Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2011, 19:55:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Actul sexual intre soti este permis si in afara dorintei de a avea copii, mai mult sfantul apostol Pavel recomanda casatoria pentru prevenirea desfranarii, nici un canon nu interzice actual sexual daca nu doresti sa ai copii, inclusiv infranarea de la actul sexual, in cuplu, este lasata la latitudinea sotilor, facandu-se doar recomandari(vezi Canonul 3 al Sf. Dionisie al Alexandriei si 5 si 13 ale Sf. Timotei al Alexandriei), doar Sf. Ioan Postitorul in canonul 28 spune ca este oprit actul sexual in perioada menstruatiei.
Nimic concret in ceea ce sustii. Iata una din cauza durerilor care ne apasa si nu stim de unde ne vin aceste dureri:

• "În zilele acestea mai de pe urmă, când și nouă ni se pare “că de acum vremea s-a scurtat”, cercetând firea durerilor, am aflat desfrânarea încleștându-i pe oameni și lucându-le de zor dărâmarea în întindere și în adâncime. Iar pe de altă parte preoții vremurilor noastre n-au mai urmarit-o ca păcat și ca atare să o măture afară din Taina lui Dumnezeu, adica din căsătoria creștină. Așa se face ca, “lipsind preotului conoștința legii și bătrânului sfatul”, oamenii orbecăie în mulțimea neștiinței și a lipsei de sfat, care s-a întins ca o noapte de osândă peste bieții oameni, care dorm liniștiți somnul de primejdie, de buna credință ca aceea (desfrânarea dintre soți) nu-i păcat."

• “Când familia nu va fi întemeiată pe Taină, oamenii vor fi o turmă de fiare sălbatice, destrăbălate”.
• “Dumnezeu a sădit în firea omului câteva legi fundamenale numite instincte, cum sunt instinctul conservării vieții și instinctul de perpetuare a vieții. Pe acestea le avem comune cu toată seria viețuitoarelor care, însă, le au ca norme fixe de viață.
Numai omul poate interveni, cu libertatea voinței și cu funcția conștiinței, să modifice natura acestor norme fixe, în două sensuri opuse: 1- înspre dereglarea lor devenind patimi; 2 – înspre convertirea și sublimarea lor prin virtute, înspre eliberarea de tirania lor prin nevoință și lupta metodică. Deci, un instinct sădit ca lege de existență a firii devine patimă prin libera voință a omului. Numai omul vrea să despartă rostul instinctului de plăcerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul.
• “Împlinirea oricărui instinct al firii e însoțită de plăcere. Omul, numai omul, dintre toate viețuitoarele, vrea să despartă funcția biologică a instinctului în doua, vrea să separe rostul instinctului de placerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul”.
• “Căsătoria e o taină dintre cele 7, tocmai ca să nu îngăduie într-însa atâta șerpărie de fărădelegi, încât în zilele noastre trebuie să strigăm amarnic: Ridicați căsătoria din desfrânare măcar la rânduiala dobitoacelor!”- Parintele Asenie Boca

Te intreb asa ca fapt divers. Ce animal se impreuneaza in afara implinirii rostului procrearii?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2011, 20:03:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Cred ca unele dintre raspunsurle de pana acum par adevarate provocari. Inainte de a ne sustine TEORIA cu citate si argumente, poate s-ar cadea sa privim in interiorul nostru ca sa vedem daca suntem capabili macar de o mica parte din ceea ce sustinem cu atata tarie. Nu argumentez starea de pacatosenie si Dumnezeu stie bine pe fiecare-n parte cat de mult se straduieste sa "faca voia Lui" . Dar ca sa sustii ca nunta si casatoria iti ingaduie actul sexual doar atat cat sa desavarsesti actul creatiei, mie unul mi se pare o fatarnicie pe care o sesizeaza si cel mai putin induhovnicit. ....
Vorbe auncate in vant. Dragule, unde este fatarnicia se pare care ca ai dezvaluit-o tu...dar te las pe tine sa mai cugeti putin. Grija mare sa nu-ti spargi capul!

Argumentele si citatele le sustine Biserica si Sf Parinti. Tu poate esti mai presus si ne aduci o noua Lege.

Last edited by ovidiu b.; 12.12.2011 at 20:06:17.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2011, 20:40:00
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nimic concret in ceea ce sustii. Iata una din cauza durerilor care ne apasa si nu stim de unde ne vin aceste dureri:

• "În zilele acestea mai de pe urmă, când și nouă ni se pare “că de acum vremea s-a scurtat”, cercetând firea durerilor, am aflat desfrânarea încleștându-i pe oameni și lucându-le de zor dărâmarea în întindere și în adâncime. Iar pe de altă parte preoții vremurilor noastre n-au mai urmarit-o ca păcat și ca atare să o măture afară din Taina lui Dumnezeu, adica din căsătoria creștină. Așa se face ca, “lipsind preotului conoștința legii și bătrânului sfatul”, oamenii orbecăie în mulțimea neștiinței și a lipsei de sfat, care s-a întins ca o noapte de osândă peste bieții oameni, care dorm liniștiți somnul de primejdie, de buna credință ca aceea (desfrânarea dintre soți) nu-i păcat."

