Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2009, 22:13:10
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Exclamation ECUMENISMUL rupe din trupul ORTODOXIEI?

De ce nu se fac publice astfel de marturii?De ce noi ortodocsi lepadam crucea,jertfa?De ce de exemplu nu mergem si noi pe strada si impartim gratuit oamenilor astfel de marturii cum este cea de fata?De ce nu spunem tare si raspicat de ce ortodoxia e singura religie adevarata?Am locuit mai bine de sase luni in nordul Germaniei acolo e plina zona de oameni care au ca religie de botezenticostal ,adventisti (majoritari),alte secte ,catolici destul de putini si ortodocsi in jur de 4-5 mii numai in Hamburg."Bastinasii"ca sa le zic asa sunt doar botezati in culte lor dar nu merg la temple nu ii intereseaza aiureala de acolo ar fi tentati sa cunoasca alt ceva.De ce nu sunt acolo ca de altfel in toata Europa misionari ortodocsi care sa-si asume cruce ,jertfa?Poate o sa spuneti,"avem preoti ortodocsi acolo",ei bine ei sunt acolo doar pentru a "vinde religia ortodoxa catolicilor"Preotii impreuna cu episcopul Europei de nord ,Cred ca Preasfintitul Serafim il cheama,savarsec slujbe religioase ortodoxe in manastiri romano-catolice!?! De ce?Slujbele noastre se tin in biserica romano-catolica,de ce?!? Nimeni nu i-a nici o atitudine iar am vazut ca majoritatea romanilor ,neavand o pregatire,o cunoastere ortodoxa (poate ca asta a si urmarit B.O.R. dupa '90)accepta de bun ,fara impotrivire aceasta uniune a ortodocsilor cu alte religii! Asemenea manifestari pe care le am prezentat mai devreme se fac fara "perdea" si fara nici o teama sau jena.Acum eu ma intreb si va intreb,oare Patriarhul Teoctist Daniel nu stie de astfel de intamplari...,ma indoiesc.Eu cred ca e pe undeva initiatorul acestei "apropieri"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2009, 02:30:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
De ce nu se fac publice astfel de marturii?De ce noi ortodocsi lepadam crucea,jertfa?De ce de exemplu nu mergem si noi pe strada si impartim gratuit oamenilor astfel de marturii cum este cea de fata?De ce nu spunem tare si raspicat de ce ortodoxia e singura religie adevarata?Am locuit mai bine de sase luni in nordul Germaniei acolo e plina zona de oameni care au ca religie de botezenticostal ,adventisti (majoritari),alte secte ,catolici destul de putini si ortodocsi in jur de 4-5 mii numai in Hamburg."Bastinasii"ca sa le zic asa sunt doar botezati in culte lor dar nu merg la temple nu ii intereseaza aiureala de acolo ar fi tentati sa cunoasca alt ceva.De ce nu sunt acolo ca de altfel in toata Europa misionari ortodocsi care sa-si asume cruce ,jertfa?Poate o sa spuneti,"avem preoti ortodocsi acolo",ei bine ei sunt acolo doar pentru a "vinde religia ortodoxa catolicilor"Preotii impreuna cu episcopul Europei de nord ,Cred ca Preasfintitul Serafim il cheama,savarsec slujbe religioase ortodoxe in manastiri romano-catolice!?! De ce?Slujbele noastre se tin in biserica romano-catolica,de ce?!? Nimeni nu i-a nici o atitudine iar am vazut ca majoritatea romanilor ,neavand o pregatire,o cunoastere ortodoxa (poate ca asta a si urmarit B.O.R. dupa '90)accepta de bun ,fara impotrivire aceasta uniune a ortodocsilor cu alte religii! Asemenea manifestari pe care le am prezentat mai devreme se fac fara "perdea" si fara nici o teama sau jena.Acum eu ma intreb si va intreb,oare Patriarhul Teoctist Daniel nu stie de astfel de intamplari...,ma indoiesc.Eu cred ca e pe undeva initiatorul acestei "apropieri"
Draga Caesar, cred ca stand numai cateva luni acolo nu ai inteles bine niste lucruri. Eu am stat 20 de ani in Occident dintre care 15 ani in Germania si pot sa-ti zic ca ortodocsii fac slujbe in biserici catolice sau protestante... atunci cand nu au bani sa-si construiasca biserica, sau PANA, isi construiesc, pentru ca ceilalti crestini au amabilitatea sa ii lase sa slujeasca acolo, sau chiar sa le puna la dispozitie, adesea pe gratis, o biserica pe care ortodocsii o amenajeaza cum vor. Am intrat in multe astfel de biserici..

