Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 12.07.2015, 22:55:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă i-am spus cuiva ce cred despre el, fără ipocrizie, rănindu-l, e foarte posibil să fi greșit dar și acela are de căutat un răspuns la o întrebare extrem de incomodă: de ce e afectat atât de tare atunci când e călcat pe coadă?
Nu poți cere de unde nu ai ce cere, însă de la tine am convingerea că se poate. :)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 12.07.2015, 23:16:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ovidiu, american beauty, Culai și cine mai dorește.... vă rog să-mi spuneți și voi ce e în neregulă cu semnătura aia!?
Eu nu văd a fi ceva în neregulă în acea semnătură, dar dacă omul asta vede, nu ai ce-i face. După cum vezi, mai mult nu poate. Și chiar dacă ar fi "nereguli", care e treaba mea?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Poate îmi sugerați și cum aș putea să reacționez la o asemenea interpretare!
Iartă-l, treci peste, interpretarea se potrivește ca nuca-n perete, dar nu are sens să-i explici căci vei primi o replică de genul: "ți-am citat din Biblie și din Sfinții Părinți, deci n-am cum să greșesc".

ps: cu ocazia asta am aflat și eu cine a fost Lev Gillet, deci cu un folos tot m-am ales...până acum nu am fost curios să văd cine este acest Lev Gillet... :)))

Last edited by ovidiu b.; 12.07.2015 at 23:42:13.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 12.07.2015, 23:35:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ovidiu, ba da pot să greșesc, sunt om, e omenește să greșești, dar e dumnezeiește să te îndrepți apoi, după ce ai greșit. Sigur că pot să greșesc dacă interpretez Biblia după capul meu. Dar n-am interpretat Biblia, ci am interpretat citatul lui Lev Gillet. El, Gillet spune acolo (în semnătură) că noi nu putem să facem multe, dar acele puține care le putem face, să le facem spectaculoase, x,y,z, ce mai spune el apoi, că sare scânteia, etc. Adică Gillet, ne încurajează să credem că noi putem să facem ceva de unii singuri, cu de la noi putere, fără Hristos. Ori Hristos ne spune, că nu putem nimic fără El. Deci cine greșește? Lev sau Hristos? Personal, consider că e anti-Biblie ce spune Lev Gillet acolo, ca să nu spun că e antihristic... Voi ce considerați? E greșit ce spune Lev sau nu e?

Vă rog frumos să mă ajutați, să-mi spuneți unde și cu ce greșesc în interpretarea cuvintelor lu' Lev Gillet. Fără prefăcătorie, ironie, etc. Ci cu sinceritate. Vorbiți din inimă.

Mulțumesc. Iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #144  
Vechi 12.07.2015, 23:37:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation 5. Pastrati tema subiectului propus !Va rugam sa nu deviati de la subiectul discutiei

http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3&highlight=regulamentul:

Forumul CrestinOrtodox.ro a devenit cea mai mare comunitate din categoria Spiritualitate. Pentru a pastra unita aceasta comunitate, trebuie sa respectam urmatoarele reguli:

1. Folositi optiunea de cautare a forumului
Inainte de a posta un subiect nou, folositi optiunea de cautare din cadrul forumului. Daca niciunul dintre subiectele gasite nu este identic sau conform cu cel pe care doriti sa-l infiintati, atunci puteti deschide un nou subiect.

2. Incadrati subiectul nou in categoria potrivita
Verificati cu atentie categoria in care incadrati subiectul nou, astfel incat acesta sa se potriveasca categoriei alese.

3. Dati subiectului un titlu clar
Subiectul pe care doriti sa-l propuneti spre discutie, nu trebuie sa aiba un titlu ambiguu.

4. Nu postati de mai multe ori acelasi subiect

Nu postati acelasi subiect de mai multe ori. Abaterile de la aceste reguli vor atrage dupa sine stergerea subiectelor respective si poate duce si la banarea contului.

5. Pastrati tema subiectului propus
Va rugam sa nu deviati de la subiectul discutiei.

6. Exista mesagerie privata

Pentru mesaje care nu au legatura cu tema propusa, folositi mesajele private.

7. Comunitatea CrestinOrtodox.ro nu este un loc pentru insulte si jigniri
Discutiile ce au ca tema barfa, cat si cele menite sa produca scandal, discriminare si afectarea integritatii unei persoane/institutii, sunt interzise. In cazul in care considerati ca vi se face o nedreptate, va rugam sa va adresati administratorului, la adresa info@crestinortodox.ro.

8. Suspendarea contului
In cazul in care utilizatorul nu va tine seama de regulile acestui forum, administratorul are dreptul de a-i suspenda contul.