• “Când familia nu va fi întemeiată pe Taină, oamenii vor fi o turmă de fiare sălbatice, destrăbălate”.
• “Dumnezeu a sădit în firea omului câteva legi fundamenale numite instincte, cum sunt instinctul conservării vieții și instinctul de perpetuare a vieții. Pe acestea le avem comune cu toată seria viețuitoarelor care, însă, le au ca norme fixe de viață.
Numai omul poate interveni, cu libertatea voinței și cu funcția conștiinței, să modifice natura acestor norme fixe, în două sensuri opuse: 1- înspre dereglarea lor devenind patimi; 2 – înspre convertirea și sublimarea lor prin virtute, înspre eliberarea de tirania lor prin nevoință și lupta metodică. Deci, un instinct sădit ca lege de existență a firii devine patimă prin libera voință a omului. Numai omul vrea să despartă rostul instinctului de plăcerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul.
• “Împlinirea oricărui instinct al firii e însoțită de plăcere. Omul, numai omul, dintre toate viețuitoarele, vrea să despartă funcția biologică a instinctului în doua, vrea să separe rostul instinctului de placerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul”.
• “Căsătoria e o taină dintre cele 7, tocmai ca să nu îngăduie într-însa atâta șerpărie de fărădelegi, încât în zilele noastre trebuie să strigăm amarnic: Ridicați căsătoria din desfrânare măcar la rânduiala dobitoacelor!”- Parintele Asenie Boca

Te intreb asa ca fapt divers. Ce animal se impreuneaza in afara implinirii rostului procrearii?
Inainte de a-ti raspunde te intreb in afara de a da copy paste mai esti in stare de altceva? Daca omul ar face dragoste doar pentru a perpetua specia cu ce se diferentiaza de un animal? Cand apostolul Pavel recomanda casatoria o recomanda ca un remediu impotriva desfranarii " Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă."(I Corinteni 7,9) din cate inteleleg eu din acest verset nici vorba sa se casatoreasca oamenii pentru a procrea, ci de a se bucura de placerea actului sexual intr-un cadru binecuvantat de Dumnezeu, nu in afara casatoriei ceea ce ar implica punerea in prim plan a obtinerii placerii, desigur nu trebuie neglijata nici nasterea de prunci, dar asta nu inseamna ca faci din taina cununiei doar un bilet care sa-ti dea voie sa populezi planeta, fara sa investesti sentimente in act, scuza-ma ca te intreb dar tu dupa ce ai relatii intime cu sotia(presupunand ca esti casatorit) te pui si te rogi Doamne iarta-ma ca in timp ce contribuiam la cresterea sporului demografic pozitiv in tara noastra, am simtit placere.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2011, 20:50:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Ovidiu b.: Valentin e chiar cel mai concret dintre cei care au postat pe-aici, el exprimând în cunoștință de cauză poziția canonică a Bisericii, singura care oferă o bază de care se pleacă în evaluarea fiecărui caz în parte. Părerile unor mari asceți, părinți, trăitori etc. au valoare orientativă nu normativă pentru întregul corp eclezial. Biserica nu reglementează massificat, nu se amestecă abuziv în intimitatea unui cuplu, realismul ei duhovnicesc respectă taina persoanei , libertatea omului, profilul unic și irepetabil al fiecărei manifestări ipostaziate a tainei cununiei. Pentru aceste probleme există duhovnicul personal sau de cuplu, raport în care părintele reprezintă Biserica-întregul în relație organică cu mădularele sale. Prin urmare, toate reperele oferite de Tradiție (aici intră și Sfânta Scriptură și toate celelalte) sunt aplicate iconomic, nu la grămadă, fiindcă omul eclezial nu e robot care execută somnambulic niște comenzi impersonale, putem spune că e chiar opusul individului teleghidat de legiferări uniformizante.