Asta nu are nimic de-a face cu o uniune a ortodocsilor cu alte confesiuni!

Cat despre intrebarea ta, de ce nu se face misiune in occident, ti-as raspunde ca nici tie nu ti-ar place sa vina catolicii si protestantii in Romania sa faca misiune, de parca Romania ar fi Papua Noua Guinea (care cred ca s-a crestinat intre timp si ea) sa ne trateze de pagani si sa ne faca misiune! Nu? Occidentalii sunt crestini de multa vreme, din vremea in care Biserica era UNA.

Noi credem, e adevarat, ca Ortodoxia este deplinatatea credintei crestine, dar nu putem sa ignoram ca mai exista si altii care cred in Sfanta Treime, Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu, Inviere, si chiar in Taine si in multe alte lucruri in care credem si noi, si al caror botez este recunoscut de Biserica Ortodoxa (daca se fac ortodocsi, nu mai sunt botezati, ci in general li se face mirungerea).
Bineinteles, daca noi consideram ca avem plenitudinea, suntem datori sa 'dam din ce avem', cu dragoste si bucurie, dar asta si facem slujind slujbele (mai ales daca le facem in limba locala, in cazul asta germana), dar mai ales aratandu-ne prin fapte cu adevarat crestini.
Si de ce nu, dicutand cuivilizat cu ceilalti si impartasindu-le din credinta noastra. Dar si ascultand ce au si ei a ne spune.
Exista de altfel si crestini de alte confesiuni care se fac ortodocsi ca urmare a acestor contacte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2009, 12:08:51
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Draga Caesar, cred ca stand numai cateva luni acolo nu ai inteles bine niste lucruri. Eu am stat 20 de ani in Occident dintre care 15 ani in Germania si pot sa-ti zic ca ortodocsii fac slujbe in biserici catolice sau protestante... atunci cand nu au bani sa-si construiasca biserica, sau PANA, isi construiesc, pentru ca ceilalti crestini au amabilitatea sa ii lase sa slujeasca acolo, sau chiar sa le puna la dispozitie, adesea pe gratis, o biserica pe care ortodocsii o amenajeaza cum vor. Am intrat in multe astfel de biserici..

Asta nu are nimic de-a face cu o uniune a ortodocsilor cu alte confesiuni!

Cat despre intrebarea ta, de ce nu se face misiune in occident, ti-as raspunde ca nici tie nu ti-ar place sa vina catolicii si protestantii in Romania sa faca misiune, de parca Romania ar fi Papua Noua Guinea (care cred ca s-a crestinat intre timp si ea) sa ne trateze de pagani si sa ne faca misiune! Nu? Occidentalii sunt crestini de multa vreme, din vremea in care Biserica era UNA.