9. Nu abuzati de majuscule!
Nu abuzati de majuscule. Pe internet acestea sunt echivalente tipetelor.

10. Publicitate pe forum
Nu acceptam anunturi de vanzare-cumparare, servicii, etc. In cazul in care doriti sa le faceti publice, folositi sectiunea Anunturi

11. Linkurile catre alte site-uri
Mesajele care includ linkuri cu referire la site-uri de profil sau concursuri sustinute de alte site-uri nu sunt acceptate pe forum. Mesajele de acest gen vor fi sterse fara anunt in prealabil, iar la o a doua abatere, utilizatorul va fi sanctionat.

12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #145  
Vechi 12.07.2015, 23:58:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Înainte să revenim la tema topicului (dacă mai e ceva de spus) sunt dator cu textul din care am extras fragmentul postat la semnătura mea.

Să vadă toată lumea cât de păgân și diabolic este....

Copilul meu, ți-am spus deja:
adevărata convertire este convertirea la Iubire.

Acceptă cu bucurie și cu smerenie toate acestea.
Nimic din acestea nu contează dacă tu ai Iubirea.
Strecoară-te cu bucurie, fără zgomot, pe ultimul loc.
Ție ți s-a dat să iubești.
Ție îți rămâne Iubirea.
Aceasta va fi bucuria ta.
Fie ca această bucurie să rămână în tine!

Tu crezi că nu poți face aproape nimic;
acest aproape nimic, încearcă să-l faci
de o manieră extraordinară.
Nu-ți spun de o manieră spectaculoasă.
Concentrează-te asupra obișnuitului,
asupra infimului.
Fă lucrurile obișnuite de o manieră extraordinară,
adică iubind, - iubind extraordinar.
Atunci scânteia va sări.
Atunci focul se va aprinde.

(Lev Gillet - Iubirea fără margini)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 13.07.2015, 00:12:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Cristi Șefu', faceți pe justițiarul, frăția voastră? E bine... dar cu discernământ, nu cu habotnicie...

Mihail, cuvintele lui Lev Gillet, sunt una din mărturisirile principale ale ecumeniștilor !

Mascate cu "iubire", cuvintele ecumeniștilor spun: nu contează ce religie ai, important e să iubești. Nu contează nimic, important e să iubești. Să iubești totul. Ortodocșii adaogă: să iubim sodomie? Păcatul, patima, erezia? Și îi vor acuza pe nedrept pe ortodocși, că ei nu iubesc... totul :) ei nu sunt "convertiți la iubire", cum spune Lev Gillet. Că la ecumeniști, nu există erezie, nu există dogmă, nu există sodomia ca păcat, etc...

Lev Gillet, în cuvintele siropoase, aparent "pline de miez", întinde o cursă veninoasă. Cuvintele lui, traduse biblic, îl denigrează pe Hristos și creștinismul. Căci " convertirea la iubire", totuși oferă oamenilor iadul, fiindcă ei singuri l-au ales, încă din viața aceasta, prin nepăsare față de mlădițele care sunt parte a trupului Bisericii și nepăsare față de Hristos.
Acea convertire, totuși ne spune să ne depărtăm de eretici, ne spune că vor veni hristoși mincinoși și câte și câte de folos spre mântuire. "Convertirea la iubire" nu face compromisuri cu păcatul, adică erezia, cu apostazia din dreapta credință, nu face concesii cu minciuna, viclenia, în cele ale credinței.

Ortodoxia iubește pe eretici, nu se atinge de niciun fir de păr de niciun om, ci având libertatea la cuvânt, la opinie, libertatea la exprimare, libertatea religioasă, tratează cu deplin bun simț, cu respect și simț practic și obiectiv, ereziile ereticilor, sunt tratate biblic, patristic, dogmatic și istoric.

Împotriva acestei purității a Ortodoxiei, nimeni, niciodată, nu va putea spune nimic.


Deci acele cuvinte ale lui Lev Gillet, sunt antihristice.
Antihrist ca și cuvânt tradus, nu înseamnă anti sau împotriva lui Hristos, ci cel ce imită pe Hristos, schimbând total învățătura creștină. Dar se simte că duhul e altul, căci antihristul va fi în alt duh. Și ortodocșii vor simți primii și el cu ai lui, vor da război sfinților, spune Apocalipsa. De aceea luptă atât de crâncen contra Ortodoxiei, prin slăbirea economică a Greciei, războaie interne între ruși (ucrainienii cu rușii), etc. Dar cu greu vedem toate astea... Și când le vedem, vorba lui Ovidiu B., de ce mi-ar păsa?
Ovidiule: "răul biruiește atâta timp cât binele nu face nimic împotriva lui", ai uitat?

Și ca să nu fiu off-topic, că smintim pe fratele Cristi Șefu' Justițiarul :) afirm: niciun părinte din Patericul Egiptean nu este monofizit, ci toți sunt ortodocși.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.07.2015 at 00:21:29.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 13.07.2015, 00:19:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihail, frumos textul, dar să ne fie clar, vrei nu vrei, tot "anti-Biblie" rămâne. Nu apare acolo cuvântul cheie, ce nu înțelegi?