Regula generală spune că bucuria soților de a-și împărtăși intimitatea nu trebuie să excludă premeditat posibilitatea finalității naturale, dar fără a cădea în cele două capcane ale sexualității, divertismentul hedonist și funcționalismul biologic strict. Dar aplicarea regulii depinde de cine, cum, de ce, când etc.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.12.2011, 20:53:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Actul sexual intre soti este permis si in afara dorintei de a avea copii, mai mult sfantul apostol Pavel recomanda casatoria pentru prevenirea desfranarii, nici un canon nu interzice actual sexual daca nu doresti sa ai copii, inclusiv infranarea de la actul sexual, in cuplu, este lasata la latitudinea sotilor, facandu-se doar recomandari(vezi Canonul 3 al Sf. Dionisie al Alexandriei si 5 si 13 ale Sf. Timotei al Alexandriei), doar Sf. Ioan Postitorul in canonul 28 spune ca este oprit actul sexual in perioada menstruatiei.
frate , esti tendentios.
Iar tendinta ta nu este Hristos.
Iti recomand Omiilile sfantului Ian Gura de aur, cartile pr cleopa, cartile pr Arsenie Boca, Cu iubire si dragoste ptr omul contemporan.
Sa vezi daca un sfant parinte, cu viata luminata mai indraneste sa spuna ca relatia conjugala e ok daca e doar ptr placere?
In primul rand ca ascunde un mare egoism, in al doilea rand ca se impotriveste invataturi bisericii.
Si scopurile casatoriei, dupa cum invata sf Ap Pavel sunt 3: nasterea de prunci, ferirea de desfranare si intrajutorarea reciproca.
Unde a zis Hristos: faceti-va robi trupului, cultivati placerea, ferindu-va de responsabilitate?
unde au zis sf parinti asta? in care canon?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.12.2011, 21:08:20
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
frate , esti tendentios.
Iar tendinta ta nu este Hristos.
Iti recomand Omiilile sfantului Ian Gura de aur, cartile pr cleopa, cartile pr Arsenie Boca, Cu iubire si dragoste ptr omul contemporan.
Sa vezi daca un sfant parinte, cu viata luminata mai indraneste sa spuna ca relatia conjugala e ok daca e doar ptr placere?
In primul rand ca ascunde un mare egoism, in al doilea rand ca se impotriveste invataturi bisericii.
Si scopurile casatoriei, dupa cum invata sf Ap Pavel sunt 3: nasterea de prunci, ferirea de desfranare si intrajutorarea reciproca.
Unde a zis Hristos: faceti-va robi trupului, cultivati placerea, ferindu-va de responsabilitate?
unde au zis sf parinti asta? in care canon?
Lore unde am zis eu sa se faca omul rob trupului si sa se fereasca de responsabilitate, si apoi inca ceva, Biserica nu-i Sf. Ioan Gura de Aur, pr. cleopa si pr. arsenie, cei trei pe care i-ai nominalizat nu sunt normativi pentru Biserica, daca ii iei individual.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.12.2011, 21:10:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Inainte de a-ti raspunde te intreb in afara de a da copy paste mai esti in stare de altceva? Daca omul ar face dragoste doar pentru a perpetua specia cu ce se diferentiaza de un animal? Cand apostolul Pavel recomanda casatoria o recomanda ca un remediu impotriva desfranarii " Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă."(I Corinteni 7,9) din cate inteleleg eu din acest verset nici vorba sa se casatoreasca oamenii pentru a procrea, ci de a se bucura de placerea actului sexual intr-un cadru binecuvantat de Dumnezeu, nu in afara casatoriei ceea ce ar implica punerea in prim plan a obtinerii placerii, desigur nu trebuie neglijata nici nasterea de prunci, dar asta nu inseamna ca faci din taina cununiei doar un bilet care sa-ti dea voie sa populezi planeta, fara sa investesti sentimente in act, scuza-ma ca te intreb dar tu dupa ce ai relatii intime cu sotia(presupunand ca esti casatorit) te pui si te rogi Doamne iarta-ma ca in timp ce contribuiam la cresterea sporului demografic pozitiv in tara noastra, am simtit placere.
Ma faci sa rad ....pai normal ca ceea ce am postat este copy paste (sunt scrierile unui SFANT)...ar fi culmea sa apar cu ele si sa spun ca eu le-am scris...de multe ori obisnuisc sa postez din scrierile Sf Parinti pentru a nu crea confuzii (ma bazeze pe SFATURILE si SCRIERILE LOR)...daca tie nu-ti "suna", asta nu inseamna ca nu sunt corecte sau de folos pentri altii. Sa stau sa-ti demonstrez teoria chibritului nu am cum...pot sa-ti spun ca si casatorit TOT DESFRANEZI DRAGULE DACA EVITI ROSTUL FIRII PENTRU CARE AI FOST CREAT...un preot te poate lamuri mai bine...ceea ce am postat este scris de un SFANT...deci te rog respecta macar scrierile SFANTULUI...mai departe tu poti avea orice idee...dar girja mare sa nu-ti SPARGI CAPUL si apoi sa nu stii de unde ti se trage. Lucrurile sunt foarte simple, dar asa ne place noua sa le complicam, sa gasim tot felul de explicatii si subterfugii. Un singur lucru este sigur si cert ca NOI NE PUTEM MINTI UNUL PE CELALALT, INSA PE DUMNEZEU SI PE SFINTI NU AVEM CUM! Baga de seama la ceea ce spun si vad Dumnezeu si Sfintii si nu la ceea ce spune si vede lumea!

