Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.06.2010, 13:46:13
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Sunt multe chestii la un botez care sunt numai niste simple obiceiuri...astea sunt fara importanta, cu toate ca lumea le da o super importanta...stiu pt ca sotul meu e preot si stiu cate si cate obiceiuri se mai scot....pe care pr.incearca din rasputeri sa le piarda .ce e mai important e comportamnetul nasilor fata de copilut....CEL MAI IMPORTANT!
Sa stii sa ii duci o jucarie cateodata fara nici o ocazie, sa ii faci vizite sa te interesezi de el...pt ca el sa stie ca 'nana' si 'nanu' sunt acolo mereu pt el niste prieteni , niste parinti adevarati.
Noi avem o singura finuta pana acuma si cu ajutorul lui Dumnezeu vom avea mai multi speram. Incercam pe cat posibil sa o facem sa se simta ca si cum ar fi fiica noastra...e mica ce e drept, dar are un atasament aparte fata de noi, tot timpul i+am dus o jucarioara, am vizitat+o cat de des am putut, in fiecare saptamana macar, ii purtam de grija, cu toate ca are niste parinti minunati.Sunte multe cazuri de nasi care boteaza doar asa, ca e bine sa ai un fin....stiu pe propria piele cum e sa ai un nas care sa nu il intereseze finul deloc....nu e placut.
Indemn pe toata lumea sa isi faca datoria de nasi...nu odata pe luna cu un telefon...poate nici atata...ci si in rugaciune rugandu+te pt. ei ca si pt copii tai, cu prezenta ta alaturi de el sa stie ca are 'nani' iubitori si are pe cine se baza. Iertati, daca am plictisit cumva scriind mult.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.06.2010, 14:14:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Intr-o zi, am gasit prin dulap o cana pentru copii pe care o cumparase nana baietelului meu cu vre-o 4 ani in urma. I-am dat-o lui si i-am spus ca este canita de la nana lui, iar acesta a intrebat ; " ce inseamna nana ? "
Deci, nana lui nu l-a mai vazut de la un an, de fap, l-a vazut pe baietelul meu doar la botez si la aproximativ un an de zile si, cam atat. Nici nu stiu daca-si amintesc despre ziua de nastere a acestuia, nu l-au sunat niciodata sa-i spuna ; " La multi ani ! " sau altceva, practic, nu l-au mai bagat deloc in seama, desi, pentru a-l boteza au fost foarte insistenti, fiind vorba despre o prietena din tineretile mele. Cu siguranta ca nu mai stiu cum arata baietelul meu pe care l-au botezat.
O perioada de timp i-am contactat eu, am mai vorbit despre una-alta, incercand sa ocolesc subiectul ignorantei aproape totale pe care acestia o manifesta fata de finutul lor, am considerat ca trebuie sa pastrez o oarecare relatie. Dar, ma cam saturasem sa sun, sa deranjez intr-un fel si sa nu primesc inapoi decat replici de rutina, astfel am renuntat sa-i mai contactez.
De atunci s-a rupt chiar totul.
Poate ca sunt suparati pe ceva, desi consider ca tine de educatie si civilizatie sa se poata comunica in aceasta priviinta. Nu stiu, dar nici nu inteleg cum pot fi atat de indiferenti fata de un copil luat de suflet spiritual. Dar, poate ca nu sunt, sunt convinsa ca macar se rezuma la a se ruga pentru el, stiu sigur ca ei se roaga si au un program meticulos de post si pravila. Asa ca, Dumnezeu sa le daruiasca sanatate si tot ceea ce este bine pe pamant si dincolo . Le simt lipsa si le simt indiferenta in viata finutului lor, tocmai pentru ca baietelul meu nu are parte de diversificarea mediului si a presoanelor cu care sa dezvolte relatii afective.
Un finut isi aminteste intotdeauna de gestul de iubire facut de nasii lui, ii simte astfel aproape si-i intelege ca si parte din existenta acestuia...daca ei isi dau interesul sa fie aproape, atat cat poate fi posibil.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 09.06.2010 at 14:22:05.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.06.2010, 08:56:11
teodorabiriuc teodorabiriuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Locație: Timisoara,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa va bucurati neincetat de fini si ei de voi.

La Botez trebuie sa rostesti Crezul.

De retinut:Nu pot fi nasi la cununie crestinii de alta confesiune (catolici sau protestanti) si cei ce traiesc in concubinaj (necununati). Articolul 47 din Regulamentul de procedura al instantelor disciplinare si de judecata din Biserica Ortodoxa Romana reglementeaza ca preotii "sunt obligati sa nu oficieze Taina Cununiei decat intre ortodocsi, asistati de nuni ortodocsi".
Multumim.Sa dea Dumnezeu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.06.2010, 08:59:30
teodorabiriuc teodorabiriuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Locație: Timisoara,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Indatoririle nasilor la botez

