Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 11.05.2007, 13:26:07
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Sa iti fie de folos! varianta ortodoxa la - cu placere!

Vezi...noi deja am dialogat si am ajuns la un oarecare consens, desi aveam perspective diferite si moduri diferite de dialogare. E interesant! Ma gandesc mult la dialogul acesta dintre noi! Topicul nostru a fost ilustrat cum nu se poate mai bine! Multumesc!
Reply With Quote
  #152  
Vechi 15.05.2007, 02:17:27
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Vad ca s-au pus in discutie niste teme inselatoare pentru multi.In primul rand sa delimitam ECUMENICITATEA de ECUMENISM.Aici e toata problema,s-a voit a se induce in eroare prin modificarea acestui termen-ecumenic-ce reprezinta universalitatea Bisericii,cu-ecumenism-ce reprezinta interesul masoneriei de a uni toate credintele intr-una singura,satanica.Este cazul Patriarhiei Ecumenice,ce ar trebui sa se cheme ecumenista prin actiunile sale neortodoxe.S-a vorbit de convertirea unor "ortodocsi" la alte credinte.Pai inseamna ca n-au fost niciodata ortodocsi,si abia acum si-au gasit religia lor.S-a mai vorbit de biserici goale.Pai mai bine asa decat sa mergi la slujba cu ereticii,in loc sa te sfintesti te indracesti.S-a mai vorbit de slujbe ortodoxe in lacasuri eretice.Pai mai bine n-o mai faci,mai bine sa se darame biserica chiar decat sa faci slujbe cu ereticii.Ce facem,salvam zidurile si distrugem atatea suflete?!Patriarhul Teoctist are o mare problema,s-a dat cu ereticii,face dialoguri peste dialoguri cu catolicii si vine in noaptea de Pasti la tv sa ne spuna despre unirea tuturor crestinilor pentru refacerea trupului lui Hristos?!Refacerea Bisericii crestine,cu biserica "sora"?La stiri il vedem mereu pe papa facand turnee in toata lumea si este numit"sfantul parinte"?Unii preoti sustin ca si ereticii se pot mantui,nu-i asa,protestantii sunt cum sunt,dar catolicii sunt "fratii" nostri.
Treziti-va oameni buni,nu vedeti ca se dezleaga satana pa Pamant?Vreti sa ajungem si noi un stat satanist ca S.U.A.?Cand va dispare ortodoxia autentica atunci va dispare si lumea.Doamne fereste.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 15.05.2007, 18:21:49
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

"Cand va dispare ortodoxia autentica atunci va dispare si lumea", (marius_daniel)
Daca ar depinde numai de om, probabil ca ar disparea destul de repede. Sa nu uitam, Capul acestei "ortodoxii autentice" (a Bisericii) este Hristos iar El este prezent in Biserica Lui prin Taine, preotie, credinciosi, etc.

Titlul de "sfint parinte"(accordat patriarhului bisericii de Roma) s-ar putea sa fie pur onorific; nu sunt sigura. Totusi, Papa este episcop, ales prin punerea miinilor de alti trei episcopi; are continuitatea apostolica cu toate ca biserica lui (BC) este rupta de Trupul Bisericii "autentice". Deci are harisma.
Demersurile Patriarhului Teoctist vis a vis de unirea celor doua biserici "surori" (impropriu spus) au in vedere revenirea bisericii catolice la Biserica "mama" sau istorica.
Daca regimul comunist a cazut in Rusia (Cortina de fier), se poate orisice. Teoretic, este posibil ca BC sa revina la matca, chiar daca patriarhul bisericii de Roma ramine "primus inter pares".

Despre neoprotestanti (np) sau "eretici" cum mai sunt numiti, acestia totusi nu sunt precum musulmanii sau budistii. Au pastrat (sau preluat, mai bine zis) ceva vestigii din Biserica istorica, precum dragostea de Hristos, dorinta de a face bine, de a studia Scriptura, etc. Ceva, ceva tot au, nu prea mult. E o intrega incilceala acolo de nu-i mai scoti capatul, dar nu putem spune ca nu se pot mintui. Nu stim. Mai ramine si harul lui Hristos. Nu zicem nici da nici ba.