Vezi mai sus ce spune parintele despre desfranarea din cadrul familiei...de durerile oamenilor....etc...nu mai repet scrie foarte clar mai sus.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.12.2011, 21:19:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Lore unde am zis eu sa se faca omul rob trupului si sa se fereasca de responsabilitate, si apoi inca ceva, Biserica nu-i Sf. Ioan Gura de Aur, pr. cleopa si pr. arsenie, cei trei pe care i-ai nominalizat nu sunt normativi pentru Biserica, daca ii iei individual.
am citit canoanele aduse ca argument de tine.
in ele, cei doi sfinti vorbesc de faptul ca sotul si sotia trebuie sa stabileasca perioada de post ptr a se infrana. nu se specifica ca scopul casatoriei este cultivarea placerii in cadru binecuvantat
Dragul meu, a doua anomalie pe ziua de azi. Sfantul Ioan gura de aur nu e normativ ptr Biserica? Atunci nici una din randuielile stabilite de sfintii parinti, luati individual nu au nici o valoare normativa.
Atunci cum iti explici ca invatatura sfintilor se gaseseste in scrierilor sfintilor diferiti, care au trait la secole distanta? oare Dumnezeu asa considera si el, ca invataturile sfantului sau, invataturi talcuite de insusi apostolul pavel nu sunt normative ptr credinta?

te-as ruga sa aduci un argument clar si concis de la un sfant parinte sau sinod local in care se face precizarea ca scopul casatoriei este cultivarea placerii in cadru binecuvantat. Pana nu vi cu macar un argument, lasa-ma sa consider cu valoare de lege ce invata marii duhovnici si sfinti ai neamului nostru ortodox.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 12.12.2011 at 21:22:31.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.12.2011, 21:42:07
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ....

Pentru mine, gasesc logic , ca omul nu poate avea un act sexual in afara intentiei clare de a aduce pe lume un copil, ; altfel , care este scopul (sfant, evident)?
Doar ca eram curios sa vad si cum gandeste si (eventual ) hotareste conducerea bisericii ortodoxe) Cum suna acea formulare. Haideti sa nu degeneram in conflicte de idei(tipic de altfel , din pacate), si sa urmarim esentialul : Exprimarea(daca exista !! , intrun final) clara a invataturii hotarata in acest sens.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.12.2011, 21:42:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ovidiu b.: Valentin e chiar cel mai concret dintre cei care au postat pe-aici, el exprimând în cunoștință de cauză poziția canonică a Bisericii, singura care oferă o bază de care se pleacă în evaluarea fiecărui caz în parte. Părerile unor mari asceți, părinți, trăitori etc. au valoare orientativă nu normativă pentru întregul corp eclezial. Biserica nu reglementează massificat, nu se amestecă abuziv în intimitatea unui cuplu, realismul ei duhovnicesc respectă taina persoanei , libertatea omului, profilul unic și irepetabil al fiecărei manifestări ipostaziate a tainei cununiei. Pentru aceste probleme există duhovnicul personal sau de cuplu, raport în care părintele reprezintă Biserica-întregul în relație organică cu mădularele sale. Prin urmare, toate reperele oferite de Tradiție (aici intră și Sfânta Scriptură și toate celelalte) sunt aplicate iconomic, nu la grămadă, fiindcă omul eclezial nu e robot care execută somnambulic niște comenzi impersonale, putem spune că e chiar opusul individului teleghidat de legiferări uniformizante.

Regula generală spune că bucuria soților de a-și împărtăși intimitatea nu trebuie să excludă premeditat posibilitatea finalității naturale, dar fără a cădea în cele două capcane ale sexualității, divertismentul hedonist și funcționalismul biologic strict. Dar aplicarea regulii depinde de cine, cum, de ce, când etc.
Ceea ce incerc sa combat este "cultivarea placerii din cadrul familiei evitand rostul firii"...nu cred ca un parinte cu credinta si frica de Dumnezeu ar recomanda asa ceva. Poate din nestiinta...dar asta are circumstante atenuante. De ce sa nu ne ridicam mai sus de fire? De ce sa nu cultivam elita invataturilor?...de ce se cultiva de cele mai multe ori mocirla (cele lumesti) si nu sfaturile Sf Parinti?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria crestina NECTARIE Generalitati 8 06.01.2011 19:54:50
Iubirea crestina Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 22:12:14
Credinta crestina si musulmanii ana macovei Intrebari utilizatori 4 07.09.2010 01:21:26
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 23:06:28
HOMO-sexualitatea si bolile contagioase cozia Homosexualitatea 31 15.05.2007 21:40:05