Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1811  
Vechi 30.10.2018, 20:11:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

iorest:Sunt induse teme false în studiul lui M.S.C., văd că după ispitele de-a stânga ale artistului Tudor Chirilă, Biserica e luptată din dreapta și de un teolog Mihai Silviu Chirilă, singurul care este echilibrat ar fi doctorul Pavel Chirilă din această „dinastie a Chirililor” care s-a abătut peste Biserică.


Si totusi sunteti contrazis in parerile dvs.de SF.IOAN DAMASCHIN care ne spune ca nu e bine sa luam impartasania de la eretici nici de la cei in comuniune cu erezia caci ea va fi spre intunecare nu spre luminarea mintii si sufletului caci EUHARISTIA UNESTE pe credinciosi cu preotul aflat in comuniune si cu ierarhul eretic..Deaceea poporul a devenit indiferent si usor manipulabi lla politizarea fenomenului.NORMAL referendumul ar fi trebuit sa iasa pozitiv la populatia care se zice crestina si ortodoxa de 85 la suta....dar referendumul ne dovedeste ,rezulataul lui, ca romanii in cea mai mare parte fac parte din biserica ecumenistilor,caci acolo unde se pomeneste ierarhul este credinta propovaduita de el in acele biserici.Ori noi nu mai avem ierarhie ortodoxa ci ecumenista.Nefirtatul ca sa-si poata face planurile lui in lume si cu lumea trebuie sa saboteze jertfa cea de-a pururi si asta a facut la creta.Cititisi celalalt link de pe glasul stramosesc.
La nivel de tzara ortodoxa rezultatul referendumului este concludent in acest sens.Dumnezeu nu a mai permis prin lipsa harului ierarhilor ca ei sa mai fie ascultati de popor.Noi trebuie sa judecam si sa analizam evenimentele in lumina scrierilor sfintilor parinti si a celor 7 sinoade ecumneice ca sa nu fim luati de puhoiul apostaziei.
DOMNUL SA NE LUMINEZE PE TOTI.
__________________
Reply With Quote
  #1812  
Vechi 30.10.2018, 23:38:58
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Bullshit schismatic, in stilul raspopitului Staicu. Nepomenitorii sint doua sau mai multe gasti care, atacind BOR, se ataca si intre ele. Ar fi amuzanti, daca nu ar fi demni de dispret.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1813  
Vechi 06.11.2018, 22:03:00
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Mai au har ierarhii??din bor si patriarhul?

SF.AP .PAVEL ne spune ca ereticii fac schisma si se situeaza in afara bisericii .Nu sunt de acord cu gruparea pr.STAICU -SAVA LAVRIOTUL tocmai ca ei il contrazic pe SF.AP PAVEL si propovaduiesc ca ereticii au har.Dar dc.ei se situeaza in afara bisericiip;ereticii]cum mai au har caci harul se revarsa prin taine in biserica nu in afara ei .Ei au cautat sa induca in eroare poporul ,inclusiv pe acei preoti nep[omenitori care sunt de acord cu ei.
sinodul ROCOR ,VALABIL LA DATA EMITERII ANATEMEI ASUPRA ECUMENISMULUI SI A PERSOANELOR CARE IL PROPOVADUIESC II SITUEAZA PE IERARHII,PATRIARH ,CIT SI PE PREOTII SI POPORUL CRESTIN AFLAT IN COMUNIUNE CU IERARHII AFLATI IN EREZIA ECUMENISTA SUB ACEASTA ANATEMA!MARE ATENTIE ASADAR.


