Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.05.2012, 16:43:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Multumesc Lore pentru informatii. In cazul acesat vom boteza separat, eu un copil si sotul meu un copil, si asa nu ne vom inrudi.

Toate cele bune!
Eu nu am făcut imbecil pe nimeni, dar prin postarea pe care am citat-o dumneata cum te caracterizezi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.05.2012, 16:53:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Sunt total dezamagita. In schimb am fost pusa la zid si facuta (printre raduri ce-i drept) imbecila de alde neica-nimeni inginer-electronist... Foarte urat!
Si noi!
Sunteti cumva ministru?
Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
"Pacatele" mele palesc simtitor pe langa toatea astea.
Ehehe! Greu de spus, nu cunoastem noi masura lui Dumnezeu!!!!

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Este important cum ma prezint eu in fata lui Dumnezeu
Foarte important. Capital.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.05.2012, 17:00:54
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

[quote=Adriana Cluj;443045]Si noi!
Sunteti cumva ministru?QUOTE]

Adriana, nu ma intelege gresit. Eu am cerut o parere avizata. In schimb am avut niste reply-uri jignitoare din partea unei persoane care nu a dat o explicatie pe mai putin de jumatate. Daca cineva nu este capabil sa duca o explicatie pana la capat nu are dreptul sa ma jigneasca!

Atata tot!

Multumesc
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.05.2012, 17:41:04
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu nu am făcut imbecil pe nimeni, dar prin postarea pe care am citat-o dumneata cum te caracterizezi?
Multumesc inca o data pentru subtilitatile frumoase.

Toate cele bune!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.05.2012, 19:01:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Să știi si dumneata: 'curvie' nu e jignire.
Si nu, pentru că mă consideri 'neica-nimeni', nu mă superi, mă întristezi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.05.2012, 20:12:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Cu tot respectul cuvenit, m-am adresat acestui forum cu o chestiune concreta. Se poate sau nu se poate boteza impreuna.

Motivele pentru care eu si sotul meu nu suntem (inca!) cununati nu cred ca au vreo legatura cu topicul in cauza.

Motivul pentru care ne dorim sa botezam acesti copii sunt pentru ca parintii lor ne sunt foarte buni prieteni si ne considera propriviti pentru a deveni parintii spirituali ai copiilor lor.
Draga doamna,v-ati adresat acestui forum cu o intrebare concreta...

Probabil ca aveati un raspuns deja formulat,care se dorea de urmarit,drept urmare ati dezvoltat o oarecare iritare daca raspunsurile celor de pe forum nu s-au potrivit cu raspunsul pe care il doreati dvs!!!!

Asta nu ar fi prea grav,se mai intampla sa fim dezamagiti de unele aspecte de care nu aveam cunostiinta,ceea ce este intr-adevar grav este atitudinea dvs de la final.
L-ati jignit gratuit pe colegul de forum DragosP,dar ma intreb eu daca sunteti atat de spiritualizata pe cat spuneti,v-ati marturisit la spovedanie sentimentele pe care le incercati pt anumite categorii de oameni?
De exemplu:ingineri=neica nimeni,spalatorese=??(probabil gandaci numai buni de strivit),vanzatori=(idem),mecanici auto(idem)...

Probabil ca intamplarae face ca sa nu fiti cea mai buna oferta si candidata pt crestinarea unui copil(deocamdata).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 04.05.2012 at 20:39:43.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.05.2012, 20:37:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

[quote=inasandu;443049]
Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Si noi!
Sunteti cumva ministru?QUOTE]

Adriana, nu ma intelege gresit. Eu am cerut o parere avizata. In schimb am avut niste reply-uri jignitoare din partea unei persoane care nu a dat o explicatie pe mai putin de jumatate. Daca cineva nu este capabil sa duca o explicatie pana la capat nu are dreptul sa ma jigneasca!

Atata tot!

Multumesc

Si dvs ati inteles tot gresit!
Cred ca impactul intelegerii,precum ca uniunea dvs actuala se numeste"curvie"v-a creat aceste neplaceri.
Nimeni nu spune de la el asta,ci o spune Traditia.
Oricine stie ca traieste necununat(nu vb despre cazul dvs)stie ca este inafara Bisericii,inafara Traditiei.De aceea sunt opriti de la toate lucrurile care intra in rostul Bisericii,desigur nu esti oprit sa intri in biserica dar nu iti este cuvenit rolul de a crestina pe altii sau (ce ironie)de a-i casatori,deoarece nu esti un bun exemplu pt ei.


