Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 21.10.2013, 23:29:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
http://www.romaniatv.net/nunta-cu-re...ne_103757.html

Vai de Romania!
Cand privesc aceste realitati,imi amintesc motivele pt care am parasit tara fiind prea nevolnica sa lupt de una singura impotriva sistemului.
Si America are tigani si mafiotii ei. Sau nu ai vazut Gypsy Wedding American Style?
Nu prea vad ce treaba are nunta unor tigani bogati cu plecatul din tara, caci nici America nu e plina de Sfinti, din contra.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 21.10.2013, 23:52:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
http://www.romaniatv.net/nunta-cu-re...ne_103757.html

Vai de Romania!
Cand privesc aceste realitati,imi amintesc motivele pt care am parasit tara fiind prea nevolnica sa lupt de una singura impotriva sistemului.
Orice ar face, tiganii nu reusesc sa iasa din penibil. Au bani cum cei ce muncesc cinstit nici nu isi permit sa viseze, dar asta nu le face cinste.

M-am uitat la acest filmulet si tare nepotrivit mi s-a parut modul in care a fost imbracata mireasa (in multime). Pe de alta parte, cu toate ca avea o rochie de 10.000 de euro, bani cu care altii isi fac o casa, pe fata ei nu se citea fericirea, nici macar un zambet.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 22.10.2013, 00:39:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu reusesc sa inteleg obsesia pentru generalizari, mai ales ca atunci cand se apuca altii sa faca generalizari cu romani, ne credem mari victime..
Ia vedeti cat costa gentile romancelor si pe urma comentati, ca romancele de facut copii nu pot, aia care vin fara programare iau drumul tomberonului, dar bani de genti, au, pana la saptaspe mii de euro si peste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.10.2013 at 00:48:03.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 22.10.2013, 00:45:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
http://www.romaniatv.net/nunta-cu-re...ne_103757.html

Vai de Romania!
Cand privesc aceste realitati,imi amintesc motivele pt care am parasit tara fiind prea nevolnica sa lupt de una singura impotriva sistemului.
Sistemul rochiilor de mireasa de 10000 euro sau sistemul nuntilor tiganesti?
Ca nu prea se intelege...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 22.10.2013, 00:56:27
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Orice ar face, tiganii nu reusesc sa iasa din penibil. Au bani cum cei ce muncesc cinstit nici nu isi permit sa viseze, dar asta nu le face cinste.

M-am uitat la acest filmulet si tare nepotrivit mi s-a parut modul in care a fost imbracata mireasa (in multime). Pe de alta parte, cu toate ca avea o rochie de 10.000 de euro, bani cu care altii isi fac o casa, pe fata ei nu se citea fericirea, nici macar un zambet.
Din cate stiu eu parintii aranjeaza casatoriile, nu aleg copiii. Poate aceste este motivul ptr. care fata este trista. :)
Reply With Quote
  #266  
Vechi 22.10.2013, 00:56:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sistemul rochiilor de mireasa de 10000 euro sau sistemul nuntilor tiganesti?
Ca nu prea se intelege...
Da,bine ca nu se intelege...
Sistemul ala corupt care inchide ochii la actiunile mafiei tiganesti astfel incat toata aceasta sleahta tiganeasca( care nu poate dovedi ca obtin bani cinstiti ,incadrati fiind in vreo activitate de facut bani onesta)sfideaza orice lege posibila si isi mai bate joc si de imaginea cumsecade a romanului de rand,ala muncitor si saracacios.


Daca niste romance,lucreaza in televiziune,multinationale sau au afaceri personale legale,nu prea deranjeaza pe nimeni cat cheltuiesc pe posetele lor(pana la un moment desigur,in care te intrebi daca nu au mai multe foloase duhovnicesti cu banii respectivi,investindu-i intr-o misiune caritabila).
Totusi,nu sunt bani obtinuti din proxenetism,mafie locala,furturi de genti si portofele sau pungasii;sunt banii lor pt care au prestat o activitate platita.

Generalizez? Ei as,atunci postati voi articole cu tigani de treaba,care nu trag statul in teapa sau cetatenii romani. As fi bucuroasa sa vad si partea lor buna,poate ca nu-I cunosc eu destul... :))
Sau vorbiti doar de dragul contrazicerii cu mine?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.10.2013 at 01:00:27.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 22.10.2013, 01:12:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Din cate stiu eu parintii aranjeaza casatoriile, nu aleg copiii. Poate aceste este motivul ptr. care fata este trista. :)
Sau poate o vroia pe aia de cinspe mii.
Ca e femeie, totusi..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 22.10.2013, 01:14:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Si America are tigani si mafiotii ei. Sau nu ai vazut Gypsy Wedding American Style?
Nu prea vad ce treaba are nunta unor tigani bogati cu plecatul din tara, caci nici America nu e plina de Sfinti, din contra.
Or avea,nu asta este important ci faptul ca nu-I lasa de capul lor sa faca ei ce vor asa cum se intampla in Romania.
Aici nu pot trai din furat sau din blestematiile din care traiesc in Romania.

