Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 02.05.2011, 00:38:27
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mda..hai pe campul de lupta!.Tara abia se mai tine si asa,ce facem,ne ridicam impotriva ei?
Noi am ajuns asa din cauze istorice,ne vindecam foarte incet,de fapt abia mai rezistam,iar solutia nu este sa luptam cu noi insine

Last edited by O p e t h; 02.05.2011 at 00:55:00.
  #272  
Vechi 02.05.2011, 00:50:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pentru Opeth

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
AVERTISMENT

Cei care ne văd ca sursă de profit, ca sclave salariate,
Cei care vor să ne ia feminitatea,
Cei care ne vor sterile și egoiste,
Cei care ne vor pervertite și imorale

SĂ ȘTIE CĂ:

Vom fi feminine nu feministe,
Vom fi leoaice nu pradă,
Vom fi luptătoare nu târfe lobotomizate,
Vom fi angajate nu decerebrate,
Vom fi războinice, soții și mame.

Suntem românce și am ales rezistența.
Ne vor drăguțe și docile, suntem frumoase și rebele.

TINERE PENTRU ROMÂNIA
Ce părere ai despre acest "protest"? Mai ales finalul . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #273  
Vechi 02.05.2011, 01:16:25
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce părere ai despre acest "protest"? Mai ales finalul . . . !
Ma sperie.Nu in halul asta trebuie sa ajunga femeia.Desi femeia a fost supusa unor cazuri istorice nu tocmai placute,farmecul ei este ca pastreaza daruirea de sine,inca mai isi tine umilinta,smerenia,care ii este sacra.Femeia este mai retrasa,se simte bine cu putin si isi ajunge siesi,astfel prezenta ei fara orgoliu ar face lumea mai buna,nu racnetul de a fi frumoasa si rebela..Cum am mai spus,prin existenta pur spirituala a femeii,ea devine portretul nostru,al masculinului,ne indruma spre adevarata noastra fiinta,ne regasim pe noi insine ,ele ne retuseaza spre a deveni ceea ce trebuie sa fim.Ea trebuie sa ocroteasca,sa ierte,sa poarte acel „voal” de care spunea Sfantul Pavel.Nu ii trebuie functii atribuite,ea prin dragostea fata de Dumnezeu si fata de oameni se simte bine doar ocrotind,asta este femeia adevarata.Sa ne-o imaginam pe Sfanta Maria,cat era ea de smerita...Desi pe planuri lumesti femeia este APARENT inferioara,din punctul de vedere a virtutii ,barbatul si femeia sunt egali,asta e cel mai important
Uneori femeile prin insusi faptul ca au fost smerite si nu s-au revoltat sa lupte odata or contra barbatului au dovedit chiar mai multa tarie (in ciuda naturii slabe) caci puterea lor vine din iubire si delasare de sine
Apoi sa nu uitam ca dincolo de moartea naturala nu vom fi intrebati daca am fost barbati sau femei ci cum am luptat impotriva pacatului nostru..nu impotriva sexelor..
  #274  
Vechi 02.05.2011, 01:21:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mulțumesc

Citat:
În prealabil postat de O p e t h Vezi mesajul
Ma sperie.Nu in halul asta trebuie sa ajunga femeia.Desi femeia a fost supusa unor cazuri istorice nu tocmai placute,farmecul ei este ca pastreaza daruirea de sine,inca mai isi tine umilinta,smerenia,care ii este sacra.Femeia este mai retrasa,se simte bine cu putin si isi ajunge siesi,astfel prezenta ei fara orgoliu ar face lumea mai buna,nu racnetul de a fi frumoasa si rebela..Cum am mai spus,prin existenta pur spirituala a femeii,ea devine portretul nostru,al masculinului,ne indruma spre adevarata noastra fiinta,ne regasim pe noi insine ,ele ne retuseaza spre a deveni ceea ce trebuie sa fim.Ea trebuie sa ocroteasca,sa ierte,sa poarte acel „voal” de care spunea Sfantul Pavel.Nu ii trebuie functii atribuite,ea prin dragostea fata de Dumnezeu si fata de oameni se simte bine doar ocrotind,asta este femeia adevarata.Sa ne-o imaginam pe Sfanta Maria,cat era ea de smerita...Desi pe planuri lumesti femeia este APARENT inferioara,din punctul de vedere a virtutii ,barbatul si femeia sunt egali,asta e cel mai important
Uneori femeile prin insusi faptul ca au fost smerite si nu s-au revoltat sa lupte odata or contra barbatului au dovedit chiar mai multa tarie (in ciuda naturii slabe) caci puterea lor vine din iubire si delasare de sine
Apoi sa nu uitam ca dincolo de moartea naturala nu vom fi intrebati daca am fost barbati sau femei ci cum am luptat impotriva pacatului nostru..nu impotriva sexelor..
Da, și eu am protestat într un fel față de acest așa zis protest și mai ales de finalul lui . Tu ai completat minunat și bine gândit și argumentat. Mulțumesc, și o noapte cât mai bună să ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #275  
Vechi 02.05.2011, 01:24:03
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, și eu am protestat într un fel față de acest așa zis protest și mai ales de finalul lui . Tu ai completat minunat și bine gândit și argumentat. Mulțumesc, și o noapte cât mai bună să ai !
Nu postul cu femeile ci insusi topicul asta imi aminteste de Paunescu foarte mult,el nu a rezolvat nimic caci avea aceeasi fire de luptator
Noi suntem inca in regenerare caci Poporul Roman a muncit mult sa isi pastreze adevarata credinta,sa se protejeze pe sine si nu numai,in timp ce alte tari isi îmbogățeau cultura,a noastra isi invata oamenii sa lupte,sa moara,sa fie rezistenti.Apoi peste ceva vreme a venit si comunismul,iarasi noi cautam untul si nu cartile caci erau vremuri foarte grele si literatura ori evolutia economiei erau foarte departe de acest sistem social.Deci oricat vor mai posta tinerii astia o fac fara minte caci lupta contra unui proces natural.M-am bucurat tare mult cand am aflat ca 70% din Romania citeste,este un progres semnificativ fata de acum cativa ani.Trebuie sa avem credinta si rabdare:)..
Multumesc de aprecieri.Si dumneavoastra sa aveti ganduri bune si un somn lin!

