Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.08.2011, 21:12:08
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Mai, eu n-am putut sa tzin post negru azi. Am tinut pana la 18 si ceva, dupa aia m-a luat cu ameteala si lesin si am mancat. Nu de dulce, de post, dar trebuia sa nu mananac deloc...

Credeti ca-i asa grav?

colac peste pupaza n-am printat nici acatistul Sfantului Ioan Botezatorul, ca mi s-a terminat cartusul exact azi. Inafara de rugaciune aceea scurta catre Sf.Ioan Botezatorul din rugaciunile de seara de pe la sfarsit nici nu am alta rugaciune pt acest sfant...o sa ascult acatistul pe youtube, dar nu-i acelasi lucru...

toate mi-au iesit aiurea azi.

Sunt incercari de la vrasmasul. Ca-l deranjeaza cand postim, cand ne punem in gand sa facem rugaciune...
Sau poate te-ai mandrit un piculet? Eu asa patesc. Azi m-a durut toata ziua capul, de dimineata. S-a asigurat domnul rautatilor ca nici macar pana la 15 sa nu pot posti.
Dar sti ceva? Eu cand vreau sa fac, asa o fapta laudabila si placuta lui Dumnezeu, nu spun nimic la nimeni, nimenus! Tac si fac. Si sa sti ca reusesc! Si daca reusesc sa nici nu ma mandresc... este bine facut. Vrajmasul nu ne poate citi gandurile si chiar daca sta la panda nu afla nimic daca tinem secret intentiile bune.
Sa te ajute Domnul sa poti tine post miercuri si vineri, saptamana asta!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.08.2011, 21:26:08
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Mai, eu n-am putut sa tzin post negru azi. Am tinut pana la 18 si ceva, dupa aia m-a luat cu ameteala si lesin si am mancat. Nu de dulce, de post, dar trebuia sa nu mananac deloc...

Credeti ca-i asa grav?

colac peste pupaza n-am printat nici acatistul Sfantului Ioan Botezatorul, ca mi s-a terminat cartusul exact azi. Inafara de rugaciune aceea scurta catre Sf.Ioan Botezatorul din rugaciunile de seara de pe la sfarsit nici nu am alta rugaciune pt acest sfant...o sa ascult acatistul pe youtube, dar nu-i acelasi lucru...

toate mi-au iesit aiurea azi.
Nu te întrista. Fiecare ține cât poate... Faci rugăciune înaintea Maicii Domnului, de fiecare dată când încerci să faci un lucru, și Ea va avea grijă ca fapta ta să fie plăcută de Dumnezeu. Părintele Arsenie Papacioc mai spunea că Dumnezeu nu are nevoie de nevoințele noastre, ci de inima noastră, așa că nu te întrista când nu iese așa cum ți-ai propus. Important e să dăruiești ceva... iubire, ajutor, respect...orice...să nu ai inima împietrită, căci atunci degeaba ai ținut post negru toată ziua. Dacă nu te poți abține, din felurite motive, de la alimente, atunci încearcă să te înfrânezi de orice lucru care nu te apropie de Dumnezeu..
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.08.2011, 23:06:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Mai, eu n-am putut sa tzin post negru azi. Am tinut pana la 18 si ceva, dupa aia m-a luat cu ameteala si lesin si am mancat. Nu de dulce, de post, dar trebuia sa nu mananac deloc...

Credeti ca-i asa grav?

colac peste pupaza n-am printat nici acatistul Sfantului Ioan Botezatorul, ca mi s-a terminat cartusul exact azi. Inafara de rugaciune aceea scurta catre Sf.Ioan Botezatorul din rugaciunile de seara de pe la sfarsit nici nu am alta rugaciune pt acest sfant...o sa ascult acatistul pe youtube, dar nu-i acelasi lucru...

toate mi-au iesit aiurea azi.

