Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.01.2012, 21:37:32
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate stiu eu in Cluj si in Iasi sunt medici buni. Asa am auzit.
In Brasov, cand am fost internata ptr 2 sapt. a fost chiar ok. Asistentele super dragute la fel si medicii. N-au cerut bani sau asa. Acesta fiind spitalul de boli infectioase,Brasov. La spitalul de copii tot Brasov, din nou am dat peste oameni de treaba, iar ai mei n-au platit nimic. La spitalul CFR am auzit de la o colega ca sunt oameni ok. Nu stiu insa exact cum este la alte spitale, gen Spitalul Judetean,Militar etc. Acum, depinde peste ce oameni dai.

La materinate(BV) am inteles ca se comporta foarte urat, mai ales asistentele. A nascut o prietena acolo si mi-a povestit ca a fost groaznic. De ex., cand i s-a rupt apa, asistenta a inceput sa urle la ea ca de ce a murdarit cearcaeful, sau cand a venit momentul sa impinga, ca de ce impinge, sa termine. Abia daca o bagau in seama, si cand o faceau numai se luau de ea. Insa cand le-a dat bani, imediat au stiut sa se comporte frumos.

Si salvarea. Pana vine salvarea la tine acasa, mai repede ajungi la spital pe jos cu bolnavul in spate.

Intr-un fel si noi i-am obisnuit asa, sa le dam spaga. De multe ori, chiar daca medicul nu cere, noi tot dam, ptr. ca asa am fost invatati. Trebuie totusi sa privim si din punctul medicilor de vedere. La ce salarii mizere au... Si spitalele sunt subfinantate...

Totul pleaca de la om.

@lore86 Bine spus oficial. Neoficial, sunt mult mai multi. Vorba Pr. Tanase: Romania inoata in sangele copiilor ei. Societatea Romaniei, asta iti spune: avorteaza. Sunt copile intre 12 si 17 ani care au facut pe putin un avort,multe impinse de parinti. Iti vine sa te iei cu mainile de cap si sa te tot duci. De multe ori am avut impresia ca traiesc intr-un urias spital de nebuni.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.01.2012, 23:14:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Stimate domn, cu respect, v-as ruga sa vedeti ESENTA SISTEMULUI: scaderea calitatii si cantitatii de servicii medicale catre contribuabil. Nu sunt bani. DE CE nu mai sunt bani?
Mai întâi, lipsa de bani explică numai în parte scăderea calității (nu aș spune și cantității) serviciilor medicale către contribuabil (noi îi spunem "pacient"). Alți factori care concurează cu lipsa banilor mai sunt: scăderea calității învățământului medical începând chiar cu admiterea la facultate, inexistența unei selecții sau contraselecția în carieră, inexistența unor criterii vocaționale, împrejurarea că medicii nu sunt plătiți după criterii de calitate, ci după criterii de cantitate.

La rândul ei, lipsa de bani se explică prin furt. Cel mai tare fură statul. Toți banii care se adună în sistemul de sănătate merg mai departe la o oală comună numită "bugetul consolidat al Statului". Acești bani, nu puțini la număr, care provin de la oameni nu reprezintă cu adevărat prime de asigurare, ci impozit. De aceea, nu ați greșit numindu-i "contribuabili" pe pacienți, iar ceea ce li se ia este, de fapt, o impunere. Dar Statul, deși fură cel mai mult, e foarte departe de a fi singurul hoț din lungul și complicatul lanț al gurilor flămânde. Foarte mult fură doctorii, administratorii de spitale, de policlinici, de alte așezăminte medicale, farmaciștii, furnizorii de medicamente, proteze, etc, într-un cuvânt toți furnizorii. Last, but not least, mai fură oamenii, adică "beneficiarii" sau "contribuabilii". Profitând de confuzia care există între principiul economic și principiul social al asigurărilor de sănătate, mulți reușesc ceea ce aceia care ar avea cu adevărat nevoie nu reușesc să obțină: statut de privilegiat social. Numărul de pensionați medical, de handicapați etc este foarte mare. O categorie specială de hoți o reprezintă pletora de "insideri": intermediarii în proces. În 1995, când eu eram medic la țară, existau doar două organe care aveau menirea de a ne pune bețe în roate: spitalul de care "aparțineam" și SANEPID-ul. Astăzi există mult mai multe; s-au adăugat: Colegiul Medicilor, Autoritatea Sanitară, Casa de Asigurări București, Casa Națională de Asigurări, Inspectoratul pentru Forțele de Muncă etc. Atunci, în 1995, când eram medic la țară, eram ajutat de 3 asistente, o moașă, o infirmieră și un vizitiu. Acum, sunt singur cu asistenta mea, pentru o muncă administrativă cu mult mai mare. Fiecare hârtie pe care legile îmi cer să o obțin înseamnă bani și alergătură. În final, nu plătesc eu, ci pacienții mei, cărora trebuie să le cer onorarii mai mari.

