Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.10.2007, 01:45:43
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

ROAGA-TE CA DUMNEZEU SA-TI SCOATA IN CALE UN COPIL PE CARE SA-L BOTEZI, SI AI RABDARE O SA REUSESTI
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.10.2007, 09:56:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Oricum te admir pentru curajul tau ,o fata singura sa mearga sa boteze chiar si in alt oras ,e o cheltuiala ,un efort , eu o consider un pic de jertfa.
Si pomana e mare ,pentru ca botezi copii saraci ,sa stii ca nu multa lume gandeste asa.
Eu cred ca mai degraba in Moldova vei gasi sa botezi ,acolo posibiltatile materiale sunt mai modeste.Dar nu trebuie sa te grabesti ,vei reusi cu siguranta.
Si eu ma gandeam sa botez ,nu am botezat deoarece nu am avut ocazia ,dar am inteles ca este bine sa botezi.La noi in oras gasesti greu sa botezi ,la leagan trebuie sa ai relatii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.10.2007, 14:39:15
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Oricum te admir pentru curajul tau ,o fata singura sa mearga sa boteze chiar si in alt oras ,e o cheltuiala ,un efort , eu o consider un pic de jertfa.
Si pomana e mare ,pentru ca botezi copii saraci ,sa stii ca nu multa lume gandeste asa.
Eu cred ca mai degraba in Moldova vei gasi sa botezi ,acolo posibiltatile materiale sunt mai modeste.Dar nu trebuie sa te grabesti ,vei reusi cu siguranta.
Si eu ma gandeam sa botez ,nu am botezat deoarece nu am avut ocazia ,dar am inteles ca este bine sa botezi.La noi in oras gasesti greu sa botezi ,la leagan trebuie sa ai relatii.
pai, din pacate, si aici merge cu relatii.ri-am spus, m-am dus intr-un centru si am vorbit cu persoane elevate.mi-au zis ca m-ar ajuta dar nu ma cunosc, nu am recomandare...in fine, poate am nimerit eu persoana gresit!
am scris un mai conducerii, nu ca sa reclam ceva ci ca sa-mispun rugamintea.nu mi s-a raspuns!
nu ma deranjeaza sa botez oriunde, numai sa pot ajunge cu trenul.in timisoara de exemplu...e mai greu de ajuns.dar asta e, daca te roaga cineva sa botezi, mi se pare mai pacat sa zici ca nu botezi deoarece e la distanta.fireste...n-o sa poti decat sa-ti vizitezi rar finii!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.10.2007, 16:02:50
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Sora, anuntul tau nu arata pic de smerenie. Daca vrei sa faci milostenie e bun lucru, dar nu postand un astfel de anunt la "mica publicitate". Daca tot dispui de bani sa calatoresti si sa botezi in orice parte a tarii, de ce nu calatoresti pana la duhovnicul tau si ii ceri ajutorul si sfatul? Stiu o sora care a botezat 120 de copii, dar si-a rupt incaltarile strabatand spitalele, in cautarea copiiilor sarmani. Nu a stat pe scaun in fata calculatorului scriind mesaje pe forum.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.10.2007, 16:41:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

E bine ca i-ati spus ce sa faca(exemplul) ,mai putin chestia cu lipsa de smerenie ,cine mai e smerit azi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.10.2007, 11:12:06
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
E bine ca i-ati spus ce sa faca(exemplul) ,mai putin chestia cu lipsa de smerenie ,cine mai e smerit azi.
oi fi eu lipsita de smerenie, dar sincer...replicile de pe site ( unele dintre ele) ma depasesc.
cine sunteti voi sa ma judecati in ce fel imi caut eu copii de botezat?
daca stau in fata calculatorului si nu strabat spitalele este ca muncesc, de dimineata pana seara, ca am rate de platit.
nu stiu cine va credeti, sincer!
pana la urma, problema mea daca sunt lipsita de smerenie.ma judeca Dumnezeu, nu voi.
eu zic ca fiecare trebuie sa ajute pe altul daca poate, nu sa judece, nu sa acuze!
ma iertati iarasi! vad ca fac mai multe pacate discutand pe un site ortodox!
nu as fi crezut!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.10.2007, 13:21:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andreea, te rog nu te supara. Pur si simplu ne-ai surprins cu cererea ta. De obicei parintii cauta un nas copiilor. Eu pana acum nu am auzit ca un nas sa caute copii de botezat, cu exceptia femeilor care au canon din cauza avorturilor. Nu ca ar fi ceva rau, doar neobisnuit, pana acum cel putin pentru mine.