Last edited by O p e t h; 02.05.2011 at 01:33:07.
  #276  
Vechi 02.05.2011, 11:14:32
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de O p e t h Vezi mesajul
Ma sperie.Nu in halul asta trebuie sa ajunga femeia.Desi femeia a fost supusa unor cazuri istorice nu tocmai placute,farmecul ei este ca pastreaza daruirea de sine,inca mai isi tine umilinta,smerenia,care ii este sacra.Femeia este mai retrasa,se simte bine cu putin si isi ajunge siesi,astfel prezenta ei fara orgoliu ar face lumea mai buna,nu racnetul de a fi frumoasa si rebela..Cum am mai spus,prin existenta pur spirituala a femeii,ea devine portretul nostru,al masculinului,ne indruma spre adevarata noastra fiinta,ne regasim pe noi insine ,ele ne retuseaza spre a deveni ceea ce trebuie sa fim.Ea trebuie sa ocroteasca,sa ierte,sa poarte acel „voal” de care spunea Sfantul Pavel.Nu ii trebuie functii atribuite,ea prin dragostea fata de Dumnezeu si fata de oameni se simte bine doar ocrotind,asta este femeia adevarata.Sa ne-o imaginam pe Sfanta Maria,cat era ea de smerita...Desi pe planuri lumesti femeia este APARENT inferioara,din punctul de vedere a virtutii ,barbatul si femeia sunt egali,asta e cel mai important
Uneori femeile prin insusi faptul ca au fost smerite si nu s-au revoltat sa lupte odata or contra barbatului au dovedit chiar mai multa tarie (in ciuda naturii slabe) caci puterea lor vine din iubire si delasare de sine
Apoi sa nu uitam ca dincolo de moartea naturala nu vom fi intrebati daca am fost barbati sau femei ci cum am luptat impotriva pacatului nostru..nu impotriva sexelor..
Da, Opeth, acum inteleg ce spui si imi place...
  #277  
Vechi 02.05.2011, 17:07:40
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Ce este cu acest protest? Unele treburi nu se potrivesc cu feminismul.
  #278  
Vechi 02.05.2011, 17:55:47
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa curga mai departe versurile!!!:))
  #279  
Vechi 03.05.2011, 22:09:12
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

O p e t h, blackswan, vintage, cristiboss56,

Vă mulțumesc că ați postat aici.
Îngăduiți-mi o remarcă. Ce afirmați se bazează pe ce considerați am fi vrut să spunem, nu pe ce am spus efectiv. Cu alte cuvinte ne faceți, probabil involuntar, proces de intenție.
Primiți vă rog expresia întregului meu respect.

Mihail Gheorghe Bujor (Ghebu)
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #280  
Vechi 03.05.2011, 22:20:57
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

PRIETENI,

Tocmai am făcut o călătorie prin țară.
Îngăduiți-mi să v-o povestesc.
Simt încă mirosul pământului reavăn proaspăt despicat de fierul plugului și al livezilor înflorite.
Vă aud vorbind, vă revăd zâmbetele.
România poartă și numele noastre: Ion, Ioana, Gheorghe, Gherghina, Petre, Petra, Victor, Victoria...

Suntem unii pentru alții insulă, comoară, izvor și călăuză.
Tată, mamă, soră, frate, vecin, prieten, iubit, iubită, fiu, fiică.
Suntem o mare familie.
Râdem la fel, plângem la fel.
Avem aceleași vise și iubim aceeași limbă.

Limba pe care o vorbește un popor e sufletul lui, e cheia libertății lui.
Limba e mai mult decât niște cuvinte, e pământul și marea, e portul și nava.
Limba vorbește despre anotimpurile inimii: ruginiul octombrie, verdele aprilie.
Ea ia un lac drept ocean și scânteile drept stele.

În prezent limba noastră are nevoie de mai mult spațiu, de mai mult respect.
Are nevoie să ne batem pentru ea, are nevoie s-o iubim cu adevărat.
Româna trebuie să se conjuge la prezentul și viitorul copiilor noștri.

Cu subiectele, cu predicatele și cu complementele noastre creatorii noștri scriu, cântă și-și proiectează imaginile pe ecran.

Pentru ca arta să continue să ne jaloneze istoria trebuie să dăm creatorilor noștri mijlocul de a o transpune în lucrările lor.
Pentru că lucrările lor sunt ale noastre, ale tuturor și pentru că un popor fără istorie e un popor fără speranță.
Călătoria mea s-a terminat cu ce mai frumoasă dintre imagini.
22.000.000 de români stând alături, umăr la umăr.
22.000.000 de români stând în picioare fericiți și mândri că pot spune: aici e acasă!

Pârvu Ana Maria
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25