Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2007, 15:02:17
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Frumos topic! Ce este ortodoxia? Eu as spune ca este libertatea care se naste din iubire si adevar!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.05.2007, 20:47:50
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Biserica ORTODOXA suntem noi toti!Vedem tot mai des cum mass-media promoveaza o campanie de denigrare a Bisericii Ortodoxe,in care diverse personaje ,unele fara un minim discernamant acuza fara nici o responsabilitate biserica si slujbasii ei,Diavolul se serveste de persoane abile cu ,calitati mediatice pentru a ataca ortodoxia singura care-l descopera si-i face neputincioase lucrarile.De aceea biserica este sanctionata public pe drept si nedrept cu cel mai mic prilej aparut,ca si cum ar fi o institutie de sine statatoare careia nu i se admit imperfectiuni si pe care o putem judeca dupa bunul plac fara sa dam cuiva socoteala.Citeam intr-o revista ortodoxa relatarea unei femei tinere despre raceala cu care este primit un strain intre obisnuitii bisericii.Femeia care merge la biserica era oarecum inteleasa ca una cu batic pe cap si retrograda care-si apara locul in bis. cu strajnicie si cu priviri ostile.N-am urmarit daca a mai aparut vre-un contraarticol,dar ma gandeam la femeia din biserica ortodoxa,atat de diferita.Vedem cum vin in bis.tineri timizi care invata sa se inchine la icoane,unii cu cercei,cu haine nepotrivite dar care pe masura ce-l descopera pe Dumnezeu se schimba radical sfirsind prin a intelege ca Sf.Liturghie este de fapt supremul act de cultura si modul de a-l cunoaste si a vorbi cu Dumnezeu.Vedem in biserica fete cu naframe de o frumusete aparte,de o eleganta sobra pe care nici cel mai inspirat creator de moda n-o poate reda,care emana distinctie si buna cuviinta,si cum ar putea fi altfel cand isi calauzesc viata dupa poruncile lui Hristos.Vedem mame care fara frica de greutatile vietii au 3-4 copii pe care cauta sa-i familiarizeze cu biserica si poruncile divine,sa-i invete sa nu se lase inselati de raul deghizat in bine.Si cate ar mai fi de spus...,in toate vedem frumusetea si desigur si jertfa urmatorilor lui Hristos care formeaza Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.05.2007, 13:51:07
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

OSTROVUL*****-Un altfel de film care depaseste toate realizarile de acest gen,ne arata o ipostaza a cinematografiei in slujba lui Dumnezeu,care era aproape inexistenta.Desi nu contine senzationalul din majoritatea filmelor actuale,reda fidel chiar cu detalii subtile asectele de baza ale trairii ortodoxe lucru nerealizat pana acum.Filmul poate fi numit o revelatie pentru credinciosi si nu numai.Este 100%real,pare o relatare a vietii unui monah imbunatatit pe care regizorul la cunoscut.Sunt convins ca realitatea din viata actuala traitorilor in Hristos depaseste filmul,dar acesta este unic prin limpezimea prezentarii ortodoxiei pura,neamestecata.Filmul reda excelent latura ascunsa si smerita a monahismului ortodox,mai putin accesibila omului modern,ne aminteste tuturor ca sensul vietii este mantuirea.( opinie)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.05.2007, 16:45:15
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