Nu ma uit la astfel de gunoi de emisiuni,nu-mi lipsesc cocalarii si tiganii din Romania,nici stilul lor de viata,nici muzica,nu sunt un model care sa inspire modul meu de viata.

Din nou,are legatura cu plecatul deoarece ori te saturi de nedreptati ,ori ajungi ca ei oferindu-ti un exemplu de trisat si falsificare ,ori ajungi una dintre victimele coabitarii cu ei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 22.10.2013, 01:29:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai ce, aia care conduc tara, votati la greu de romanul cumsecade, muncitor si saracacios, pot dovedi ca au facut banii cinstiti?

Romanul, muncitor si saracacios, daca are ocazia sa o mai arda nitel, se da inapoi?

Romancele alea, crezi ca de istete si muncitoare si de ce si cat promoveaza valorile autentice, au ajuns in postirile alea si au facut bani de nu mai stiu ce sa faca cu ei?

Statul care isi bare joc de contribuabil, protejeaza interesul politicului in dauna cetateanului, merita sa fie tras in teapa.

Dar stai, de ce stat vorbim acum, de ala roman sau ala american, care reprezinta interesele bancherilor si corporatiilor, in care cetateanul obisnuit e vanat de Fisc, iar corporatiile sunt in paradisuri fiscale, in care guvernul traieste pe spinarea hartiilor a caror valoare se mai masoara doar in portavioane si submarine, rachete, razboi, moarte, hartii de care acum lumea e plina, vrand nevrand si chiar si in pragul colapsului, nu se opresc sa vanda iluzii?

Chiar ca fugisi de la rau la bine.
Fugisi de un incornorat si dadusi de tasu'.
Diferenta e ca tasu' plateste mai bine obedienta fata de sistem.


Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,bine ca nu se intelege...
Sistemul ala corupt care inchide ochii la actiunile mafiei tiganesti astfel incat toata aceasta sleahta tiganeasca( care nu poate dovedi ca obtin bani cinstiti ,incadrati fiind in vreo activitate de facut bani onesta)sfideaza orice lege posibila si isi mai bate joc si de imaginea cumsecade a romanului de rand,ala muncitor si saracacios.


Daca niste romance,lucreaza in televiziune,multinationale sau au afaceri personale legale,nu prea deranjeaza pe nimeni cat cheltuiesc pe posetele lor(pana la un moment desigur,in care te intrebi daca nu au mai multe foloase duhovnicesti cu banii respectivi,investindu-i intr-o misiune caritabila).
Totusi,nu sunt bani obtinuti din proxenetism,mafie locala,furturi de genti si portofele sau pungasii;sunt banii lor pt care au prestat o activitate platita.

Generalizez? Ei as,atunci postati voi articole cu tigani de treaba,care nu trag statul in teapa sau cetatenii romani. As fi bucuroasa sa vad si partea lor buna,poate ca nu-I cunosc eu destul... :))
Sau vorbiti doar de dragul contrazicerii cu mine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 22.10.2013, 01:37:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Or avea,nu asta este important ci faptul ca nu-I lasa de capul lor sa faca ei ce vor asa cum se intampla in Romania.
Aici nu pot trai din furat sau din blestematiile din care traiesc in Romania.

Nu ma uit la astfel de gunoi de emisiuni,nu-mi lipsesc cocalarii si tiganii din Romania,nici stilul lor de viata,nici muzica,nu sunt un model care sa inspire modul meu de viata.

Din nou,are legatura cu plecatul deoarece ori te saturi de nedreptati ,ori ajungi ca ei oferindu-ti un exemplu de trisat si falsificare ,ori ajungi una dintre victimele coabitarii cu ei.
Da' negrii, aia care traiesc din droguri, prostitutie, fac bani cu caru' si au masini de prost gust, is doar un stereotip al filmelor...americane?

Da' imbuibatii aia infumurati si snobi din 'reality show' -urile americane, ce tara i-o fi produs?

Nici aici nu te obliga nimeni sa te uiti la filmulete ca cele postate de tine si in plus, iti garantez ca nu e ceva sa vezi live, in fiecare...deceniu.

Sau o faci poate ca pe un exercitiu de consolare?

Cat despre restul, nu e chestiune de unde, ci de cine, sau vorba americanului, 'is up to you'.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.10.2013 at 01:42:30.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18