Erezia ecumenistă a fost deja anatematizată de sinodul ROCOR (Biserica Ortodoxă Rusă din afara Rusiei) în anul 1983,. Iată însă textul anatemei, reconfirmate în septembrie 2006 de către Sinodul episcopilor ROCOR ca făcând parte din actele de comuniune canonică cu Patriarhia Moscovei:
[COLOR=black]«Celor care atacă Biserica lui Hristos învățând că Biserica Sa este împărțită în așa zise ”ramuri” ce se deosebesc în doctrină și în felul de viață, sau că Biserica nu există în chip văzut, ci va fi alcătuită în viitor când toate ”ramurile” – sectele, denominațiunile și chiar religiile – vor fi unite într-un singur trup, și care nu deosebesc Preoția și Tainele Bisericii de cele ale ereticilor, ci spun că botezul și euharistia ereticilor sunt valabile pentru mântuire; prin urmare, celor care cu bună-știință sunt în comuniune cu acești eretici mai înainte pomeniți sau celor care susțin, răspândesc sau păzesc erezia lor ecumenistă sub pretextul dragostei frățești sau al presupusei uniri a creștinilor despărțiți[/COLOR][COLOR=black], ANATEMA!»[deci este foarte clar ca ierarhii nostrii toti se afla sub aceasta anatema asa incit nici nu mai e nevoie neaparat de un sinod care sa ii condamne!-nota mea].[/COLOR]
[COLOR=black]APOI SA VEDEM CA MAI ZIC SI ALTI SFINTI PARINTI:[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]


[COLOR=black] [COLOR=#222222]„Dacă episcopul tău ar învăța orice în afara orânduielii date, chiar d[/COLOR][COLOR=#222222]e trăiește în curăție, sau săvârșește semne și minuni, sau de proorocește, să îți fie ție ca un lup în blană de oaie, căci lucrează nimicirea sufletelor” (Sf. Ignatie Teoforul[/COLOR]
[COLOR=#222222][/COLOR]


[/COLOR]

[COLOR=#222222] [COLOR=#111111]apostolul PAVEL[/COLOR][COLOR=#111111] in epistola catre Tit:’De omul eretic,dupa intiia si a doua mustrare indeparteaza-te[cap.3/10]stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat,fiind singur de sine osindit[cap.3/11].[/COLOR]
[/COLOR]
Sfantul Teofan Zăvorâtul:Fie se pronunță, fie nu se pronunță asupra învățăturii și numelui tău anatema, tu deja ești căzut sub ea atunci când cugeți cele potrivnice Bisericii și stărui în această cugetare.”
Unitatea Bisericii stă în păzirea întreagă și nevătămată a învățăturilor Dreptei Credințe Ortodoxe lăsate nouă de Sf. Apostoli și Sf. Părinți... Și, deci, dezbinați de Biserică,schismatici sunt toți cei care cugetă osebit de Sfinții Bisericii”. (Sf. Maxim Mărturisitorul) Sfantul Maxim Marturisitorul se intreba.retoric:
Aceia ce fel de taină săvîrșesc? Apoi ce duh vine asupra acelora care se hirotonisesc de unii ca aceia?”



*Sfântul Grigorie de Nissa:”Cand credinciosii si preotii pomenesc un episcop eretic, ei nu se adreseaza Tatalui ceresc, ci lui satan insusi”.
*Sfântul Ciprian al Cartaginei:“Dacă episcopul care este pomenit in Biserica este eretic, dar oamenii nu-l consideră astfel, atunci o astfel de rugăciune Îl insultă pe Hristos Domnul, care nu poate fi parte din minciună. Oricine se împărtășește intr-o biserică unde este pomenit un episcop eretic, chiar dacă preotul acelei biserici învață ortodox, o astfel de împărtășire nu rămâne fără urmări. Acel om va avea parte la Judecata de Apoi cu episcopul eretic, in fundul iadului.”

