Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2009, 21:22:10
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Cristiboss are dreptate, botezul catolicilor si protestantilor daca este facut in numele Sf. Treimi s erecunoaste. Uite-te in molitvelmnic sa vezi cum s eface slujba de primire la ortodoxie. "

ha , crezi ca nu stiu slujba din moliftelnic ? dar tu stii ce invata sf parinti in privinta botezului ereticilor , neortodocsilor ? se vede treaba ca nu ...
ce am spus eu mai sus aia zic ei ... si daca ai citit ce am scris ai vazut ca sf nu spun ca tainele ereticilor sunt valide , ci doar ca ereticul care vine la ortodoxie dobandeste prin pogoramant ( dar numai el !!!!!!!!! ) o validare a botezului eretic care l-a avut inainte , adica botezul neortodox se transforma in botez ortodox si primes harul ... insa asta nu inseamna defel ca botezul catolic devine valid in general , deloc ... ceilalti catolici raman nebotezati si fara nici un har ... deci clar , nu e acelasi lucru ...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2009, 21:44:14
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfântul Vasile cel Mare (+380), în Epistola I Canonică, spune: „Începutul separării a fost schisma, iar prin această despărțire ei (schismaticii, ereticii, n.n.)nu mai au harul Sfântului Duh care nu li se mai dă din momentul despărțirii lor. La începuturi, înainte de despărțire, aceștia aveau harul preoției și, prin punerea mâinilor, transmiteau acest har sfințitor, iar după schismă au devenit laici, încât nu mai au puterea harului nici pentru a boteza, nici pentru a hirotoni; cei rupți de Biserică au devenit astfel incapabili de a transmite și altora harul Sfântului Duh”. Sfântul Ioan Gură de Aur spune și el: „Nu te amăgească pe tine o, ascultătorule, adunările ereticilor, că au botez, dar nu luminare, ei se botează cu trupul, iar cu sufletul nu se luminează”. În epistola cea către Nichita, Sfântul Leon, papă al Romei, arată lămurit: „Nici un eretic nu dă sfințenia prin (așa zisele, n.n.) taine”. Iar Sfântul Ambrozie, în cuvântul pentru cei ce se catehizează, întărește: „Botezul celor rău cinstitori de Dumnezeu nu sfințește”. În lumina acestor învățături înțelegem că bisericile, cultele și confesiunile contemporane sunt lipsite de Sfintele Taine ale lui Hristos. Excepție nu face nici biserica romano-catolică ori greco-catolică.

„Romano-catolicismul și alte câteva secte consideră că au taine, dar eu vă spun că adevăratele Sfinte Taine, în sensul în care le-a întemeiat Hristos, sunt de găsit doar în Biserica Ortodoxă. Cât despre cei care, folosind denumirea de taină, încearcă să profite cât pot de ea, este o chestiune între sufletul lor și Dumnezeu și orice va voi Dumnezeu să-i facă acelui om este treaba Lui” (Cuviosul Părinte Seraphim Rose).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2009, 21:50:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Talking

Nu se poate recunoaste ceea ce nu exista, oricate pogoraminte ai face. Deci daca se recunoaste, inseamna ca exista har, chiar daca nu intreg - de aia se face mirungerea. PUNCT.

Ereticii de care era vorba cand s-au facut acele canoane pe care le citeaza Emanuel nu erau catolici si protestanti, erau eretci din vremea aceea, care in general se desopartisera de Biserica prin propria voie, de curand.

Catolicii nu pot fi considerati eretici in acest sens.
Nici protestantii.
este cu totul alta situartie decat cea descrisa de canoane.
Toate Bisericile ortodoxe locale recunosc asta.

Cat despre ce se intrebase la inceput: casatoria la protestantii trecuti la ortodoxie se face pt ca la ei nu e considerata taina casatoria ci numai o binecuvantare.
La catolici oipiniile sunt impartite. Unii o accepta, altii nu, pt ca la eli taina este inteleasa altfel ( se zice ca mirii isi dau taina unul altuia, taina se dizolva la moarte etc).

In primul mileniu, taina casatoriei consta intr-o binecuvantare a celor doi dar mai ales in impartasania comuna, care pecetluia unirea lor in Hristos. Atunci deci, daca se faceau crestini, nu era nevoie sa se casatoreasca in Biserica, faptul ca erau crestini pecetluia si unirea lor in Hristos. Dar acum, ca exista o slujba aparte, se face totusi la cei de alte religii sau fara religie care trec la ortodoxie fiind casatoriti inainte doar civil sau in alte religii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 21:51:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pardon, am pus din greseala emoticonul care ranjeste. Eram serioasa. ;-)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2009, 22:07:45
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Nu se poate recunoaste ceea ce nu exista, oricate pogoraminte ai face. Deci daca se recunoaste, inseamna ca exista har, chiar daca nu intreg - de aia se face mirungerea. PUNCT. "

pai nu se recunoaste ... ce nu intelegi ? nu am zis ca nu se recunoaste ?
deci nu exista ...