cum asi putea sa vad si eu acest film ? Nu sant experta in EDV , am incercat in Misiunea ortodoxa , pe "descarca" si nu se intampla nimic .Parca undeva era descris tot ..............drumul , dar nu-mi aduc aminte .
Multumesc , daca ma vede cineva !
Maria
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.05.2007, 22:16:59
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
cum asi putea sa vad si eu acest film ? Nu sant experta in EDV , am incercat in Misiunea ortodoxa , pe "descarca" si nu se intampla nimic .Parca undeva era descris tot ..............drumul , dar nu-mi aduc aminte .
Multumesc , daca ma vede cineva !
Maria
Dak ai progr.dc++ poti lua filmul de pe http://www.xboss.ro/PublicList.config ,unde e lista de huburi.Il gasesti pe hub: enigma.ro; crestini.idle.ro:4012; RoHubMania5.myftp.org; [RO][b][energynet]hegemon(file list-hegemon)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.05.2007, 14:09:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Chiar daca sunt ortodoxa,eu nu cred ca ortodoxia prezinta intaietate in imparatia Lui Dumnezeu,pai cum adica?!!!,exista atat de putini ortodoxi pe lumea asta,cum ramane cu ceilalti?,cum ramane cu faptul ca sunt atatia crestini pe pamant,dar nu toti ortodoxi??Sau cum ramane cu faptul ca(cum spunea cineva)sunt 6 miliarde de oameni pe pamant,si doar un miliard crestini(nu doar ortodoxi),ce se alege de ceilalti 5 miliarde de oameni care nu sunt crestini???
Ce marginite sunt conceptiile noastre,si ce colosala este aceasta lume prin fapte si simtiri!!!!Cum putem oare sa ne limitam la idei atat de "scurte"si de fara prea mult sens intr-un sens atat de maret care este UNIVERSUL si VIATA.
Eu cred ca ortodoxia,sau catolicismul sau oricare religie tine mai mult de traditie si transmitere prin generatie decat de un principiu sigur si ATOTSTIUTOR.
In interiorul nostru sta adevarul care ne determina sa adoptam o cale sau alta,un adevar divers si propriu in acelasi timp,Dumnezeu inseamna inainte de toate moralitate,duhul existentei cu onestitate si ratiune.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.05.2007, 20:00:15
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
ce se alege de ceilalti 5 miliarde de oameni care nu sunt crestini???
:)Eu nu sunt de parere ca ceilalti se vor duce in iad, asta numai Dumnezeu stie, insa in ceea ce priveste numerele astronomice de miliarde de oameni care nu vor fi mintuiti cred ca este doar o inventie a mintii noastre, doar noua ni se pare acest numar semnificativ, pentru Dumnezeu nu cred ca inseamna ceva. Si oricum conform semnelor din ce spun Parintii se pare ca trupul lui Hristos a fost completat si suntem in cadere libera,... de acum inainte:(

Gindeste-te la Sodoma si Gomora, cum au scapat doar trei din sute de mii.