Indemnul la trezire e f. bun si trebuie sa inceapa cu fiecare din noi. Se incepe cu nadejdea ca Hristos, capul Bisericii Sale a inviat din morti, cu moartea pe moarte calcind, ca cei din morminte sa aibe viata. Sa avem si noi viata, cei vii, nu numai cea biologica.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 15.05.2007, 21:49:22
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Inselarea, cred eu, ca este in mintea si in inima celui care simte ura si dispret fata de ceilalti, indiferent de motiv. Oricine uraste si dispretuieste un om nu este in iubire si, deci, nici in adevar.

Graba asta de a-i numi pe altii eretici, fara a vedea erezia numita TRIUMFALISM ORTODOX mi se pare alarmanta si mai grava decat ecumenismul.

Nu cred ca s-a indracit cineva rugandu-se lui Dumnezeu pentru unitate in adevar! Asta e deja exagerat si nu are nimic de-a face cu Ortodoxia si nu este un punct de vedere ortodox, ci unul fundamnetalist care ar trebui sa fie analizat din perpsectiva iubirii lui Hristos.

Vorbim fara sa-L cunoastem pe Hristos. In Hristos se gasesc toate raspunsurile, El ne-a aratat cum sa ne purtam cu ceilalti, indiferent de credinta lor. Marturia noastra este marturia iubirii si a adevarului, nedespartite. Noi sacrificam iubirea pentru adevar, crezand ca slujim lui Dumnezeu. O EREZIE, O MINCIUNA! Un om care iubeste pe Dumnezeu in adevar va sti intotdeauna sa se comporte cu ceilalti asa cum ar vrea Hristos.

Dar pentru ca nu il avem pe Hristos, ne inselam in pareri. Cati dintre acesti anti..... l-au intrebat pe Dumnezeu in rugaciune sa le arate calea???? Cati? Prea putini!

Marturia lui Teoctist este marturia pentru unitate, este dorinta lui Hristos. Asta a fost ultima Sa rugaciune ca toti sa fie una. E o marturie clara pe care trebuie sa o dam cu totii, insa n-avem vreme de marturia aceasta, pentru ca suntem prea preocupati de ingamfarile noastre, de orgoliul nostru, de minciuna din noi, de rautatea cu care ne grabim sa raspundem urii si rautatii din jurul nostru.

Cu ce ne deosebim? Cu stiinta? Cu faptul ca stim adevarul? La ce folos? Niciun folos, acest adevar pe care il ' detinem' nu va face decat sa ne acuze, va marturisi impotriva noastra la judecata.

Satana a lucreaza de multa vreme si trezirea nu consta in ura!!! Nu ne trezim prin ura, prin aversiune fata de ceilalti.

Nu e treaba noastra sa spunem cine se mantuieste! Asta e treaba lui Dumnezeu! El Judecatorul nu ne judeca, insa noi ne judecam si dam verdictul care de fapt sta in mana lui Dumnezeu. Asta e o EREZIE! Lasa-ti-L pe Dumnezeu sa judece! Noi avem datoria de a fi LUMINA LUMII! Daca ortodocsii erau cum trebuie sa fie, pana acum Ortodoxia era peste tot si unitatea nu ar fi fost chiar asa o problema.

Toti cei care cred ca ura este raspunsul la ecumenism marturisesc un dumnezeu fals!!! Siminteala nu vine numai de la ecumenism, vine si de la antiecumenisti!
Reply With Quote
  #155  
Vechi 15.05.2007, 22:02:33
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Iosif,
1. Ultima rugaciune a lui Teoctist a fost pentru ploaie, duminica trecuta (aia cu unitatea este din noaptea de Paste)

2. Referitor le ecumenism pozitia ta este diferita de cea a BOR. BOR nu militeaza pentru unitatea Bisericilor ci pentru un "ecumenism activ" in sensul ca Bisericile crestine sa lupte cu probleme comune, gen saracie, anafalbetism etc (am spus aste de mai multe ori pe forum).

De altfel, ceea ce tu numesti ecumenism este imposibil. Si cred ca din diferentele astea de nuanta apar divergente intre "ecumenisti" si "antiecumnisti", cand problema este, de fapt, de nuanta.

Exemplu: prefer sa ma unesc cu vecinul meu catolic pentru a sapa gradina din fata blocului; eu am o sapa el planteaza niste flori minunate; ne bucuram impreuna de rodul muncii noastre. Dar asta nu inseamna ca voi sparge si peretele apartamentului pentru a fi "o mare familie crestina".

