Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.05.2010, 14:36:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta Vezi mesajul
asa spunea Parintele Cleopa ...ai dreptate...el nu se considera decat un mos putregai...cine are curajul sa se considere un apostol cand stim ce greseli avem, parintele era foarte smerit...dar noi ca mireni trebuie sa credem ca exista apostoli caci altfel nu s-ar mai vindeca nici un demonizat,sau alte boli sufletesti si trupesti.. credinta ca Iisus Hristos a lasat in continuare ucenici nu trebuie sa dispara din sufletul nostru...eu asa am inteles...inca o data sa ma ierti.
Ai dreptate, să nu deznădăjduim ! Doamne ajută!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #92  
Vechi 19.05.2010, 14:20:08
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
De asta profetiile pentru vremurile de acum spun : ca vor fi calugarii ca mirenii....
Fara indoiala, dar 'nebuni' petru Hristos care ai trait printre oameni, acuzati de crestini si de pagani ca mananca carne ,traiesc printre prostituate,etc, etc,au existat si nu stim noi cati mai exista.
M-a impresionat mult"Nebunul" de pr. Savatie Bastovoi.
  #93  
Vechi 19.05.2010, 14:25:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nebunii pentru Hristos au fost oameni extraordinari.Si-au dobandit smerenia foarte repede si au inaintat in ea.Nu stiu acum daca mai sunt nebuni pentru Hristos in lume.Eu as vrea sa intalnesc unul,desi nu stiu daca l-as recunoaste.
  #94  
Vechi 19.05.2010, 18:20:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nebunii pentru Hristos au fost oameni extraordinari.Si-au dobandit smerenia foarte repede si au inaintat in ea.Nu stiu acum daca mai sunt nebuni pentru Hristos in lume.Eu as vrea sa intalnesc unul,desi nu stiu daca l-as recunoaste.
Caută și vei găsi, dar nu pe net și nu stând comod în fața calculatorului. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #95  
Vechi 19.05.2010, 21:47:33
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nebunii pentru Hristos au fost oameni extraordinari.Si-au dobandit smerenia foarte repede si au inaintat in ea.Nu stiu acum daca mai sunt nebuni pentru Hristos in lume.Eu as vrea sa intalnesc unul,desi nu stiu daca l-as recunoaste.
Nebunia pentru Hristos nu înseamna numai sa simulezi boala psihica. În zilele noastre uneori e suficient sa spui adevarul sau sa te comporti evlavios ca sa fi considerat nebun fiindca oamenii resping ceea ce nu înteleg si considera nebunie, fara a sta sa judece în profunzime ratiunea unor gesturi, cuvinte, etc.


Si din acest punct de vedere noi trebuie sa fim nebuni pentru Hristos, asa cum trebuie sa fim si calugari (în ceea ce priveste înfrânarea) sau mucenici (în ceea ce pirveste rabdarea suferintelor).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 19.05.2010 at 21:49:34.
  #96  
Vechi 23.05.2010, 15:11:36
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si stii vre-un apostol din care spui? Cleopa tinea conferinte,sau lumea venea la manastire si il cauta ? si se considera el apostol? Spunea ca e mos putregai..
o spunea din smerenie tu nu cunosti smerenia si darurile ei .
  #97  
Vechi 23.05.2010, 15:17:16
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nebunii pentru Hristos au fost oameni extraordinari.Si-au dobandit smerenia foarte repede si au inaintat in ea.Nu stiu acum daca mai sunt nebuni pentru Hristos in lume.Eu as vrea sa intalnesc unul,desi nu stiu daca l-as recunoaste.
tu chear nu ai cum il recunoaste, de aceea nici nu iti va iesii in cale smereste-te si vei vedea lucrurile alt-fel.
  #98  
Vechi 23.05.2010, 17:23:10
ana maria ana maria  is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Locație: sunt doar o frunza-n vant
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Smile nu te avanta acolo unde si ingerii se tem sa paseasca

internetul este o forma de comunicare adaptata la nevoile prezentului, viata calugarilor si a pustnicilor si in general a slujitorilor lui Dumnezeu, printre care ar trebui sa ne numaram si noi, mirenii, nu cade in incidenta puterii de judecata a nimanui altul decat Dumnezeu.
sa ne bucuram ca de acolo de unde s-au refugiat departe de tumultul "civilizatiei", nu ne-au uitat si au gasit o cale de comunicare cu noi. singura problema a internetului este aceeasi murdarie ce ne marcheaza intreaga existenta, e cale folosita de multi pentru alte scopuri decat comunicare in cuget curat, ci mijloc de acumulare a avutiei, iar aici se aplica discursul machiavelic"scopul scuza mijloacele".
si mai e si faptul ca mai greu poti"citi" interlocutorul, nu e ca si cand l-ai avea in fata, sa-i vezi ochii si sa-i simti faptura cu gandurile-i de atatea ori ascunse si nu atat de curate pe cat ai vrea sa crezi. manipularea se manifesta in atatea moduri, aici, in lumea asta virtuala, cere mai mult efort decat in realitatea traita in afara ei pentru a o vedea, si tine de fiecare sa ducem lupta cea dreapta in acest sens. pentru calugarii nostri si pentru parintii bisericii noastre sa ne rugam la Dumnezeu sa le dea har sa ne mai lumineze si noua sufletele si mintile slabe, sa fim mai buni si mai in masura sa distingem adevarul de minciuna. Bunul Dumnezeu sa fie cu noi toti. Doamne ajuta.
  #99  
Vechi 24.05.2010, 01:04:05
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Mirenii ar trebui sa isi vada de treburile lor si sa ii mai lase pe calugari sa isi poarte singuri de grija. Decand dau mirenii lectii de cum trebuie sa se poarte calugarii? Altceva mai constructiv chiar nu ati gasit sa discutati?
Nu trebuie sa ne bagam nasul unde nu ne fierbe oala!
subscriu la ce spune HEctor!
  #100  
Vechi 25.05.2010, 02:16:40
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Calugarii bloggeri

Da, ok, sa acceptam si faptul ca unii au ascultare sa publice diferite chestii pe net! Dar sa stiti ca sunt suficienti teologi care se ocupa cu postarea pe net a multor materiale duhovnicesti! Si site-uri sunt din plin!....Desi, o carte nu poate fi inlocuita de mai nimic...

Oricum, de multe ori cei care au blogguri sau site-uri nu dau impresia unei credinte autentice! Li se pare ca tot timpul trebuie sa lupte, sa dea in altii...plus de asta si disperarea dupa publicitate e mareeeeeeeee

Calugarii bloggeri: www.iosifcristian.blog.com
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre mireni, si calugarii! alecsandru Calugarul 11 06.04.2016 11:48:36
"Calugarii liberi" - Free Monks Marius22 Generalitati 37 13.10.2009 19:19:25