La fel exista si ideea ca numarul celor care vor ramine la sfirsitul veacului va fi de 120 000. Cine stie cine vor fi aceia?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.05.2007, 22:57:09
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Ce marginite sunt conceptiile noastre,si ce colosala este aceasta lume prin fapte si simtiri!!!!Cum putem oare sa ne limitam la idei atat de "scurte"si de fara prea mult sens intr-un sens atat de maret care este UNIVERSUL si VIATA.
Eu cred ca ortodoxia,sau catolicismul sau oricare religie tine mai mult de traditie si transmitere prin generatie decat de un principiu sigur si ATOTSTIUTOR.
In interiorul nostru sta adevarul care ne determina sa adoptam o cale sau alta,un adevar divers si propriu in acelasi timp,Dumnezeu inseamna inainte de toate moralitate,duhul existentei cu onestitate si ratiune.
Si eu sunt ortodox si cred ca ortodoxia este prin insasi numele ei credinta cea adevarata iar ceea ce este in afara este mai mult sau mai putin departe de adevarata biserica instituita de Hristos-omul care fara nici un fel de studii a constituit cea mai mare institutie:biserica,prin care ne-a lasat toate legile si poruncile necesare mantuirii,ba mai mult prin sfintii apostoli din trecut, care prin succesiune apostolica sunt preotii de astazi ne ofera consiliere permanenta si ne vegheaza,dar ceea ce este esential Hristos ne-a aratat calea de urmat:insasi viata sa cu moartea prin rasticnire pe cruce.Aici este sublimul si miracolul pe care-l intelegem doar prin trairea ortodoxa:din infinita iubire pentru creatia sa cea mai de pret omul,DUMNEZEU INTREG S-A FACUT OM DEPLIN(Hristos era fiul lui Dumnezeu si dumnezeu, dar si om deplin) si s-a smerit pana la moartea pe crucea pe care erau rasticniti talharii,sfintid-o si lasindu-ne cea mai puternica arma impotriva diavolului.Un parinte umilit de proprii copii poate intelege intr-o mica masura jertfa Mantuitorului.
-Dar cu toate acestea desi sunt ortodox prin botez,pot merge foarte bine(sau mai bine zis rau) in iad,iar cele 5 miliarde sa se mintuiasca.Si asta fiindca eu desi am toate atuurile mantuirii sunt ignorant iar un altul care n-a primit mesajul evanghelic prin firea si prin constiinta sa este mai aproape de poruncile divine.Par.Cleopa ne expl.foarte simplu si aceste aspecte.
-Doar in ortodoxie gasim sf.Parinti care ne lamuresc toate problemele care sub insuflatia Duhului Sfant,dar in smerenie,au lasat raspunsuri pt.noi pana si pt.ozn-urile de astazi ,trebuie doar sa-i consultam si un strop de modestie si putem tine calea adevarului.
-Intradevar suntem marginiti in conceptii si idei,cu alte cuvinte oameni pacatosi si vrem sa-L intelegem pe Dumnezeu care este infinit.Dar daca Dumnezeu este iubire(cum spunea Par.Staniloae)si traind ortodoxia si intelegand ca aceasta este drumul cel mai batatorit spre Dumnezeu si mantuire,din dragoste unii incearca din prisosul iubirii de semeni sadita de Dumnezeu in inima lor sa ne daruiasca cate ceva e alegerea noastra sa discernem adevarul si sa-l primim.
-Da,de acord in interiorul nostru sta adevarul,dar unic si nu divers, acesta este constiinta care-l percepe doar diferit in functie de acuitatea pe care i-o oferim incercand s-o pazim cat mai curata ferindu-ne de intunecarea pacatului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.05.2007, 23:31:28
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

"Chiar daca sunt ortodoxa, eu nu cred ca ortodoxia prezinta intaietate in imparatia Lui Dumnezeu", (ory)
1. Biserica ortodoxa este Imparatia lui Dumnezeu pe pamint, Biserica lui Hristops cea unica, Truul si Mireasa lui Hristos.
Poate crezi ca ceva slugi vor avea intietate, mai stii?
2, cine te-a rugat sa faci statistica vis a vis de Imparatia lui Hristos pe pamint?!

"Eu cred ca ortodoxia,sau catolicismul sau oricare religie tine mai mult de traditie si transmitere prin generatie decat de un principiu sigur si ATOTSTIUTOR";
ce crezi este destul de slabut; cine crede altfel decit Biserica istorica se numeste catolic, neoprotestant (np) sau pagin.

"Dumnezeu inseamna inainte de toate moralitate".
Dumnezeu este o Persoana iar tu cred ca esti tot atit de ortodoxa precum un mormon sau un budist.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.05.2007, 10:23:51
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ana_Oara,

La ce folos iti este tie sa cunosti credinta cea adevarata daca te porti atat de necuviincios cu fratii tai?

Nu esti tu in masura sa apreciezi cat de ortodox este cineva, cat de credincios sau de pagan. A spune cuiva ca e ortodox precum un budist este egal cu a-i spune ca e un PAGAN!

Cuvintele tale vorbesc de la sine si ne ajuta sa intelegem ce NU este Ortodoxia, ortodoxul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia de internet mirela.t Biserica Ortodoxa si Massmedia 112 20.08.2012 16:57:39
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 11:43:47
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22