Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2024, 12:24:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Este evident pentru orice om rezonabil că este vorba despre o făcătură politicianistă care nu urmărește decât să crească scorul electoral al falimentarilor Simion și AUR. Însăși denumirea de coaliție „pentru constituție” este aberantă, descreierată, dacă ne gândim că ar fi vorba de două subiecte printre foarte multe altele care sînt conținute de constituție.
E chiar bună denumirea fiindcă în societate pot apărea teme Constituționale de tipul alegeri în 2 Tururi de scrutin pt primari și președinți de Consilii județene - un principiu foarte bun.

Se poate chiar scădea procentul de acces în Parlament la 3% cât era în anii 90 și asta să fie trecut în Constituție pt a nu se mai juca din Legile Organice Partidele nerușinate care au condus.

Chiar legile electorale se pot trece ca să nu mai comaseze alegerile, altele în afară de un referendum și un scrutin, când le convine.

E o denumire deschisă, coaliția pt familie era doar strict pt Familie și atât ori sunt foarte multe teme constituționale.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Reiese clar megalomania care stă în spatele acestui „proiect”, care, opinia mea, nu poate fi decât a lui Georgică „Che Gargara”,
E o poreclă foarte tâmpită, lipsită de imaginație și deloc amuzantă zămislită de mediocrul de bot pe care tu-l prizezi ca un haștagist ordinar ce ești.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
se vede dintru început că unde pune el mâna se face totul țăndări, se spurcă totul, așa cum a făcut și cu unionismul și cu naționalismul, deși pe el nu îl recomanda absolut nimic serios, în afară de „gargarele” făcute în stilul lui „parazitar”, să reprezinte astfel de principii, tocmai el, un personaj sinistru lipsit de orice principii, în afară de „principiile” propriei parveniri ciocoiești și de șarlatania de tip „alba-neagra” care îi caracterizează mai toate acțiunile „lui” „civico-politice”.
De fapt șoșoacă compromite totul și duce în derizoriu prin ieșirile ei, chiar am văzut ce spunea sociologul Mirel Palada, în capcana asta căzuse și Vadim după ce a scăzut de la 28% și vreo 20 de ani nu a fost loc de el pe eșicherul suveranist, naționalist.

Scopul ei e să facă atâta tămbălău încât oamenilor să le vină greață și să vomite când aud de naționalism, suveranism și astfel încă 20 de ani să dea puterea către PSD și PNL și să nu avem mișcare suveranistă ca în Polonia, Slovacia.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Deci așa scrie pe formularul ăla cu care se vor duce tot felul de servitori de AUR, în cazul în care nu se va veni din nou cu liste „controversate” cum au mai fost acuzați șarlatanii politici de AUR? „Plus alte eventuale teme care ar mai apărea”?
Nu știu ce scrie pe formular, că eu nu sunt membru AUR, mi se pare doar că denumirea e una deschisă cum am zis și pt primari în 2 tururi, alegeri necomasate, scăderea nr de parlamantari prin referendum Decizional ultima fază, chiar tăierea locurilor de primar, consilier local în comunitățile care nu mai sunt suficienți oameni cât să susțină un aparat nesimțit, dar niște îmbuibați iau salarii de primar și consilier local.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Dovadă clară că totul e o făcătură abjectă, pe genunchi, exclusiv cu scopuri electoraliste, că acel titlu pompos nu are legătură cu realitatea, pe când Coaliția pentru Familie,
O parte din boardul Coaliției pt Familie a făcut erori tactice 1 că nu s-au dus la toate emisiunile invocând oboseală, dar nici pe alții nu-i lăsau recte Claudiu Târziu, Neamțu adică să le cedeze lor locul să meargă.

Faptul că nu s-a trecut de sticlă și era o comunicare în stilul lui Bănescu.

Faptul că domnul Mihai Gheorghiu deși pnțcdist, era pus director adjunct la Muzeul Țăranului Român de PSD și era tributar acestui partid.

Faptul că după eșec, s-au oprit deși aveau 3,2 milioane de voturi în spate care ar putea reforma România dacă un partid sau o alianță le-ar colecta, iar imediat după USR s-a dus la 2 milioane de voturi în 2019 deși aveau pe agendă și subiecte lgbt.