Cum se explică faptul că în gaura neagră numită "sistem de sănătate" se introduc MULT mai mulți bani decât cu doar 10 ani în urmă, ceea ce ajunge la beneficiar fiind mai puțin ? Până când va dura furtul despre care am vorbit ? Răspunsul este simplu: va dura atâta timp cât statul se va considera misionat să aibă grijă de sănătatea oamenilor. Măsurile care trebuie luate sunt: desființarea prin privatizare a Caselor de Asigurări de Sănătate, desființarea obligativității de a te asigura și, în general, dereglementarea sistemului medical, care în prezent suferă de hiperreglementare. În luna următoare măsurilor de mai sus, veți observa că salariul dv a crescut cu cel puțin 14 %. Dacă, spre exemplu, până acum introduceați în buzunar 2 000 de lei pe lună, din acel moment veți avea 280 de lei pe lună în plus. Din acești bani, vă veți plăti, la nevoie, serviciile medicale, pe care în prezent oricum le plătiți de două ori: o dată ca și contribuție (impozit), a doua oară ca șpagă (sau "atenție", "mulțumire" ori cum vreți să-i mai spuneți).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.01.2012 at 23:17:22.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.01.2012, 00:46:22
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si daca se privatizeaza tot credeti ca o sa fie mai bine? Mai ales in situatia in care se afla poporul roman? Ma inteb doar daca romanii vor putea sa isi permita, caci de bine de rau, mai gasesti un medic al saracilor in prezent.

Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.01.2012, 01:47:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si daca se privatizeaza tot credeti ca o sa fie mai bine? Mai ales in situatia in care se afla poporul roman? Ma inteb doar daca romanii vor putea sa isi permita, caci de bine de rau, mai gasesti un medic al saracilor in prezent.

Medicii săracilor vor fi mereu medici ai săracilor. Medicina nu este de stat decât de foarte puțin timp: cam două generații. Și până atunci existau medici ai săracilor, când Casa De Asigurări de Stat nu era.

În mod cert majoritatea românilor vor putea să își permită. Să presupunem o vânzătoare la butic, care în București câșrigă 1000 de lei pe lună. Fără impozitul pe sănătate, ea va câștiga 140 lei în plus în fiecare lună. Acuma, să presupunem că, la un moment dat, ea face o apendicită. Este în fața următoarelor costuri (medii, pentru București): consult medic de familie: 40 de lei. Internare 3 zile în secție de chirurgie:cca 300 de lei. Analize: 200 de lei. Acte chirurgicale: 400 de lei. Act anestezic: 100 de lei. Închiriere bloc operator 1 oră și staționar 4 ore: 100 de lei. Materiale și medicamente: cca 100 de lei. Control chirurgical: 60 de lei. În total, va primi facturi de aproxiamtiv 1000 de lei.
În prezent, plătește cam 500 de lei fără nicio factură: 300 de lei șpagă chirurg, 100 de lei șpagă anestezist, 100 de lei alte șpăgi (asistentă, infirmieră, rezident).

