Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.01.2014, 00:42:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Nu trebuie sa fii 'trendy' ca sa ai cont pe f.b. Toata lumea e acolo. E reclama, e popularitate. E rau si e bine. La fel ca in lume. Oricum pe f.b oamenii sunt mai politicosi decat aici!
Ghici ce? Nu e toata lumea.
Ce e bine? Barfele se afla mai repede?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #42  
Vechi 03.01.2014, 10:15:39
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ghici ce? Nu e toata lumea.
Ce e bine? Barfele se afla mai repede?
Da, informatiile circula mai repede. Subiectul in discutie nu e o barfa, e un adevar si incalcarea unei legi. Hai sa bagam capul in nisip si sa tacem nu? Ca asta facem de ani buni de nu se mai respeta nici o lege in tara asta.


"Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege
TITLUL I
Dreptul de autor

PARTEA I
Dispozitii generale

CAPITOLUL I
Dispozitii introductive
Art. 1.
(1) Dreptul de autor asupra unei opere literare, artistice sau stiintifice, precum si asupra oricaror asemenea opere de creatie intelectuala, este recunoscut si garantat in conditiile prezentei legi. Acest drept este legat de persoana autorului si comporta atribute de ordin moral si patrimonial.
(2) Opera de creatie intelectuala este recunoscuta si protejata, independent de aducerea la cunostinta publica, prin simplul fapt al realizarii ei, chiar neterminata .

Art. 2.
Recunoasterea drepturilor prevazute in prezenta lege nu prejudiciaza si nu exclude protectia acordata prin alte dispozitii legale.
CAPITOLUL II
Subiectul dreptului de autor
Art. 3.
(1) Este autor persoana fizica sau persoanele fizice care au creat opera.
(2) In cazurile expres prevazute de lege, pot beneficia de protectia acordata autorului persoanele juridice si persoanele fizice altele decat autorul.
(3) Calitatea de subiect al dreptului de autor se poate transmite in conditiile legii.

Art. 4.
(1) Se prezuma a fi autor, pana la proba contrara, persoana sub numele careia opera a fost adusa pentru prima data la cunostinta publica.
(2) Cand opera a fost adusa la cunostinta publica sub forma anonima sau sub un pseudonim care nu permite identificarea autorului, dreptul de autor se exercita de catre persoana fizica sau juridica ce o face publica numai cu consimtamantul autorului, atat timp cat acesta nu-si dezvaluie identitatea."
  #43  
Vechi 03.01.2014, 10:37:25
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Deoarece threndul e deschis de mine si nu doresc ca discutiile sa degenereze si sa devina contradictorii il rog pe administrator sa-l inchida.
Nu am dorit decat sa fac publica aceasta situatie si aici.
Vorba Mirelei "lasa-i in plata Domnului!"
  #44  
Vechi 03.01.2014, 13:30:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Deoarece threndul e deschis de mine si nu doresc ca discutiile sa degenereze si sa devina contradictorii il rog pe administrator sa-l inchida.
Nu am dorit decat sa fac publica aceasta situatie si aici.
Vorba Mirelei "lasa-i in plata Domnului!"
Imi pare rau pentru suferinta d-voastra. Dumnezeu sa va ajute sa treceti peste ce s-a intamplat si sa vi se rezolve tot asa cum va doriti. Eu tot consider ca a fost un hot, cu toate ca a vrut sa va ofere bani ca sa va inchida gura si si-a cerut scuze, si a incercat sa remedieze problema. A te pune sa spui ca si tu ai fost furat de multe ori si sa consideri ca poti si tu astfel sa ii furi pe altii, ca ar fi ceva normal si nu ar trebui sa va suparati, e o mare magarie.

Domnul Alin zice ca as fi superficiala ca nu am cercetat mai bine cazul d-voastra ca nu am cautat sa vad dovezi si ca ar trebui sa imi cer scuze ca i-am acuzat pe altii de hotie. Eu cred ca nu am de ce sa imi cer scuze, hotia e tot hotie oricum i-ai spune, nimic nu o scuza, e foarte raspandita la romani, aproape sport national si asta de multa vreme inca dinainte de 1989.

Daca va deranjeaza,sa se inchida mai bine topicul. Hotul e tot hot, si daca nu il prindeati d-voastra era negustor cinstit.

Eu nu am mania sa cercetez anumite cazuri atat de profund, poate oi fi superficiala, dar cred ca la o parere avem dreptul toti, iar lucrurile oricum ar sta, pe internet e destul de greu sa verifici un lucru, eu v-am crezut pe cuvant in ceea ce ati scris aici, nu vad de ce ar fi trebuit sa vi se raspunda malitios cum fac unii care au mania dovezilor.