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
La acest eveniment atat de important in viata copilului, al parintilor si al nasilor, nasii trebuie - sa fie ortodocsi, sa stie sa rosteasca Crezul- daca nu-l stiu bine, este mai bine sa-l lase pe preot sa-l rosteasca- nu este bine sa fie rostit gresit-sa cumpere de la magazin o bucata de material alb pentru crijma- este obligatoriu, se cumpara dupa o dimensiune anume, cumpara lumanarea de botez- care trebuie sa fie impodobita, hainute pentru copil, scutece,fasa, pleduri-cu alte cuvinte, trusoul complet- nasul sa dea dovada de generozitate si sa faca gestul din toata inima, cu multa dragoste si credinta, pentru ca el devine parintele spiritual al copilului , indrumatorul lui in cele bune, prieten apropiat si sustinatorul lui la nevoie.Bineinteles ca va trebui sa se pregateasca cu un dar pentru micut, pentru moase si pentru mama copilasului. Doamne ajuta si sa aveti un fin sanatos si ocrotit de Dumnezeu si sa-i inmultiti- la cat mai multi fini!
Va multumesc.Va doresc numai bine!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.06.2010, 09:00:34
teodorabiriuc teodorabiriuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Locație: Timisoara,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Indatoririle nasilor la botez

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Intr-o zi, am gasit prin dulap o cana pentru copii pe care o cumparase nana baietelului meu cu vre-o 4 ani in urma. I-am dat-o lui si i-am spus ca este canita de la nana lui, iar acesta a intrebat ; " ce inseamna nana ? "
Deci, nana lui nu l-a mai vazut de la un an, de fap, l-a vazut pe baietelul meu doar la botez si la aproximativ un an de zile si, cam atat. Nici nu stiu daca-si amintesc despre ziua de nastere a acestuia, nu l-au sunat niciodata sa-i spuna ; " La multi ani ! " sau altceva, practic, nu l-au mai bagat deloc in seama, desi, pentru a-l boteza au fost foarte insistenti, fiind vorba despre o prietena din tineretile mele. Cu siguranta ca nu mai stiu cum arata baietelul meu pe care l-au botezat.
O perioada de timp i-am contactat eu, am mai vorbit despre una-alta, incercand sa ocolesc subiectul ignorantei aproape totale pe care acestia o manifesta fata de finutul lor, am considerat ca trebuie sa pastrez o oarecare relatie. Dar, ma cam saturasem sa sun, sa deranjez intr-un fel si sa nu primesc inapoi decat replici de rutina, astfel am renuntat sa-i mai contactez.
De atunci s-a rupt chiar totul.
Poate ca sunt suparati pe ceva, desi consider ca tine de educatie si civilizatie sa se poata comunica in aceasta priviinta. Nu stiu, dar nici nu inteleg cum pot fi atat de indiferenti fata de un copil luat de suflet spiritual. Dar, poate ca nu sunt, sunt convinsa ca macar se rezuma la a se ruga pentru el, stiu sigur ca ei se roaga si au un program meticulos de post si pravila. Asa ca, Dumnezeu sa le daruiasca sanatate si tot ceea ce este bine pe pamant si dincolo . Le simt lipsa si le simt indiferenta in viata finutului lor, tocmai pentru ca baietelul meu nu are parte de diversificarea mediului si a presoanelor cu care sa dezvolte relatii afective.
Un finut isi aminteste intotdeauna de gestul de iubire facut de nasii lui, ii simte astfel aproape si-i intelege ca si parte din existenta acestuia...daca ei isi dau interesul sa fie aproape, atat cat poate fi posibil.
Trist,pacat ca nu se intereseaza de copil.Astia sunt oamenii din ziua de azi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2016, 18:06:28
Hoca01 Hoca01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2016
Mesaje: 1
Implicit Buna ziua

Peste 5 zile o sa fiu nas pentru prima data la un botez. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa rostesc si eu crezul sau doar nasa? Multumesc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.03.2016, 20:01:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.219
Implicit

Crezul trebuie să-l poată rosti orice creștin. Ca și Tatăl nostru.
E bine să vă pregătiți amândoi citind cu atenție și catehismul.
De asemenea, o spovedanie ar fi foarte potrivită.

Veți deveni părinți duhovnicești și vă asumați credința pruncului pe care-l asistați la botez. Mărturisiți credința în locul lui, deci va trebui să aveți grijă, atât cât va depinde de voi, ca la maturitate să o poată mărturisi el însuși.
Asta vă obligă să deveniți voi înșivă modele creștine pentru el.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.03.2016, 21:39:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Numai unul din voi va rosti crezul.
Unul (probabil nasa) va tine copilul in brate si va spune crezul si lepadarea de "cel rau". Va primi si copilul scos din cristelnita.
Celalalt va tine lumanarea (tu probabil).

Sa va ajute Dumnezeu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.03.2016, 14:42:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hoca01 Vezi mesajul
Peste 5 zile o sa fiu nas pentru prima data la un botez. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa rostesc si eu crezul sau doar nasa? Multumesc.
unul din nasi rosteste crezul
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.03.2016, 14:18:02
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

A botezat cineva un copil de la Casa de Copii?Eu sunt sincer interesata pentru ca am auzit ca faci o fapta buna..cum e mersul lucrurilor ca sa ajungi sa botezi un copil necajit si care chiar are nevoie de hainute, mancare, o vorba buna?
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:33:01
Rolul nasilor comparativ cu cel al parintilor sophia Biserica Ortodoxa Romana 11 26.04.2010 14:57:52
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 09:20:50