Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 12.09.2012, 16:31:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Incepe prin a intelege/cunoaste/convietui/trai crestineste cu unul dintre ei. Doar cu unul, cu un barbat. E suficient, asa cred. Lasa "barbatii"... Sa ma ierti de indemn.
Lasa si femeile, zic eu. Adica ocupa-te de o singura femeie: de tine insati.

Astfel, un barbat si o femeie, impreuna, in dragoste de Dumnezeu, vor avea cu adevarat prilejul invatarii si trairii unei vieti binecuvantate de Domnul. Asa zic eu sa ne ajute Bunul Dumnezeu, fiecaruia si tuturor. Ma iertati pentru interventie.
Subscriu asertiunii si indraznesc sa adaug:
Popa Duhu:
"Duh neastâmpărat și cutezător în predicele sale de pe amvoanele bisericelor, înțepa ca vespea, zicând:

— Elisei a curățit de lepră pe Neeman Sirianul, trimițându-l să se scalde în râul Iordanului. Iară eu vă trimit la Căcaina, ca să vă curățiți de lepra ignoranței și a trândăviei!
Odată era o floare, numită rușinea fetelor, foarte răspândită în țară la noi; dar de când au luat "mârșavele de modă" locul gospodinelor românce, această floare a început a dispărè din grădinele și țărinile noastre.
— Cine are urechi de auzit să audă!"
http://www.neamt.ro/cmj/Creanga/Popa_Duhu.html

Consider ca aceasta intrebare "De ce barbatii vor doar aspectul fizic? " trebuie completata de intrbarea "De ce femeile (ce stiu sa fie sotii) nu cauta unde si cum trebuie barbatii ce pot fi soti"?

Pilde: "Femeia sotie cauta un suflet (de barbat sot) "nobil" (noblete duhovniceasca evident si nu lumeasca) iar femeia desfranata se uita (la barbatul de care poate lua) o bucata de paine".

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 12.09.2012 at 16:43:52.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 12.09.2012, 18:20:57
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Incepe prin a intelege/cunoaste/convietui/trai crestineste cu unul dintre ei. Doar cu unul, cu un barbat. E suficient, asa cred. Lasa "barbatii"... Sa ma ierti de indemn.
Lasa si femeile, zic eu. Adica ocupa-te de o singura femeie: de tine insati.

Astfel, un barbat si o femeie, impreuna, in dragoste de Dumnezeu, vor avea cu adevarat prilejul invatarii si trairii unei vieti binecuvantate de Domnul. Asa zic eu sa ne ajute Bunul Dumnezeu, fiecaruia si tuturor. Ma iertati pentru interventie.
Doar nu v-ati facut impresia ca as dori 10 barbati, ci am spus aceasta caci am tot cautat si in biserica si in alte cercuri. Si cum sa invat daca nu il gasesc pe acela unul sau Dumnezeu nu binevoieste a mi-l scoate inca in cale? Chiar daca nu am dat impresia stiu destul de bine ca si la mine trebuie sa lucrez. Iar impreuna vom putea invata si merge pe drumul spre mantuire abia dupa ce ne va binecuvanta Dumnezeu a fi impreuna, sau gresesc oare?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 12.09.2012, 21:23:51
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Doar nu v-ati facut impresia ca as dori 10 barbati, ci am spus aceasta caci am tot cautat si in biserica si in alte cercuri. Si cum sa invat daca nu il gasesc pe acela unul sau Dumnezeu nu binevoieste a mi-l scoate inca in cale? Chiar daca nu am dat impresia stiu destul de bine ca si la mine trebuie sa lucrez. Iar impreuna vom putea invata si merge pe drumul spre mantuire abia dupa ce ne va binecuvanta Dumnezeu a fi impreuna, sau gresesc oare?
Nu mi-am facut nici o impresie, nu am cum sa stiu cati barbati doreste inima dvs. Sper insa ca dvs. stiti bine.
Am comentat modul in care ati numit prima postare. I-ati pus un titlu. Ati inceput cu o generalizare abuziva, care se refera la o multime de barbati si ati afirmat ca toti acestia au o anumita inclinatie: "De ce barbatii vor doar aspectul fizic?" - scriati acolo... Nu stiu din ce palarie ati scos o asemenea concluzie. I-ati cunoscut cumva pe toti? Pe mine ma cunoasteti, de exemplu?
V-am recomandat sa abandonati astfel de ganduri (care sunt daunatoare) si sa va concentrati asupra altui mod de a vedea lucrurile. Altceva nu am voit sa spun si nici acum nu mai doresc sa spun altceva, afara de:
Mult succes in gasirea perechii dvs., Dumnezeu sa va ajute sa fiti un cuplu fericit si o familie binecuvantata de Domnul!

