Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.08.2010, 09:24:08
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Cu privire la intrebarea mea s-au facut cercetari. S-au facut cumva cercetari in comunitati de vaci in legatura cu intrebarea ta sau ce vrei sa spui ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.08.2010, 09:49:02
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Era o simplă analogie. Precum au vacile au o foarte mare legătură cu baletul, așa și coeficientul de inteligență cu religiozitatea.
Coeficientul de inteligență se calculează ținându-se seamă de vârsta biologică, vârsta psihologică, "cognitivă" etc. (ceea ce ar trebui să șă fie, să știe etc. individul la o anumită vârstă biologică), dar și în funcție de condițiile culturale, geografice etc. în care trăiește individul. Altfel spus, cu ce este mai inteligent un băiat de oraș ca mine, care știu să caut pe net și care am uneori depresii, decât un băiat de la țară care știe să mâne vacile, să crape lemne, să relaționeze pozitiv cu cei din jur și să nu ajungă la depresii?
Așa trebuie gândită problema: stabilirea coeficientului de inteligență este ceva relativ. Cercetează și conținutul testelor aplicate pentru identificarea coeficientului de inteligență și bănuiesc că o să-mi dai dreptate.

Oameni dotați intelectual și credincioși sunt destui: Blaise Pascal, Lord Kelvin, David Brewster, John Herschel, James Simpson, Louis Pasteur, Joseph Henry, William Ramsay, Michael Faraday, Humphrey Davy, Louis Pasteur, Isaac Newton, Francis Bacon, Joseph Henry, Carolus Linnaeus, William Herschel, Charles Babbage, Johann Kepler, Samuel F.B.Morse, Isaac Newton, Ambrose Fleming etc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.08.2010, 12:47:08
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Statutul de ateu nu te face automat mai "dăștept", insa sunt de parere ca exista o corelatie clara intre simtul critic dezvoltat(simt critic ce duce la scepticism fata de dogmele religioase) si coeficientul ridicat de inteligenta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Religio...d_intelligence
Chiar si in randul credinciosilor se poate observa ca cei mai sceptici sunt mult mai educati si cultivati decat cei care pun botul la fiecare "minune" semnalata in presa de senzatie.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.08.2010, 13:38:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Atreides, trebuie vacuta distinctie intre trei termeni.

In titlul threadului s-a vorbit despre "religiozitate", mai departe, in corpul primului mesaj, s-a vorbit despre "credinciosi", iar in mesajul dumneavoastra faceti aluzie in mod indirect la "superstitie".

"Credinta" este fondul problemei, pentru ca ea este cea care deosebeste crestinul de necrestin, ea duce la mantuire.

Valoarea credintei sincere si curate a unui prostalau needucat nu este cu nimic mai mica decat cea a unui savant, din punct de vedere crestin.

Este adevarat insa, credinciosii mai putin inteligenti vor avea tendinta sa cada in superstitie, in vreme pe cei inteligenti spiritul critic ii fereste de acest lucru.

Ca atare, este datoria credinciosilor educati, fie ei clerici, fie laici, sa-i educe si pe cei mai putin dotati intelectual.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.08.2010, 13:45:27
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Atreides, trebuie vacuta distinctie intre trei termeni.

In titlul threadului s-a vorbit despre "religiozitate", mai departe, in corpul primului mesaj, s-a vorbit despre "credinciosi", iar in mesajul dumneavoastra faceti aluzie in mod indirect la "superstitie".

"Credinta" este fondul problemei, pentru ca ea este cea care deosebeste crestinul de necrestin, ea duce la mantuire.

Valoarea credintei sincere si curate a unui prostalau needucat nu este cu nimic mai mica decat cea a unui savant, din punct de vedere crestin.

Este adevarat insa, credinciosii mai putin inteligenti vor avea tendinta sa cada in superstitie, in vreme pe cei inteligenti spiritul critic ii fereste de acest lucru.

Ca atare, este datoria credinciosilor educati, fie ei clerici, fie laici, sa-i educe si pe cei mai putin dotati intelectual.
Aveți dreptate, dar cine face distincția între "prostalau needucat" și "savant"? Desăvârșirea creștină se cuantifică oare? Și dacă se cuantifică, care este unitatea de măsură? Suma cunoștințelor (teologice, științifice etc.) sau trăirea efectivă religioasă? Trăirea efectivă religioasă se poate măsura? Un savant plin de incertitudini și îndoieli ("Cred, Doamne, ajută necredinței mele.") nu este oare cu mult mai prejos decât un needucat care se află pe calea credinței și are certitudini de nezdruncinat?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.08.2010, 13:51:59
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Am intalnit universitari cu un coeficient de inteligenta ridicat, dar credinta ioc. Oamenii astia pe unde treceau nu lasau nimic in urma..! Coeficientul de inteligenta nu face doua parale fara credinta !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.08.2010, 22:57:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Am intalnit universitari cu un coeficient de inteligenta ridicat, dar credinta ioc. Oamenii astia pe unde treceau nu lasau nimic in urma..! Coeficientul de inteligenta nu face doua parale fara credinta !
Nar fi rau sa afli cati atei au contribuit la dezvoltarea tehnicii de calcul pe care tu o folosesti ca sa scrii asemenea aberatii pe forum.

PS folosesti cumva windows?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.08.2010, 23:18:02
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nar fi rau sa afli cati atei au contribuit la dezvoltarea tehnicii de calcul pe care tu o folosesti ca sa scrii asemenea aberatii pe forum.

PS folosesti cumva windows?
N-ar fi rău să afli câți credincioși au contribuit la dezvoltarea tehnicii de calcul pe care tu o folosești ca să scrii asemenea aberații pe forum.

P.S. Folosești cumva Debian?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.08.2010, 00:08:28
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu cred ca are vre-o legatura..coeficientul de inteligenta si religiozitatea.De fapt se pare ca insusi testele pentru determinarea inteligentei nu sunt prea sigure si nu acopera intregul spectru al problemei.Ori cum imi pare o intrebare subiectiva care alimenteaza singura dilema care ma dezgusta cu adevarat pe acest forum:care-i mai destept..oul sau gaina..cine-i mai prost..ateul sau credinciosul....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2010, 07:44:59
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Probabil ca ai tu asemenea dileme, eu n-am folosit cuvantul prost sau destept .

Last edited by cocacoc; 23.08.2010 at 07:48:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42