Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2014, 22:46:38
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit Calea catre mantuire

As avea si eu o mica intrebare: Care este calea spre mantuire? De ce este conditionata mantuirea, din punctul de vedere al ortodocsilor? Mi se pare ca am auzit pe unii spunand ca cei mantuiti vor fi doar cei din randul ortodocsilor. Puteti sa sustineti aceasta parere cu niste versete din Sfanta Scriptura? Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2014, 22:52:04
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
As avea si eu o mica intrebare: Care este calea spre mantuire? De ce este conditionata mantuirea, din punctul de vedere al ortodocsilor? Mi se pare ca am auzit pe unii spunand ca cei mantuiti vor fi doar cei din randul ortodocsilor. Puteti sa sustineti aceasta parere cu niste versete din Sfanta Scriptura? Multumesc.
Tocmai ce-am pus link-ul pe un alt topic, spre edificare. Poate pentru tine nu inseamna mare lucru, fiindca este un punct de vedere ortodox. Dar daca nu il accepti, nu prea vad de ce mai intrebi ortodocsii, cum sa te mantuiesti? Primul pas: (re)intra in ortodoxie. Mai tarziu o sa te lumineze Dumnezeu, iar tu vei fi capabil sa vezi.
Iata linkul: http://vimeo.com/5908561
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2014, 22:59:46
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Primul pas: (re)intra in ortodoxie.
Daca imi poti dovedi folosind Sfanta Scriptura ca una dintre conditiile pentru mantuire este a fi ortodox, atunci asa o sa fac.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2014, 23:13:57
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca imi poti dovedi folosind Sfanta Scriptura ca una dintre conditiile pentru mantuire este a fi ortodox, atunci asa o sa fac.
Sa fii sanatos. Cercetarea Adevarului te priveste pe tine. Iar de resurse, nu te poti plange. TOATA filocalia iti sta la dispozitie, desi nu e nevoie decat de putin, foarte putin: gandul curat, smerenie si rugaciune: "Doamne, Tu stii ca vreau sa aflu Adevarul Tau! Nu ma lasa sa pier, pana nu ma ajuti sa-l cunosc si sa-l traiesc, pentru Numele Tau!"
Altfel, daca tu ne ceri noua, iar ce-ti spunem noi, nu faci... cred ca vanam muste in parc, chiar daca suntem in plina iarna!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2014, 23:19:17
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sa fii sanatos. Cercetarea Adevarului te priveste pe tine. Iar de resurse, nu te poti plange. TOATA filocalia iti sta la dispozitie, desi nu e nevoie decat de putin, foarte putin: gandul curat, smerenie si rugaciune: "Doamne, Tu stii ca vreau sa aflu Adevarul Tau! Nu ma lasa sa pier, pana nu ma ajuti sa-l cunosc si sa-l traiesc, pentru Numele Tau!"
Altfel, daca tu ne ceri noua, iar ce-ti spunem noi, nu faci... cred ca vanam muste in parc, chiar daca suntem in plina iarna!
Asta era si ideea. Eu nu am vazut niciun verset care sa spuna sau care ar putea fi interpretat astfel incat acesta sa spuna ca ortodoxia este singura cale spre mantuire, ci am auzit ca singura cale spre mantuire este Hristos. Tu, probabil, crezi ca a fi ortodox este o necesitate imperativa pentru mantuire, si deoarece Biblia nu mentioneaza asa ceva, am creat acest topic pentru a primi de la tine/voi versetul biblic pe care va bazati ca sa faceti o astfel de afirmatie. Stiti cum se zice, cel care face o afirmatie este obligat sa aduca dovezi, nu cel care o respinge.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2014, 01:39:21
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Asta era si ideea. Eu nu am vazut niciun verset care sa spuna sau care ar putea fi interpretat astfel incat acesta sa spuna ca ortodoxia este singura cale spre mantuire, ci am auzit ca singura cale spre mantuire este Hristos. Tu, probabil, crezi ca a fi ortodox este o necesitate imperativa pentru mantuire, si deoarece Biblia nu mentioneaza asa ceva, am creat acest topic pentru a primi de la tine/voi versetul biblic pe care va bazati ca sa faceti o astfel de afirmatie. Stiti cum se zice, cel care face o afirmatie este obligat sa aduca dovezi, nu cel care o respinge.
Doamne ajută.