Reply With Quote
  #156  
Vechi 15.05.2007, 22:31:37
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Iosif,
1. Ultima rugaciune a lui Teoctist a fost pentru ploaie, duminica trecuta (aia cu unitatea este din noaptea de Paste)

2. Referitor le ecumenism pozitia ta este diferita de cea a BOR. BOR nu militeaza pentru unitatea Bisericilor ci pentru un "ecumenism activ" in sensul ca Bisericile crestine sa lupte cu probleme comune, gen saracie, anafalbetism etc (am spus aste de mai multe ori pe forum).

De altfel, ceea ce tu numesti ecumenism este imposibil. Si cred ca din diferentele astea de nuanta apar divergente intre "ecumenisti" si "antiecumnisti", cand problema este, de fapt, de nuanta.

Exemplu: prefer sa ma unesc cu vecinul meu catolic pentru a sapa gradina din fata blocului; eu am o sapa el planteaza niste flori minunate; ne bucuram impreuna de rodul muncii noastre. Dar asta nu inseamna ca voi sparge si peretele apartamentului pentru a fi "o mare familie crestina".
ortodoxia va ramane VESNIC UNICA BISERICA ADEVARATA, celelalte, catolicii, greo-catolicii, protestantii, evanghelistii etc..de vor sa se uneasca SA LASE ALE LOR SI SA URMEZE ORTODOXIA IN DUH SI ADEVAR altfel Nu exista comunine
jenica crestin ortodox
Reply With Quote
  #157  
Vechi 15.05.2007, 23:38:56
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Nu cred ca ai inteles...vorbeam despre un "ecoemnism activ", nu despre, voba lui Iosif, "triumfalism ortodox"...
Reply With Quote
  #158  
Vechi 16.05.2007, 08:04:03
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Nu cred ca ai inteles...vorbeam despre un "ecoemnism activ", nu despre, voba lui Iosif, "triumfalism ortodox"...
:D vezi tu mirean, de ce nu scriu eu niciodata la astfel de teme?? pentru mine, o biata "gaina" "e cam multe teme grele":p si apoi, sunteti voi cei puternici, mereu prezenti pe aici..eu nu m-am suparat sincer!!. nadajduiesc ca si tu sa fii la fel de "vesel" si sa ma ierti ca nu am inteles tema.:rolleyes::rolleyes:
jenica care, este totusi CRESTIN ORTODOX!!
Reply With Quote
  #159  
Vechi 16.05.2007, 09:57:49
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Nu cred ca ai inteles...vorbeam despre un "ecoemnism activ", nu despre, voba lui Iosif, "triumfalism ortodox"...
:D vezi tu mirean, de ce nu scriu eu niciodata la astfel de teme?? pentru mine, o biata "gaina" "e cam multe teme grele":p si apoi, sunteti voi cei puternici, mereu prezenti pe aici..eu nu m-am suparat sincer!!. nadajduiesc ca si tu sa fii la fel de "vesel" si sa ma ierti ca nu am inteles tema.:rolleyes::rolleyes:
jenica care, este totusi CRESTIN ORTODOX!!
Sincer...nici acum nu aminteles ce ai vrut sa spui. Parerea mea este ca fiecare este (sau ar trebui sa fie) priceput intr-un anumit domeniu. Asa...pareri poate posta oricare, dar cine stie care poate fi efectul acestora?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 16.05.2007, 14:27:00
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Stiti,chestia asta cu ajutorarea pe diferite teme sociale intre biserici mi-a amintit de un tanar episcop al Oradei care spunea acum nu mult timp la tv despre saptamana de rugaciune ecumenista pe care a facut-o cu Laszlo Tokes.Asa spunea si el,pai da,fiecare ne-a rugat in limba si confesiunea lui,deci nu e nici o problema.Da,nu e nici o problema...cu conditia ca cei doi sa nu se roage in aceeasi biserica!Revenind,Biserica ar trebui sa nu se mai implice in ecumenism sub pretextul ajutorului material,rolul ei este unul spiritual.Si in nici un caz prin astfel de compromisuri,cu fonduri de la eretici pentru a face biserici sau mai stiu eu ce.Mai bine sa nu se mai faca nimic!Voi n-ati auzit ca drumul spre iad e pavat numai cu intentii bune?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59