Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.01.2012, 13:11:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Interesant subiectul,si eu mai am unele cunostinte catolice. O sa imi intreb duhovnicul,este cel mai bine. Raspunsul o sa vi.l comunic indata ce o sa aflu ceva.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.01.2012, 14:12:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la pomelnice cred ca un preot ne poate lamuri cel mai bine.

Insa in general preotii, calugarii, pustnicii (clerul bisericesc in general) sunt convins ca se roaga in taina pentru intreaga lume. Chiar si in cadrul Sf Liturghii se spune "pentru pacea a toata lumea" - Acum ca in cadrul Sf Liturghii se pomeneste de poporul drepcredincios - eu cred ca se face pentru a nu supara alte religii sau popoare care nu impartasesc aceeasi credinta.

Eu cred ca este foarte bine sa ne rugam pentru intreaga lume (Doamne lumineaza intraga lume, pe mai marii satelor si ai oraselor, pe conducatorii tarii noastre si a tuturor tarilor"etc), sa ne rugam pentru toti bolnavii, saracii, cei aflati in suferinta etc, deci sa ne rugam si pentru cei de alte confesiuni.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.01.2012, 14:26:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Acum ca in cadrul Sf Liturghii se pomeneste de poporul drepcredincios - eu cred ca se face pentru a nu supara alte religii sau popoare care nu impartasesc aceeasi credinta.
Dreptcredincios, binecredincios este egal cu ortodox.
Ortodoxia - si din punct de vedere etimologic - asta inseamna, dreapta credinta.
Doar ca ortodox e neologism, dreptcredincios e din fondul limbii.

Toti, dar toti parintii spun sa nu ii trecem pe pomenice pe cei de alte confesiuni, din moment ce nu sunt in comunuiune cu Biserica.
Fireste, puteti cerceta acest aspect la duhovnici vostri, ca sa va convingeti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.01.2012, 15:14:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
toate celelalte elemente: citirea Evaghelilei, A Apostolului, rugaciunile care urmeaza dupa fiecare Evangheliei precum si pomelnicul viilor sunt parti integrante ale sfantului Maslu. Cum poti diseca Sfanta Taina de pomenirea bolnavilor?
Acelasi lucru se intampla si la toate celelelate taine. Toate au un punct central, o epicleza daca doriti, fara a insemna ca Sfanta Taina se refera doar la acel moment.
Toate gesturile rituale, rugaciunile, incepand cu binecuvantarea mare si incheind cu otpustul alcatuiesc Sfanta Taina.
Cred ca e o problema de intelegere a sfintelor Taine, existente intre cele doua Biserici.
Doamnă lore, întrebarea nu este "de când și până când se întinde săvârșirea Sf Taine a Maslului". Întrebarea este: "cine sunt primitorii acestei Sf Taine ?". Sau, cu alte cuvinte: "cei care sunt absenți și numele lor este doar pomenit, precum și cei prezenți, dar care nu primesc Sf Ungere, sunt sau nu primitori ai Sf Taine ?".

Hai să o luăm altfel. Mergeți Duminică la biserică și stați la toată Sf Liturghie, de la "Amin" la "Amin". Dar nu vă împărtășiți. Se cheamă asta că ați primit sau că nu ați primit Sf Euharistie ?

Tot așa e și cu Maslul. Nu se împărtășesc de harurile vindecătoare ale Sf Maslu decât cei care, având dispoziția necesară a sufletului (aici este în primul rând: pocăința) sunt atinși de Sfânta Materie a acestei Taine și asupra lor rostește preotul Sfânta Formulă a acestei Taine. Nu cei care aud evanghelia citită. Nici cei care sunt prezenți și aprind și ei o lumânare. Nici cei care nici măcar nu sunt prezenți acolo, dar preotul le citește numele.

Ceea ce susțineți dv (dacă înțeleg bine ceea ce susțineți) este același lucru cu a spune că la o căsătorie toți cei prezenți se căsătoresc și nu numai mirii, ori că la un botez sunt botezați toți cei de față și nu doar catechumenii.

Desigur, asta nu este totuna cu a spune că nu are nicio importanță să ascultăm Evanghelia, ori că, dacă nu ne împărtășim, prezența noastră la Liturghie e fără sens. Desigur că participând la viața de credință a Bisericii, ne este de folos și am putea primi unele haruri lucrătoare. Dar nu și harul sacramental.
Părerea mea.

De aceea, eu sfătuiesc ca cei care au pe cineva bolnav să nu se mulțumească a da pomelnic unui preot cu numele bolnavului, ci să facă ceea ce Cristos le spune să facă: să cheme preoții să-l ungă. Nu e tot aia, nici pe departe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.01.2012 at 15:18:49.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.01.2012, 15:26:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Hai să o luăm altfel. Mergeți Duminică la biserică și stați la toată Sf Liturghie, de la "Amin" la "Amin". Dar nu vă împărtășiți. Se cheamă asta că ați primit sau că nu ați primit Sf Euharistie ?
<offtopic>
DA. se chemă că da!
</offtopic>
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.01.2012, 15:45:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
<offtopic>
DA. se chemă că da!
</offtopic>
Nu e adevarat. Si mai mult pentru ca tine de Tainele Bisericii e o mare greseala.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.01.2012, 16:41:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Doamnă lore, întrebarea nu este "de când și până când se întinde săvârșirea Sf Taine a Maslului". Întrebarea este: "cine sunt primitorii acestei Sf Taine ?". Sau, cu alte cuvinte: "cei care sunt absenți și numele lor este doar pomenit, precum și cei prezenți, dar care nu primesc Sf Ungere, sunt sau nu primitori ai Sf Taine ?".

