Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2012, 22:09:25
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Adolescenta / pragul ei

Hristos a Inviat!

Am 16 ani si inca nu am o iubita. Cauza este simpla.. vreau o viata curata in Hristos.
Insa eu nu stiu daca este bine sa nu sa ai o iubita la acesta varsta, luand in calcul si cazul adolescentelor din ziua de astazi, care se rezuma numai la placerea trupeasca, nevrand sa auda de Dumnezeu, ce sa mai vorbim si despre o viata impreuna cu Hristos.
De aceea as vrea niste sfaturi, cum sa procedez. Cred ca varsta de 16 ani este una care "necesita" o prietena, atat pentru corpul meu care este intr-o schimbare permanenta, dar si pt. pregatirea vietii de familie, dearece o prietena te maturizeaza, incepi sa ai responsabilitati.

Asa ca astept cat mai multe raspunsuri pertinenta, care sa ma ajute. Doamne ajuta! Multumesc.
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2012, 01:58:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Am 16 ani si inca nu am o iubita.
Și asta este motiv să te macine ? A spus Dumnezeu sau Biserica faptul că la 16 ani trebuie să avem iubite? Eu nu am auzit asta. Așadar, nu te grăbi "ca fata la măritat". Cel mai bine ar fi să ai o iubită atunci când ți-o va dărui Domnul. Eu știu bine cam ce simți, fiindcă în aceeași situație am fost și eu la 16 ani. Mă îndrăgostisem în secret, chiar până peste urechi, de o colegă blondă ca o adiere. Dar de dragoste împărtășită, la mine n-a fost vorba înainte de 18 ani. Și eu, ca și tine, trăiam sub impulsul urgenței. Văzând că, în jurul meu, colegii și colegele se cuplează, eram impacientat și ajunsesem să mă simt, sub presiunea găștii, ca un lepros care simte că riscă să ajungă în afara orașului. Astăzi râd de acea nerăbdare și îmi spun: tare tont mai eram (nu că am progresat în general între timp, ci numai din acest punct de vedere). Astăzi, mă întreb dacă nu cumva Dumnezeu este cel care a rânduit o anumită dificultate a găsirii unei iubite în anii mei cei mai învolburați, ca să mă ferească de soarta tristă împărtășită de atâția. Odată, am să știu asta și am să am în fața ochilor tot planul Lui cu mine...

Citat:
Cauza este simpla.. vreau o viata curata in Hristos.
Și aici, ajungem la ce spuneam mai sus. Pentru mine, atunci, a avea o iubită însemna a trăi în curvie. Desigur, eu foloseam atunci altă terminologie, curviei îi spuneam, din câte îmi amintesc, "acumulare de experiență sexuală și de cuplu". Sau cam așa ceva.
În realitate, nu există nicio legătură între a iubi și actul copulatoriu. Dumnezeu ne îndeamnă să iubim mult. Iubirea asta, la care ne îndeamnă El, e de mai multe feluri, iar "eros" este unul dintre ele. Dar nu ne îndeamnă de loc la sex, dimpotrivă, El ne spune explicit că nu vor moșteni împărăția cerului cei care curvesc. Pe de altă parte, tot El a făcut și sexualitatea. Numai că, vezi tu, nu a făcut-o pentru iubire, ci pentru căsătorie. Ei bine, chestia asta eu nu o știam atunci, iar dacă mi-ar fi spus-o cineva, așa cum îți spun eu ție, i-aș fi râs în nas și l-aș fi trimis să se mai recicleze din gândirea asta de "întunecat ev mediu".

Citat:
Insa eu nu stiu daca este bine sa nu sa ai o iubita la acesta varsta,
Ți-am răspuns mai sus. Pe scurt: nu e nici bine, nici rău să ai o iubită. Dar e foarte, foarte rău să ai legătură sexuală cu ea. Există o șansă uriașă să îți pară teribil de rău chiar în viața aceasta, lăsând metafizica la o parte.