Dar cine vă credeți ? Sf Ioan, cât era el de tare în credință și văr primar cu Isus, și tot mânca insecte și miere, ceea ce e mai mult decât nimic. El nu a îndrăznit să spună "iată, țin post negru !". Și dacă s-a terminat cartușul din imprimantă, atunci trebuie făcut exact ceea ce ar fi făcut sfântul dacă ar fi avut o ipotetică imprimantă al cărei cartuș s-ar fi terminat pe când el era în deșert. Nu ar fi continuat să scrie nici cu mâna, că nu avea pe ce: ar fi căzut în fața lui Dumnezeu și ar fi spus: "Doamne, cât de nevrednic sunt ! Cât de mică este credința mea ! Aud în jurul meu că orbii văd și șchiopii umblă, iar eu mă îndoiesc că Tu ești Tu ! Deșertul mă înconjoară, Doamne, mai fă o minune și arată servului Tău cărarea care duce spre Tine !" Acesta este Acatistul care, în lipsa celui scris, îi place sfântului !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.08.2011, 03:22:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Sunt incercari de la vrasmasul. Ca-l deranjeaza cand postim, cand ne punem in gand sa facem rugaciune...
Sau poate te-ai mandrit un piculet? Eu asa patesc. Azi m-a durut toata ziua capul, de dimineata. S-a asigurat domnul rautatilor ca nici macar pana la 15 sa nu pot posti.
Dar sti ceva? Eu cand vreau sa fac, asa o fapta laudabila si placuta lui Dumnezeu, nu spun nimic la nimeni, nimenus! Tac si fac. Si sa sti ca reusesc! Si daca reusesc sa nici nu ma mandresc... este bine facut. Vrajmasul nu ne poate citi gandurile si chiar daca sta la panda nu afla nimic daca tinem secret intentiile bune.
Sa te ajute Domnul sa poti tine post miercuri si vineri, saptamana asta!
Durerea de cap se datoreaza dependentei de cafea/cofeina.Eu patesc acelasi lucru numai in zilele in care din diverse motive nu beau cafea(zile de post negru sau zile de boala).
Si astazi am patit la fel,numai ca dupa ora3:30...am baut niste lapte de soia,am luat niste aspirine si sunt in drum spre serviciu,Doamne ajuta-mi sa nu-mi fie rau deoarece nu-s deprinsa cu postul negru!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.08.2011, 08:31:43
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Durerea de cap se datoreaza dependentei de cafea/cofeina.Eu patesc acelasi lucru numai in zilele in care din diverse motive nu beau cafea(zile de post negru sau zile de boala).
Si astazi am patit la fel,numai ca dupa ora3:30...am baut niste lapte de soia,am luat niste aspirine si sunt in drum spre serviciu,Doamne ajuta-mi sa nu-mi fie rau deoarece nu-s deprinsa cu postul negru!
Sper ca ai petrcut cu bine si in pace ziua de post.
Domnul sa binecuvinteze!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.08.2011, 09:17:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
O poveste...inmurata
(pentru postitorii zilelor noastre)


Pleaca ursul la padure
Sa culeaga fragi si mure,
Dar nu ia la intamplare
Orice mura-i iese-n cale,
Ci le-alege mai zemoase,
Fragede, mari si frumoase,
Dulci la gust si aromate,
Proaspete si parfumate.
Apoi scoate tacticos
Un butoi de miere gros
Si-nghite pe saturate
Mure-n miere inmuiate.
Ar mai tot manca, "plapandul",
Dar i-a cam pierit avantul,
Fiindca burta-i ursuleasca
Gata sta ca sa plesneasca.
*
Sade ursul sub umbrar,
Mormaind sub cerul clar:
-Doamne, tare-s multumit
Ca si astazi am postit!


(din "Poezii cu iz de Filocalii")
Foarte bună poezia... dar cine oare mai pricepe astăzi unde „bate” ea cu veșnicia ei?..

Adică începi să te miri cum un urs așa de mare mâncă el mure și fragi atât de mici, și miere atât de dulce... cum poate și cum de se apleacă el să caute și să culeagă așa ceva, când pădurea e plină de iepuri și de vulpi și de lupi și de căprioare și de porci mistreți... spălați.

Am impresia că până și ursul ascultă mai bine de Dumnezeu decât pădurarul.

E bai mare căci sună periculos, și dacă nu ești atent o pățești... definitiv, și degeaba mai oftezi: mor, mor, mor... și iarăsi mor după ea. E prea târziu. E târziu.

Last edited by vsovivi; 30.08.2011 at 09:38:24.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.08.2011, 09:39:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Foarte bună poezia... dar cine oare mai pricepe astăzi unde „bate” ea cu veșnicia ei ?..

Adică începi să te miri cum un urs așa de mare mâncă el mure și fragi atât de mici, și miere atât de dulce... cum poate și cum de se apleacă el să caute și să culeagă așa ceva, când pădurea e plină de iepuri și de vulpi și de lupi și de căprioare și de porci mistreți.

Am impresia că până și ursul ascultă mai bine de Dumnezeu decât pădurarul.

