Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2014, 19:34:17
Elefterie Elefterie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2014
Mesaje: 1
Implicit Yoga pentru slabit

Doamne Ajuta.

Incep prin a spune ca urasc Yoga si atitudinile yoghinilor. Jumate dintre ei sunt înfumurati care nu au nici un subiect de lauda, cealalta jumatate sunt cei care se lasa de yoga si raman cu sechele psihice pe viata.

Am dat intamplator peste niste articole si video-uri care arata anumite exercitii de yoga bune pentru slabit. Eu doresc de mult sa slabesc vreo 6- 7 kile si devin disperat. Ceea ce am observat la aceste exercitii este ca sunt foarte laicizate si multe dintre ele se regasesc in gimnastica conventionala. Am observat acelasi lucru in mod similar ca atunci cand practicam Jujutsu, am practicat totodata fara sa stiu si "Junan taiso" care ar fi niste exercitii yogice. Mie nu mi s-au parut decat niste intinderi si alte procedee de flexibilitate, pur si simplu incalzire inainte de bataie. Ori am facut varianta fara meditatie, ori "nu e dracul asa de negru".

Ce parere aveti? Este vreun pericol de pacat daca fac si eu aceasta "yoga pentru slabit" care pare redusa la o banala gimnastica? Ar fi o panta alunecoasa?

Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2014, 19:59:17
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elefterie Vezi mesajul
Doamne Ajuta.
Ce parere aveti?
Va multumesc
Lasa yoga pt slabit, apuca-te sa faci metanii.Sa vezi ce abdomen faci tu.
Si daca tot mai ai energie, alearga niste ture de stadion.
Si daca tot mai ai energie dupa asta, trage de fiare.
Si daca tot mai enegrie si dupa asta, repeta de la inceput.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2014, 22:10:12
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Lasa yoga pt slabit, apuca-te sa faci metanii.Sa vezi ce abdomen faci tu.
Si daca tot mai ai energie, alearga niste ture de stadion.
Si daca tot mai ai energie dupa asta, trage de fiare.
Si daca tot mai enegrie si dupa asta, repeta de la inceput.
Si in plus, sa reduca si din mancare, e esential.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2014, 22:35:02
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Si in plus, sa reduca si din mancare, e esential.
Dar dar dar... e bunaaa :))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2014, 22:39:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dar dar dar... e bunaaa :))
S-o manance fara sare atunci.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2014, 09:48:30
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

off topic: chiar ajuta scoaterea sarii din alimentatie la slabit?! Io nu-i va logica (ma rog, nu retii apa, dar altceva?!).

Yoga... sincer nu m-a interesat niciodata partea asa-zis spirituala a chestiei asteia, dar intr-adevar exista niste exercitii fizice (eu personal asa le zic) care iti intind corpul atat de bine... pe minema ajuta dimineata dupa cema trezesc niste exercitii de streching care cica sunt din yoga (gasisem pe net clipulet cu exercitiile de intindere si acolo zicea tipa ca ar fi din yoga).
In rest... cum zice oaia cugetatoare, niste ture de stadion/bloc/casa, niste tras de fiare ar ajuta :)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2014, 20:14:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elefterie Vezi mesajul
Doamne Ajuta.

Incep prin a spune ca urasc Yoga si atitudinile yoghinilor. Jumate dintre ei sunt înfumurati care nu au nici un subiect de lauda, cealalta jumatate sunt cei care se lasa de yoga si raman cu sechele psihice pe viata.

Am dat intamplator peste niste articole si video-uri care arata anumite exercitii de yoga bune pentru slabit. Eu doresc de mult sa slabesc vreo 6- 7 kile si devin disperat. Ceea ce am observat la aceste exercitii este ca sunt foarte laicizate si multe dintre ele se regasesc in gimnastica conventionala. Am observat acelasi lucru in mod similar ca atunci cand practicam Jujutsu, am practicat totodata fara sa stiu si "Junan taiso" care ar fi niste exercitii yogice. Mie nu mi s-au parut decat niste intinderi si alte procedee de flexibilitate, pur si simplu incalzire inainte de bataie. Ori am facut varianta fara meditatie, ori "nu e dracul asa de negru".

Ce parere aveti? Este vreun pericol de pacat daca fac si eu aceasta "yoga pentru slabit" care pare redusa la o banala gimnastica? Ar fi o panta alunecoasa?

Va multumesc
Teoretic ar fi un pacat la fel de mare ca faptul ca ai facut Jujutsu. Adica nesemnificativ.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2015, 16:17:48
cristi_apostol cristi_apostol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2015
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elefterie Vezi mesajul
Ce parere aveti? Este vreun pericol de pacat daca fac si eu aceasta "yoga pentru slabit" care pare redusa la o banala gimnastica? Ar fi o panta alunecoasa?
Va multumesc
Nu există "yoga pentru slăbit". Dacă faci doar mișcările, fără să consideri partea spirituală și ritualistică, faci aerobic. Mișcările în sine nu reprezintă nimic din punct de vedere religios.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2015, 18:42:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi_apostol Vezi mesajul
Nu există "yoga pentru slăbit". Dacă faci doar mișcările, fără să consideri partea spirituală și ritualistică, faci aerobic. Mișcările în sine nu reprezintă nimic din punct de vedere religios.
Ok, atunci poti sa o numesti "Partea de aerobic din yoga"; pe scurt, cum e cunoscuta azi, "yoga".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2015, 18:59:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Dar de creștinismul pentru slăbit ce părere aveți?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
gimnastica, ortodox, yoga

Thread Tools
Moduri de afișare