Citat:
luand in calcul si cazul adolescentelor din ziua de astazi, care se rezuma numai la placerea trupeasca, nevrand sa auda de Dumnezeu, ce sa mai vorbim si despre o viata impreuna cu Hristos.
ce ai tu cu ei ? Tu trebuie să ai grijă în primul rând de tine: cămașa e mai aproape decât haina. Oare nu știi, tinere, că puțini se vor mântui? Dintre oamenii din vremea Potopului, s-au mântuit numai opt. Urmașii lor, repede s-au stricat iarăși, încât Dumnezeu, ca să caute un drept, a avut de cercetat până l-a găsit pe Abraham. Din câți s-au botezat în Marea Roșie și au început călătoria prin Deșert, foarte puțini au ajuns să vadă Țara Făgăduită. Domnul Însuși spune: "îngustă este poarta..."; "mulți sunt chemați, puțini sunt aleși". "Câți din acest oraș (Constantinopol) se vor mântui ? O sută, dar poate nici atât" (Sf Ioan Chrisostom). "Am văzut sufletele celor damnați căzând în iad așa cum cad fulgii de zăpadă pe pământ"(Sf Tereza). Mai vrei ? Mai am ! Dar nu te gândi la asta, ci gândește-te cum să faci ca, dacă unul singur se va mântui din clasa ta, din școala ta, din orașul tău, acela să fii tu! Și acest lucru e foarte simplu: depinde numai de tine. Dumnezeu îți dă tot ce trebuie, așa cum le dă tuturor. Restul e alegere.

Citat:
De aceea as vrea niste sfaturi, cum sa procedez. Cred ca varsta de 16 ani este una care "necesita" o prietena, atat pentru corpul meu care este intr-o schimbare permanenta, dar si pt. pregatirea vietii de familie, dearece o prietena te maturizeaza, incepi sa ai responsabilitati.
Bine, și de genul ăsta de responsabilități îți arde ție acum? Nu realizezi că e ca și când ai spune: "încurcă-mă, Doamne, că singur nu pot să-mi dau cu stângu-n dreptul!" Vârsta de 16 ani nu "necesită" o prietenă, în schimb necesită lectură și rugăciune. Și distrează-te, frate, dar așa cum se distrează un creștin! Bucură-te de viață, bucură-te de prietenii bune care durează o viață și care se fac la vârsta asta, că mai târziu n-ai să mai poți așa ușor. Și, dacă va rândui Dumnezeu să găsești încă de pe acum o fată care să fie hotărâtă să trăiască după placul Lui, atunci nu o rata: du-te după ea așa cum un câine flămând se duce după un vânat rar întâlnit prin pădurea asta. Dar, până atunci, nu te grăbi și roagă-L pe El să îți găsească o fată cu asemenea însușiri, fiindcă El le știe și le nimerește mai bine decât tine.

Cu prietenie în Domnul,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.04.2012 at 02:04:09.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2012, 07:28:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Foarte frumos raspuns Dl.Mihnea ! Bine ati revenit pe forum,ati disparut o vreme.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2012, 09:28:07
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Eu zic in primul , sa lasi la o parte toate acele "mituri" care zic ca daca nu ai o prietena la varsta adolescentei nu ai o viata frumoasa... ; sau ca daca nu ai o prietena la varsta adolescentei nu o sa-ti dispara acneea de pe fata :)) (eu , prima data cand am auzit asta, am ramas uimit de afirmatie si nici nu stiam cum sa reactionez)
Si stiu , e insuparator cand ii vezi pe ceilalti "distrandu-se" , si tu esti singur - asa e prima data. Si eu imi puneam semne de intrebare in legatura cu subiectul asta inainte ... insa cu timpul mi-am dat seama ca nu e o mare realizare sa iti faci prietena , pentru ca te poti distra si singur : poti sa faci un sport , poti sa te plimbi cu prietenii ; iar in cazul in care esti o persoana mai putin sociabila : poti sa iti gasesti o activitate ca desenul , cantatul la un instrument , sa citesti etc. In plus ai doar 16 ani si esti inca la liceu - iar daca tu vrei de acum prietena.. la facultate ce o sa faci cand o sa ai 22-23 de ani ?
Iar baietii de varsta ta , isi fac prietene doar pentru placere si nu pentru ca le iubesc ... isi fac prietene doar pentru vor sa le pipaie si sa le simta trupul in bratele lor , atata tot. In plus, multi baieti se cupleaza doar pentru a fi putin mai presus de ceilalti (si poate de aceea tu te simti marginalizat)
Asadar , eu spun sa mai astepti si sa ai multa rabdare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2012, 13:30:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe de altă parte, tot El a făcut și sexualitatea. Numai că, vezi tu, nu a făcut-o pentru iubire, ci pentru căsătorie.
Mai exact pentru căsătorie și naștere de prunci.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2012, 13:59:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Convertirea energiei tinereții către Dumnezeu, pe o cale mai presus de fire!

