Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 27.07.2010, 11:35:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Este ciudat fenomenul ! Cu cat unii se departeaza mai mult de DUmnezeu, cu atat devin mai agresivi cu cei ramasi sub aripa Lui. Simt o nevoie netarmurita de a se apropia de cei ramasi in adevar si de a-i submina....
Am observat și eu asta. Dar este un fenomen mai general. Cei care au băgat deja capul în gura lupului simt o mare nevoie de a-i atrage și pe ceilalți. Orice subterfugiu e bun pentru a se face instrument al amăgitorului.
Ești fată și ești virgină ? Înseamnă că ești urâtă. Sau proastă. Ai să te îmbolnăvești la uter. Ești flăcău și nu vrei să ai relații sexuale premaritale ? Înseamnă că nu ai să ai destulă experiență în patul nupțial și ai să te faci de râs, plus că nevasta o să te înșele cu unul care știe cum stă treaba.
Refuzi să te bețivănești ? Păi alcoolul nu e făcut pentru oameni? Că doar n-o fi pentru animale.
Vrei să te duci la biserică duminica ? Pentru ce, crezi că toți cei care Îl au pe Dumnezeu în inima lor nu se mântuiesc ?
Postești ? Ai să te îmbolnăvești. Refuzi contracepția ? Întorci spatele la progresul medical, nu mai trăim în Evul Mediu. Citești Sfinții Părinți ? Mai bine ai citi ceva actual. Etc, etc
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #242  
Vechi 27.07.2010, 11:39:13
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

"Vrei să te duci la biserică duminica ? Pentru ce, crezi că toți cei care Îl au pe Dumnezeu în inima lor nu se mântuiesc ?"

Mare, mare poticneala chestia asta.
Plus discutiile care se isca intre noi (de aceeasi religie) cand unii sunt practicanti si altii nu, si aia care nu-s efectiv mor de grija tuturor celorlalti de alta religie (adica cum, numai noi ne mantuim? dar aia care n-au auzit? dar nu stiu ce? vai dar ce egoisti suntem etc).

Asta ma fascineaza. Grija de hindusi musulmani si tot ce mai e sub soare, cand aceasta grija nu vine din partea unui crestin traitor. Si crestinii sunt the bad guys in ecuatia asta.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #243  
Vechi 31.07.2010, 15:24:00
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Gibilan&Husand:mi-am clarificat dilema.
Biblia Ortodoxa(de pe acest site)>,,Fiindca Trei sunt Cei ce marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Sfantul Duh; si Acestia Trei Una sunt.Si trei sunt cei ce marturisesc pe pamant: Duhul si apa si sangele; si acestia trei intru una sunt."
KJV(King James Version)>,,For there are three that bear record in heaven, the Father, the Word, and the Holy Ghost: and these three are one.And there are three that bear witness in earth, the spirit, and the water, and the blood: and these three agree in one"
uitate si la episodul cu Avraam si Stejarul Mamvri si acolo e ceva important ceea ce NP nu pot observa,ca acolo Avraam chiar sa intalnit cu Sfanta Treime singurul om ce putea sa avea acest acces de a fi vizitat de Sfanta Treime.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #244  
Vechi 10.08.2010, 10:47:52
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
"Vrei să te duci la biserică duminica ? Pentru ce, crezi că toți cei care Îl au pe Dumnezeu în inima lor nu se mântuiesc ?"

Mare, mare poticneala chestia asta.
Plus discutiile care se isca intre noi (de aceeasi religie) cand unii sunt practicanti si altii nu, si aia care nu-s efectiv mor de grija tuturor celorlalti de alta religie (adica cum, numai noi ne mantuim? dar aia care n-au auzit? dar nu stiu ce? vai dar ce egoisti suntem etc).

Asta ma fascineaza. Grija de hindusi musulmani si tot ce mai e sub soare, cand aceasta grija nu vine din partea unui crestin traitor. Si crestinii sunt the bad guys in ecuatia asta.
Eu sunt crestin traitor insa nu ma vad de fel mantuit..Totusi imi este greu sa nu ma pronunt la diferitele forme de "credinta" inventate functie de poftele unora sau altora...Si cred ca combaterea acestora este o obligatie.., cuvincios.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 13.11.2011, 08:36:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Acești "creștini" cu tentă iudaizantă din filmulețul de mai jos din ce sectă sunt ? Mie îmi aduce a penticostalism, am rămas stupefiat văzând așa ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=pIv5-...layer_embedded
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #246  
Vechi 13.11.2011, 11:30:23
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acești "creștini" cu tentă iudaizantă din filmulețul de mai jos din ce sectă sunt ? Mie îmi aduce a penticostalism, am rămas stupefiat văzând așa ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=pIv5-...layer_embedded
Doamne, astia au pana si un zid al plangerii, la care se roaga...... inca o dovada ca diavolul este neobosit....... SUA de asta trece prin momente grele, oamenii au loat-o razna..... Multumesc Doamne ca m-am nascut ortodox... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #247  
Vechi 14.11.2011, 01:10:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acești "creștini" cu tentă iudaizantă din filmulețul de mai jos din ce sectă sunt ? Mie îmi aduce a penticostalism, am rămas stupefiat văzând așa ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=pIv5-...layer_embedded
Exista niste secte neoprotestante iudaizante foarte ciudate..
Gasesti informatii pe internet chiar de pe site -urile lor, de te lasa cu gura cascata, cand am vazut, nu credeam ca exista asa ceva.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 25.11.2011, 00:18:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acești "creștini" cu tentă iudaizantă din filmulețul de mai jos din ce sectă sunt ?
Nu stiu, pare o grupare evanghelica-sionista. N-am vazut niciodata pana acum "cum" se manifesta. Miscari evanghelice-sioniste au inflorit in SUA incepand din sec.XIX, visul lor fiind fie incurajarea plecarii in Palestina si constituirea de kibuturi intru implinirea profetiei si asteptarea Domnului, fie de a intemeia „noul Israel a lui Dumnezeu” pe pamant American. Evident, secta asta face parte din categoria a doua. Nu pot sa nu remarc prezenta masiva a copiilor si tinerilor ... unde-s adultii? Pare a fi intalnire a tinerilor dupa slujba "bisericii".

Last edited by ioanna; 25.11.2011 at 00:22:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre secte viviana Generalitati 4 30.12.2007 16:30:02