Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1841  
Vechi 07.06.2016, 21:04:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Te rog frumos, Cătăline, eu am dovedit științific că evoluția nu există.
Tu spui si unele lucruri gresite, nu sunt de acord in totalitate cu ce spui tu, la diverse topice. Dar asta am mai spus, cand a fost cazul.
  #1842  
Vechi 07.06.2016, 21:06:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am scris multe despre teorie (probabil cel mai mult de pe forum), inclusiv argumente si dovezi, de unde stii tu ce cunostinte am eu?
Pai tocmai pentru ca ai scris foarte mult, si cele mai multe dintre cele pe care le-ai scris sunt niste prostii, isi poate orice om inteligent da seama ce cunostiinte ai (sau mai bine zis nu ai), tu.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1843  
Vechi 07.06.2016, 21:11:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Te rog frumos, Cătăline, eu am dovedit științific că evoluția nu există... :)
Deci, pe de o parte, ii avem pe Botos Remus Emilian, Catalin2 si Hovind, iar pe de cealalta parte pe cvasi-unanimitatea oamenilor de stiinta si a universitatilor de pe planeta.

Voi nu va deosebiti cu nimic de aceia care sustin ca pamantul este plat, ca avionul nu poate sa zboare etc.

Dar, nu va fie frica, dati inainte, ca rau propriu-zis nu faceti nimanui rau, decat voua insiva. Teoretic, ati putea sa le faceti rau si propriilor copii, indoctrinandu-i cu aceste aberatii, dar ceva imi spune ca niciunul dintre voi nu are copii si nici perspective serioase in acest sens. Pentru oamenii normali sunteti, in schimb, o buna sursa de amuzament.

Sincer, mie imi amintiti de doua dintre personajele cele mai indragite din copilaria mea: mosuletii aia doi simpatici care stateau la balcon, din Kermit and the Muppets Show.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 07.06.2016 at 21:15:21.
  #1844  
Vechi 07.06.2016, 21:12:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mihai, frățioare, termină cu prostiile că ești mare. Poți mai mult, de ce nu-ți dai silința ? Te mulțumești cu primele prostioare ce-ți sunt șoptite în minte ? Hai cu Domnul, știu că poți mai mult, ai un potențial minunat, de care mă bucur mult.

Deci vorbind la modul cel mai serios :

Evoluția (și orice alternative la creștinism) a fost cerută la cel mai nivel politic, a fost, este și va fi susținută de mulți slujitori ai celui rău și de moștenitorii lor la nivelurile înalte și au fost, sunt și vor fi plătiți bani grei pentru ea. Sigur că nu pot renunța la ea.

Dar eu tot îmi doresc să văd un dinozaur clonat... să-l văd cum aleargă după lei și tigri, ca găina după râme... :)

Ce vizitat ar mai fi parcul ăla, așa-i ?

Și ce mare tâmpenie-i evoluția, cu dinozaurii ei cu tot.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2016 at 21:20:27.
  #1845  
Vechi 07.06.2016, 21:19:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Vezi ca idolul tau, marele om de stiinta de renume mondial Kent Hovind a facut un parc din ala.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1846  
Vechi 07.06.2016, 21:20:59
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desi aperi cu fanatism teoria...

... esti singurul ortodox de pe forum care crede in aceasta pseudoteorie.
Unde o apar bre? Cand? Cum?
Ce intelege domnia voastra prin termenul "fanatism"?

*
Cine ti-a zis ca eu cred in evolutionism?
Ti-am spus si cu alte prilejuri cum e cu pozitia omului fata de modelele cognitive: in teorii stiintifice nu se crede, acest simtamant-cugetare e rezervat doar relatiei omului cu Dumnezeu. Ce-i asa greu de pricepit?
  #1847  
Vechi 07.06.2016, 21:23:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Da, Mihai, parcuri din-alea sunt multe, dar nu sunt dinozauri adevărați în nici unul.

Vreau dinozauri adevărați, clonați !

Să-i cloneze din materialul genetic, din adn-ul fosilelor ! O specie măcar...

Dar eu sunt ironic când cer așa ceva, fiindcă nu există material genetic, nu este ADN în nicio fosilă, fiindcă n-au existat dinozauri niciodată și nici evoluție.

Nu pot să cloneze dinozaurii ce nu există și n-au existat niciodată.

Nu ți-ai dat seama ? :) E defapt un argument contra evoluției. Nu vor reuși niciodată clonarea aceea, firesc.

Și eu nu-l idolatrizez pe profesorul Hovind și pe niciun om, doar îmi place cum dovedește științific, cu dovezi fizice, de laborator că nu există evoluție, e un biolog și antropolog bun și silitor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2016 at 21:47:08.
  #1848  
Vechi 07.06.2016, 22:08:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Să-i cloneze din materialul genetic, din adn-ul fosilelor ! O specie măcar...
Asta e un argument la fel de stupid precum ar fi daca un ateu ti-ar cere tie sa clonezi sfinti din moaste. Si sa faca si minuni.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1849  
Vechi 07.06.2016, 22:44:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Da, poți clona un Sfânt, din Sfintele Moaște ale sale, fiindcă a fost o persoană reală, fizic, om adevărat, palpabil, cum poți crea orice om oarecare.

Dar nu poți clona un dinozaur, fiindcă dinozaurii n-au existat niciodată.

Ce treabă are genetica și clonarea, cu minunile și iraționalul ?

Credința e peste rațiune. Minunile sunt peste logică. Împărăția Cerurilor e peste mintea omenească.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #1850  
Vechi 07.06.2016, 22:49:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, poți clona un Sfânt, din Sfintele Moaște ale sale.
Nu te cred. Minti, sustii prostioare, pana nu clonezi unul.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Subiect închis