"Desfrânarea bărbatului și pervertirea femeii zădărnicesc rosturile urmărite de Dumnezeu cu oamenii, de aceea El a dat oamenilor poruncă, frâna a șaptea: „Să nu desfrânezi”.

Funcțiunile genezice (hormonale) se deșteaptă încă din vremea copilăriei, când mintea nu știe să înfrâneze unele ca acelea. De ce oare e rânduiala de-a-ndoaselea…?

În privința neurologică și endocrină, deci după fire, așa trebuie să fie: încă din copilărie să izvorască această energie interzisă, ca, sub acțiunea ei, să se dezvolte și să se agerească întreg organismul și cu deosebire sistemul nervos. Deci hormonii se dovedesc izvorând cu rost, dar acțiunea lor trebuie întovărășită de înfrănare, altfel creșterea sănătoasă a organismului și a sistemului nervos ar fi profund alterată, atât organic cât și funcțional, fie că ar lipsi hormonii, fie că ar lipsi înfrânarea.

Dacă socotim datoria părinților de a-și supraveghea și de a-și preveni copiii la vreme, despre aceste noutăți gingașe (viața sexuală și capcanele ei), firește că răspunderea căderilor nu rămâne numai în seama copiilor, sau a lui Dumnezeu, ci părinții au să dea seama înaintea lui Dumnezeu. Copiii se rezimă pe mintea părinților". - Tinerii, familia și copiii născuți în lanțuri, Părintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2012, 14:06:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Însușirile copilului atârnă de curăția părinților

"Însușirile copilului atârnă de gradul de pervertire la care a ajuns instinctul maternității la femeie. Dacă i-a fost stârnită senzualitatea – ceea ce o decădere de la rostul firii sale, o pervertire convenabilă pentru mascul – evoluția embrionului în atari condiții de viață intrauterină aduce pe lume un copil ușor plecat spre onanie precoce și târzie, și predispus spre boli nervoase. Deci, dacă mama își pervertește rostul maternității sale, aduce pe lume copii predispuși unor pervertiri sporite care le va distruge sistemul nervos, sau de se vor căsători vor mări decăderea și necazurile. De aici urmează că toată vremea sarcinii și a alăptării, barbatul trebuie sa se înfrâneze, ca să nu tulbure viața viitoare a celui ce vine în lume cu un anumit rost de la Dumnezeu". - Tinerii, familia și copiii născuți în lanțuri, Părintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2012, 14:49:08
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Am 16 ani si inca nu am o iubita. Cauza este simpla.. vreau o viata curata in Hristos.
Insa eu nu stiu daca este bine sa nu sa ai o iubita la acesta varsta, luand in calcul si cazul adolescentelor din ziua de astazi, care se rezuma numai la placerea trupeasca, nevrand sa auda de Dumnezeu, ce sa mai vorbim si despre o viata impreuna cu Hristos.
De aceea as vrea niste sfaturi, cum sa procedez. Cred ca varsta de 16 ani este una care "necesita" o prietena, atat pentru corpul meu care este intr-o schimbare permanenta, dar si pt. pregatirea vietii de familie, dearece o prietena te maturizeaza, incepi sa ai responsabilitati.

Asa ca astept cat mai multe raspunsuri pertinenta, care sa ma ajute. Doamne ajuta! Multumesc.
Din experienta zic ca graba nu e buna. Adica asteapta sa gasesti persoana potrivita pe care o placi si o indragesti, si daca si ea te place puteti incepe o frumoasa prietenie.
Dar daca inca nu ai gasit-o nu iti lua o prietena/iubita doar ca asa e moda. Vei fi dezamgit.

