Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2006, 22:18:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Hai sa vedem cum ne comportam in timpul Sf Liturghii? ce facem in biserica in alea 2 ore cat stam la slujba? sau ce ar trebui sa facem pt ca sa ne fie de folos mersul la Sf Liturghie, voi ce faceti cand santeti in biserica? suna cam aiurea intrebarea dar sper sa intelegeti sensul! Slava Ta Doamne e de necuprins!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2006, 21:11:33
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

1. In biserica trebuie sa ne comportam ca in fata lui Dumnezeu, adica, ca si cum ar fi El Insusi de fata.
2. Ai inceput mai multe topicuri, dar cu putin succes. La acest topic cred ca s-a spus totul. Constiinta fiecaruia sa fie treaza...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2006, 18:30:17
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ceea ce mi se pare mie ca nu s-a spus la acest topic, nu doar cum ar trebui sa ne comportam, ci cum ne comportam in fapt la liturghie. Ce ne impiedica sa ne comportam corect dpdv crestin la liturghie?

Liturghia ne aduce impreuna in jurul Jertfei lui Hristos, adica in jurul Suferintei Sale, dar si al Bucuriei Invierii Sale. Se creeaza astfel o sinaxa, cu cat ne apropiem mai mult de Hristos, cu atat se strange si acest cerc, cu atat mai mult ar trebui sa ne unim noi unii cu altii, sa ne apropiem unii de altii pe masura ce ne apropiem de Hristos.

Mi-e teama ca, din pricina neintelegerii valorii Sfintei Liturghii, mult prea multi aleg sa traiasca evenimentul liturgic in individualism, ceea ce ii impiedica sa traiasca in adevar Liturghia si sa o inteleaga, sa o simta in splendoarea si incarcatura harica pe care o poarta in sine. Tocmai datorita acestui individualism, multi prefera sa mearga la biserica atunci cand este goala sau se roage fara a sesiza existenta comunitatii de oameni impreuna cu care se roaga in timpul slujbelor.

Este sau nu este un individualism in participarea la Sfanta Liturghie?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2006, 00:03:17
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

Liturghia este o sinaxa care afirma si desavarseste calitatile personale ale fiecaruia, fara sa ne impiedice a trai comuniunea.
Relatia dintre individual si comunitar in crestinism (si in special in Liturghie) poate primi analogiile trinitare care se fac intre unitatea de fiinta a lui Dumnezeu Treime si diversitatea si particularitatea Persoanelor. De fapt, si Biserica este una in fiinta si multipla in persoane. Ceea ce uneste Persoanele Sfintei Treimi este monarhia Tatalui si dragostea dintre Ele. In Biserica - Monarhia lui Hristos - Capul si dragostea dintre membre/membri.
Totul e simplu dpv teoretic.
Practica nu se rezolva pe forum. Pt asta e nevoie de o impartasire mai deasa si mai constienta. Pregatirea nu se exclude...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2006, 22:32:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu am intrebat, Prea Cuvioase Parinte, daca exista acest individualism sau nu? Daca este o realitate la nivel practic?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2006, 23:53:17
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sovidiu, nu e prea "crestin ortodox" ce faci tu.Vorbesti si scrii asa bine romaneste ca sa "servesti lectii" altora?Un pic de smerenie n-ar strica.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.12.2006, 17:17:07
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

Depinde cum il intelegi, cum te afecteaza sau cum te ajuta. Cel putin eu, nu pot face o apreciere generala, pt ca nu inteleg ce inseamna pt fratia ta, "individualism". Ca atare, in Liturghie nu tb sa fie individualism, pt ca asta vine de la "individ". Trebuie insa mult "personalism". Iar despre persoana ne spune multe pr. Staniloae. Citi la el. E mult de spus.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.12.2006, 19:58:34
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pe mine ma afecteaza foarte mult. Imi plac foarte mult comunitatile mici, bine inchegate si personalizate, adica cele constituite din persoane care se cunosc foarte bine si se roaga in acelasi Duh.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.12.2006, 19:07:57
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Ma amestec si eu fara sa am cultura si cunostintele dumneavoastre.
Inclin sa cred ca il inteleg pe Iosif (nu teoretic ca pt asta sint prea limitat ci pactic)
Acum 2-3 ani faceam Liturghia o mina de oameni intr-o biserica catolica (gazduiti) ne cunosteam fiecare pe fiecare ne bucuram sa ne intilnim in biserica si sa FORMAM biserica. Intre timp am construit o biserica cu tot dichisul, turla, clopot, iconostas scluptat, icoane minunate, care se umple duminica de duminica cu credinciosi. Dar noi am incetat pe masura ce se ridica biserica sa mai fim una! Nu mai formam biserica ci doar avem una. Nu stiu cit de mare este folosul eu unul vad si simnt totul ca o pierdere. Nu mai sintem frati, nu ne mai rugam impreuna sau slavim impreuna pe acelasi Dumnezeu. Fiecare o face pentru EL pentru familia LUI iar noi cei din jur nu intram in aceasta categorie. Unul din sfinti (iertatimi mintea care-mi joaca tot mai des feste) spunea ca rugaciunea unuia este o luminare, rugaciunea mai multora este un stilp de foc pina la cer. Noi sintem un cimp de luminari si am incetat de mult sa fim un stilp.:dozingoff:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2006, 20:02:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Pe mine ma afecteaza foarte mult. Imi plac foarte mult comunitatile mici, bine inchegate si personalizate, adica cele constituite din persoane care se cunosc foarte bine si se roaga in acelasi Duh.
Perfect adevarat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
Cum sa ne comportam cu habotnicii? loveeverywhere75 Generalitati 44 27.10.2010 23:55:54
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
SF LITURGHIE SAU COLINDE cristina83 Generalitati 0 05.01.2008 17:19:33
Sf Liturghie Annamarria Sfanta Liturghie 8 07.01.2007 15:09:59