Prin urmare, pentru producerea unui risc asigurat (intervenție pentru apendicită) ea a beneficiat de despăgubiri de 500 de lei de la sistemul de asigurări și plătește direct 500 de lei (franșiză neoficială). Cu alte cuvinte, faptul că este asigurată la stat i-a scăzut cheltuielile cu 50 %. Dar cât timp și câți bani a dat ca prime de asigurare pentru asta ? Un calcul simplu arată că break even point-ul ar fi fost între 3 și 4 luni. Prin urmare, pentru o vânzătoare care nu se operează mai des de 3 ori pe an, asigurarea nu este rentabilă.

La același rezultat se poate ajunge mai elegant, pe cale teoretică. Singurele asigurări rentabile sunt cele la care probabilitatea evenimentului asigurat este foarte mică. Are sens să mă asigur de lucruri improbabile, dar cu consecințe devastatoare asupra buzunarului meu, precum: incendii, cutremure, infirmitate ca urmare a unui accident auto. Nu are sens să mă asigur pentru evenimente a căror probabilitate se apropie de 1. Mai devreme sau mai târziu, în mod sigur voi avea nevoie de o operație. În mod sigur nu voi putea merge câteva zile sau săptămâni la serviciu ca urmare a unei boli. În mod sigur, mai devreme sau mai târziu, o să trebuiască să îmi iau ochelari și am să-mi pierd dinții unul câte unul, până ce voi avea nevoie de proteză. Asigurându-mă pentru evenimente sigure, tot ce fac este să plătesc atât propria despăgubire cât și partea asiguratorului (profit plus cheltuieli administrative): ceva total absurd.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.01.2012 at 01:50:12.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.01.2012, 05:13:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu ma gandesc de ex. la SUA unde f.multi stau bolnavi ptr ca nu au bani ptr asigurare si facturile medicale. Pai bunica mea a cazut, si i s-a dislocat soldul si bineinteles ca au operat-o au fixat osu etc. si factura a venit de 30.000 de dolari. Ea fiind neasigurata. Napei, spune si tu.
Daca privatizarea inseamna sa se intample in spitale ce se intampla in Canada, am sa zic linistita pas. Mi-au povestit multe persoane prin ce au trecut, chiar si in west, deci nu doar in Ro sunt pb., peste tot sunt. Nu exista sistem perfect nicaieri. Si in occident este coruptie, spaga, insa sunt facute cu manusi, finut si nu sunt scoase in evidenta asa cum sunt in Ro.
Mie mi-a placut f.mult Paulescu cum descria in cartea sa spitalele si datoria medicilor. Nu este studiat la medicina? Caci a fost si ramane, unul din cei mai buni medici romani. (iar hotii de canadieni i-au furat lucrarea; sustin sus si tare ca ei au descoperit insulina )
Reply With Quote
  #56  
Vechi 31.01.2012, 09:03:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

1. În SUA sunt cele mai mari facturi din lume din cauza lăcomiei sistemelor de asigurări, din cauza lăcomiei doctorilor și administrației spitalelor (fenomene general umane), dar mai ales din cauza unui fenomen specific american: juridizarea actului medical, adică a interferenței avocaților. Dacă medicul chirurg care a operat-o pe bunica plătește în jur de 230 000 de dolari pe an ca primă pentru polița lui de malpraxis, atunci e normal ca să se ceară 30 000 de dolari pentru o operație de șold. Fiindcă acel chirurg trebuie să-și scoată banii de poliță, să plătească cei 800 000 de dolari cu cât a rămas dator când a terminat facultatea și să-i mai rămână și lui de un Lexus, că de aia s-a făcut chirurg.

În România interbelică nu se ajunsese nici pe departe la asemenea facturi, deoarece nu existau costuri de asigurare pt malpraxis, deoarece nu exista un sistem de creditare a studiilor medicale, deoarece existau numeroase spitale ale congregațiilor creștine, precum Spitalul Sf Vincențiu de Paul, actualmente Institutul de Endocrinologie Parhon.