Da, singura cale de mîntuire este să fi creștin. Cu tot ce înseamnă asta. Și creștini nu pot fi de două tipuri, că nu sunt două adevăruri, ci un Adevăr, nu sunt două mîntuiri, ci o mîntuire, nu sunt doi hristoși, ci Un Hristos, restul sunt hristoși mincinoși. Deci nu pot fi două tipuri de creștinism, ci doar Unul, care e Adevărat, restul creștinilor sunt în înșelare.

Și apoi întrebarea desigur cine sunt creștinii cei adevărați ? Cei ce au fost între anii 0-1054. Ți-am explicat mai sus, de ce.

Deci putem spune, da! a fi ortodox, este o necesitate imperativă pentru mîntuire. E ca și cum spui a fi creștin e o necesitate imperativă spre mîntuire. Da, este. Și cum doar ortodocșii mai sunt creștini, da, a fi ortodox înseamnă că ești pe calea ce duce la mîntuire, căci ești creștin.
Biblia nu menționează de ortodocși sau romano-catolici, sau protestanți, sau neo-protestanți, așa e, decît de creștin. De ce? Pentru că Biblia nu știa cînd vor veni hristoșii mincinoși, depindea de noi de oameni asta, a spus doar că vor veni, ei, hristoșii mincinoși și să ne ferim de ei. Căci acolo nu este creștinism. Creștinismul curat, autentic și scripturistic, apostolic, mai există azi doar la ortodocși. Adică la creștini. Că ortodocșii sunt singurii creștini ce mai există.

Mai simplu de atît nu știu să-ți explic.

Bucurii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2014, 15:49:11
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Asta era si ideea. Eu nu am vazut niciun verset care sa spuna sau care ar putea fi interpretat astfel incat acesta sa spuna ca ortodoxia este singura cale spre mantuire, ci am auzit ca singura cale spre mantuire este Hristos.
pe Hristos il gasesti in Biserica Ortodoxa. Aceasta (Biserica) are radacini apostolice, si implicit succesiune apostolica, ceea ce inseamna ca harul transmis de la Sfintii Apostoli se afla in Biserica noastra (Ortodoxa). Gruparile protestante nu au asa ceva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2014, 01:27:16
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca imi poti dovedi folosind Sfanta Scriptura ca una dintre conditiile pentru mantuire este a fi ortodox, atunci asa o sa fac.
Doamne ajută.

Noi, ortodocșii, ne-am numit practic ortodocși, ca să ne diferențiem de romano-catolici.

Îți schițez foarte pe scurt, îți arăt de ce ne numim ortodocși. Și ce este ortodoxul:

Anii 0-1054: o singură Biserică. Numită Biserica Creștină, fără alt nume, ortodox, romano-catolic, etc.

Anul 1054: Marea Schismă. Dintro singură Biserică Creștină, iasă o grupare de oameni și se numesc romano-catolicii, numindu-se și ei tot creștini, dar ei findcă au ieșit, n-au mai vrut să fie cum au fost cu toții creștinii împreună în Biserica Creștină, cea Una, care era pînă la ieșirea lor din 1054. Ceilalți, se vor uita lung după grupul ieșit din Biserica Creștină, și deși le pare rău, nu îi pot forța spre nimic, dar ei, ca să se înțeleagă cine sunt cei ieșiți și cine sunt cei rămași, se vor numi ortodocși. Și ortodocșii au vrut și au reușit să rămînă tot așa, ca și pînă în anul 1054, cum au fost toți împreună. Romano-catolicii spun apoi că sunt două Biserici Creștine, surori. Dar tot ei, romano-catolicii au dovedit că nu sunt creștini: cruciadele, inchiziția, indulgențele, și alte zeci de greșeli.