Nu trebuie sa va infuriati,asa sunt regulile;puteti lasa aceasta oportunitate sa treaca acum,apoi dupa ce va casatoriti si traiti comform traditiei crestine banuiesc ca vor mai apare destule oportunitati!
Sper sa intelegeti diferenta intre adresare subiectiva, personala si adresare obiectiva.
Numai bine.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.05.2012, 10:12:28
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

da intr-adevar, daca nu exista casatoria religioasa preotii considera ca acel cuplu traieste in pacat ... apropo' de asta as avea si eu o intrebare daca stie cineva ... cunosc pe cineva care nu au casatoria civila dar zic ei ca au casatoria religioasa, adica facuta acum vreo 20 de ani ... adica preotul i-a cununat religios fara sa ceara actul civil ... cel putin asa zic ei ... asta cum se cheama? mai traiesc in pacat? nu e mai mult ca o logodna?

referitor la subiect, cred ca ar fi bine toate astea de discutat cu preotul, pentru ca zic eu ca el decide ce mai bine ce accepta sau nu in biserica lui. de exemplu baiatul meu a fost botezat de un frate si o sora, deci nasii erau frati intre ei si intreband pe mai multi inainte mi-au spus ca nu ar fi voie, dar uite ca preotul a admis ... si cred ca ar fi bine de spus inainte ca nu aveti casatoria religioasa si vedeti ce zice el ....

cat despre pacatul adus asupra copilului... nu stiu ce sa spun, cand vroiam sa duc un copil la impartasit, mi s-a atras odata atentia sa fiu curata din toate punctele de vedere ...

acum eu stiu ... in primul rand a boteza un copil, a crestina un suflet mi se pare un lucru foarte bun si foarte important ... nu vad ce pacat ar putea aduce asupra copilui.... ca asa toti avem pacate, doara pacatele nasilor nu se rasfrang asupra copilului ... si oricum daca o persoana sa zic ca nu ar fi curata nu ar avea voie sa intre in Biserica ... ce face persoana respectiva cu 2 3 zile inainte sau de o viata intreaga, are grija Dumnezeu sa judece ... ce nasa fetei , pe care nu a lasat-o preotul sa boteze cu prietenul, traia in curatenie cu el? nu a intrebat-o nimeni inainte de botez da aseara ai facut ceva cu prietenul tau? sau esti in perioada aia a lunii? pur si simplu nu a lasat-o sa boteze impreuna cu prietenul ca a zis ca devin rude, cumnati nu stiu cum si apoi nu mai pot face casatoria religioasa ... de aceea cel mai bine e sa vb cu preotul ... ii spuneti ca nu sunteti cununati religios, si de asta cred eu ca s-ar putea sa nu va lase sa cununati impreuna ... si sa il intrebati daca puteti boteza fiecare cate un copil, si daca ar exista vreun pacat asupra copilului ... preotul decide ... el stie legile in biserica lui ... voi doar sa fiti sinceri si sa nu ascundeti nimic.

stiu ca e bine si de spovedit cu o seara inainte de botez ...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.05.2012, 10:31:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
L-ati jignit gratuit pe colegul de forum DragosP,dar ma intreb eu daca sunteti atat de spiritualizata pe cat spuneti,v-ati marturisit la spovedanie sentimentele pe care le incercati pt anumite categorii de oameni?
Ei lasă, nu a jignit pe nimeni, pur și simplu n-a știut ce înseamnă termenul folosit de mine.
Și-mi cer scuze pentru că nu i-am explicat ce și cum, presupunând că are curiozitatea să vadă ce înseamnă înainte de a se înfuria pe mine.
Încă odată: scuze.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.05.2012, 13:20:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
cunosc pe cineva care nu au casatoria civila dar zic ei ca au casatoria religioasa, adica facuta acum vreo 20 de ani ... adica preotul i-a cununat religios fara sa ceara actul civil ... cel putin asa zic ei ... asta cum se cheama? mai traiesc in pacat? nu e mai mult ca o logodna
Bineînțeles că nu e păcat dacă sunt cununați doar în biserică, pentru că numai acolo se săvârșește taina căsătoriei. Căsătoria civilă e doar un contract laic, n-are nimic sfânt, nu desăvârșește în niciun fel căsătoria religioasă. De altfel, cea din urmă e un obicei destul de recent, din vremuri străvechi făcându-se căsătoria numai în biserică.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 17:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50