Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2013, 13:54:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca sunt despre oameni normali nu sunt prezentate, pentru ca nu asta e scopul, ci promovarea unui "mod de viata" alternativ fata de cel heterosexual.
Problema, din punctul meu de vedere, este indepartarea de specificul acelui muzeu, ce e un institut de cultura ce are un discurs cultural despre traditie, despre insusi taranul roman, esenta acestuia. Ei nu-s un muzeu ce promoveaza orice cultura autentica, ci promoveaza matricea rurala romaneasca, o cultura autentica specifica. Spun asta in cazul in care conducerea muzeului promoveaza evenimentul, sunt organizatori, nu doar inchiriaza studioul Horia Bernea sau clubul taranului roman pentru evenimentul organizat de altii. Daca oricine plateste poate inchiria spatiile Muzeului, atunci domnul Virgil Stefan Nitulescu nu poate refuza nici un concert black-metal, o expozitie de masti, orice, pentru ca nu-l intereseaza specificul muzeului.

Editare ulterioara:
Tinand cont ca pe site-ul Muzeului Taranului Roman nu apare la evenimente "Luna istoriei LGBT" topicul acesta poate fi inchis.
Pe site-ul Accept Romania, unde apare desfasuratorul cu evenimentele lunii februarie dedicate istoriei LGBT, sunt mentionate trei filme ce se vor proiecta la sala Horia Bernea in 11,17 respectiv 28 feb. de unde deduc ca Muzeul nu e organizator, nu e implicat propriu-zis, ci doar a inchiriat sala studio.

Last edited by ioanna; 02.02.2013 at 16:33:55.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2013, 20:45:44
catalin2 catalin2 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Editare ulterioara:
Tinand cont ca pe site-ul Muzeului Taranului Roman nu apare la evenimente "Luna istoriei LGBT" topicul acesta poate fi inchis.
Pe site-ul Accept Romania, unde apare desfasuratorul cu evenimentele lunii februarie dedicate istoriei LGBT, sunt mentionate trei filme ce se vor proiecta la sala Horia Bernea in 11,17 respectiv 28 feb. de unde deduc ca Muzeul nu e organizator, nu e implicat propriu-zis, ci doar a inchiriat sala studio.
Dar a ramas raspunsul directorului muzeului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2013, 12:52:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar a ramas raspunsul directorului muzeului.
Inteleg din raspunsul sau ca oricine poate face proiectii in sala Horia Bernea, el nu face o selectie a peliculelor, considerand filmul un produs cultural si nici nu-l intereseaza evenimmentul ce promoveaza acel film, pentru ca nu filtreaza evenimentele dupa criterii politice, religioase sau de alta natura spunandu-le: tu poti proiecta, tu nu.Practic, ne spune ca nu conteaza specificului muzeului, orice eveniment poate fi gazduit de acesta. In acest caz, eu zic ca merita sa incerce si altii, iar daca sunt refuzati, atunci directorul ii discrimineaza in mod evident :)


p.s ca veni vorba de filme, cel din 11feb. pe care vor sa-l proiecteze, Milk, cu Sean Peann e chiar bun, insa preferatul meu all time, din filmele ce ating direct sau tangential LGBT ramane Philadelphia.

Last edited by ioanna; 04.02.2013 at 13:14:20.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2013, 23:18:47
catalin2 catalin2 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Din pacate am vazut ca Laura s-a retras de pe forum.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2013, 09:23:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca sunt despre oameni normali nu sunt prezentate, pentru ca nu asta e scopul, ci promovarea unui "mod de viata" alternativ fata de cel heterosexual.
Raportandu-se la ceilalti, unii prefera sa se considere exceptii de la normalitate, de la regula, traiesc cu gandul „exceptiei”, gand ce-i obliga sa se adapteze, sa incerce sa fie mai buni, iar altii prefera sa se considere normali si lumea in care traiesc bolnava. Primii, nu fac din „exceptie” o norma de viata, nu vor milita pentru drepturi civile (legalizarea casatoriilor homosexuale, adoptie etc.) , pentru ca au constiinta ca traiesc in afara firescului vietii , fiind insa alegerea lor, ceilalti se simt indreptatiti in actiunile lor de gandul ca traiesc intr-o societatea inchisa, bolnava, gand ce duce la consumarea excesiva, la autodistrugerea lor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.02.2013, 19:32:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Propaganda homofilă a ajuns până și în grădinițele românești! Doar este luna LGBT!
Citiți mai jos scrisoarea unui tată revoltat:
Doamne ajută!