Last edited by ioan cezar; 12.09.2012 at 21:26:18.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 12.09.2012, 21:28:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Doar nu v-ati facut impresia ca as dori 10 barbati, ci am spus aceasta caci am tot cautat si in biserica si in alte cercuri. Si cum sa invat daca nu il gasesc pe acela unul sau Dumnezeu nu binevoieste a mi-l scoate inca in cale? Chiar daca nu am dat impresia stiu destul de bine ca si la mine trebuie sa lucrez. Iar impreuna vom putea invata si merge pe drumul spre mantuire abia dupa ce ne va binecuvanta Dumnezeu a fi impreuna, sau gresesc oare?
De ce orbecaim prin intuneric?
Pentru ca vedem doar ceea ce vrem sa vedem.

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Recunosc ca as vrea si eu sa aiba nu stiu ce calitati, sa arate ca fat-frumos, dar decat sa am impresia vesnica de a nu fi suficient de buna pentru el, prefer pe cine-mi va da Dumnezeu. Numai sa-mi dea si mie ochi sa-l vad. Doamne miluieste!
Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Poate ca tin si eu intr-o oarecare masura de anumite aspecte fizice, trebuie reciprocitate intr-o oarecare masura, nu? Cu siguranta si eu is fatarnica.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.09.2012, 21:41:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Până la urmă întrebarea cu subtext acuzator din titlul topicului, ar trebui nuanțată și completată.

De ce și bărbații vor doar aspectul fizic???

Ei (bărbații) să facă bine să accepte resemnați ce "le dă Dumnezeu", și noi (femeile) să căpătăm făt frumosul la care am visat dintotdeauna.

Sau, vorba lui Cioran: "Am toate defectele celorlalți și totuși ceea ce fac aceștia mi se pare inadmisibil"
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.09.2012 at 22:01:26.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.09.2012, 22:38:43
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking fiecare sac

isi va gasii petecul sau.....da,invers.
barbatul fie el cit de urit tot ar vrea un guvaer de femeie frumoasa,o mirodenie asa, sa mai infrumuseteze peisajul din batatura si sa ii mai incalzeasca inima in noptile reci de iarna geroasa.toate femeile sunt frumoase.
Domnul sa binecuvinteze frumosele de pe linga casa omului.

Last edited by mihaila_alin; 12.09.2012 at 22:42:27.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.09.2012, 22:50:22
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
barbatul fie el cit de urit ....toate femeile sunt frumoase.

Hehe :D Pare o fraza stereotip.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.09.2012, 23:19:58
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ati inceput cu o generalizare abuziva, care se refera la o multime de barbati si ati afirmat ca toti acestia au o anumita inclinatie: "De ce barbatii vor doar aspectul fizic?" - scriati acolo... Nu stiu din ce palarie ati scos o asemenea concluzie.
Da.Intr-adevar, a fost, este si va fi o generalizare abuziva, insa as minti daca nu as sustine ca asta este concluzia mea de acum, mentionez, cu aproape toti barbatii pe care i-am intalnit, credinciosi sau necredinciosi. Daca am jignit pe cineva imi cer scuze. Tot ca o concluzie este si ca asa cum mi-am asternut, asa dorm; iar acum sunt singura si voi fi si in viitor doar datorita pacatelor mele. Oricum numai Dumnezeu stie daca exista cate un om ptr fiecare in lumea asta, cert este ca mai am de asteptata mult si bine avand in vedere cat mi-a slabit credinta. Dumnezeu da doar celor ce cred, nu si celor plangaciosi ca mine.
Imi pare rau ca am ranit pe unii dintre dvs. Puteti considera topicul inchis.
Doamne sa va ajute in toate cele buna si de folos!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 13.09.2012, 00:31:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Da.Intr-adevar, a fost, este si va fi o generalizare abuziva, insa as minti daca nu as sustine ca asta este concluzia mea de acum, mentionez, cu aproape toti barbatii pe care i-am intalnit, credinciosi sau necredinciosi. Daca am jignit pe cineva imi cer scuze. Tot ca o concluzie este si ca asa cum mi-am asternut, asa dorm; iar acum sunt singura si voi fi si in viitor doar datorita pacatelor mele. Oricum numai Dumnezeu stie daca exista cate un om ptr fiecare in lumea asta, cert este ca mai am de asteptata mult si bine avand in vedere cat mi-a slabit credinta. Dumnezeu da doar celor ce cred, nu si celor plangaciosi ca mine.
Imi pare rau ca am ranit pe unii dintre dvs. Puteti considera topicul inchis.
Doamne sa va ajute in toate cele buna si de folos!
Imi pare rau ca te-ai intristat.