2. Nicolae Paulescu este puțin studiat, deoarece a fost fascist, iar războiul a fost câștigat de bolșevici și democrați. Dacă ar fi fost invers, probabil că era erou național.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #57  
Vechi 31.01.2012, 10:19:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Medicii săracilor vor fi mereu medici ai săracilor. Medicina nu este de stat decât de foarte puțin timp: cam două generații. Și până atunci existau medici ai săracilor, când Casa De Asigurări de Stat nu era.

În mod cert majoritatea românilor vor putea să își permită.
D-voastra traiti in Romania ?
Ati auzit de pensii de 350 lei la populatia din mediul rural?
Privatizare=bani scosi din buzunar de contribuabil pt.asigurare suplimentara.
Cei 5 miliarde de euro dati anual de buget vor ajunge la casele private care nu vor asigura mai nimic ,adica ceva in plus fata de ce beneficiaza acum un neasigurat ,adica vom da bani la sanatate pt.a beneficia de pachetul minimal.
Nu intelegeti ca acesti bani vor fi dati cadou la firme straine ,nicidecum la case de sanatate din Romania?
De ce nu se scrie in lege mai mult despre serviciile care vor fi asigurate.
Cum este posibil sa votezi o lege care nu are mai nimic specificat,e totul in ceata.
Eu as vrea sa ma asigur la casa armatei .
Dar casa armatei nu are voie sa se privatizeze.
Aveti o imagine falsa asupra privatizarii.
Daca ati fi citit legea sanatatii v-ati fi dat seama de mai multe aspecte.
Dar acum aceste discutii sunt fara rost ,am inteles ca vor sa o mai cosmetizeze.
Nu comparati Romania interbelica cu ce este acum cand Romania nu mai este a noastra ,atunci era un sentiment national in randul clasei politice ,erau oameni mai corecti care voiau sa faca istorie nu sa fure.
As fi vrut ca acestia care ne conduc sa nu ajunga sa cunoasca mania lui Dumnezeu ,sa isi vina in fire ,dar se pare ca asa se va intampla ,ei au inima impietrita.