Apoi a venit pandemia și abia-abia s-a intrat cu 10% după redistribuire în condiții de sabotaj mediatic și mare furt în zonele unde AUR nu a avut oameni în secțiile de vot, erau diferențe și de 2 x sau 3 x la voturi mai puține.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
care a și dus la referendumul nepoliticianist din 2018, era o organizare serioasă, a cărei reușită a fost sabotată, prin inacțiune sau foarte slabă acțiune, de ierarhii BOR, care „s-au tăiat ca maioneza” la așa-zisele „proteste” ale extremiștilor antiromâni, neomarxiști și chiar anticreștini, antiortodocși (nu doar anticlericali cum susținea cetățeanul Streza (Liviu), dar la „dumnealui” era ceva normal, că exclusiv de poziția și de pielea „dumnealui” i-a păsat toată viața, în niciun caz de binele românilor și al României, cu care el nu are nicio legătură personală, pentru că harul preoțesc nu izvorăște ontologic din personajul „dumnealui”, și deci chiar și binele pe care pretinde el că „l-ar face” este lucrarea Duhului Sfînt pentru care „dumnealui” nu își poate aroga niciun fel de merit și nici nu are vreun merit, cu atât mai mult cu cât el este un caz de caterisit și care trebuia de mult caterisit sau poate niciodată învestit ca ierarh).
E ușor să critici după eșec, dar nu erai nici măcar pe forum să postezi pro referendum, te-a durut în trei litere, ca un nesimțit la momentul respectiv, dar acum pozezi în mare critic de artă-

Dacă ar veni tonele alea de abjecții spre tine care au fost în perioada referendumului și violențele față de unele corturi vandalizate ai face pe tine.

Singura greșeală a ierarhilor a fost ca s-au bazat că presa va face mai departe campanie și echipele din teritoriu ale pnl,psd, pmp, care ce să vezi au avut ordin să se retragă de la Bruxelles iar Liviu a promis în întâlnirea privată că nu va forța cvorumul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.02.2024 at 12:29:49.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2024, 12:36:23
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
În ceea ce îl privește pe Simion nu este vorba despre nicio „controversa”; o controversă ar presupune că ar exista și o variantă „pozitivă” despre el, or în cazul lui singura variantă este cea negativă, personajul este totul contraindicat să fie votat. Chiar și dacă făcătura aceasta a așa-zisului nou „referendum” va avea loc, e clar că oricine ar merge la vot trebuie în același timp să nu voteze cu niciun chip pe Simion și AUR; ca la ăia cu micii și berea, să le mănânce micii și berea, dar să nu-i voteze.

Care dumnezeu, dumnezeul lui Netanyahu? „Mesia” pe care îl așteaptă Netanyahu să vină, ba pentru care și depune eforturi pentru venirea „lui”? (Care Netanyahu? Nimeni altul decât stăpînul „gargaragiului de aur”!)
Ce surpriză, este prima oară când postezi la secțiunile principale ale forumului, credeam că doar la cele de politică știi să intri. Bineînțeles tot la thread de politică ești dar măcar mai diversifici secțiunile.

Citat:
Chiar și dacă făcătura aceasta a așa-zisului nou „referendum” va avea loc, e clar că oricine ar merge la vot trebuie în același timp să nu voteze cu niciun chip pe Simion și AUR
Mă bucur să aud că și ție ți se par bune schimbările propuse de referendum.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2024, 13:05:57
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...)
E o denumire deschisă, coaliția pt familie era doar strict pt Familie și atât ori sunt foarte multe teme constituționale. (...)
Nu există nicio altă temă constituțională în vedere în ceea ce privește escrocheria electoralistă de AUR; lucrurile s-au făcut în niște minime prevederi legale, nu se merge exact pe tiparul de AUR al prostirii oamenilor cu tot soiul de „strângeri de semnături” așa cum au făcut și cu alte escrocherii politicianiste de tipul „demitem pe Iohannis”.

A, că Simion „visează”, în tulburatele lui „vise de aur”, să nenorocească și Constituția României, ulterior, nu m-ar mira, pentru că mîrlănia lui, extremismul lui antiromânesc nu are limite. După ce a nenorocit unionismul și naționalismul, asta ar mai „lipsi” ca acest derbedeu fără niciun căpătâi să fie pus să nenorocească și Constituția de stat a României în ansamblul ei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2024, 13:13:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
După ce a nenorocit unionismul și naționalismul, asta ar mai „lipsi” ca acest derbedeu fără niciun căpătâi să fie pus să nenorocească și Constituția de stat a României în ansamblul ei.
Constituția e foarte prost scrisă, lasă lacune mari nu știm dacă e republică Semi-Prezidențială sau Parlamentară, nu se limitează mandatul aleșilor locali și pot ieși veritabili Baroni pe moșie care parazitează viața unor comunități pe zeci de ani.

