Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.04.2009, 20:51:13
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

A fost o expresie a iubirii ,mai presus de ce putem intelege noi prin iubire. EL este esenta pura ,nealterabila si vesnica a iubirii .EL este IUBIREA insasi .A acceptat suferinta si moartea din iubire pentru Tatal si pentru noi.
Pentru aceasta Mă iubește Tatăl,fiindcă Eu Îmi pun sufletul , ca iarăși să-l iau.
Nimeni nu-l ia de la Mine, ci Eu de la Mine Însumi îl pun.

A venit in lumea noastra sa nimiceasca pacatul si S-a rastignit de bunavoie si a indurat suferinta si umilinta, cum sa fie aceasta ,daca nu o expresie a iubirii ?

S-a pogorat din ceruri
S-a intrupat
S-a facut om
Si S-a rastignit pentru noi si a patimit si S-a ingropat
Si a inviat a treia zi

Si toate astea din iubire!
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 09.08.2009 at 01:19:07.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.04.2009, 13:38:25
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

suferinta este o treapta spre care urcam spre Dumnezeu.ea este crucea noastra pe care Dumnezeu ne-o da,nici mai mult nici mai putin decat noi putem duce,si pentru ea trebuie sa multumim lui Dumnezeu.sunt multe povestioare in care unii calugari se intristau ca le este bine si Dumnezeu nu ii incearca.insa pentru cei ce nu si-au cultivat cele trei virtuti teologice,credinta,nadejdea si iubirea,pot sa cada in deznadejde,un pacat foarte mare.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.04.2009, 21:37:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
suferinta este o treapta spre care urcam spre Dumnezeu.ea este crucea noastra pe care Dumnezeu ne-o da,nici mai mult nici mai putin decat noi putem duce,si pentru ea trebuie sa multumim lui Dumnezeu.sunt multe povestioare in care unii calugari se intristau ca le este bine si Dumnezeu nu ii incearca.insa pentru cei ce nu si-au cultivat cele trei virtuti teologice,credinta,nadejdea si iubirea,pot sa cada in deznadejde,un pacat foarte mare.
Da frumos și adevărat.Să ne ferească bunul și milostivul Dumnezeu de a cădea în deznădejde!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.04.2009, 21:51:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca nimic nu poate forma un caracter,mai bine ca suferinta.In mod inconstient,ne ghidam in viata dupa suferintele intampinate...nimic nu formeaza un om si viata sa ca SUFERINTA.
Dar,bine este sa vorbim acum de bucurie,fiindca este tot atat de insontestabila si muuuult,mult mai veridica in calitatea trairilor noastre.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.04.2009, 12:34:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu exista om care sa nu aiba parte de suferinta. Si unde se arata mai cu seama dragostea lui Dumnezeu este ca, de cele mai multe ori, aceasta vine omului in mod treptat. Boala dupa boala, neputinta dupa neputinta.

Personal, inca nu am multe suferinte. Insa traiesc aproape de oameni care au multe suferinte. Ii vad zilnic si ii simt zilnic. Aceasta ma ajuta intr'o oarecare masura, chiar daca mult mai slaba decat daca as fi in pielea lor. Nu vorbesc de la mine, ci de la cei care duc acea cruce a suferintei. Personal, ma straduiesc sa nu ma plang de cele ale mele. Mai mult nu pot momentan.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.04.2009, 13:43:56
ex-christian ex-christian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2009
Mesaje: 8
Implicit Definitie

S'ADIC, -Ă, sadici, -ce, adj. Care chinuieste sau torturează pe cineva din plăcerea bolnăvicioasă de a-l vedea suferind; plin de sadism; crud. - Din fr. sadique.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.04.2009, 16:59:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca termenul "sadic" a fost rostit ca atribut al lui Dumnezeu, se vede ca acela care il spune nu are pic de intelegere a dragostei lui Dumnezeu fata de om.

Oare parintii care dau palme la fund copiilor, sunt sadici ? Daca, in acel moment ii intrebi pe copii, ei vor spune Da. Daca ii vei intreba insa mult mai tarziu, ei vor spune NU. Deci este bine a nu privi lucrurile din prima perspectiva, ci a astepta pana la vremea potrivita, spre a le intelege.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.04.2009, 19:39:57
ex-christian ex-christian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca termenul "sadic" a fost rostit ca atribut al lui Dumnezeu, se vede ca acela care il spune nu are pic de intelegere a dragostei lui Dumnezeu fata de om.
Nu-mi pune vorbe-n gura, n-am zis ca Dumnezeu e sadic. Cine-s eu sa-ti spun ce gandeste Dumnezeul tau?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.04.2009, 20:55:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ex-christian Vezi mesajul
Nu-mi pune vorbe-n gura, n-am zis ca Dumnezeu e sadic. Cine-s eu sa-ti spun ce gandeste Dumnezeul tau?
Te'am citat eu cumva? Sau ti'am pomenit numele?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.04.2009, 15:58:57
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Deoarece felul în care primim suferința ne poate aduce pe calea cea dreaptă sau ne poate duce la deznădejde vă provoc acum când se apropie Săptămâna Patimilor cu o întrebare.
Suferința ne face mai buni sau scoate ce este mai rău din noi?
Eu zic ca te face mai bun si daca ai pe Dumnezeu in inima ta, suferi mai putin si sti cA suferi cu un scop acela de a fii cu El Hristos a inviat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem sa devenim buni Rodica50 Intrebari utilizatori 23 12.12.2010 22:53:31
despre visrionisti.Sunt buni sau rai? mithrandir Secte si culte 52 26.07.2010 17:17:58
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 10.01.2010 00:13:44
oameni buni sfatuitime va rog mihailo1983 Intamplari adevarate 23 08.09.2008 20:19:10