Anii 1054-1517: greșelile și nebunia romano-catolicilor agită așa mult, și pentru că nu le-a convenit ce făceau romano-catolicii, ies alții din ei, așa că din romano-catolici vor ieși alt grup de oameni, și se vor numi și ei creștini, dar protestanți. Ei spun apoi că sunt 3 Biserici Creștine. Greșesc și ei, că au schimbat tot ce mai rămăsese creștin la romano-catolici, tocmai pentru că protestau contra lor. Între timp, cei numiți ortodocși, se uitau cu milă și compasiune la suferințele romano-catolicilor și la cei ce vroiau să iasă din romano-catolici, protestanții, ei, ortodocșii, rămînînd în continuare la fel cum au fost toți împreună între anii 0-1054.

Anii 1800- în sus: din protestanți, pentru că nu le-a convenit nici protestanților supunerea și ascultarea, ca și romano-catolicilor, vor ieși alt grup de oameni, neo-protestanții, care nu se vor mai supune nici unei reguli și la nicio rînduială, ce era între anii 0-1054. Între timp, cei numiți ortodocși, se uitau cu milă și compasiune la suferințele romano-catolicilor, și acum a protestanților și la cei ce vroiau să iasă din protestanți, pe cînd ei, ortodocșii, rămînînd în continuare la fel cum au fost toți împreună între anii 0-1054.

Te întreb firesc: pot fi două sau mai multe Biserici ? Pot fi două adevăruri ? Două credințe adevărate ? Vedem din Biblie că nu pot fi, decît o credință adevărată, și uite dovada Scripturistică pe care ai ceruto: "Este un Domn, o credință, un botez," - Efeseni 4, 5. Și cu discernămînt, logic, dacă numai una e bună, înseamnă că restul sunt greșite, tot conform Bibliei: "Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși." - Marcu 13, 22. Deci dacă doar Un Hristos, Un Dumnezeu e Adevărat și restul sunt hristoși mincinoși, falși dumnezei, care e Cel Adevărat ? Cel dintre cei ce se numesc ortodocși, cel dintre cei ce se numesc romano-catolici, protestanți sau neoprotestanți ?

Răspunsul la întrebarea de mai sus, e Unul și e simplu. Hristosul Cel Adevărat, Dumnezeu cel Adevărat este al acelor creștini ce au fost între anii 0-1054. Mai există ei astăzi ? Da, se numesc ortodocși, ca să se deosebească de alții ce se numesc și ei tot creștini, pe nedrept. Cum ar romano-catolicii, care au înnebunit după ieșirea lor din creștinism: cruciade, inchiziție, indulgențe, etc, etc. Sau cum ar fi protestanții și neo-protestanții, cei veșnic nemulțumiți, fără pace, fără nimic bun, decît fapte bune, care și musulmanii sau ateii le fac.

De aceaa ortodocșii, se numesc ortodocși, dar nu sunt ortodocși, sunt creștinii. Singurii creștini ce mai există pe pămînt. Singurii care păstrează autentic tot ce a fost între anii 0-1054, cînd a fost doar atît Biserica Creștină. Așa și azi, e doar o Biserică Creștină, nu mai multe. Ca și atunci, așa pînă la sfîrșitul lumii. Ortodocșii sunt creștinii. Atît.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.02.2014 at 01:29:23.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2014, 23:41:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Mi se pare ca am auzit pe unii spunand ca cei mantuiti vor fi doar cei din randul ortodocsilor. Puteti sa sustineti aceasta parere cu niste versete din Sfanta Scriptura? Multumesc.
Tit 3
10. De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te,
11. Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.

De unde rezultă că există erezii și oameni eretici.

Dacă nu ești ortodox (= dreptcredincios) atunci ești eretic. Tu, fiind eretic, vorbind românește, avînd acces la interpretările Bibliei lăsate de Sfinții Părinți, avînd acces ușor la biserici ortodoxe și la preoți, ai tot ce-ți trebuie la îndemînă pentru a intra pe calea cea strîmtă care duce la viață.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2014, 23:57:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

http://orthodoxwiki.org/Theosis
http://www.youtube.com/watch?v=WosgwLekgn8
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde