Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2009, 18:26:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Liturghia Darurilor mai inainte sfintite

Liturghia Darurilor mai inainte sfintite

"Liturghia Darurilor mai inainte sfintite sau a Sfantului Grigorie Dialogul este cea de-a treia Liturghie a Bisericii Ortodoxe. Se savarseste in zilele de miercuri si vineri din timpul Postului Mare. Chiar daca nu se aduce jertfa cea fara de sange si nu se sfintesc darurile de paine si vin, ea poarta denumirea de Liturghie, deoarece, in cadrul acesteia, are loc impartasirea cu Sfintele Taine.

Inca din primele secole ale crestinismului, Parintii Bisericii au decis ca in perioada Postului Mare, sa nu se savarseasca Sfanta Liturghie in afara zilelor de sambata si de duminica, deoarece Postul Pastilor este, prin excelenta, un timp al ascezei, al infranarii si al caintei, care nu se potriveste cu bucuria Liturghiei. Insa, intrucat numerosi credinciosi doreau sa se impartaseasca si in cursul saptamanii, s-a format obiceiul ca, in biserici, sa se pastreze o parte din Darurile sfintite la Liturghia din duminica precedenta.

Impartasirea avea loc seara, dupa slujba vecerniei, cand cei care ajunasera puteau manca. Asa a luat nastere slujba cunoscuta astazi drept Liturghia Darurilor mai inainte sfintite, o combinatie a vecerniei cu Liturghia.

Desi Liturghia Darurilor se poate savarsi in orice zi a Postului Mare (cu exceptia zilelor de sambata si de duminica, a zilelor aliturgice - luni si marti din prima saptamana si vineri din Saptamana Patimilor, cand nu se face nici o Liturghie), astazi se obisnuieste a fi oficiata numai in zilele de miercuri si vineri, in joia Canonului celui mare (saptamana a cincea) si la unele sarbatori bisericesti mai insemnate.

La inceput, Liturghia Darurilor era savarsita seara, la vremea obisnuita a vecerniei. In felul acesta, credinciosii ajunau in ziua respectiva, iar Liturghia era o priveghere sau o slujba nocturna: incepea de cu seara si se termina tarziu, in cursul noptii. Astazi, in majoritatea bisericilor, Liturghia Darurilor se savarseste insa dimineata, atragand dupa sine si deplasarea vecerniei.

Un moment de o deosebita solemnitate este iesirea cu Sfintele Daruri. La celelalte Liturghii, momentul acesta inseamna procesiunea cu Cinstitele Daruri de la Proscomidiar, prin mijlocul bisericii, si punerea inainte (sau oferirea) acestora lui Dumnezeu ca jertfa pe sfanta masa. In Liturghia Darurilor, procesiunea se face cu Insusi Trupul si Sangele lui Hristos. Ea este incadrata de cantarea heruvimica: "Acum Puterile ceresti impreuna cu noi nevazut slujesc, ca iata intra Imparatul slavei. Iata Jertfa cea de taina savarsita se inconjura. Cu credinta si cu dragoste sa ne apropiem, ca sa fim partasi vietii celei vesnice. Aliluia, aliluia, aliluia." Iesirea insasi se face in cea mai profunda tacere.

Dupa Rugaciunea Domneasca, are loc impartasirea credinciosilor, timp in care la strana se canta imnul: "Gustati si vedeti ca bun este Domnul". Ultima rugaciune a Liturghiei arata legatura acesteia cu efortul ascetic din timpul Postului Mare: "Stapane Atottiitorule, Cel ce cu intelepciune ai zidit toata faptura si pentru nespusa Ta purtare de grija si multa Ta bunatate ne-ai adus pe noi intru aceste preacinstite zile, spre curatirea sufletelor si a trupurilor, spre infranarea poftelor si spre nadejdea invierii; Care in patruzeci de zile ai dat in mana slujitorului Tau Moise tablele cele cu dumnezeiesti slove, da-ne si noua, Bunule, lupta cea buna sa luptam, calea postului sa o savarsim, credinta nedespartita sa o pazim, capetele nevazutilor balauri sa le sfaramam, biruitori asupra pacatului sa ne aratam si fara de osanda sa ajungem a ne inchina si sfintei Invieri"."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2009, 18:55:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Gustati si vedeti ca bun este Domnul!

Dintre slujbele Bisericii, Vecernia si, in special, Sfanta Liturghie imi sunt cele mai dragi. Insa, cu atat mai mult, Liturghia Darurilor mai inainte sfintite, deoarece le cuprinde pe amandoua. Am gasit chiar pe www.crestinortodox.ro inregistrarea integrala a Sfintei Liturghii a Darurilor mai inainte sfintite.

[COLOR=red]Liturghia darurilor mai inainte sfintite - AUDIO[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2009, 18:43:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Inca din primele secole ale crestinismului, Parintii Bisericii au decis ca in perioada Postului Mare, sa nu se savarseasca Sfanta Liturghie in afara zilelor de sambata si de duminica, deoarece Postul Pastilor este, prin excelenta, un timp al ascezei, al infranarii si al caintei, care nu se potriveste cu bucuria Liturghiei.
Am rugamintea, sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu "antinomia" aceasta dintre post si bucuria Liturghiei. Nu mi se pare evidenta si prin urmare nu prea o inteleg.