Last edited by ovidiu b.; 13.07.2015 at 00:34:26.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 13.07.2015, 00:26:26
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Vă rog frumos să mă ajutați, să-mi spuneți unde și cu ce greșesc în interpretarea cuvintelor lu' Lev Gillet. Fără prefăcătorie, ironie, etc. Ci cu sinceritate. Vorbiți din inimă.

Mulțumesc. Iertați-mă.
Pai cred ca ti-ai raspuns singur cu cateva mesaje mai devreme... Poate ca nu-i momentul sa faci "dezbatere". Iar daca totusi indraznesti, fa-o cu smerenie, nu ca un invatat.
Intrebarea ta mi-a amintit de niste versuri pe care le-am scris cu niste ani in urma. Gasesc ca e momentul sa ti le pun la dispozitie, cu rugamintea de a-mi ierta indrazneala, fiindca in principiu, eu nu am nimic de demonstrat.
In ce priveste semnatura fratelui Mihail, ca de obicei, te descoperi vorbind fara sa intelegi nici tu ce spui cu adevarat!

DOAMNE UNDE AM GRESIT

Doamne, unde am greșit?
Unde-am urât? Unde-am iubit?
Sunt milostiv, sau sunt zgârcit?
Am dat pe cât am tot primit?
Sunt oare mândru sau smerit?
Am suflet bun sau ipocrit?
Mă doare dacă-s umilit?
Nu am furat și n-am râvnit!
Nu Te-am negat, nu Te-am hulit!
De rugăciune n-am fugit…
Nu meritam tot ce-am primit,
Și pentru tot, Ți-am mulțumit
În zori, la prânz și-n asfințit…
În Casa Ta m-am spovedit
Și Te-am chemat cu glas șoptit
Atunci când m-am împărtășit!
Preoții Tai, eu i-am iubit;
Pe Sfinții Tai, i-am prețuit,
Iar Maicii Tale, mult sfiit!

Cu fața la pământ, lipit,
Căzut și deznădăjduit,
Te rog acum să-mi spui cinstit
Doamne… unde am greșit?

Unde-ai greșit??
Când ai dormit!
Când te-ai trezit!
Când ai primit!
Când te-ai zgârcit!
Când ai jignit!
Când ai citit!
Când n-ai citit!
Când te-ai mândrit!
Când ai mințit!
Când ai poftit
Si te-ai servit!
Când ai privit!
Când ai dorit!
Când ai iubit
Când te-ai ferit!
Când n-ai postit!
Când te-ai slăvit!
Când te-ai pripit!
Când n-ai sărit!
Când te-ai grăbit
Sau ai gonit…
Mergi mai la pas!...
Cât ești cu Mine, nu te las!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 13.07.2015, 00:35:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Neagu, frumoase cuvinte și adevărate spun versurile ce le-ai postat.

Dar sincer, eu poezia lui Lev Gillet, o văd antihristică, fiindcă doar ecumeniștii spun: "convertirea la iubire". O singură religie mondială, ce se vrea a fi, după instalarea guvernului mondial, prevede desființarea tuturor religiilor și "convertirea la iubire". Nu vor mai fi religii, erezii, dogme, ci iubire. Dar iubirea falsă antihristică.

Voi vă bateți joc, luați lucrurile în zeflemea, ceea ce e grav. Nu pentru mine, pe mine puteți să mă denigrați cât vreți, atâta timp cât sunteți în limita bunului simț e bine, e omenește și creștinește o mustrare și îndreptare.

Dar numai să aveți mintea, gândul și inima la Hristos, dacă vă numiți creștini, și știți că trebuie să urâm păcatul, patima, erezia, dar să iubim toți oamenii, veți gândi creștinește astfel și veți vedea spurcăciunile ce vor ieși la iveală foarte repede, în mintea unui om ce trăiește doar pentru Hristos, vor deveni multe lucruri limpezi și întunericul se va vedea mai ușor.

Ce am spus în postul meu mai sus, la 146, e Adevărul. Mai departe eu aici pe topic, dacă nu are referire la copți, ereticii monofiziți și lepădarea ereziei lor, nu mai am ce să scriu. Mi-am făcut datoria, mai stângaci, dar m-am silit. "Lupta cea bună am luptat, credința am păzit", cum spune Pavel (II Timotei 4, 7) Mai departe, "cine are urechi de auzit, să audă".

Iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.07.2015 at 00:43:43.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 13.07.2015, 00:45:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Convertirea la iubire"
Dacă pui un "I" în loc de "i", ce zici, ce iese? E frumos să răstălmăcești?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copți monofiziți nicodim