Dumnezeu sa va ajute si numai bine

Last edited by aubergine; 03.01.2014 at 13:35:53.
  #45  
Vechi 03.01.2014, 13:43:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Imi pare rau pentru suferinta d-voastra. Dumnezeu sa va ajute sa treceti peste ce s-a intamplat si sa vi se rezolve tot asa cum va doriti. Eu tot consider ca a fost un hot, cu toate ca a vrut sa va ofere bani ca sa va inchida gura si si-a cerut scuze, si a incercat sa remedieze problema. A te pune sa spui ca si tu ai fost furat de multe ori si sa consideri ca poti si tu astfel sa ii furi pe altii, ca ar fi ceva normal si nu ar trebui sa va suparati, e o mare magarie.

Domnul Alin zice ca as fi superficiala ca nu am cercetat mai bine cazul d-voastra ca nu am cautat sa vad dovezi si ca ar trebui sa imi cer scuze ca i-am acuzat pe altii de hotie. Eu cred ca nu am de ce sa imi cer scuze, hotia e tot hotie oricum i-ai spune, nimic nu o scuza, e foarte raspandita la romani, aproape sport national si asta de multa vreme inca dinainte de 1989.

Daca va deranjeaza,sa se inchida mai bine topicul. Hotul e tot hot, si daca nu il prindeati d-voastra era negustor cinstit.

Eu nu am mania sa cercetez anumite cazuri atat de profund, poate oi fi superficiala, dar cred ca la o parere avem dreptul toti, iar lucrurile oricum ar sta, pe internet e destul de greu sa verifici un lucru, eu v-am crezut pe cuvant in ceea ce ati scris aici, nu vad de ce ar fi trebuit sa vi se raspunda malitios cum fac unii care au mania dovezilor.

Dumnezeu sa va ajute si numai bine
Sigur erai vazatoare cu duhul, nu ai nevoie de detalii pentru a judeca pe cineva, toti e musai sa fie rai, orice greseala, confuzie, este total exclusa, o data ce i-ai judecat pe toti romanii ca hotzi, ce mai conteaza o victima in plus?

Apropo, esti unguroaica sau tiganca, sau..ce, ca altfel sigur te simti unul din romanii onorabili, exclusi de la acuzatia generala de hotie.

Sigur ca avem incredere, in cuvioase persoane de fatza ca aialalti fara doar si poate au coarne.
De ce? Ca asa am hotarat noi, ca suntem destepti si morali si emitem judecati de non-valoare generalizatoare.

Ma intreb totusi cum se impaca pioasele sentimentele religioasa din poezia in cauza cu fitzele sau drepturile de autor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.01.2014 at 13:49:39.
  #46  
Vechi 03.01.2014, 14:54:09
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur erai vazatoare cu duhul, nu ai nevoie de detalii pentru a judeca pe cineva, toti e musai sa fie rai, orice greseala, confuzie, este total exclusa, o data ce i-ai judecat pe toti romanii ca hotzi, ce mai conteaza o victima in plus?

Apropo, esti unguroaica sau tiganca, sau..ce, ca altfel sigur te simti unul din romanii onorabili, exclusi de la acuzatia generala de hotie.

Sigur ca avem incredere, in cuvioase persoane de fatza ca aialalti fara doar si poate au coarne.
De ce? Ca asa am hotarat noi, ca suntem destepti si morali si emitem judecati de non-valoare generalizatoare.

Ma intreb totusi cum se impaca pioasele sentimentele religioasa din poezia in cauza cu fitzele sau drepturile de autor.
Nu aveti ce sa mai ziceti si o dati in rautati imediat ce putin va simtiti criticat, Doamne-pazeste sa mai aiba si altii dreptate.

Dreptul de autor nu e o fita e un drept normal intr-un stat civilizat.

Nu sunt unguroaica, nici tiganca si daca as fi , si ei sunt tot romani ca doar nu sunt de pe alta planeta, au cetatenia romana, etnia e alta poveste. Nu toti romanii sunt hoti dar hotia este extrem de raspandita , d-voastra unde traiti pe luna?

D-voastra emiteti non-stop judecati de morala, cu ce sunteti mai special, faptul ca va puneti sa cercetati si sa cereti dovezi, sunteti judecator, procuror sau ce?

Nu imi place ca sunteti de multe ori rautacios ca de exemplu cu doamna antonia, pe alt thread i-ati spus voalat ca trebuia sa se exorcizeze, si aici cu doamna ati considerat-o din start vinovata pana la proba contrarie. Urat.
  #47  
Vechi 03.01.2014, 15:58:20
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur erai vazatoare cu duhul, nu ai nevoie de detalii pentru a judeca pe cineva, toti e musai sa fie rai, orice greseala, confuzie, este total exclusa, o data ce i-ai judecat pe toti romanii ca hotzi, ce mai conteaza o victima in plus?

Apropo, esti unguroaica sau tiganca, sau..ce, ca altfel sigur te simti unul din romanii onorabili, exclusi de la acuzatia generala de hotie.