Deci poporul trebuie sa ia atitudine imotriva ereziei ecumeniste are aceasta datorie ,caci dc.bisericile sunt pline unde se pomenesc ierarhii eretici inseamna ca sunt si ei impreuna cu preotii in aceasta erezie,adica sunt de acord cu ea.Ne spune si SF.ATANASIE


Sf. Atanasie al Alexandriei: „Să ne ferim de pe calea cea ispititoare și să depărtăm de la noi ochiul cel duhovnicesc: dacă episcopul sau preotul, ei fiind ochii bisericii, au viață necuviincioasă și smintesc lumea, trebuie să îi depărtam de la noi. Mai bine oamenii să se adune fără dânșii în biserici pentru rugăciuni, decât împreună cu dânșii, precum cu Ana și Caiafa, să fie dați în gheena focului


[COLOR=black][/COLOR]
__________________
Reply With Quote
  #1814  
Vechi 06.11.2018, 23:18:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Nu te grăbi, uite aici un fragment în care vorbește despre Har, pomenirea patriarhului Ecumenic, zelotism și problema calendarului din cartea unui ucenic duhovnicesc al părintelui Gheron Iosif Isihastul (la rându-i mare duhovnic) și care a fost zelotist nepomenitor și un înnoitor al practicii rugăciunii inimii într-o vreme în care puțini o mai practicau chiar și pe Athos.


Arhimandritul Efrem Filotheitul Starețul meu Iosif Isihastul, Ed. Evanghelismos,București, 2010 se poate consulta aici.


[...]„Astfel, începând cu anul 1937 Starețul a început să primească ambele calendare, deși a continuat să rămână zelotist.
Această poziție față de problema calendarului o avea și atunci când am mers să rămân lângă dânsul.
Puțin mai târziu însă, la 13/26 martie 1950, a fost emisă o nouă enciclică semnată de patru episcopi vechi-calendariști.

[...]Printre altele erau scrise și următoarele: „Tainele săvârșite de cei de pe stilul nou, ca unii ce sunt schismatici, sunt lipsite de Harul sfințitor. Pentru aceasta, pe nici un neocalendarist nu se cuvine să-l primiți în sânurile Sfintei noastre Biserici și, prin urmare, nici să nu-l ajutați, până ce nu face mai înainte o mărtu- risire în care să osândească înnoirea neocalendariștilor și să declare că Biserica acestora este schismatică.
În ceea ce îi privește pe cei botezați de neocalendariști, să fie botezați cu Sfântul Mir de prove- niență ortodoxă, care se găsește din belșug la noi...”[ Fragment din Enciclica 13, Către evlavioșii preoți ai Sfintei Biserici a Adevăraților Creștini Ortodocși, Atena - 26 mai 1950.]

Când am citit acestea m-au trecut fiorii. Am socotit că cel care a scris enciclica este un călău.
Vechii calendariști renegaseră nu numai unul sau doi episcopi, ci întreaga Biserică a Greciei, care nici până astăzi nu a încetat să aibă legături canonice cu toate Bisericile Ortodoxe. De îndată ce am citit enciclica - era noapte, iar Starețul tocmai își termina privegherea - , am mers și i-am spus:
- Gheronda, în enciclică scrie asta și asta.
- S-a terminat! Ne retragem! Aceștia s-au rătăcit cu totul.

Nu se poate ca adevărul lui Dumnezeu să fie acesta. Va trebui să luăm poziția mănăstirilor. Dar mai întâi vom face rugăciune ca să vedem ce ne va spune Dumnezeu.

Fiilor, rugăciune! Rugăciune, părinților, ca să ne descopere Dumnezeu și să nu facem vreo greșeală. Ceea ce ne va descoperi Dumnezeu, aceea vom primi.

Starețul nu avea diplomă de absolvire a studiilor universitare de teologie. Era însă un adevărat teodidact și, ca un văzător de Dumnezeu, era inițiat în adevărata teologie. Niciodată nu-mi amintesc să fi făcut ceva fără să fi primit vestire de sus. Pentru această problemă atât de importantă ne-a pus pe toți să postim trei zile și să ne rugăm. Timp de trei zile nu am mâncat nimic, ci doar apă am băut.