Noi credem, e adevarat, ca Ortodoxia este deplinatatea credintei crestine, dar nu putem sa ignoram ca mai exista si altii care cred in Sfanta Treime, Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu, Inviere, si chiar in Taine si in multe alte lucruri in care credem si noi, si al caror botez este recunoscut de Biserica Ortodoxa (daca se fac ortodocsi, nu mai sunt botezati, ci in general li se face mirungerea).
Bineinteles, daca noi consideram ca avem plenitudinea, suntem datori sa 'dam din ce avem', cu dragoste si bucurie, dar asta si facem slujind slujbele (mai ales daca le facem in limba locala, in cazul asta germana), dar mai ales aratandu-ne prin fapte cu adevarat crestini.
Si de ce nu, dicutand cuivilizat cu ceilalti si impartasindu-le din credinta noastra. Dar si ascultand ce au si ei a ne spune.
Exista de altfel si crestini de alte confesiuni care se fac ortodocsi ca urmare a acestor contacte.
E foarte clar,tu esti pentru nivelarea religiilor. Tu nu ai inteles probabil de la inceput ce vreau eu si nu numai eu sa spun,au spus-o mai inainte mari duhovnici si as pomeni aici pe :Acad.Pr.Prof.Dumitru Staniloaie "Ecumenismul este ratacirea secolului 20" ,Pr.Arsenie Papacioc "Se doreste nivelarea religiilor,adica un mare nimic" Pr.Iustin Parvu "Ecumenismul este panerezia secolului!"Ti-am dat doar cateva exemple de mari duhovnic care sau exprimat clar impotriva a ceea ce tu numesti unitate in diversitate.Cand vorbeam de misiune ortodoxa in occident ma refeream sa se spuna tare si raspicat fara frica ca ortodoxia este singura credinta adevarata,care are la temelie sangele Mantuitorului,Sfintii Parinti ,exemplele pot continua!Cum poti sa spui asemenea lucruri cand te afli in gazda la cel pe care vrei sa-l combati?Ai stat cred prea mult in occident si ti s-a intunecat constiinta.Cauta si te informeaza de la Sfintii Parinti despre ce inseamna cu adevarat ecumenism!Poti gasi pe acest site o sumedenie de materiale,si dupa aia mai stam de vorba!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2009, 12:44:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
E foarte clar,tu esti pentru nivelarea religiilor. Tu nu ai inteles probabil de la inceput ce vreau eu si nu numai eu sa spun,au spus-o mai inainte mari duhovnici si as pomeni aici pe :Acad.Pr.Prof.Dumitru Staniloaie "Ecumenismul este ratacirea secolului 20" ,Pr.Arsenie Papacioc "Se doreste nivelarea religiilor,adica un mare nimic" Pr.Iustin Parvu "Ecumenismul este panerezia secolului!"Ti-am dat doar cateva exemple de mari duhovnic care sau exprimat clar impotriva a ceea ce tu numesti unitate in diversitate.Cand vorbeam de misiune ortodoxa in occident ma refeream sa se spuna tare si raspicat fara frica ca ortodoxia este singura credinta adevarata,care are la temelie sangele Mantuitorului,Sfintii Parinti ,exemplele pot continua!Cum poti sa spui asemenea lucruri cand te afli in gazda la cel pe care vrei sa-l combati?Ai stat cred prea mult in occident si ti s-a intunecat constiinta.Cauta si te informeaza de la Sfintii Parinti despre ce inseamna cu adevarat ecumenism!Poti gasi pe acest site o sumedenie de materiale,si dupa aia mai stam de vorba!
Caesar, cred ca nu avem o baza comuna de discutie. Daca tu spui din start ca eu oricum am constiinta intunecata si ca sunt eretica, iar eu daca as incepe sa iti raspund as zice ca esti integrist si ai o gandire ingusta (atentie, nu am zis inca ;-)), ca imi rastalmacesti vorbele si ca citezi din Parinti si sfinti ciuntit, cum citeaza unii sectanti Biblia, unde o sa ajungem? De altfel am mai scris pe alte topicuri si am dat si eu exemple, si o sa mai dau acolo.

Eu cred ca totusi e imoprtant sa-i cunosti pe occidentali la ei acasa ca sa vorbesti cu ei mai cu folos, Caesar, atata as mai vrea sa-ti spun.

Insa pentru ceilalti care cititi, vreau sa precizez ca NU SUNT NICIDECUM PENTRU O NIVELARE A RELIGIILOR SAU A CONFESIUNILOR. (De altfel, aici vorbeam de confesiuni crestine, nu de alte religii ca budismul, islamul etc) CRED ca ortodoxia are plenitudinea credintei apostolice. NU am vorbit de unitate in diversitate.