Dar daca ai deja pe cineva care iubesti, nu trebuie sa astepti pana la varsta X, poti incepe o prietenie pe care sa incerci sa o pastrezi cat mai curata pana la casatorie.

Nu varsta e atat de importanta intr-o relatie, cat sufletelul, care trebuie sa fie cat mai curajos si cat mai bun posibil. Stiu persoane care au avut prima iubita la 23 de ani, si s-au casatorit si sunt fericiti, dar si altele care de la 13-14 ani au tot avut iubite, iar acum au 40 si inca nu si-au gasit linistitea, nu au o familie, si se streseaza ca imbatranesc si nu au copii, si pe nimeni cand vor imbatrani.

Totul tine de sufletel, sa fie iubitor si sa nu aiba mandrie si egoism, iar restul vor veni cand va fi cu folos. Pune rugaciune si vei gasi ceea ce ai nevoie.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2012, 16:37:42
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

Acest mesaj a fost sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur

Last edited by BebeGeo; 22.05.2013 at 16:27:07.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2012, 16:57:34
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Am 16 ani si inca nu am o iubita. Cauza este simpla.. vreau o viata curata in Hristos.
Insa eu nu stiu daca este bine sa nu sa ai o iubita la acesta varsta, luand in calcul si cazul adolescentelor din ziua de astazi, care se rezuma numai la placerea trupeasca, nevrand sa auda de Dumnezeu, ce sa mai vorbim si despre o viata impreuna cu Hristos.
De aceea as vrea niste sfaturi, cum sa procedez. Cred ca varsta de 16 ani este una care "necesita" o prietena, atat pentru corpul meu care este intr-o schimbare permanenta, dar si pt. pregatirea vietii de familie, dearece o prietena te maturizeaza, incepi sa ai responsabilitati.

Asa ca astept cat mai multe raspunsuri pertinenta, care sa ma ajute. Doamne ajuta! Multumesc.
Ce frumos ! La o varsta atat de tanara sa ai aceasta preocupare absolut superba!

Sa iti dau o povestioara din "cealalta parte a gardului " - cand aveam eu 16 ani credeam ca si speram sa gasesc pe cineva sa ma iubeasca, sa ne casatorim si etc. Pt mine nu contau coordonatele timpului, ca aveam 16 ani si ca eram tanara ma gandeam asa in general la ce viata frumoasa o sa am, cu un sot iubitor, cu copii frumosi sa merg in oras sa le cumpar buburuze.

Frumos gand, nu? Intr-adevar, frumos, dar fara Dumnezeu, s-a transformat in iad.

Eram la liceu in clasa a 9-a si vroiam sa ma integrez in grupuri, sa fiu si eu adolescent normal, sa am iubit, sa ies la suc - nimic rau pana aici. Cu timpul, aceasta dorinta si-a facut radacini adanci in mine, incat a ajuns de la " ce frumos ar fi" la "am nevoie, imi trebuie ", incat am facut alegeri proaste si am inceput sa fac compromisuri:

"lasa ca un suc n-are nimic", "lasa ca daca stau mai tarziu e ok " si uite-asa , pana sa-mi dau seama, am facut compromisuri pana la pacate grele si nici nu mi-am dat seama. Vezi tu, trecerea asta e fina, ca daca ar fi vizibila, toti ne-am feri de ea. Nici nu-ti dai seama cand ai picat in prapastie.

Este normal ceea ce simti, dar nu pune in prim plan , pentru ca fereasca Dumnezeu sa se transforme in obsesie.

Implica-te in activitati cu biserica ta si vorbeste despre aceasta cu duhovnicul tau, pentru a te ajuta.

Dumnezeu sa te lumineze ! xxxxx
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Durerea sufletului meu in pragul apoplexiei! morgoth78 Intrebari utilizatori 21 05.01.2012 02:57:29
2012 - Pragul dintre lumi? silverstar Generalitati 8 16.10.2011 10:27:47
Sfantul privatizat, in pragul falimentului costel Generalitati 0 31.01.2008 10:08:24