În a treia zi Starețul s-a închis în coliba sa și toată noaptea s-a rugat, vărsând șiroaie de lacrimi. Iar noi îl așteptam afară pe Stareț, ca pe un alt Moise, ca să ne comunice rezultatele „sinodului”.

După rugăciune se pare că a avut o descoperire, căci, ieșind afară, ne-a spus:
- „Câți sunteți credincioși...”. Părinților, s-a terminat! Am primit vestire că trebuie să trecem de partea mănăstirilor. Acesta e adevărul. Zelotiștii sunt înșelați!

- Gheronda, ce ai văzut?
- Nu vă pot spune. Doar atât vă zic: s-a terminat! Vom urma și noi calea pe care au adoptat-o mănăstirile și îl vom pomeni pe Patriarh.

- Ascultă, părinte Atanasie, ia-ți traista și mergi la Lavra și spune-le că ne vom supune mănăstirii și Patriarhiei. Veți merge acolo ca să vă înscrieți. Repede! S-a terminat! Vom lua buletine și vom deveni în mod oficial monahi ai Mănăstirii Lavra.
Aceasta este calea lui Dumnezeu.
Zelotiștii au rătăcit drumul. Auzi, să spună că Tainele nu au Har și că cei de pe stil nou sunt osândiți!

După o vreme Starețul ne-a destăinuit vedenia prin care i s-a lămurit problema calendarului. Iată care era vedenia:
În timp ce se ruga, Starețul a văzut o biserică frumoasă care avea o poartă mică și prin care ieșeau toți oamenii. În curtea ei însă se certau doi credincioși și strigau unul la celălalt:
- Eu sunt cel corect!
- Eu sunt mai corect!, striga al doilea.
- Eu sunt Biserica!, striga al treilea.

Și ne explica Starețul:

- Aceasta arată că se certau, dar aparțineau Celei Una Sfântă și Apostolească Biserică. Aveau aceeași dogmă și același Har, dar nu aveau libertatea Duhului și sfințire] și pentru aceasta se certau.

Cum pot eu acum să spun că Biserica Greciei nu este dreptslăvitoare și că nu are Harul lui Dumnezeu? Să spun că nu mai este drept-slăvitoare doar pentru faptul că ține noul calendar? Și să spun că episcopul este osândit?
Țin calendarul vechi, dar nu cuget cum cugetă zelotiștii.



[...]Însă unii zelotiști fanatici, care aveau o încredere exagerată în logica lor, au început să-l defaime pe Stareț, zicând:
- S-a înșelat Părintele Iosif Peștereanul.

Cu toate acestea Starețul niciodată nu-i judeca, ci spunea:
- Să nu scoatem o vorbă! Noi să ne vedem de treaba noastră, adică să ne facem privegherea, rugăciunea noastră, iar pe ei lasă-i să spună ce vor. Dumnezeu să-i ierte!

Când Starețul a adormit întru cuvioșie și sfințenie, iar noi, fiii săi duhovnicești, ne-am învrednicit să dobândim obști cu mulți ucenici, zelotiștii au fost nevoiți să mărturisească:

- Da, într-adevăr, așa da călugări...! Atât de mulți părinți virtuoși! Trebuie să recunoaștem că Starețul a avut dreptate, fiindcă nu se poate ca rădăcina să fie putredă și să scoată astfel de roade și să se adune astfel de obști. „Pomul după roade se cunoaște”. Prin urmare, noi am greșit, iar Bătrânul Iosif avea dreptate, era Sfânt.

Când ne-am alăturat celorlalți părinți athoniți și i-am lăsat pe zelotiști, am cunoscut din experiență puterea Harului Tainelor săvârșite de noii calendariști.
De aceea, atunci când Starețul ne spunea că vede Harul umplând biserica, noi nu-l înțelegeam. Și aceasta până când l-am văzut și noi.
În orice caz, atunci când i-am părăsit pe zelotiști, cu toții am văzut Harul cu ochii cei trupești.