Sigur ca avem incredere, in cuvioase persoane de fatza ca aialalti fara doar si poate au coarne.
De ce? Ca asa am hotarat noi, ca suntem destepti si morali si emitem judecati de non-valoare generalizatoare.

Ma intreb totusi cum se impaca pioasele sentimentele religioasa din poezia in cauza cu fitzele sau drepturile de autor.
Pai hai sa lasam pe toti sa ne calce drepturile in picioare, nu? Sa ne lase saraci pentru a ne putea stapani, sa ne distruga economia , sa-si ia doctorate plagiind si sa castige bani din carti copiate de pe internet ei, "baietii destepti" iar apoi sa incepem a spune "ce bine era pe vremea comunistilor!"
Un om credincios nu este un idiot! Este un luptator pentru dreptate, cinste si adevar. Cartea mea "De la poezie la rugaciune" a fost tiparita prin eforturi proprii si a unor persoane din strainatate cunoscute aici pe forum in 500 exemplare din care nici un exemplar nu a fost vandut si nu pentru ca nu s-ar fi putut vinde ci pentru ca a servit unor scopuri umanitare.

Nu am facut investigatii. La 4o de zile de la pelerinajul la Prislop cineva a postat pe f.b pagina din cartea despre Parintele Arsenie Boca. Asa am descpoerit cele relatate.

Ce fitze? Ma cunosti personal? Nu este persoana pe acest forum pe care sa n-o fi insultat. Nu stiu de ce ti se permit atat de multe. Altii au fost banati pentru mult mai putin.
Citeste memoriile Preas. Anania si vezi ca a scrie, a publica si a incerca sa te faci cunoscut nu este nici pacat si nici neplacut lui Dumnezeu. Si nici sa vinzi ceea ce ai lucrat nu e pacat! Dumnezeu ne-a dat talantul sa-l inmultim si nu sa-l tinem ingropat.
  #48  
Vechi 03.01.2014, 21:24:36
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ok, am citit si e mult mai bine asa, ca am vazut ca si-au dat destui cu parerea fara sa incerce sa cunoasca situatia in detalii, ceea ce denota ce superficiali suntem uneori si grabiti cu judecata..

Pe jumatate sau chiar trei sferturi, problema a fost pusa destul de onorabil, in sensul ca a aratat ca nu a facut cine stie ce bani de pe urma ei, a dorit sa indrepte greseala dpdv material si nu doar, scotand acea poezie din editiile ulterioare, cele deja tiparite si vandute, evident neputand fi chemate inapoi pentru corecturi.
Deci sa se rusineze si cei care au sarit ca "uite, e hotie".

E drept a pe alocuri a fortat cumva nota, dar per total dialogul a fost unul binevoitor si decent.

In ceea ce priveste corespondenta cu dumnealui, cred ca mai este un detaliu care trebuie lamurit, eventual printr-o fotocopie de pe pagina unde a fost publicata poezia (eventual si altele) pentru ase vedea daca ea a fost publicata ca un fel de omagiu pentru parintele Arsenie Boca sau ca avand ca si autor pe parintele Arsenie Boca.

Am indoieli vizavi de a doua varianta deoarece din moment ce parintele Arsenie n-a lasat nici un manuscris in acest sens, nu vad de ce s-ar publica lucrari ca si cand ar fi sub semnatura lui cand de fapt nu sunt.

Acum nu ca nu sunt destule carti cu "marturii" si cuvinte/fapte puse in carca parintelui, unele de o indoielnica ortodoxie, dar asta cu poeziile chiar ar fi o exagerare in plus.

De altfel, daca s-a mers pe aceasta linie, fara doar si poate ar fi si alte poezii, cu alti autori, puse in seamna parintelui si n-ar fi atat de greu de aflat autorii originali si sesizati in acest sens.
Daca citeai cu atentie ai fi aflat raspunsul:
Poezia era insotita de o notita in care se spunea ca face parte dintr-o carte unicat ce a fost daruita de catre parintele Arsenie Boca unei crestine si (isi dadea cu presupusul) editorul domnul Cristiam Serban ar fi o rugaciune speciala compusa de acest parinte binecunoscut si foarte popular in randul crestinilor ortodocsi din toata tara si fara indoiala si mie.
  #49  
Vechi 04.01.2014, 00:07:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Ce fitze? Ma cunosti personal? Nu este persoana pe acest forum pe care sa n-o fi insultat. Nu stiu de ce ti se permit atat de multe. Altii au fost banati pentru mult mai putin.
Ai dreptate, Dorina. Am o banuiala, ca este vorba de un postac.
  #50  
Vechi 04.01.2014, 00:10:39
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Nu vă supărați, ce este acela un postac? Știu că este off-topic, dar ..
Subiect închis