Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2013, 14:41:08
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evangheliile

La intrebarea cuiva..care-mi cerea sa-i indic o carte scrisa de Dumnezeu...m-am intrebat de ce Iisus n-a lasat ceva scris cu toate cuvintele propovaduite multimilor..in loc sa ii aleaga pe apostoli vestitori?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2013, 14:56:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi pentru că:
Citat:
Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2013, 15:17:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Hristos n-a venit cu un „set de reguli” pe care sa le spuna oamenilor, ci prin intruparea Sa ca om, a facut accesibila comuniunea cu Sine ca Dumnezeu in forma umana culminanta, deci El ar fi trebuit sa scrie despre experienta Sa cu oamenii sau oamenii sa dea marturie de relatia cu El?

Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2013, 15:54:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
La intrebarea cuiva..care-mi cerea sa-i indic o carte scrisa de Dumnezeu...m-am intrebat de ce Iisus n-a lasat ceva scris cu toate cuvintele propovaduite multimilor..in loc sa ii aleaga pe apostoli vestitori?

Exact cum legea Mosaica a ajuns sa fie absolutizata iar interpretarea ei a fost dusa la extrem, exact la fel s-ar fi intamplat si cu o carte "dictata".

Hristos ne-a lasat "duhul" invataturii, si niste invataturi fundamentale, nu niste texte si niste legi seci.
Hristos ne-a lasat un mod de gandire, mai flexibil, al iubirii, care nu se poate "cuprinde" in sentinte finale.
De asta avem mai multe Evanghelii, pentru a-L vedea pe Hristos in fiinta ta, si nu intr-o formulare seaca, asa cum este Coranul, si alte carti "sfinte".

Dumnezeu nu ne-a facut prizonierii unor formulari seci. Ne-a facut robi ai unui Duh al iubirii insa.

De fapt ce spui tu este o formulare fundamentala pentru crestinism: Hristos ne vrea robi ai "textelor" sau ai Duhului?
Vrea sa recitam in mod sec texte din Scriptura sau vrea sa lucram ce scrie acolo?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2013, 17:26:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
La intrebarea cuiva..care-mi cerea sa-i indic o carte scrisa de Dumnezeu...m-am intrebat de ce Iisus n-a lasat ceva scris cu toate cuvintele propovaduite multimilor..in loc sa ii aleaga pe apostoli vestitori?
Fiindca El este viu si ne-a transmis Religia Vietii, nu Religia Cartii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2013, 17:36:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindca El este viu si ne-a transmis Religia Vietii, nu Religia Cartii.
Daca esti asa de bun de ce nu treci la ortodoxie?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2013, 17:49:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
La intrebarea cuiva..care-mi cerea sa-i indic o carte scrisa de Dumnezeu...m-am intrebat de ce Iisus n-a lasat ceva scris cu toate cuvintele propovaduite multimilor..in loc sa ii aleaga pe apostoli vestitori?
Mantuitorul nu ne-a lasat nimic scris si din preaplinul smereniei Sale. In general, prin propovaduire, nu S-a vestit pe Sine, ci ne-a descoperit celelalte doua Persoane din Treime, pe Tatal si pe Duhul Sfant. Mai mult, din Evanghelii aflam, ca Tatal ni-L descopera pe Fiul, "Acesta este Fiul meu cel iubit intru care am binevoit", iar Duhul "le va aduce aminte Apostolilor toate cate Mantuitorul ii invatase". Mantuitorul lasa pe seama celorlati recunoasterea si marturisirea celor despre Sine.

Si totusi, noi numim Sfanta Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu. O facem pentru ca Mantuitorul este prezent in Sfanta Scriptura nu in litera, adica nu sub chipul carturarului, ci sub chip duhovnicesc, "intrupat" si in cuvintele Scripturii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2013, 10:53:45
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Mantuitorul nu ne-a lasat nimic scris si din preaplinul smereniei Sale. In general, prin propovaduire, nu S-a vestit pe Sine, ci ne-a descoperit celelalte doua Persoane din Treime, pe Tatal si pe Duhul Sfant. Mai mult, din Evanghelii aflam, ca Tatal ni-L descopera pe Fiul, "Acesta este Fiul meu cel iubit intru care am binevoit", iar Duhul "le va aduce aminte Apostolilor toate cate Mantuitorul ii invatase". Mantuitorul lasa pe seama celorlati recunoasterea si marturisirea celor despre Sine.

