Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.11.2012, 16:44:25
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale, primeste-o pe roaba Ta, Carmen-Jeanette, in Imparatia Ta.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.11.2012, 18:00:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
într-adevăr trist însă citind ultimele ei mesaje am toată nădejdea că o pomenește Hristos în ceruri...tristețea e pt noi ăștia care am rămas aici în răutățile și singurătatea noastră.

Domnul sa o ierte pe Carmen, si sa ii daruiasca Imparatia sa.
M-am emotionat vazand posturile.In primul rand, datorita atitudinii ei in fata mortii.Fata era asa linistita, impacata iar ceilalti au interpretat-o ca deznadejde. Ea vorbea cu usurinta despre moartea ei.O simtea ca e aproape! Mare lucru! un mare dar. Imi povestea sotul de o cunostinta care atunci cand a murit si i s-a facut rau, a strigat dupa sotie sa cheme salvarea sa il duca la spital. Omul murea si habar nu avea.
Fata asta vb cu usurinta despre moartea ei. Dupa atatia ani de suferinte, sunt convinsa ca Domnul ii curatise sufletul. Dovada e acel dar frumos: de a-si intimpina senina clipa mortii si de a o simti dinainte.nu oricine primeste un astfel de dar.

In al doilea rand, un fior m-a strabatut. Fiorul mortii.Acum scrii la calculator, iar peste o saptamana te odihnesti si pleci spre marea trecere. Infricosator moment. Cu atat mai infricosator cu cat avem sacul gol. Carmen il avea plin. Il umpluse cu rabdare.Grea cruce. Frumoasa cununa.Rabdarea in suferinta. Si iata ca atunci cand Carmen a simtit ca nu mai poate duce, ca e mult prea grea crucea, Domnul a hotarat sa i-o ridice. Ajunsese la capatul drumului. Probabil ca atunci cand ingerii i-au dat jos crucea de pe umeri, au imbracat-o in haina alba si i-au pus cununa pe cap. Cununa muceniciei. Dupa atatia ani de suferinta, Carmen a ajuns acasa!
Domnul sa intareasca inimile celor care au iubit-o si sa umple golul lasat de Carmen.
Iar pe noi sa ne ajuta sa ne purtam cu rabdarea crucea, fara sa cartim. Sa ne dea si noua mintea treaza pe care a avut-o Carmen, si seninatatea in fata mortii, determinata ca am facut tot ce era omeneste posibil ptr mantuirea noastra.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.11.2012, 17:17:04
ELENA MIRELA ELENA MIRELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2012
Locație: Rm.Valcea
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit re

Nu va mai faceti griji despre Carmen, a murit ca un mucenic, nu a renuntat la tratament, a murit dintr-o infectie banala....am vb cu ea la telefon cu cateva zile inainte de a muri.
A trecut la Domnul ca un adevarat crestin, astepta de multa vreme acest moment,si Dumnezeu s-a milostivit de ea.
Pace si bucurii!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.11.2012, 17:29:00
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Multumim pentru aceste cuvinte, sunt spre folosul si intarirea noastra. Personal, am avut mult de invatat de la Carmen din postarile de pe forum. Taria, curajul si deschiderea in fata acestui moment greu din viata omului, de care a dat dovada, nu au lasat semne de indoiala. Oare cati dintre noi am putea purta crucea pe care a purtat-o ea?! Sa ne ajute Dumnezeu sa fim la fel de senini si pregatiti cand va veni ceasul sa plecam din aceasta viata. Dumnezeu sa o odihneasca in Imparatia Sa!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.01.2013, 16:58:49
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Cat de jenante si de penibile imi simt toate gandurile mele cele mai geniale, in fata unei experiente de viata precum a surorii raposate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 20:54:32
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 21:14:49
Tratament anti-SIDA: TehnicA revolutionara absolutep0wer Generalitati 5 04.09.2010 16:39:47
O zi obișnuită din viața unui creștin! I.Calin Intrebari utilizatori 0 21.08.2010 20:56:07