cand un catolic vine la ortodoxie nu se recunoaste harul botezului catolic , deloc ... caci asta ar inseamna sa se recunoasca harul acolo unde nu este si asta ar fi erezie ... nu exista har la catolici ... insa cand un eretic vine la ortodoxie nu are asupra lui decat slujba de botezare catolica care nu a primit nici un har cand s-a efectuat ( cand ereticul s-a botezat la catolici ) ; prin faptul ca se mirunge cu sf si marele mir ortodox , care are tot harul Duhului sfant in el , ereticul primeste si harul care trebuia sa il primeasca la botezul catolic dar nu l-a primit deoarece nu se puteasa il primeasca atunci , ca ala era botez facut de eretici ... dar cand el este miruns cu harul Duhului sfant la mirungerea ortodoxa , el primeste atunci si harul botezului , si astfel slujba facuta de catolici , in momentul ACELA , adica abia in momentul cand se miruieste ortodox , acea slujba isi pirmeste ( catolica ) si harul dumnezeiesc ... insa acest har nu se duce si asupra celorlalti catolici , caci ei au ramas eretici neconvertiti ... primeste har numai ala care a trecut la ortodoxie si numai datorita faptului ca a fost miruns cu harul Duhului sfant la mirungere ...


nu numai catolicii au fost primiti fara rebotezare ci si arienii ... pai dupa erezia voastra si arienii ar avea botez valid ...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2009, 22:11:49
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Catolicii nu pot fi considerati eretici in acest sens.
Nici protestantii.
este cu totul alta situartie decat cea descrisa de canoane.
Toate Bisericile ortodoxe locale recunosc asta. "

nu exista alta situatie ! ereticii eretic raman in toate timpurile , nu devin ortodocsi niciodata ...

sincer nu imi pasa de cati de multi ai sa smintesti si ai sa atragi in erezia ta , fani , nu imi pasa deoarece ce este scris sa se intample se va intampla , si nici un fir de par nu se misca fara voia Tatalui ... insa " vai de cei prin care vin smintelile " ... treaba ta ...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2009, 22:14:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
"
sincer nu imi pasa de cati de multi ai sa smintesti si ai sa atragi in erezia ta , fani , nu imi pasa deoarece ce este scris sa se intample se va intampla , si nici un fir de par nu se misca fara voia Tatalui ... insa " vai de cei prin care vin smintelile " ... treaba ta ...
Aha, deci si eu sunt eretica.
:-)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2009, 22:22:29
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

insa , daca e sa incerc inca o data sa te fac sa intelegi de gravitatea situatiei , iti marturisesc ca ceea ce zici tu nu este deloc absolut pogoramant ortodox , ci este erezie 100 % si pentru asta te pui singura sub afurisenia bisericii ...

eu te-as sfatui , cu blandete desigur , sa te dezici de erezia asta , dar alegerea e a ta ...

e grav ce faci , insa nu iti dai seama ... ai un balast de erezie care l-ai invatat in apus de la catolici , si crezi ca e ortodoxie ce inveti tu pe aici , insa astea sunt erezii 100 % ... pure erezii , nicidecum pogoraminte ...

iti dau cateva exemple :
- poti sa faci pogoramant sa impartasesti un om cu mai putin canon , insa a arunca impartasania la gunoi , sau la toaleta e erezie pura si niciodata nu ar putea coinstitui un pogoramant asa ceva , in nici o situatie oricat de grea
- poti sa lipsesti de la biserica 3 saptamani cu motiv , asta e pogoramant , insa a lipsi de la biserica 20 de ani fara nici un motiv nu va fi asta pogoramant niciodata ci intotdeauna va fi erezie pura
- poti stai numai pe scaun in biserica din pogoramant , insa a-ti face nevoile la biserica nu se poate
- poti sa te impartasesti si dupa ce ai mancat la mare nevoie din pogoramant , insa a impartasi un porc nu este pogoramant ci erezie veci

etc .

deci incearca sa faci deosebire intre pogoraminte si erezii , ca nu sunt acelasi lucru ... ce spui tu despre tainele ereticllor sunt erezii pure nu pogoraminte ...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2009, 22:26:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Aha, deci si eu sunt eretica.
"

sigur ca esti eretica ... ce ti se pare de necrezut ? si eu am fost eretic , nu ma mir ... acuma doi trei ani nu mergeam la biserica din pricina ecumenismului , ori asta e erezie pura si niciodata pogoramant ... trebuie sa facem niste diferente ... sunt doua lucruri diferite ... una e erezia si altceva e pogoramantul ...

imi pare rau sa spun astea , e dureros , mi-e mila , te compatimesc , insa nu pot tagadui Adevarul de dragul tau ... cu Dumnezeu nu e de joaca ...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2009, 22:29:53
abwars's Avatar
abwars abwars is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Talking

am inteles absolut "-100%"....nu te supara dar pari fanatic.....
ma informez maine din carti sa vad cum sta treaba k aici nu prea am ce intelege...spun k maine doarece am cartile la scoala....si apoi voi putea completa afirmatiile mele
si apropo ce studii teologice ai ,ca parca esti prea sigur ?? :D
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, ecumenism, nunta, sfinte, taine

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 22:19:47
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 22:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57