Last edited by anita; 31.01.2012 at 10:25:22.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 31.01.2012, 13:37:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Am citit pina acum toate postarile , ba uneori am mai si scris cite ceva .
Imi placura postarile domnului Mihnea , cum de altfel le apreciez de fiecare data chiar daca uneori fie greseste fie este fantezist . Si acum este un fantezist .
Il rog sa ma ierte pt. parere si nu pt. exprimare , deoarece este mult fantezist in ceea ce priveste privatizarea sistemului medical in Romania .
Chiar arata un frate ceva mai inaintea mea ca nu stie cum se face ca in Romania toate privatizarile au fost facute si au si esuat prost rau de tot .
In ansamblu , romanul este un om ticalos rau de tot . Eu de multe ori am scris si am argumentat de ce am parerea aceasta . Exista chiar un curent de opinie introdus persuasiv in constiinta colectiva cum ca noi am fost fie nevoiti sa ajungem asa de parsivi , ca natie, deoarece istoriceste vorbind , nu puteam rezista altfel ca popor la raspintia a 3 imperii sau ca noi am fost tare buni ca popor numai ca ocupatia turca si domniile fanariote ne-au porcit in asemenea hal incit nici astazi dupa 200 de ani nu ne-am mai revenit .
Ba mai mult , mot la basca , am preluat noi astia credinciosii parerea deosebit de evlavioasa , la persuasiunea uni papa catolic , ideea ca Romania este gradina Maicii Domnului . Pai ce om sanatos la cap poate crede ca o gradina in care in timp de 23 de ani s-au facut 22 de milioane de omoruri consimtite (adica , avorturi), se fac ucideri intre membrii familiei , se fac incesturi , adulteruri, se corupe unul pe altul si se toarna unul pe altul , slujindu-se in general interesele strainilor de neam si tara... deci care om poate crede ca asa ar arata o gradina a Maicii Domnului ?
A, daca ne referim doar la spatiul fizic, geogradic, al tarii , datorat frumusetilor si bogatiilor patriei , da , poate fi adevarat , dar exceptind poporul, crestinii acestia de mucava , care in frunte cu profesorii si invatatorii lor si ai lor pastori duhovnicesti nu fac mare lucru pt. a indrepta situatia ci ne complacem deceniu de deceniu in aceiasi mocirla, denaturind si stricind generatii de generatii !!!
Revenind la sperantele matematice ale domnului Mihnea, nu vedeti ca exista profesori unuiversitari de medicina care lucreaza la stat pina la orele 13.00, apoi merg la clinica lor unde nu este suficvient cit lucreaza ci mai face si evaziune fiscala , plus ca in spitalul de stat este obisnuit sa ii fie platite titlurile si gradele universitare in mod neonest , adica sa i se dea spaga .
Deci , credeti ca intr-o tara ca Romania privatizarea sistemului medical va aduce neaparat si imediat ceva bun ? Sunteti copil daca ati putea crede asa ceva !!! Si asta nu v-o spun ca sa va jignesc !!!
Am facut un master pe organizare si conducere a sistemelor sociale si medicale (fiind f. multi ani medic militar si indeplinind functii de organizare si control al serviciului medical al armatei* in anumite sectiuni/parti ale lui*) unde am fost invatat cu mare insistenta cit de valoros este actualul sistem medical desvoltat in Romania de vreo 18 ani (avind la baza solidaritatea si spiritul social-umanitar de intrajutorare intre membrii societatii) incit nu mai inteleg de ce a esuat atit de prost acest bun sublim ? De ce ? Deoarece noi romanii , aflati sub influente obscure (conducatorii si nu noi poporul) avem darul de a vicia orice lucru care este garantat ca bun dar care ni se da pe mina.
Noi romanii stim f. bine ca din bici sa facem ,,moluz puturos" dar din ,,moluz puturos" sa facem bici sa trosneasca nu mai stim, aceeia sunt numai nemtii si japonezii.
Domnului medic ii mai dau si alte exemple trecind peste apendicita , boala care are o incidenta aproape scazuta in populatia generala, adica , este cam raruta fata de incidenta cancerului care inregistreaza o exoplozie de cazuri, sau ca diabetul , sau ca dislipidemiile (care au o incidenta * cazuri noi depistate* de 47% in populatia adulta), hipertensiunea arteriala esentiala sau cardiopatiile ischemice... boli in care frecventa este in mare crestere , au tratamentul la un cost ridicat si in care pacientul suporta cel putin 50% din costul real al tratamentului sub forma de spaga sau de medicamente cumparate direct fara nici o reducere.
De asemenea , va relatez cazul unei foste colege de serviciu care a avut nevoie de consulting de specialitate pt. polifibromatoza uterina cu menometroragie (ciclu continuu, ca sa zic asa sau singerare continua uterina care nu mai poate fi deosebita de menstra) prezenta de 4 luni .
A ales sa mearga in centrul universitar Bucuresti la o clinica particulara . Nu o dadeau banii afara din casa dar a facut un imprumut la CAR in suma de 3000. Ron , pt. acest eveniment .
A fost internata , investigata si intervenit cu histerectomie totala cu anexectomie unilaterala (avea 41 de ani ) prin internare timp de 8 zile .
Factura , la plecare, a fost de 2700 Ron !
Va rog sa spuneti care lucratoare de la butic sau care pensionara cu 6-7-800 de Ron isi poate permite asa ceva ?
Preturi occidentale au toti privatizatii , fie medici, fie buticari, fie acupunctori sau homeopati, dar romanii nu au salarii occidentale !