Este cumva mai mica bucuria impartasirii cu Trupul si Sangele Domnului in cadrul Liturghiei Darurilor mai inainte sfintite decat in cadrul Liturghiei Sf. Ioan Hrisostom? Oare in zilele de sambata si duminica atunci cand se savarseste Liturghia Sf. Ioan Hrisostom sau a Sf. Vasile cel Mare, nu pastram aceeasi randuiala a postului? De ce slujbele sambetelor si duminicilor din Postul Mare nu urmeaza intru totul randuiala celorlalte slujbe din timpul saptamanii?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2009, 19:13:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu e vorba de faptul ca intr-o liturghie e bucurie, iar in alta e tristete in impartasirea cu Hristos. Eu vad mai degraba ca s-au randuit diverse moduri ale intalnirii cu El: una prin plangere si alta prin bucurie. Ca si in viata. Il intalnesti pe Hristos si in suferinta, si in lipsa ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2009, 22:03:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Avand in vedere ca Postul Pastilor este un timp al infranarii si al caintei, iar Liturghia un timp al bucuriei, Parintii Bisericii au decis ca in cazul in care sunt credinciosi care doresc sa se impartaseasca si in cursul saptamanii, sa se oficieze Liturghia Darurilor. Astfel a fost alcatuit un ritual de impartasire cu Sfintele Daruri sfintite mai inainte, adica sfintite la Liturghia Sfantului Ioan Gura de Aur sau a Sfantului Vasile cel Mare, care se savarseste sambata si duminica. Sfintele Daruri sunt asadar, sfintite la aceste Liturghii, sunt pastrate pe Sfanta Masa, iar in cursul saptamanii, atunci cand se savarseste Liturghia Darurilor mai inainte sfintite, noi ne impartasim cu aceste daruri. Ne impartasim cu aceste daruri intr-un ritual care este legat de Vecernie. De ce de Vecernie? Pentru ca o caracteristica esentiala a Liturghiei Darurilor mai inainte sfintite este faptul ca este o impartasire de seara. De ce o impartasire de seara? Pentru ca potrivit randuielii de postire a Bisericii, in zilele de rand din Postul Mare se ajuneaza pana seara. Si pentru a nu intrerupe postul, impartasirea se face seara dupa Vecernie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.03.2009, 00:06:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Intarind cele spuse mai sus adaugam un scurt dar cumpronzator reportaj:

http://video.crestinortodox.ro/Litur...-20001533.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.02.2010, 16:37:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Intarind cele spuse mai sus adaugam un scurt dar cumpronzator reportaj:

http://video.crestinortodox.ro/Litur...-20001533.html
Sa ne bucuram in cursul sapatamanilor din Postul Mare si de aceasta Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.02.2010, 17:03:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Sa se indrepteze rugaciunea mea..." este o cantare pe care o intalnim in cadrul Vecerniei din zilele de rand, insa o aflam si in randuiala Liturghiei Darurilor, in doua momente: la "Doamne strigat-am" si dupa citirea celei de-a doua paremii. In cel de-al doilea moment, se canta dupa o melodie specifica (traditionala), in glasul I.

http://video.crestinortodox.ro/FqJNW...e___AUDIO.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2010, 21:48:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu n-am inteles diferenta intre liturghia obisnuita cu euharistie si cea despre care vorbiti aici.
Poate explica cineva. Nici nu stiu daca am vazut la biserica asa ceva.
Si cea de duiminica se cheama asa? (in perioada asta).
Doamne, tare deruntate sunt lucrurile astea ( ex. feluri si feluri de liturghii care pana la urma sunt aceeasi slujba de fapt).
Nu mai intelege omul de rand nimic...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2010, 21:56:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu n-am inteles diferenta intre liturghia obisnuita cu euharistie si cea despre care vorbiti aici.
Poate explica cineva. Nici nu stiu daca am vazut la biserica asa ceva.
Si cea de duiminica se cheama asa? (in perioada asta).
Doamne, tare deruntate sunt lucrurile astea ( ex. feluri si feluri de liturghii care pana la urma sunt aceeasi slujba de fapt).
Nu mai intelege omul de rand nimic...
Aceasta Liturghie este mai mult o forma de impartasire a credinciosilor in cursul saptamanii din Postul Mare, cand nu se oficiaza Liturghia Sfantului Ioan Gura de Aur sau a Sfantului Vasile cel Mare.
La Liturghia de Duminica s-au scos mai multe agnete care la epicleza s-au prefacut in Trupul si Sangele Domnului- de aceea se mai numeste a Darurilor mai inainte sfintite.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pogorarea Duhului Sfant - revarasarea darurilor georgeval Generalitati 2 14.06.2011 12:36:06
Liturghia pentru sarbatori sophia Sfanta Liturghie 7 16.05.2009 04:31:27
Liturghia Darurilor + cristiboss56 Sfanta Liturghie 1 13.04.2009 21:11:47
Liturghia Darurilor mai inainte sfintite danyel Sfanta Liturghie 14 28.03.2008 15:45:29