Azi, când am luat’o de la grădiniță pe fiica mea de 6 ani, mi’a spus că marțea viitoare – ca primă zi a unei perioade de alte patru puse sub sloganul Să fiu altcineva – li s’a propus să vină (cine vrea) îmbrăcat astfel: fetele băiețește și băieții cu fustițe și rochițe. Adică... travestiți!
Am vorbit imediat cu educatoarea, care a spus că e mai mult o glumă. Apoi am sunat’o pe directoare și ea mi’a spus că s’a hotărât să se facă așa... cu acordul părinților! Minciună, căci reprezentantul părinților copiilor din grupa fiicei mele nu știa nimic. I’am spus doamnei directoare (de etnie maghiară) că sunt împotriva acestui lucru și consider propagandă homosexuală expunerea copilului meu – chiar și la nivelul vizual – la această travestire – mai ales când e făcută cu bieții copii ca și cum ar fi o joacă. Căci, nu? Mai greu e până se obișnuiește lumea cu ideea, apoi … Am amenințat’o că dacă nu’și retrage inițiativa respectivă, o voi da în judecată, ca om care atentează la sănătatea morală a copilului meu, pe care eu, împreună cu soția mea, l’am crescut în frică de Dumnezeu și cu multă dragoste.
Am vorbit și cu o judecătoare pentru a vedea ce opțiuni de acuzare am. Ea s’a interesat și mi’a răspuns că... „niciuna pe linie penală”. Adică pederaștii au epurat legile României de tot ceea ce putea să le oprească mârșăviile, iar acum și’au lansat atacul sub streașina – culmea nesimțirii – Muzeului Țăranului Român!
În seara aceasta, la predică am spus toate acestea, ca oamenii să știe, îndemnându’i să se roage – Doamne, surpă lucrarea duhurilor rele și a celor ce le slujesc. Și să nu mai stăm cu mâinile în sân, să ne apărăm copiii: să fim ca leii care împrăștie hienele care ne atacă familia.
Însă scandalul tot a fost bun la ceva pentru că educatoarea și directoarea – probabil și la îndemnul inspectoarei, cu care am vorbit între timp – și’au anulat cu totul inițiativa: carnavalul va începe doar miercuri, marți fiind o zi obișnuită.
Deci, frați creștini: se poate! Să nu ne fie frică! Niciodată și în nicio împrejurare! Hristos e alături de noi! Strigați din toate puterile după ajutorul Lui, dați pe față toate uneltirile pederaștilor, fiți ca leii care își apără puii. E datoria noastră de tați, mame, părinți duhovnicești și creștini ai acestui neam.

De aici din Sf. Gheorghe–Covasna, cu urări de bine pentru luna aceasta, pentru toți cei care gândesc românește, în calitate de tată și de om cu bun simț,

pr. dr. Ciprian-Ioan Staicu,
președintele Asociației „Prietenii Sf. Efrem cel Nou”
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2013, 19:26:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Offtopic:
Dar ce o patit Laura19?
De ce o disparut asa inopinat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.02.2013, 20:02:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

A cerut ștergerea contului, aparent fără motiv. Mie îmi pare rău, sper să fie ok.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2013, 20:44:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este bine, are mult de învățat.

Last edited by ovidiu b.; 06.02.2013 at 21:11:48.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2013, 20:00:58
catalin2 catalin2 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Intre timp s-au derulat mai multe evenimente. Un grup de protestatari a oprit vizionarea unui film de acest gen la Muzeul Taranului Roman. Ambasada SUA s-a sesizat imediat (alte probleme nu are, mai are pe primul loc retrocedarea bisericilor greco-catolice) si a trimis un comunicat care contine si un citat din Obama cu drepturile homosexualilor. :)
Se pare ca directorul Muzeului era favorabil gazduirii manifestarilor Accept, iar directorul adjunct a fost de partea protestatatarilor. Accept cere destituirea directorului adjunct (ca un exemplu pentru cine se va mai opune marii miscari homosexuale care nu trebuie sa aiba oprelisti). http://www.romanialibera.ro/actualit...main_pic1.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare