Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.06.2007, 23:11:13
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Draga Apollyon,
nu stiu ce as putea sa-ti sugerez in legatura cu alegerea duhovnicului, o sa-ti spun doar ce am facut eu...cand am aflat si eu ca e important sa ai un duhovnic, am mers la un parinte despre care am auzit multe lucruri bune, oamenii il iubesc si il apreciaza, asa ca sincer am mers la dansul fara sa-l cunosc (nu aveam experienta asa cum esti si tu acum) si l-am intrebat daca vrea sa-mi fie duhovnic, iar de atunci tot la dansul merg sa ma spovedesc ... sincer, mi se pare ca ceilalti sunt mai experimentati in relatia cu duhovnicii lor, eu inca nu am reusit sa ma apropii destul de dansul, mai lucrez la asta, asa ca iti sugerez si tie sa ai rabdare, poti sa incerci la mai multi preoti si sa-l alegi pe cel mai apropiat de sufletul tau, cel care simti ca te intelege mai bine...poti sa incepi asa cum zice si mirelat cu parintele de la biserica la care mergi, e cel mai apropiat si asa poti sa mergi la dansul de cate ori vrei.
Cred ca cel mai important e sa-ti pui nadejdea in Dumnezeu, sa te rogi mult si El iti va pune in fata duhovnicul potrivit pentru sufletelul tau :)
Doamne ajuta! tu trebuie doar sa vrei, restul face Dumnezeu ( asta e parerea mea :D )

P.S.: "pe prietena mea o cheama Ioana D."
o coincidenta frumoasa :)

Sincer, si eu astept sa vad ce zic ceilalti cu mai multa experienta despre relatia cu duhovnicii lor (atat cat se poate spune, bineinteles), cum i-au descoperit...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 19:40:27
De ce nu avem dreptul sa judecam pe altii florina_drossu Generalitati 28 29.04.2010 22:02:00
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 16:34:44
Ce zic altii despre Apocalipsa? euflorin Generalitati 10 09.01.2008 00:01:16
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12