As mai adauga ca ortodoxia nu face prozelitism. Ea ofera, vorbeste despre adevar cu blandete si inteligenta, fara sa insulte.
Cel putin, ortodoxia in care cred eu. Am imporesia cateodata ca nu traim toti aceeasi ortodoxie.

Cum am mai spus, nu foloseste nimanui, daca scopul nostru este sa ii facem pe altii sa guste din comorile noastre, sa vorbesti de sus si sa acuzi.
Nici noua, nici lor. Va spun din experienta. Am trecut si eu printr-o faza din asta la inceput.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2009, 17:11:36
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene Cezar, tu aduci invinuiri grave;ori nu gindesti ori esti f. tinar!
IPS Serafim a facut peste 40 de parohii doar in Germania, parohii in care un preot ortodox tine Liturghia duminica de duminica in locuri unde niciodata nu s-a auzit Liturghia! Desigur acoperisul este uneori catolic sau protestant lucru pentru care noi cei din diaspora le multumim si le sintem datori. Asta nu inseamna ca facem concesii de la credinta nici cele mai mici. Ma gindesc ca o biserica ortodoxa in Romania n-ar fi lasat niciodata sa se faca o slujba catolica dupa cea ortodoxa. Problema este ca ei ne vad pe noi FRATi in timp ce noi ii vedem (cind nu avem nevoie de ajutorul lor) ciini! Doar un ciine ar putea spurca biserica! Cine greseste in credinta lui nu face obiectul discutiilor si o sa vedem la Judecata cine si cum a gresit! Pina atunci ei ne ajuta pe noi fara sa ne ceara nimic. Si asta nu de acum cind a ajuns BOR peste granite ci de f. mult timp cind comunismul guverna in tara noastra. Una dintre bisericile in care merg eu face Liturghia de la ora 12 intr-o biserica evanghelica. Se face Liturghia de peste 25 de ani acolo in limba romana, nimeni nu a incercat "sa ne inghita" si nimeni nu s-a catolicizat/evanghelizat din cauza asta!
Cind bserica este folosita in lunile de iarna ca spital si cantina pentru boschetari sintem ingaduiti sa facem slujbe in biserica castelului din mijlocul Stuttgartului care de fapt pt restul lumii este muzeuz si unde restul lumii ca in oricare alt muzeu n-au voie sa atinga nimic!
O alta biserica in care activez este o fosta biserica evanghelica care n-a fost noua vinduta si pe care incercam sa o transformam intr-una ortodoxa. Ne-au dat-o la un pret de apartament si ne-au ajutat cu f. multi bani apoi sa putem sa o renovam. Banii au fost DONATI! Firmele Germane ne ajuta si ele cu bani si poti sa-ti dai seama ca nu-s firme ortodoxe! Nimeni nu doreste nimic de la noi ci efectiv AJUTA! Ajuta asa cum se ajuta fara sa speri sa primesti inapoi, fara interes si fara sa bati toba! Doar noi romanii batem toba cind dam un ban la biserica!
Mai merg rareori intr-un oras vecin care a oferit o bisericuta catolica comunitatii ortodoxe romanesti cu toate ca-i patrimoniu de stat doar cu conditia sa plateasca cheltuielile de intretinere si sa nu modifice nimic din arhitectura (s-a improvizat un iconostas pe gardul de fier forjat care imparte zona altarului de biserica propiu-zisa (la catolici)
Noi nu sintem nici-unul ecumenisti in sensul care il intelegi tu. Noi sintem oameni care vedem ca nu trebuie sa apartii bisericii ortodoxe ca sa fi om!
Incearca sa judeci lucrurile inainte sa vorbesti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2009, 17:20:43
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fani71, te-a aiurit occidentul ca acum le iei apararea si gandesti ca ei!

(glumesc, glumesc)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2009, 20:06:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Fani71, te-a aiurit occidentul ca acum le iei apararea si gandesti ca ei!