Favorizează partidele care au acces să mituiască presa sau au aleși care deturnează banul public, prin faptul că nu pun un prag cât mai mic de 3% de acces în Parlament cât era în anii 90.

Constituția nu permite alegeri anticipate la cât de prost e scrisă, ar trebui să-și dea toți aleșii demisia inclusiv reprezentanții de la minoritățile naționale ca să fie anticipate.

Antonie Iorgovan a scris Constituția mai mult pt Psd, chiar și mandatul de 5 ani al Președintelui e uriaș de mare, au fost domnitori care nu au avut 10 ani.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2024, 13:35:28
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Constituția e foarte prost scrisă, (...)
Am înțeles, mata ai probleme cu Constituția, eu însă discut aici despre această epigonică „CpF II” care a fost extrem de impropriu numită „pentru constituție”. Cel puțin coaliția originală chiar era pe bune, nepoliticianistă și nepolitizată, și chiar avea susținere socială, spre deosebire de această struțo-cămilă însăilată pe genunchi, pe repede-nainte, de către câțiva intelectuali care au ales să se compromită moral prin asocierea cu TRĂDĂTORUL „de aur” George Simion și câteva asociățiuțe în frunte cu aceea a lui Târziu care s-a retras în 2017 din adevărata Coaliție pentru Familie, pentru a nu fi etichetată respectiva Coaliție ca „legionară”. Deci „dezertorul” de Târziu vrea acum să o facă pe viteazul, deși războiul a trecut, iar cel în care se bagă el nu este al nostru, asociindu-se cu TRĂDĂTORUL căruia îi ține isonul crezînd că toată lumea-i proastă și nu pricepe în ce capcană s-a băgat și vrea să ne bage și pe noi pe principiul românesc „fărădelege să fie, dar toți, dacă se poate, să ne bălăcim în fărădelege, așa „n-o să fie nimeni” vinovat, că „dăm noi” „hrisoave” de iertăciune...”.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2024, 13:52:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Am înțeles, mata ai probleme cu Constituția, eu însă discut aici despre această epigonică „CpF II” care a fost extrem de impropriu numită „pentru constituție”.
Ba da e foarte bine numită, CPF s-ar fi stins dacă trecea referendumul, aici reforma reală constituțională va fi de durată și poate nici nu va mai fi Simion, dar anumite teme vor răzbate în societate.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Cel puțin coaliția originală chiar era pe bune, nepoliticianistă și nepolitizată, și chiar avea susținere socială, spre deosebire de această struțo-cămilă însăilată pe genunchi, pe repede-nainte, de către câțiva intelectuali care au ales să se compromită moral prin asocierea cu TRĂDĂTORUL „de aur” George Simion
Mihai Gheorghiu era numit director adjunct al MȚR de PȘD, de aceea n-a avut curaj să facă pasul mai departe în politică, fiindcă i s-a dat ordin să se retragă.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
în frunte cu aceea a lui Târziu care s-a retras în 2017 din adevărata Coaliție pentru Familie, pentru a nu fi etichetată respectiva Coaliție ca „legionară”. Deci „dezertorul” de Târziu vrea acum să o facă pe viteazul, deși războiul a trecut, iar cel în care se bagă el nu este al nostru, asociindu-se cu TRĂDĂTORUL căruia îi ține isonul crezînd că toată lumea-i proastă și nu pricepe în ce capcană s-a băgat și vrea să ne bage și pe noi pe principiul românesc „fărădelege să fie, dar toți, dacă se poate, să ne bălăcim în fărădelege, așa „n-o să fie nimeni” vinovat, că „dăm noi” „hrisoave” de iertăciune...”.
Claudiu Târziu a fost forțat să se retragă, decât să se iște un scandal, omul s-a retras cu decență, lipsa de muncă în echipă a lui Mihai Gheorghiu s-a văzut, când au fost epuizați n-a mai avut cine să meargă în linia a 2-a la emisiuni.

Problema nu e cine a greșit, că era uman să greșești sub presiune, ci faptul că această CPF nu a dat țării un partid care să repună România la locul ei de demnitate la care a fost cândva.

