Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2010, 12:31:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini?

Am vazut ca in unele locuri se zice ca inger pazitor au numai crestini.
Dar Dumnezeu Iisus Hristos zice cam asa:
"1.În ceasul acela, s-au apropiat ucenicii de Iisus și I-au zis: Cine, oare, este mai mare în împărăția cerurilor?
2.Și chemând la Sine un prunc, l-a pus în mijlocul lor,
.
.
.
10. Vedeți să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici, că zic vouă: Că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fața Tatălui Meu, Care este în ceruri. ".
(nu zice pe undeva ca acel prunc ar fi fost botezat in numele Preasfintei Treimi).
De unde se vede ca toti oameni au ingeri pazitori iar nu numai crestinii.
Cand Dumnezeu Iisus Hristos daduse acea invatatura nici nu se daduse inca Sfantul Botez in numele Preasfintei Treimi.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2010, 12:36:09
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Bineinteles ca toti oamenii au ingeri pazitori! Cine a spus ca trebuie sa fii crestin ca sa ai inger ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2010, 15:39:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Bineinteles ca toti oamenii au ingeri pazitori! Cine a spus ca trebuie sa fii crestin ca sa ai inger ?
Și eu cerd la fel.Toți oamenii au Înger Păzitor!
Totuși ,subiectul este interesant de dezbătut.Voi încerca să aflu dacă și în alte religii există această credință în puterea îngerilor de a proteja pe fiecare om.
Dacă ai cunoștințe concrete pe acest subiect sau poți face trimiterea la o carte sau un material te rog să postezi.Sunt foarte interesată de acestă temă.

Last edited by dorinastoica14; 17.04.2010 at 15:41:20.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2010, 18:10:54
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Sf.Arhanghel Mihail

In urma cu ceva vreme, cca 3 saptamani, am gasit o imagine a Sf.Arhanghel Mihail care m-a fascinat de la bun inceput. Am postat-o de desk la birou si acasa, am si printat-o, dar simt nevoia de a o privi cat mai mult timp. Este un izvor de liniste si incredere pt mine. Surpriza mi-a facut-o parintele duhovnic cand m-a sfatuit sa citesc Canonul Puterilor Ceresti si Acatistul Sf.Arhangheli. Fireste, am inceput sa caut mai multe informatii despre puterile ceresti si despre ingeri, in special. Un singur articol am retinut, dar trebuie sa-l caut;cand gasesc articolul, il postez.

sursa foto:http://www.allposters.com/-sp/Archan..._i1514882_.htm
Attached Images
File Type: jpg MJSR000Z.jpg (40,2 KB, 34 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2010, 18:22:26
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit ierarhiile ceresti

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Un singur articol am retinut...
Mulți dintre Sfinții Părinți au vorbit despre lumea îngerească, unii numai în treacăt, alții mai în amănunt, dar tratatul creștin cel mai complet și mai larg recunoscut pînă astăzi este Ierarhia cerească a Sfîntului Dionisie [Pseudo-]Areopagitul (sec. V)[3], pe care Biserica își întemeiază cu precădere doctrina privitoare la Sfinții Îngeri. Astfel, se vorbește de nouă cete îngerești, grupate în trei clase sau ranguri („îngeri” fiind atît o denumire generică pentru ființele create ale lumii nevăzute, cît și numele propriu uneia dintre cele nouă cete cerești): I. 1) Serafimi, 2) Heruvimi, 3) Scaune (sau Tronuri); II. 4) Domnii, 5) Puteri, 6) Stăpîniri; III. 7) Începătorii, 8) Arhangheli, 9) Îngeri[4].

si adresa:
http://www.rostonline.org/blog/razva...or-cereti.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2010, 18:53:33
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit ....inger, ingerasul meu...

sursa foto:https://www.allposters.co.uk/-st/Rel...rs_c18251_.htm
Attached Images
File Type: jpg B7DQ000Z.jpg (43,2 KB, 14 views)
File Type: jpg JZES000Z.jpg (53,3 KB, 8 views)
File Type: jpg R5LA000Z.jpg (47,4 KB, 9 views)
File Type: jpg W582D00Z.jpg (86,1 KB, 11 views)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2010, 02:19:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
In urma cu ceva vreme, cca 3 saptamani, am gasit o imagine a Sf.Arhanghel Mihail care m-a fascinat de la bun inceput. Am postat-o de desk la birou si acasa, am si printat-o, dar simt nevoia de a o privi cat mai mult timp. Este un izvor de liniste si incredere pt mine. Surpriza mi-a facut-o parintele duhovnic cand m-a sfatuit sa citesc Canonul Puterilor Ceresti si Acatistul Sf.Arhangheli. Fireste, am inceput sa caut mai multe informatii despre puterile ceresti si despre ingeri, in special. Un singur articol am retinut, dar trebuie sa-l caut;cand gasesc articolul, il postez.

sursa foto:http://www.allposters.com/-sp/Archan..._i1514882_.htm
Aceasta icoana e neortodoxa,cum se vede acolo e de la catolici.