(glumesc, glumesc)
[COLOR=DarkOrange]Incredibil: ti-a priit mini-vacanta de 1 mai si ai devenit un ateu Glumet.[/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2009, 20:10:52
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Cool

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
De ce nu se fac publice astfel de marturii?De ce noi ortodocsi lepadam crucea,jertfa?De ce de exemplu nu mergem si noi pe strada si impartim gratuit oamenilor astfel de marturii cum este cea de fata?De ce nu spunem tare si raspicat de ce ortodoxia e singura religie adevarata?Am locuit mai bine de sase luni in nordul Germaniei acolo e plina zona de oameni care au ca religie de botezenticostal ,adventisti (majoritari),alte secte ,catolici destul de putini si ortodocsi in jur de 4-5 mii numai in Hamburg."Bastinasii"ca sa le zic asa sunt doar botezati in culte lor dar nu merg la temple nu ii intereseaza aiureala de acolo ar fi tentati sa cunoasca alt ceva.De ce nu sunt acolo ca de altfel in toata Europa misionari ortodocsi care sa-si asume cruce ,jertfa?Poate o sa spuneti,"avem preoti ortodocsi acolo",ei bine ei sunt acolo doar pentru a "vinde religia ortodoxa catolicilor"Preotii impreuna cu episcopul Europei de nord ,Cred ca Preasfintitul Serafim il cheama,savarsec slujbe religioase ortodoxe in manastiri romano-catolice!?! De ce?Slujbele noastre se tin in biserica romano-catolica,de ce?!? Nimeni nu i-a nici o atitudine iar am vazut ca majoritatea romanilor ,neavand o pregatire,o cunoastere ortodoxa (poate ca asta a si urmarit B.O.R. dupa '90)accepta de bun ,fara impotrivire aceasta uniune a ortodocsilor cu alte religii! Asemenea manifestari pe care le am prezentat mai devreme se fac fara "perdea" si fara nici o teama sau jena.Acum eu ma intreb si va intreb,oare Patriarhul Teoctist Daniel nu stie de astfel de intamplari...,ma indoiesc.Eu cred ca e pe undeva initiatorul acestei "apropieri"

Noi romanii avem o un proverb : "Vorba dulce mult aduce". Este adevarat, credinta noastra ortdoxa este singura care detine adevarul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa strigam in gura mare mai ales sub acoperisul altora straini acest lucru, in primul rand pentru ca trebuie sa le respectam si apartenenta lor religioasa si apoi in aceste discutii trebuie sa fi foarte subtil, sa lasi sa se deduca toate acestea si cel mai important e sa se convinga ei singur de acest lucru. Si cum? Simplu, prin intruparea adevarului. Cunosti porunca Mantuitorului data prin Evanghelistul Ioan care spune : "iubiti-va unii pe altii, precum v-am iubit eu". La Hristos nu ajungem singuri, ci cu cel de langa noi. Daca am striga in gura mare pe strada caci numai noi detinem adevarul si voi nu, ar inseamna sa spunem ca noi suntem buni si numai noua ne este permis a aspira la Imparatia Cerurilor si celorlalti nu. Si toate aceste afirmatii ar duce la crearea unui separatism intre oameni, care ar fi in contradictie cu porunca Mantuitorului, care ne indemna sa ne iubim unii pe altii. Separatisme creaza sectarii prin ideile lor, pentru ca ura separa iar iubirea uneste. Noi ortodoxii trebuie sa ne pastram credinta noastra cu rigoare, s-o marturisim prin noi insine pentru ca cel ce plineste poruncile are in sine pe Poruncitor, si sa iubim aproapele, pe cel sectar poate mai mult deoarece pentru a-l scoate din groapa, trebuie sa ne coboram dupa el.
Bineinteles toate acestea pana ce suntem pusi in situatia sa facem vreun compromis pe plan religios, fiindca cum am spus si mai sus, ortodoxia trebuie pastrata cu rigoare, in spirit conservator.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.05.2009, 20:27:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

ClaudiuT, in pincipiu sunt de acord cu tine, dar cred ca nu putem spune ca Ortodoxia 'detine' adevarul, ci poate mai degraba ca este in comuniune cu adevarul? Pentru noi Adevarul este un adevar intrupat, Hristos spune 'eu sunt calea, adevarul si viata'.
Noi nu il detinem pe Hristos, suntem trupul lui, deci suntem in comuniune cu El.
Poate pare taierea firului in patru, dar cred ca e important ce termeni folosim. Cred ca termenul 'detine' ne indeamna putin la mandrie.

Parintele Sofronie ii sfatuia pe oameni ca atunci cand cineva ii intreaba daca sunt ortodocsi sa spuna 'incerc!'.

Bmd, e foarte interesant ce povestesti, si am vazut si eu multe lucruri asemanatoare si in Germania, si in Belgia, si in Franta.

Da, Scrabble, e vai de mine, m-am contaminat de erezia inconjuratoare! :-) Dar uite ca nu sunt singura oita pierduta...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.05.2009, 23:35:24
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
ClaudiuT, in pincipiu sunt de acord cu tine, dar cred ca nu putem spune ca Ortodoxia 'detine' adevarul, ci poate mai degraba ca este in comuniune cu adevarul? Pentru noi Adevarul este un adevar intrupat, Hristos spune 'eu sunt calea, adevarul si viata'.
Noi nu il detinem pe Hristos, suntem trupul lui, deci suntem in comuniune cu El.
Poate pare taierea firului in patru, dar cred ca e important ce termeni folosim. Cred ca termenul 'detine' ne indeamna putin la mandrie.

Parintele Sofronie ii sfatuia pe oameni ca atunci cand cineva ii intreaba daca sunt ortodocsi sa spuna 'incerc!'.

Bmd, e foarte interesant ce povestesti, si am vazut si eu multe lucruri asemanatoare si in Germania, si in Belgia, si in Franta.

Da, Scrabble, e vai de mine, m-am contaminat de erezia inconjuratoare! :-) Dar uite ca nu sunt singura oita pierduta...
Fani71, pot sa afirm si cu argumente bine intemeiate ca detinem adevarul. Tu ai precizat si bine ai facut caci Hristos zice: "Eu sunt calea, adevarul si viata". In F.A cunosti cand Saul prigonea Biserica si pe cand bineinteles ca nu credea in invierea Mantuitorului, a plecat in drum spre Damasc spre unde credea ca se ascuns apostolii cu trupul lui Iisus, pe drum i-a aparut Hristos, spunandu-i : "Saule, Saule, de ce ma prigonesti?". Dupa cum am precizat mai sus, si dupa cum reiese si din textul sacru, Saul nu avea nici o treaba cu Hristos, pentru ca nici nu credea in El ci cu biserica pe care o pustia. Iata ca aici e data cand Hristos se indentifica cu Biserica. Din acest motiv afirm ca Biserica detine adevarul, si Hristos se identifica ca fiind Biserica (vezi si Efeseni 1: 22-23). Asadar Biserica si Adevarul nu sunt doua sfere despartite, ci care se afla prin fiinta lor impreuna.
Intruparea adevarului este numita si Chenoza, care este deja alt aspect deosebit si unic in teologia noastra. Imi amintesc o rima a lui Sandu Tudor scrisa inainte de articolul despre adevar ... nu mai retin incer sa parafrezez: "adevarul poate fi luat, furat sau talharit, dar nu e mantuitor decat daca e intrupat" ceva in genul asta.
Imi face placere mare sa vorbesc cu tine
Cu apreciere,

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 01:39:51
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 13.03.2010 23:01:16
Ritualul impartasirii - Trupul si Sangele Domnului deodata? georgeval Impartasania (Taina Euharistiei) 14 12.08.2009 16:24:52
Intrebare despre trupul Domnului naephius Biserica Ortodoxa Romana 25 18.07.2009 14:55:37