Mai târziu, când am devenit preoți, am primit și o altă vestire în rugăciune cu privire la problema calendarului. Despre aceasta ne povestește părintele Haralambie:

„Când ne-am întors la calea urmată de mănăstiri, încă nu-l pomeneam pe Patriarh. Însă atunci când am venit la Noul Schit, a trebuit odată să liturghisesc la Mănăstirea Sfântului Pavel și, negreșit, trebuia să pomenesc pe Patriarh.
- Ce să fac acum, Gheronda?, l-am întrebat pe Stareț.
- Mergi și pomenește-l! Când te întorci, să-mi spui ce-ai simțit.

Cu adevărat, pot să vă spun că arareori am primit atât de mult Har în timpul Sfintei Liturghii cum am primit de această dată. Toată slujba am vărsat șiroaie de lacrimi. Nici măcar ecfonisele nu le puteam rosti. Când m-am întors, Starețul mi-a spus:
- Așa-i că te-ai umplut de Har?
- Da, Gheronda. Asta și asta mi s-a întâmplat.
- Vezi, fiul meu, că nu păcătuiești atunci când îl pomenești pe Patriarh, orice ar spune sau ar face, până ce nu este caterisit și se împărtășește din același Potir?
”[/…]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.11.2018 at 23:22:26.
Reply With Quote
  #1815  
Vechi 12.11.2018, 18:50:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit pt.Iorest

ceea ce spui se refera la problema calendarului ,dar sinodul ROCOR se referea la erezia ecumenista...sunt doua probleme total diferite ,erezia si problema calendarului ...ca zelotii au gresit facind dogma din calendar stim asta...dar citatele nu se refera la caledar ci sfintii enumerati si citati se refera la erazie ,
__________________
Reply With Quote
  #1816  
Vechi 13.11.2018, 15:12:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu vă plictisirăți încă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1817  
Vechi 14.11.2018, 02:23:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
ceea ce spui se refera la problema calendarului ,dar sinodul ROCOR se referea la erezia ecumenista...sunt doua probleme total diferite ,erezia si problema calendarului ...ca zelotii au gresit facind dogma din calendar stim asta...dar citatele nu se refera la caledar ci sfintii enumerati si citati se refera la erazie ,
Atinge și problema Harului care era și este în B.O.R și în Biserica Greacă, era clar ilustrată starea de har ce au simțit-o preoții călugări slujitori pomenindu-l pe Patriarhul Ecumenic.

Cine spune că nu mai e Har în B.O.R. sau în B.O.G. se plasează în sfera ereziei, după o scrisoare că nu ar mai fi Har în B.O.G.a stiliștilor greci, Gheron Iosif Isihastul, înnoitorul rugăciunii inimii pe sfântul Munte în secolul 20, s-a dus să-l pomenească pe Patriarh și să se înscrie la Marea Lavră, tocmai ptr că zeloții i se păreau exagerați prin această luare de poziție că nu ar mai fi Har în Biserica.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #1818  
Vechi 28.11.2018, 11:29:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu vă plictisirăți încă?
au intrat in prelungiri!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1819  
Vechi 28.11.2018, 12:31:59
NicolaeM NicolaeM is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
au intrat in prelungiri!
Nu e bine. Mi se termina popcornul.
Reply With Quote
  #1820  
Vechi 03.12.2018, 21:46:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit ce spun sfintii in privintza preotilor ,ierarhilor si mirenilor care doar vorbesc imp