Iar Coaliția pt Constituție e și mai bună, nu intră excesiv în zona bisericească și nu expune preoții cum a fost expus pr Necula.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.03.2024, 22:29:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Virgiliu Gheorghe: Eu am aproape certitudinea că dacă acum nu se demarează acest Referendum, nu se va mai face acest lucru. Se fac presiuni imense ca Biserica să nu se alăture acestei inițiative


Cunoscutul bioetician și cercetător, Virgiliu Gheorghe, spune că se fac „presiuni imense” ca Biserica Ortodoxă să nu se alăture inițiativei cetățenești de a organiza un Referendum pentru Familie.

Într-un interviu acordat R3media, domnia sa spune, însă, că Biserica nu a luat o hotărâre oficială în acest sens, deși acest an este unul ideal pentru organizarea unui Referendum.

Aceste precizări vin după ce, în cadrul prezentării revistei „Familia Ortodoxă” de-acum câteva zile, Virgiliu Gheorghe a spus că Patriarhia Română ar fi sugerat amânarea Referendumului.

Iată interviul de Virgiliu Gheorghe pentru R3media:


R3: Domnule Virgiliu Gheorghe, ați afirmat în lansarea revistei de la librăria Sofia în urmă cu două zile că Patriarhia Română nu ar fi dat binecuvântarea pentru desfășurarea referendumului. Ce ne puteți spune despre acest lucru?

Virgiliu Gheorghe: Mă bucur că mă întrebați, căci odată ce un cuvânt se rostește are lucrarea lui și noi toți vom da seama de toate cuvintele noastre. Da, am făcut această precizare, dar aceasta pentru că am fost informat greșit. Încă nu s-a dat nici o hotărâre oficială în această direcție. Încă se așteaptă. Ceea ce știu sigur este că cei care sunt astăzi la putere își doresc mult să nu aibă loc acest referendum.
În această ecuație Biserica Ortodoxă ar avea un cuvânt important de spus. Acesta este și motivul pentru care probabil că se și fac presiuni imense ca Biserica să nu se alăture acestei inițiative.

R3: Care este opinia dumneavoastră în acest context?

VG: Cred că acesta este un moment foarte potrivit pentru o astfel de inițiativă. Gândiți-vă că vom avea mai multe sesiuni de alegeri în acest an. Alăturarea referendumului unei astfel de sesiuni ar fi un lucru firesc și ușor de făcut. Dacă însă Parlamentul ar refuza, trecând peste voința poporului, atunci s-ar dovedi și mai mult faptul că nu se dorește cu adevărat reprezentarea poporului român, ci doar supunerea la agendele ideologice străine, care susțin căsătoria între homosexuali și tot ceea ce rezultă din aceasta.

R3: Biserica ar face bine susținând acest referendum?

VG: Ceea ce știu este că în Grecia mitropolitul primat Ieronim a amânat organizarea acestui referendum până când Parlamentul a votat legea. I-a fost frică, bineînțeles, dar a ratat una dintre cele mai mari mărturisiri ale lui Hristos. E foarte trist. Acum ce va mai putea face?

R3: Dar dacă nu e nici o șansă să se organizeze referendumul, chiar dacă se adună semnăturile?

VG: Eu cred în puterea mărturisirii. Dacă vom strânge semnăturile vom face ceea ce depinde de noi. Restul, cu siguranță îl va face Bunul Dumnezeu.

R3: De ce credeți că e important să se facă această schimbare în Constituția României?

VG: După cum merg lucrurile, și am făcut această precizare în cartea Fața nevăzută a homosexualității, votarea acestei legi cred că nu va avea ca scop numai disoluția familiei naturale, ci și atacul împotriva Bisericii.
Pe baza acestei legi și a legii nediscriminării se va putea impune Bisericii acceptarea acestei căsătorii și chiar oficierea acesteia.
În caz de refuz, statul va putea să scoată Biserica în ilegalitate. Vor fi procese, scandaluri, se vor tăia fondurile salariale, se vor închide preoți care se vor dovedi reacționari și în cele din urmă, Biserica va fi declarată indezirabilă. Asta înseamnă prigoană.


R3: Parlamentarii, guvernanții noștri credeți că urmăresc aceasta?