Hai să o luăm altfel. Mergeți Duminică la biserică și stați la toată Sf Liturghie, de la "Amin" la "Amin". Dar nu vă împărtășiți. Se cheamă asta că ați primit sau că nu ați primit Sf Euharistie ?

Tot așa e și cu Maslul. Nu se împărtășesc de harurile vindecătoare ale Sf Maslu decât cei care, având dispoziția necesară a sufletului (aici este în primul rând: pocăința) sunt atinși de Sfânta Materie a acestei Taine și asupra lor rostește preotul Sfânta Formulă a acestei Taine. Nu cei care aud evanghelia citită. Nici cei care sunt prezenți și aprind și ei o lumânare. Nici cei care nici măcar nu sunt prezenți acolo, dar preotul le citește numele.

Ceea ce susțineți dv (dacă înțeleg bine ceea ce susțineți) este același lucru cu a spune că la o căsătorie toți cei prezenți se căsătoresc și nu numai mirii, ori că la un botez sunt botezați toți cei de față și nu doar catechumenii.

Desigur, asta nu este totuna cu a spune că nu are nicio importanță să ascultăm Evanghelia, ori că, dacă nu ne împărtășim, prezența noastră la Liturghie e fără sens. Desigur că participând la viața de credință a Bisericii, ne este de folos și am putea primi unele haruri lucrătoare. Dar nu și harul sacramental.
Părerea mea.

De aceea, eu sfătuiesc ca cei care au pe cineva bolnav să nu se mulțumească a da pomelnic unui preot cu numele bolnavului, ci să facă ceea ce Cristos le spune să facă: să cheme preoții să-l ungă. Nu e tot aia, nici pe departe.
Foarte interesant punctul dvs de vedere.Trebuie sa recunosc ca m-a pus pe ganduri. Niciodata nu am vazut lucrurile in lumina asta.Voi discuta si cu duvohnicul meu acest aspect.
Probabil am inteles gresit primul dvs post. Din el am inteles ca ptr Dvs Taina reprezinta doar ungerea bolnavului cu untdelemnul sfintit. Restul...e orice altceva, numai nu taina. Aici am insistat eu.
In ceea ce priveste primitorii aveti mare dreptate. Nu te poti impartasi de o taina daca nu esti prezent la ea, si daca nu indeplinesti ritualul(nu am gasit alt cuv mai potrivit) pe care le presupune: afundarea, ungerea cu sfantul si marele mir, ungerea cu untdelemn etc.

In aceste conditii, daca in urma savrsirii Taine Sfantului Maslu, bolnavul pastreaza untdelemnul si se unge cu el zilnic, se considera ca zilnic i se administreaza sfanta taina?
Altfel spus, se savarseste odata dar se administreaza de mai multe ori?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.01.2012, 17:12:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
<offtopic>
DA. se chemă că da!
</offtopic>
Gresit,va rog corectati ca sa nu-i duceti si pe altii in eroare!
Daca poti primi Sf Euharistie doar prin prezenta la Liturghie atunci de ce oare s-ar mai impartasi unii??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.01.2012, 17:22:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Păi, dacă tot sunt în iad din cauză că au murit ca eretici, pentru ce să vă mai rugați pentru acele rude ? Dacă nu credeți că sunt în iad, înseamnă că dl catalin2 v-a făcut o cateheză ortodoxă insuficientă.

Acuma, vorbind serios: cred că ar trebui să faceți cam ceea ce fac eu pentru numeroasele mele rude ortodoxe. Rugăciune pentru ele. Post pentru ele. Ajutorarea aproapelui în memoria lor. Pomenirea lor, în gând, atunci când preotul, la Vohodul Mare, spune "vii și adormiți".
Eu nu stiu daca as putea sa tin post pt ele,deoarece abia tin pt mine,pt pacatele mele.
Insa as putea sa ma rog pt ei sau sa-i pomenesc chiar la ei in biserica(se fac pomeniri la catolici?)
Cred ca daca sunt in iad sunt din cauza faptelor lor,nu neaparat din cauza religiei(desi aceste rude au avut o viata exemplara,fara curvie,fiind parinti excelenti pt familia lor numeroasa).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.01.2012, 17:33:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Insa as putea sa ma rog pt ei sau sa-i pomenesc chiar la ei in biserica(se fac pomeniri la catolici?)
Daca va rugati intr-o biserica catolica inseamna ca acceptati ca exista mantuire in orice biserica. Daca sunteti de acord cu invataturile ortodoxe asta inseamna lepadare de credinta. Si asta e pacat impotriva Duhului Sfant care nu se iarta.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cred ca daca sunt in iad sunt din cauza faptelor lor,nu neaparat din cauza religiei(desi aceste rude au avut o viata exemplara,fara curvie,fiind parinti excelenti pt familia lor numeroasa).
Asta e o parere gresita. Nu este o invatatura ortodoxa. BO invata ca nu exista mantuire in afara de Biserica.
Cand postati astfel de mesaje ar fi bine sa spuneti ca sunt pareripe dvs si nu invataturile Bisericii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTELE CATOLICE pacatoasa.. Moaste 179 09.12.2016 14:50:58
rude alianta luana Generalitati 13 26.02.2012 02:03:52
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 14:47:08
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58
prieteni si rude rataciti podolski_2 Generalitati 2 27.10.2008 13:23:01