Uite, am o idee: poti intreba la maternitate. Acolo vei gasi cu siguranta pe cineva.
De fapt ceea ce e ciudat, este faptul ca ti-ai luat canon fara binecuvantarea duhovnicului. Sa nu te miri, deci, de cele cate ai auzit pana acum. Noi toti stim, ca e bine ca omul sa aiba duhovnic, de care sa asculte. Poate ca duhovnicul iti va da alt canon; te-ai gandit la asta?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.10.2007, 16:53:04
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Andreea, te rog nu te supara. Pur si simplu ne-ai surprins cu cererea ta. De obicei parintii cauta un nas copiilor. Eu pana acum nu am auzit ca un nas sa caute copii de botezat, cu exceptia femeilor care au canon din cauza avorturilor. Nu ca ar fi ceva rau, doar neobisnuit, pana acum cel putin pentru mine.
Uite, am o idee: poti intreba la maternitate. Acolo vei gasi cu siguranta pe cineva.
De fapt ceea ce e ciudat, este faptul ca ti-ai luat canon fara binecuvantarea duhovnicului. Sa nu te miri, deci, de cele cate ai auzit pana acum. Noi toti stim, ca e bine ca omul sa aiba duhovnic, de care sa asculte. Poate ca duhovnicul iti va da alt canon; te-ai gandit la asta?
am vb deja cu duhovnicul meu, a zis ca e un lucru bun.chiar mi-a zis ca daca aude, imi zice daca gaseste pe cineva care are copii de botezat si nu are nas.
da, probabil este neobisnuit, dar am explicat!
bunica mea are avorturi si deja e batrana.si a suferit destul din cauza asta.toti copii ei au fost nefericiti in casnicie.mama a divortat si a ramas singura cu 2 fete.un unchi s-a casatorit cu o femeie divortata si cu un copil, si aia nu i-a mai facut copii, i-a avortat.celalat unchi are 40 de ani si e necasatorit...
zic si eu, poate se mai spala din pacate.atat ale ei, cat si ale mele, caci, desi nu am facut avorturi, am si eu pacatele mele
si am zis ca botezul copiilor, e cel mai nimerit, daca pot sa zic asa...poate mai fac si alte fapte mai bune, dar...sincer, imi doresc f f mult sa am ocazia sa botez iar!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.10.2007, 17:45:22
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 21andreea
eu, la 27 de ani mi-as dori sa am copii dar nu am.
nu te grabi, va veni si timpul sa ai un sot, si copii. ce daca ai 27 ? nu conteaza, sa auzim de bine.
Daca ai gasit, spune si noua, sa ne bucuram si noi cu tine.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.10.2007, 21:23:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga andreea, esista o carte " Vindecarea arborelui genealogic". Gasesti multe marturii acolo. Cartea e scrisa de un preot ortodox. Se recomanda oficierea liturghiei in primul rand, pe langa botezuri. Deci, ia cartea, e subtire, o citesti intr-o zi si afli mai multe lucruri. A fost intrebat IPS Serafim Joanta despre carte, si acesta s-a manifestat pozitiv la adresa ei, cu mentuinea, ca nu se rezolva totul dintr-odata, ci in decursul timpului, referindu-se in special la nasit. Iti urez succes, dar te rog sa te gandesti, sa nu lasi dupa botez niste suflete, care sa tanjeasca dupa nasa lor si sa nu o mai vada niciodata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 19:38:47
vreau sa botez! 21andreea Stiri, actualitati, anunturi 24 12.12.2011 15:56:34
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 21:37:26