La crestini ortodocsi se vede de multe ori pe Sfantul Arhanghel Mihail reprezentat avand o hartie pe care scrie:
"Sa stam bine" in amintirea a ce zis Sfantul Arhanghel Mihail asa oprind caderea Sfintilor Ingeri.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2010, 06:20:59
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cred in ingeri si mai cred ca au o anumita ierarhie si diferite misiuni de indeplinit.
Mai cred ca toata firea este pazita de ei,incepand de la oameni si da,oricat de straniu poate suna,la animale,plante,locuri sacre etc.
Evident ca in privinta acestor lucruri nu poate spune nimeni ca detine adevarul absolut,insa asta cred si simt.
Pe ingerasul meu il percep aproape permanent,dar ai putea-o pune pe seama autosugestiei,insa,au fost momente in viata mea,cand a trebuit sa iau decizii importante,cruciale si pana gaseam varianta buna aveam de ales dintre multe altele.Atunci l-am simtit mai activ ca oricand.
Ei,in acele momente nu m-a lasat sa fac greseli, "a tras de mine" la propriu,nu m-a lasat sa dorm noaptea (efectiv eram lata de oboseala si parca cineva nu ma lasa sa ma odihnesc nici doua minute ca incepea si ma zguduia "hei,nu face asta,nu intelegi ca nu este bine pentru tine?renunta!mai cauta,nu acolo e locul tau!").
Nu,n-am innebunit si nici nu obisnuiesc sa aud voci ,dar lucrurile astea chiar mi s-au intamplat,am zis ca ceva nu e in regula cu mine,ca poate stresul prea mare,ca poate aia sau cealalta,dar dupa o a doua noapte si zi in care efectiv continuu m-a presat astfel am inteles ca nu degeaba mi se intampla aceste lucruri si ca este mai bine sa ascult.Brusc,dupa ce am luat aceasta decizie in sufletul meu m-am linistit,somnul a revenit la normal,am simtit o pace interioara care m-a cuprins.
Am renuntat,desi toata lumea se crucea de decizia luata pentru ca varianta gasita era aparent buna si mai tarziu am avut sa inteleg de ce a trebuit sa fie asa.
Personal ii sunt foarte recunoscatoare ingerasului meu si cred ca bietul de el are mult de tras cu mine,sunt o adevarata pacoste!

__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 18.04.2010 at 06:26:13.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2010, 08:52:55
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Aceasta icoana e neortodoxa,cum se vede acolo e de la catolici.

La crestini ortodocsi se vede de multe ori pe Sfantul Arhanghel Mihail reprezentat avand o hartie pe care scrie:
"Sa stam bine" in amintirea a ce zis Sfantul Arhanghel Mihail asa oprind caderea Sfintilor Ingeri.
Ai dreptate, insa eu nu am spus ca este o icoana ortodoxa, am afirmat ca este vorba despre o imagine a Sf.Arhanghel Mihail.

In definitiv, privind-o, privesc si cinstesc chipul Sf.Arhanghel, nu pictorul si nici lucrarea sa.
Incerc pe cat posibil sa pastrez acel echilibru care sa ma tina pe linia de plutire si sa evit extremele periculoase.
Dar asta este o alta discutie pe care nu doresc sa o incep aici si acum.

In viata noastra de ortodocsi e destula amaraciune, durere, lacrimi si uneori infrangeri in plan material, fara de care insa nu ar fi posibila simtirea mangaierii si alinarii pe care o aduce Domnul. Posibil de aici sa fie si aceasta atractie fata de victoria asupra raului pe care o reprezinta aceasta imagine. Cine poate sti ?

Last edited by carmina; 18.04.2010 at 09:25:16.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.04.2010, 20:28:36
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Și eu cerd la fel.Toți oamenii au Înger Păzitor!
Totuși ,subiectul este interesant de dezbătut.Voi încerca să aflu dacă și în alte religii există această credință în puterea îngerilor de a proteja pe fiecare om.
Dacă ai cunoștințe concrete pe acest subiect sau poți face trimiterea la o carte sau un material te rog să postezi.Sunt foarte interesată de acestă temă.
Te-as fi ajutat cu placere, dar nu stiu prea multe despre acest subiect Poate stie cineva de pe aici...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor georgeval Generalitati 54 10.08.2010 15:29:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 12:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 03:28:03