Asadar, fratilor entuziasti si dornici de privatizare in sistemul medical , solutia nu este privatizarea acestor servicii (adica ce, chiar vreti sa vedeti oameni morti in curtea spitalelor sau a policlinicilor ori a cabinetelor private ?) ci este ca banii toti colectati de la populatie pt. sanatate sa fie lasati la sanatate si nu sa ingroase buzunarele bancilor, a firmelor transnationale (care practica ,,Transferul Preising" la mare arta intro tara de prosti) si a coruptilor demnitari si criminali financiari.
Cel putin pt. o lunga perioada de timp (20 de ani) aceasta atitudine va pune stabilitate in sistem !

NB : nu stiu daca este bine sau nu sa precizez dar de cind am iesit medic am fost un medic pt. saraci , am simpatizat cu saracii si am cautat , cit am putut si cind am putut , sa ii ajut .
De cind au patruns si in armata CMI (cabinetele individuale) si s-a reglementat altfel decit strict , patrunderea civililor in incinte militare in scopul accesului la servicii medicale am incercat sa practic ca si Prof. Burghele ca o zi pe saptamina sa o dedic saracilor dar in mai putin de 1 an de zile am ajuns sa ma blochez cu acesti pacienti (nu mai era suficienta o singura zi) dar mai ales sa ies la scandal cu colegii medici membrii in acelasi Colegiu judetean al Medicilor . Oricum , lucrurile au intrat in normal, sa zicem, cind am parasit sistemul militar !
Ca o concluzie generala : nu este bine vazuta atit in lumea medicala cit si in toata cea civila binefacerea : ajutorul medical dat saracilor . Cea mai flatanta apreciere din partea opozantilor la gestul meu a fost aceasta : Baaa, sarac ai fost , sarac ai sa mori daca te mai ti de lucruri dintr-acestea ! Sarac in sensul ca nu am inca vila, nu am masina nemteasca, nu cutreier prin Dubai si Cairo, nu port haine de la casele de moda cunoscute , nu folosesc after shave deosebit deoarece port barba, nu port nici un fel de bijuterie decit o cruce de lemn la git daruita de un schimonah, nu merg in restaurante sau expresuri, nu calatoresc cu avionul,s.a.m.d.
Abia ma reusit sa fac citeva pelerinaje in Grecia si am simtit ca deja idea de a te crede ca te zelesti pe drumul pocaintei nu este decit o inselare deoarece pocainta adevarat este lucru tare greu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 31.01.2012 at 14:04:48.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 31.01.2012, 15:49:13
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Doamne ajuta ca tot mai multi napastuiti sa STRIGE catre cer, dar si catre conducatorii vremelnici!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 31.01.2012, 15:51:55
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
1. În SUA sunt cele mai mari facturi din lume din cauza lăcomiei sistemelor de asigurări, din cauza lăcomiei doctorilor și administrației spitalelor (fenomene general umane), dar mai ales din cauza unui fenomen specific american: juridizarea actului medical, adică a interferenței avocaților. Dacă medicul chirurg care a operat-o pe bunica plătește în jur de 230 000 de dolari pe an ca primă pentru polița lui de malpraxis, atunci e normal ca să se ceară 30 000 de dolari pentru o operație de șold. Fiindcă acel chirurg trebuie să-și scoată banii de poliță, să plătească cei 800 000 de dolari cu cât a rămas dator când a terminat facultatea și să-i mai rămână și lui de un Lexus, că de aia s-a făcut chirurg.

În România interbelică nu se ajunsese nici pe departe la asemenea facturi, deoarece nu existau costuri de asigurare pt malpraxis, deoarece nu exista un sistem de creditare a studiilor medicale, deoarece existau numeroase spitale ale congregațiilor creștine, precum Spitalul Sf Vincențiu de Paul, actualmente Institutul de Endocrinologie Parhon.

2. Nicolae Paulescu este puțin studiat, deoarece a fost fascist, iar războiul a fost câștigat de bolșevici și democrați. Dacă ar fi fost invers, probabil că era erou național.

in Romania nu se aplica ce spuneti deoarece asigurarea de malpraxis costa putin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42