Citește mai mult pe aparatorul.md: Ce spun Sfintii in privinta preotilor, a ierarhilor si chiar a mirenilor care doar vorbesc impotriva ecumenismului dar fapte zero https://www.aparatorul.md/ce-spun-sf...ar-fapte-zero/
„Tainele” ereticilor necondamnați de un Sinod Ortodox, nu sunt valide, mai mult, aceste „Taine” sunt „spre surparea credinței”, ceea ce înseamnă că aceia care socotesc ca fiind valide asemenea „Taine” sprijină surparea credinței, lovind astfel la temelia Bisericii. Pentru Sfântul Vasilie cel Mare, cei care socotesc valide asemenea „Taine” sunt vinovați de „sânge”, deoarece îi pot duce la pierzare pe cei pe care-i smintesc printr-o asemenea idee.(PSB Vol 12 pag 499) Că ducerea în rătăcire a altora poate fi comparată cu vărsarea de sânge o arată și Sf.Grigorie de Nazianz, zicând despre sine că, dacă ar propovădui învățături care contrazic „Cuvântul Adevărului” atunci, „am să mă păgubesc pe mine însumi și am să mă pierd, pt că am să vărs sânge nevinovat al unor suflete nevinovate, suflete ce mi se vor cere din mâinile mele”. (Sf.Grigorie de Nazianz-Tratat despre Preoție pag 199). Sfântul Teofan Zăvorâtul: „Fie se pronunță, fie nu se pronunță asupra învățăturii și numelui tău anatema, tu deja ești căzut sub ea atunci când cugeți cele potrivnice Bisericii și stărui în această cugetare.” Un episcop care a devenit eretic, nu mai este episcop, iar dacă credincioșii continuă să-l considere pe el episcop ortodox, daca continua sa vina la slujbele din bisericile care îl pomenesc pe el, să primească „darurile” sau „binecuvântările” lui, atunci vor cădea cu toții in afara Bisericii. (Sf.Ignatie Teoforul în Scrisoarea sa către cei din Filadelfia). ”orice pomenire a unui patriarh eretic înseamnă auto-excluderea din Biserica Sobornicească și din comuniunea cu ea.” (Sfântul Maxim Mărturisitorul. Mediator între Răsărit și Apus, pag.184). Sfântul Maxim Mărturisitorul În acest caz avem pilda Sfântului Theodor Studitul care a fost exilat și alungat din Mănăstirea sa din Constantinopol pentru că mustra ereziile iconoclaștilor. Atunci au venit ucenicii săi și i-au spus: ”Dar bine Parinte, să lăsăm noi acum Mănăstirea noastră, să lăsăm liniștea noastră, și să mergem în exil?” Iar el le-a răspuns: ”Apostolatul nostru, misiunea noastră de monahi, nu este să apărăm pietrele și clădirile, ci să apărăm Credința noastră, să ne salvăm, și să ne mântuim sufletele.” ”Străjerii Mei sunt orbi cu toții, ei nu înțeleg nimic. Toți sunt câini muți care nu pot să latre. Ei visează, stau tolăniți și le place să doarmă. Aceștia sunt câini hrăpăreți care nu se mai satură, sunt pastorii care nu pricep nimic. Toți umblă în căile lor și se silesc pentru câștigul lor (Isaia 56,10-11).” „De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.” (Epis Tit 3;10-11) Sfântul Apostol Pavel. EPISTOLA CĂTRE GALATENI 8. „Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o, să fie ANATEMA! 9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit, să fie ANATEMA” cap. 1 Sfântul Apostol Pavel.

Citește mai mult pe aparatorul.md: Ce spun Sfintii in privinta preotilor, a ierarhilor si chiar a mirenilor care doar vorbesc impotriva ecumenismului dar fapte zero https://www.aparatorul.md/ce-spun-sf...ar-fapte-zero/
CONCLUZIE:TAINELE SUNT DOAR IN BISERICA ORTODOXA SI CEI AFLATI IN EREZIE SE AUTOEXCLUD IN BISERICA SI TAINELE IMPLICA EXISTENTA HARULUI.
Pentru noi ortodocsii este f.f.important sa cunoastem aceasta pt a nu fi luati de suvoiul apostaziei
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare