Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.10.2012, 23:54:34
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sărbătoarea Halloween e rea nu fiindcă se adoptă imaginea unor diavoli ci fiindcă e o sărbătoare păgână. La fel este și Mărțișorul și alte sărbători românești ce trebuie respinse de către adevărații creștini, pentru că orice înfățișare a răului trebuie evitată.

Dumnezeu nu ne cheamă la o viață banală de confort și "bucurii" lumești ci la sacrificiu, răstignire, curăție deplină, exemplu de viață sfântă.

Cum am zis și pe alt topic, moderații nu vor vedea fața lui Dumnezeu. Dacă s-ar mântui și cei ce trăiesc lumește atunci înseamnă că Sfinții au fost niște extremiști bolnavi. Dar în realitate calea extremă e singura cale către mântuire.
Dumnezeu nu are nevoie de zeloti. Sfintii nu au luat calea extrema, au luat calea iubirii, si toate sacrificiile le-au facut pentru a se apropia de Dumnezeu. Iar celelalate declaratii ale tale:
calea extrema este cea buna, tot ce ai invatat pana acum este o minciuna, deci toata viata ta a fost o minciuna sunt de un sectarism crancen.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.10.2012, 00:23:05
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sărbătoarea Halloween e rea nu fiindcă se adoptă imaginea unor diavoli ci fiindcă e o sărbătoare păgână. La fel este și Mărțișorul și alte sărbători românești ce trebuie respinse de către adevărații creștini, pentru că orice înfățișare a răului trebuie evitată.
Bun, pai atunci hai sa scapam de tot ce are vreo legatura pagana din Romania, cu stafii si masti care sperie copii si sarbatori care aveau legatura cu paganismul. Problema e ca traditia unui popor e foarte veche, la noi de mult timp,de multe ori de cand ''presedinte'' era Burebista si eram vecini cu celtii. Astfel, aflam ca, nu stiu, CAM TOATE DANSURILE SI OBICEIURILE NOASTRE mai vechi pot fii considerate ca au intr-un fel tangenta cu vreo chestie pagana.

Caci sa vedem, masti infricosatoare care in perioada precrestina aveau rolul de a alunga spiritele avem? Avem
Fantome si zombi (strigoi si moroi) avem? Avem
Zane(Iele) avem? Avem
Monstrii avem? Avem
Dansuri si sarbatori pagane avem? Se pare ca da.
etc.

Pai ce facem atunci, ca si Calusarii erau un dans al fertilitatii, si multe sarbatori erau pagane , etc. , ca ramanem fara cultura si obiceiuri nationale.

Au devenit toate pur si simplu niste dansuri si obiceuri specifice acelui loc, fara incarcatura magica, la care oamenii doar se amuza un pic? Da

Iar pt cruciatii anti-sarbatori satanice si pagane ii rog sa imi raspunda la o intrebare:
Enumerati-mi cateva obiceiuri si sarbatori mai cunoscute la nivel national care nu sunt nici pagane, nici crestine, si care au venit pur si simplu din inventivitatea poporului daco-roman.

Si uite asa au si ei ateii mai militanti dreptatea lor cand afirma ei ca crestinismul distruge specificul cultural. Cand avem spirit d-asta de turma distructiv da, distrugem tot ce nu e ''de-al nostru''.

Vreti sa scapati de paganisme in traditiile noastre? Pur, atunci militati impotriva superstitiilor idioate de la tara sau chiar de la oras cu anumite ocazi(Revelion, Craciun) cu ''De ziua X(de multe ori ziua unui sfant chiar), este bine sa iti bagi y1(usturoi, ceapa, bani, ceva rosu/alb/albastru/verde) in z(buzunar, pantofi, chiloti etc.) pt a avea y2(noroc, bani, vreme buna, recolta bogata,etc.).''

Problema cu Halloweenul e ca e o mizerie comerciala care nu are nici o legatura cu tara asta, si il urmam ca oile. Desi, anul asta parca e mai bine ca in alti ani, ca nu mai vad atatea prosteli si reclame cu sarbatoarea asta ca de obicei(nici afise d-ale idioate de club cu petreceri de Halloween, si o fata imbracata sumar pe ea nu prea mai vad, si astia sunt primii care profita din toata chestia asta.)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 31.10.2012 at 00:29:22.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.10.2012, 20:31:39
Petru37
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu inteleg, in octombrie Hristos a fost rastignit?

Si Halloween-ul si Craciunul si Pastele au devenit business: se duce la colindat numai pentru a face bani, si nu pentru a vesti nasterea lui Hristos... la fel cum mos craciun si iepurele de pasti au inlocuit complet semnificatia acestor sarbatori.

Cat despre fragilitatea pshicului copilului, rastignirea si halloweenul stau pe acelasi plan: nu stiu daca este mai bine sa-i arati un om care sufera si este torturat pe o cruce, plin de sange decat scheletre si masti...
Daca esti ortodox, trebuie sa stii ca Vinerea adica IN FIECARE VINERI si nu doar in Vinerea mare, crestinii Ortodocsi tin post pentru ca este ziua rastignirii Mantuitorului.
Este un raspuns tardiv (avand in vedere vechimea postarii) insa poate necesar.
Insa din punctul meu de vedere sarbatoarea mortii si a intunericului nu ar trebui sa isi gaseasca locul in nici una din zilele saptamanii si mai ales daca vorbim despre copii.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.10.2012, 20:44:46
Petru37
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Va lasati copii sa participe la haloween?

Citind postarile voastre de mai sus, cred ca ar fi foarte utila si o discutie despre participarea copiilor nostri la asa numita"sarbatoare" de haloween in interiorul institutiilor de invatamant (gradinite/scoli).
Acceptati sa va supuneti copii la asa aberatii (sub pretextul distractiei bineinteles..(mancam bomboane, ne veselim si sarbatorim un zeu pagan al mortii…si daca nu primim bomboane…va bantuim…. (mi-ar fi si frica sa imi las copii sa zica asa ceva))
Va pun intrebarea asta pentru ca as vrea sa stiu daca mai exista si alti parinti care nu pot si nu vor sa fie de acord cu asa ceva…..

Eu am 2 fetite care se apropie de momentul numit gradinita, unde imi inchipui ca nu am cum scapa de haloween….ca doar acum toata lumea sarbatoreste haloween …..este trendy nu-i asa ?
Oare exista gradinite in care nu este inca promovata aceasta sarbatoarea a mortii si a intunericului??
Eu unul nu am de gand sa imi las copii sa participe la o asemenea ratacire.
Sper ca ei insisi sa aleaga bine sa sa refuze participarea insa in caz contrar probabil ca va trebui sa ma impun ca parinte si sa gasesc o modalitate de a le capta altfel atentia: de pilda sa plecam intr-o excursie exact in ziua sarbatorii satanice.
Voi ce pareri / idei aveti?
Cum ne ferim copii?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.10.2012, 21:03:13
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gradinitele ortodoxe nu cred ca sarbatoresc halowinul. De asemenea, nu consider ca o sa fie obligat copilul sa ia parte la serbarea de halowin, nu iti poate impune nimeni asa ceva. Nu te duci pur si simplu.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.10.2012, 22:00:52
Petru37
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Gradinitele ortodoxe nu cred ca sarbatoresc halowinul. De asemenea, nu consider ca o sa fie obligat copilul sa ia parte la serbarea de halowin, nu iti poate impune nimeni asa ceva. Nu te duci pur si simplu.
Multumesc pentru sfat insa nu stiu nici o gradinita Ortodoxa, exceptandu-le pe cele particulare unde sumele care se platesc pe luna nu sunt ptr. buzunarul oricui.
Poti sa imi spui ce gradinite Ortodoxe cunosti?
Iar la gradinitele de stat, cred eu ca e un pic mai complicat cand copilul isi face prieteni care participa la porcaria asta de eveniment si se mai si lauda un pic cu costumatia lui/ei grozava, cu cat de bine s-a distrat cu ceilalti copii etc.
Treburile astea sunt de natura sa influenteze un copil si sa il faca sa isi doreasca si el sa faca ce fac prietenii lui.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.10.2012, 22:01:36
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit Boxing Day

Cred ca singura "sarbatoare" care nu am preluat-o de peste ocean este Boxing Day. Comerciantii stiu de ce...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.11.2012, 08:10:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Dumnezeu nu are nevoie de zeloti. Sfintii nu au luat calea extrema, au luat calea iubirii, si toate sacrificiile le-au facut pentru a se apropia de Dumnezeu.
Chiar o afirmatie care imi place!Dumnezeu nu are nevoie de extreme sau alte sacrificii,decat cel al ego-ului cel mult,calea iubirii fiind singura pe care Iisus ne-a invatat sa mergem,doar dupa aceasta cunoscand ca suntem ucenicii Lui!
Acum,referitor la traditii,cred ca ar fi bine sa fie scoase cele cu un profund mesaj negativ,atat pentru adulti,cat si pentru copii.Indiferent ca vorbim despre traditii pagane practicate de mult timp pe teritoriul nostru sau de cele importate.
Halloweenul,pe langa mesajul negativ pe care il transmite,mi se pare si de un teribil prost gust.Sa vezi de la copii pana la oameni in toata firea costumandu-se in scheletei,dovlecei,vampiri si vrajitoare...pare un balci de 2 lei,menit sa mai ingrase veniturile celor care au inspiratia sa scoata bani din americanizarea romanasilor.
Dar,asa suntem noi,ni se pare mult mai "cool" :) tot ce vine din afara si dispretuim valorile tarii noastre.Nu cunosc prea multe popoare care sa aiba o asa slaba stima de sine cum au romanii...
Revenind,insa,la traditiile pagane practicate in Romania si nu numai,mai ales avand in vedere ca ne dorim a fi crestini,ar fi normal sa ne intrige si alte ritualuri de acest gen care sunt practicate inca din trecutul indepartat pe teritoriul tarii noastre.Iar aici ma refer in special la suprapunerea celor doua sarbatori mari crestinesti cu sacrificiile grotesti de animale...Mi se pare ceva mult mai teribil ca impact negativ decat acest Halloween de prost gust si , totusi,in virtutea obisnuintei si a indiferentei,multi crestini privesc ca fiind ceva absolut normal,desi,in schimb se delimiteaza critic de traditiile pagane importate!
Mi se pare firesc daca privim dpdv strict al traditiilor,insa mi se pare un paradox,daca incerc sa inteleg aceasta viziune prin ochii celui care se doreste a fi ...crestin.
Iisus Hristos nu a cerut nicaieri sacrificii si varsare de sange,dimpotriva: "Mila voiesc,iar nu jertfa!"
Si atunci,ma intreb fara sa vreau,ce sarbatoreste cel ce se numeste pe sine "crestin" in aceste importante momente : izbanda iubirii divine asupra pacatului sau varsarea de sange?
Sau mai aud la americani de asa zisa "Zi a recunostintei" in care macelaresc nu stiu cati curcani.Asa arati ca esti recunoscator pentru beneficiile din viata ta...prin rauri de sange?
Iar impactul pe care il pot avea aceste actiuni asupra psihicului uman,mai ales ale unui copil sunt devastatoare si va spun asta chiar din prisma propriei mele experiente: fiind copil,fara sa vreau am asistat,chiar daca locuiam in Bucuresti la vremea respectiva,la sacrificiile pe care le faceau vecinii ori in careul de blocuri ori in curtile care se aflau in vecinatate.Dumnezeu m-a lasat cu o sensibilitate fata de necuvantatoare de cand m-am nascut,cred,pentru ca imi aduc aminte scene de genul acesta la care am asistat fara voie la numai cativa ani,iar impactul era teribil: pe langa teroarea pe care o traiam,neintelegand ce si de ce faceau acei oameni astfel de lucruri unei fiinte care urla de durere,incercam o teribila tristete,plangeam ore in sir si inclusiv somatizam suferinta...adica apareau stari de voma,lesin,dureri de cap,in piept si senzatia de gol in stomac etc.
Imi aduc aminte si de alte scene in care o ruda vroia sa sacrifice un animal,acela fugea saracul de frica,iar eu ma agatam de mana care tinea cutitul,ma puneam in genunchi si plangeam rugandu-l sa nu omoare acea fiinta.Bineinteles ca m-a pacalit,spunandu-mi ca nu o sa-i faca nimic,m-a dus undeva ca sa nu vad,iar cand m-am intors era liniste,aproape ca si uitasem (copiii au darul sa uite repede) iar cand am intrat in bucataria locuintei si am intors fara sa vreau capul spre masa...capul acelui animal se afla acolo privindu-ma cu ochii sticliti.Sentimentul trait este de nedescris...Astea da,sunt scene reale de groaza si cu un impact devastator mai ales asupra psihicului fraged al unui copil.
Unii cresc,se desensibilizeaza,invata ca a ucide este o normalitate,ba chiar motiv de bucurie,altii,probabil,se mint o perioada cum am facut eu,dupa care inteleg ca nu exista vreo diferenta,a ucide este a ucide si punct.
Poate veti spune ca eram un copil mai sensibil,poate,desi cunosc si multe alte cazuri de oameni,acum adulti, care au resimtit tot ca pe o trauma puternica in copilarie vizionarea unor astfel de ritualuri.
Adica,ce incerc sa spun,este ca daca intr-adevar suntem crestini cu toata inima,sa cautam sa ne agatam mai putin de niste dogme,traditii si...cuvinte,pana la urma.Cred ca
putem sti daca un lucru este pus in slujba iubirii crestinesti sau nu,pur si simplu intrebandu-ne sufletul ce simte (atentie...sufletul,nu mintea,nu ego-ul!) si vom sti,asa dupa cum,copilul are acea inteligenta oferita de curatia sufletului si deschiderea de a iubi,inca nealterate de societate.
Uneori cautam adancimea si esenta spiritului in lucruri atat de complicate,incalcite si rationale,desi Iisus a folosit cuvinte atat de simple,pentru a descrie o cale atat de profunda: “De nu va veti intoarce, si nu veti fi precum copiii, nu veti intra in Imparatia Cerurilor” (Matei, 18,3)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 01.11.2012 at 08:56:05.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.11.2012, 09:38:27
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

La fata mea la gradinta s-a sarbatorit Halloween ... cica le trebuia masti, eu nici nu am stiut, dar i-a dat de acolo o palaie. mi se pare si mie stupid sa adoptam sarbatorile americanilor ... macar daca am adopta ceva bun ... ce atatia vampiri, draci, varcolaci, fantome si tot felul de prostii ... ce educatie e asta ?

totul se face in scopul de a obtine mai multi bani bani bani ... asa cum de Craciun, majoritatea nu vad adevarata semnificatie, aceea a Nasterii Domnului,sau de Pasti nu se vede semnificatia de Inviere a Domnului, ci doar impartiri de cadouri, mancare, mancare si iar mancare, taierea porcului de Craciun, sau a mielului de Pasti, asa s-au adoptat si alte sarbatori, Halloween, Sf. Valentin, doar in scopuri comerciale ... si mai sunt atatea sarbatori religioase, in care unii oamenii prefera sa se duca sa manance mici, fripturi la gratar si sa bea bere, sa dea muzica la maxim ... asta e ... si avem dupa ce meritam ... Dumnezeu ne da dupa suflet ...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.11.2012, 11:08:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru37 Vezi mesajul
Citind postarile voastre de mai sus, cred ca ar fi foarte utila si o discutie despre participarea copiilor nostri la asa numita"sarbatoare" de haloween in interiorul institutiilor de invatamant (gradinite/scoli).
Acceptati sa va supuneti copii la asa aberatii (sub pretextul distractiei bineinteles..(mancam bomboane, ne veselim si sarbatorim un zeu pagan al mortii…si daca nu primim bomboane…va bantuim…. (mi-ar fi si frica sa imi las copii sa zica asa ceva))
Va pun intrebarea asta pentru ca as vrea sa stiu daca mai exista si alti parinti care nu pot si nu vor sa fie de acord cu asa ceva…..

Eu am 2 fetite care se apropie de momentul numit gradinita, unde imi inchipui ca nu am cum scapa de haloween….ca doar acum toata lumea sarbatoreste haloween …..este trendy nu-i asa ?
Oare exista gradinite in care nu este inca promovata aceasta sarbatoarea a mortii si a intunericului??
Eu unul nu am de gand sa imi las copii sa participe la o asemenea ratacire.
Sper ca ei insisi sa aleaga bine sa sa refuze participarea insa in caz contrar probabil ca va trebui sa ma impun ca parinte si sa gasesc o modalitate de a le capta altfel atentia: de pilda sa plecam intr-o excursie exact in ziua sarbatorii satanice.
Voi ce pareri / idei aveti?
Cum ne ferim copii?
Eu daca as avea copii mici ,in situatia pe care o descrieti mi-as lua o zi de concediu si i-as feri de astfel de practici.
Mersul la biserica ,duminica ,impreuna cu parintii e bun pentru copii ,pentru devenirea lor duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impotriva Halloween-ului C.tin Vrajitoria 37 01.03.2017 12:56:53
'Pagini din istoria neamului romanesc' Laura19 Generalitati 43 25.06.2013 12:31:16
Portul popular/traditional romanesc zaharia_2009 Generalitati 32 03.09.2012 16:54:30
B.O.R. = MAICA SPIRITUALA A NEAMULUI ROMANESC Blanca Biserica Ortodoxa Romana 4 06.08.2008 18:51:45
Abecedar romanesc z3nn Stiri, actualitati, anunturi 4 11.03.2007 23:32:22