VG: Nu. Ei nu conștientizează consecințele, după nu au conștientizat că legile date în ultimii 30 de ani vor duce la distrugerea economiei, educației, culturii etc. Ei sunt în cel mai bun caz naivi și în cel mai rău caz trădători.
Având dosar, mulți dintre ei nu se vor putea opune ordinelor. Cred că acesta este și motivul pentru care nu doresc acest referendum în momentul de față.
Credeți că vor accepta la anul sau peste doi ani când vor fi la putere pentru încă un număr de ani și străinii îi vor șantaja?
Eu am aproape certitudinea că dacă acum nu se demarează acest referendum, nu se va mai face acest lucru. Timpul nu ne este prieten. Cine crede aceasta este înșelat și va da socoteală în fața lui Dumnezeu, dacă, aceste afirmații se vor dovedi adevărate. Mă rog să nu fie așa cum mi se pare acum.

R3: Când credeți că vom avea un răspuns ferm din partea Patriarhiei?

VG: Nu știu, trebuie să ne rugăm. Cred că și pe episcopi sunt puse presiuni foarte mari în acest moment, încât numai Dumnezeu poate să-i susțină să ia decizia cea mai bună. Ceea ce știu sigur, este faptul că de această decizie depinde în bună parte viitorul și pacea Bisericii. Va fi cu mult mai rău, iar legea aceasta va deschide cum am spus anterior poarta către prigoana Bisericii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.03.2024, 01:04:59
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Sunt unele lucruri competente și coerente spuse acolo, dar...

Citat:
(...) În caz de refuz, statul va putea să scoată Biserica în ilegalitate. (...) se vor închide preoți care se vor dovedi reacționari (...) Timpul nu ne este prieten. Cine crede aceasta este înșelat și va da socoteală în fața lui Dumnezeu (...) de această decizie depinde în bună parte viitorul și pacea Bisericii. Va fi cu mult mai rău (...)
Ăsta e alarmism, se vede clar de vreme ce domnul „bioetician” (?) crede că viitorul Bisericii depinde „în bună parte” de o decizie umană! Doamne ferește.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.03.2024, 09:27:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sunt unele lucruri competente și coerente spuse acolo, dar...

Ăsta e alarmism, se vede clar de vreme ce domnul „bioetician” (?) crede că viitorul Bisericii depinde „în bună parte” de o decizie umană! Doamne ferește.
Probabil crede că va fi ca în Canada, sau unele state din Sua sau Australia unde dacă citezi din Biblie cu referire la anumite păcate îți iei amendă pt discursul urii, discriminare șamd.

Nu știu nici eu în ce orizont de timp va fi, dar e plauzibil ce zice, fiindcă ar putea fi o guvernare cu o majoritate convenabilă în care pot face ce vor, să nu uităm că în pandemie pt că erau de neclintit au abuzat de drepturi și libertăți și de buget.

Poate fi în 5 ani, poate fi în 10-15 nu se știe, ai văzut ce repede se scurg 10 ani, deja anul 2014 e îndepărtat, întâi se va legaliza parteneriatul civil, apoi se va trece și la casătorie și adopție plus anumite direcții și în învățământ.

Iar mai apoi se compromite și ideea cu salvgardarea plăților cash, fiind lipite subiectele, o temă la fel de importantă chiar dacă e din alt registru.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.03.2024, 17:48:14
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...)
Iar Coaliția pt Constituție e și mai bună, nu intră excesiv în zona bisericească ......
Eu nu știu în ce realitate trăiești, eu în afară de 2-3 știri pe niște saituri cu aplaudaci fără discernămînt politic n-am văzut nimic despre așa-zisa „coaliție”. (Probabil că la Georgică „Che Gargara” se „strâng” altfel semnăturile, sau poate le aveau „deja strânse” și nu știu cetățenii. Se știe că Georgică și slugile lui au mai strâns, zice-se, nu știu cât este de real, semnături și nu-i exclus încă de atunci să fi folosit liste dubioase, de exemplu cu probleme la antet sau cine știe ce alte probleme.)

Nu pot să nu observ că nu există mai nimeni să strângă semnături, și cred că nici nu e cea mai mare problemă a oamenilor acum, cred că au probleme mai mari, atunci în 2018 chiar a fost o mișcare la nivel național, chiar dacă majoritatea nu s-au dus să voteze, era o efervescență, erau dezbateri, tema efectiv exista la un anumit nivel în spațiul public și chiar mediatic. În plus mai era și centenarul marii uniri, și se legau subiecte simbolice.

(Georgică nu făcea atunci pe „conservatorul”, probabil „conserva” primise alte sarcini la vremea respectivă, el zicea mai târziu că ar fi participat la protestele terfeliștilor, la 10 august etc., deci ale celor care erau în siajul USR, Cioloș, al neomarxiștilor, al unui anumit „stat paralel” și așa mai departe.)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
referendum plati cash