E bai mare căci sună
periculos
.
Poezia vb despre imbuibarea in zilele de post;postul alimentar este in primul rand si cantitativ nu numai calitativ(mancaruri simple din legume).
Imbuibarea urmata de plesnirea pantecelui iti da o stare de somnolenta si ameteala,te simti mai mult mort decat viu.Cand sa mai ai timp de rugaciune daca plesnesti si cauti o canapea sa te intinzi????
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.08.2011, 10:39:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Mai, eu n-am putut sa tzin post negru azi. Am tinut pana la 18 si ceva, dupa aia m-a luat cu ameteala si lesin si am mancat. Nu de dulce, de post, dar trebuia sa nu mananac deloc...

Credeti ca-i asa grav?

colac peste pupaza n-am printat nici acatistul Sfantului Ioan Botezatorul, ca mi s-a terminat cartusul exact azi. Inafara de rugaciune aceea scurta catre Sf.Ioan Botezatorul din rugaciunile de seara de pe la sfarsit nici nu am alta rugaciune pt acest sfant...o sa ascult acatistul pe youtube, dar nu-i acelasi lucru...

toate mi-au iesit aiurea azi.
Lasa, ca nu se supara Sfantul Ioan Botezatorul pentru atata lucru...Daca i-a iertat el pe cei care i-au taiat capul, o sa ne ierte si pe noi, pacatosii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 30.08.2011, 10:41:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar cine vă credeți ? Sf Ioan, cât era el de tare în credință și văr primar cu Isus, și tot mânca insecte și miere, ceea ce e mai mult decât nimic. El nu a îndrăznit să spună "iată, țin post negru !". Și dacă s-a terminat cartușul din imprimantă, atunci trebuie făcut exact ceea ce ar fi făcut sfântul dacă ar fi avut o ipotetică imprimantă al cărei cartuș s-ar fi terminat pe când el era în deșert. Nu ar fi continuat să scrie nici cu mâna, că nu avea pe ce: ar fi căzut în fața lui Dumnezeu și ar fi spus: "Doamne, cât de nevrednic sunt ! Cât de mică este credința mea ! Aud în jurul meu că orbii văd și șchiopii umblă, iar eu mă îndoiesc că Tu ești Tu ! Deșertul mă înconjoară, Doamne, mai fă o minune și arată servului Tău cărarea care duce spre Tine !" Acesta este Acatistul care, în lipsa celui scris, îi place sfântului !
Buna ziua,
Poate ne mai povestiti cum era cu ispitele "de sus" si "de dreapta", ca pe mine m-ati convins.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.08.2011, 11:08:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ca sa te simti mai putin vinovata, sa stii ca eu am fost la mare (nu "premeditat", asa s-a nimerit), intr-un loc absolut superb, la Gura Portitei, si m-am simtit destul de aproape de Dumnezeu, in mijlocul naturii.

Voi nu credeti ca e "pacat" sa treci prin viata asta, printre atatea lucruri minunate lasate de Dumnezeu, si sa nu le bagi de seama, sa nu-I admiri lucrarea ?
Nu cred ca e bine sa te gandesti numai la necazurile si supararile pe care le-ai avut, la pacatele pe care (eventual) le-ai facut si sa te "canonesti" toata viata; daca Dumnezeu iti da un moment de bucurie, ia-l ca pe un dar, inseamna ca-l meriti. Si daca nu ti l-a dat inca, o sa ti-l dea, cu siguranta, totul e sa nu-l refuzi, ca cred ca se supara.
Dumnezeu nu e un tiran, nu cred ca vrea El de la tine, fata tanara, sa-ti pui cenusa in cap. Eventualele pacate se iarta prin spovedanie, canon, fapte bune si trairea in credinta, dar nu cred ca ai fost atat de pacatoasa incat sa tii post negru, iar daca vrei sa faci asta doar ca sa fii mai "sfanta", s-ar putea sa fie o ispita de la cel rau.

Toate cele bune!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
2 intrebari despre munca Cosmin3 Intrebari utilizatori 18 25.04.2019 08:32:31
intrebari despre miezonoptica cred_cu_adevarat Generalitati 0 29.07.2011 21:21:48
Intrebari despre ortodoxie----> Sekhmet Generalitati 1 07.07.2010 08:57:10
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 22:10:20
intrebari despre icoane o_copila Pictura si Sculptura Bisericeasca 21 07.08.2008 20:45:17