Si totusi, noi numim Sfanta Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu. O facem pentru ca Mantuitorul este prezent in Sfanta Scriptura nu in litera, adica nu sub chipul carturarului, ci sub chip duhovnicesc, "intrupat" si in cuvintele Scripturii.
Multumesc mult, am tot deliberat in sinea mea de aseara si am ajuns la concluzia ca Iisus a inceput sa propovaduiasca atunci cand a venit timpul, cand a fost botezat...si nu avea un discurs gata pregatit ca sa stea sa isi noteze totul.Plus ca el spunea ca vulpile au vizuini unde sa se adaposteasca dar Fiul Omului nu are unde sa-si plece capul...apoi gandindu-ma ca dormea in corabie odata....si probabil toata ziua calatorea si era inconjurat de multimi....plus ca isi adapta cuvintele la auditoriu....N-avea sens sa se apuce sa consemneze el tot ce spunea in timpul propovaduirii.Apoi a fost rastignit si s-a inaltat la cer.

Eu nu ma refeream la fapte, pe care le poate povesti oricine, atata vreme, cat dupa legea veche, existau mai multi martori; ma refeream la cuvintele exacte...caci Iisus spune.. "Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." sau..."Pe cel care se leapădă de Mine și nu primește cuvintele Mele are cine să-l judece: cuvântul pe care l-am spus, acela il va judeca în ziua cea de apoi."

Si atunci, noi care citam cu grija si exactitate fiecare cuvant din Noul Testament spus de Iisus, de unde stim ca e exact? ..Am ajuns la concluzia ca exista doua posibilitati: ..1. nu se spune nicaieri daca apostolii nu isi luau notite..pt ca mi se pare foarte greu doar prin memorie, la trei ani dupa inceperea propovaduirii sau chiar mai mult, cand s-au apucat sa scrie evangheliile sa isi aduca aminte exact exact ce a spus Iisus..de exemplu Fericirile sau pildele.. sau chiar rugaciunea Tatal nostru etc.


sau 2. exact asa cum ati spus si dvs, ma gandeam la Duhul Sfant revarsat peste ei, exact cu scopul propovaduirii nu doar pt a-i face sfinti pe ei...cand au inceput sa vorbeasca in limbi straine de la sine...daca a avut asemenea putere incat sa-i faca sa vorbeasca in limbi straine, sa faca semne, etc....de ce n-ar fi putut sa le redea din memorie exact si cuvintele Mantuitorului?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2013, 11:02:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

mai e un aspect. In perioada Mantuitorului cartile erau un lucru extrem de rar.Aunci evreii faceau un exercitiu de memorie mai rar: invatau carti intregi din Tora, pe care le reproduceau cu exactitate in diferite contexte(acest lucru se vede la medici, deprinsi sa invete mult: au o memorie fantastica, putand sa iti spuna chiar si ce tratment ti-a dat atunci cand copilul a a avut o anumita boala, precum si particluaritati din viata copilului povestite lui acum cativa ani). Avand acest exercitiu cultivat, e lesne de inteles de ce sunt reproduse cuvintele atat de fidel. Apoi mai e un aspect; cand un cuvant iti cade drag, iti intra la inima si nu il uiti usor deloc.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.01.2013, 11:06:45
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi pentru că:
Dap, despre intamplari e normal..ma refeream la exactitatea cuvintelor.

Citat:
În prealabil postat de ioanna
Hristos n-a venit cu un „set de reguli” pe care sa le spuna oamenilor, ci prin intruparea Sa ca om, a facut accesibila comuniunea cu Sine ca Dumnezeu in forma umana culminanta, deci El ar fi trebuit sa scrie despre experienta Sa cu oamenii sau oamenii sa dea marturie de relatia cu El?
Stiu ca sensul a fost rastignirea pt ca oamenii sa nu mai mearga in iad etc. Ma refeream la cuvintele Lui...gen "Dar eu va spun ca cine se manie pe fratele sau sau va spune "prostule" sau "nebunule" vrednic e de gheena" ...Nu erau demne de tinut minte? Ne gandim noi natural azi la asa ceva? Noi zicem...aaa..nu e important un amarat de cuvant...Si tot Iisus spune ca pt orice cuvant rostit in desert vom da seama.


Citat:
În prealabil postat de gpalama
....
Ca "texte seci" au ramas cele 10 porunci, pe care le luam ca atare. Dar in Noul Testament mai sunt texte gen pildele, fericirile...de al caror text avem nevoie...nu sunt simple sfaturi...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
....
Da, dar ne-a lasat si niste cuvinte, niste invataturi...altfel spunea, botezati-va, eu am facut posibil sa nu mai mergeti obligatoriu in iad..impliniti si voi punctual cele 10 porunci ca fariseii si carturarii care nici ei nu le incalcau...si in rest iubiti-va cum va taie capul...
( dar el a vorbit de iertarea aproapelui de 70 ori cate 7..de iubirea vrajmasului..de oprirea de la maniere sau cuvinte fara rost etc)
Reply With Quote
Răspunde