatita ar putea da niste raspunsuri relative/evazive, in conditiile actuale nu certe...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.01.2007, 21:42:16
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

orice lucru are valoare prin echivalentul lui negativ. Existenta prin neexistenta. Mai rabda putintel si o sa vezi daca ai existat sau nu pe acest pamint:)
Problema mare incepe daca ai existat doar!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 12:42:32
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
subiect de GANDIRE moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 62 04.06.2009 11:29:10
VRAJITORIA!!! ADEVAR SAU PROVOCARE sergiub Preotul 9 29.05.2008 22:28:25