Din scrisorile lui Valeriu Gafencu catre surorile lui:
"Tare mult doresc să nu vă gândiți la căsătoria voastră, absolut deloc. Cu cine mă voi mărita? Cum va fi el? Cine va fi el? Etc. Sunt gânduri inutile, fără sens, deșarte. Aceste preocupări arată că în sufletul vostru încă nu s-a stabilit certitudinea adâncă a adevărului. Să aveți o singură grijă. Sufletul. Să trăiți curat, în frica lui Dumnezeu. Să iubiți pe Hristos, să vă dăruiți toată ființa Lui, printr-o trăire curată, în rugăciune.

În ceea ce privește căsătoria: O, să n-aveți nici o grijă, dar absolut nici o grijă, căci se găsesc atâtea suflete dornice de a întâlni suflete curate de fecioare, pentru a se uni cu ele și a zidi un cămin creștin fericit.
Dacă voi ați înțelege acest adevăr pe care vi-l mărturisesc, v-ați convinge mai târziu, că dragostea de Dumnezeu este Esențialul, v-ați convinge de adevărul spus de Mântuitorul : “Căutați Împărăția Cerurilor, și toate celelalte vi se vor adăuga vouă."



Nu are rost sa iti bati capul gandindu-te ca vrei sa te mariti, cum ar fi sa te mariti etc...
Nu cred ca este bine sa ceri lucruri fara de folos.
Iar daca iti este de folos, iti da Dumnezeu!

Vrei sa stii cum esti sa fii maritata? Nu este usor. Nici in cele mai grozave familii pe care le cunosc nu curge lapte si miere. Iar uneori este chiar foarte greu. Pot umple pagini intregi cu casnicii esuate numai din cercul meu de cunostinte! Azi mai am doar o prietena casatorita.. sau doua (dar barbatul o inseala si ea traieste cu asta). Restul fie nu au reusit sa se marite, fie au divortat.
Inteleg dezamagirea ta.. Lumea este destul de hidoasa, aceasta este realitatea. Lasa lucrurile sa curga.. Nu le forta, ca poti da de probleme.
De ex. stiai ca circa o treime din femeile din Romania sufera din cauza violentei domestice (verbala, fizica, presiune pt intretinere relatii sexuale)? Vei spune ca tu cauti barbat credincios. Raspunsul meu este: cam saizeci procente din populatie considera violenta domestica justificata.. Asta cu aspectul -barbatii vor femei atractive- este (prin comparatie) o problema minora.


Gandeste-te la lucrurile pe care le poti face azi. Si fa-le. Daca ai familie, s-a terminat cu timpul. Rolul de sotie si mama chiar ocupa tot timpul..
Nu te mai gandi la ce nu ai.
Observa si bucura-te de ceea ce ai si de ceea ce poti face.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 13.09.2012, 01:04:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Aha, de-aia unii scriu căznicie, în loc de căsnicie. Că în practică sunt sinonime, nu paronime.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.09.2012 at 01:15:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 23:43:56
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 19:22:26
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 14:12:39
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 17:56:47
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 13:00:44