Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2010, 17:43:19
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Dupa ce auzi o viata ca religia ortodoxa e bunatatea intruchipata te astepti chiar asa sa fie. Si eu imediat ce am devenit ateu am fost surprins ca lumea ortodoxa ma condamna pentru ca gandesc altfel. Pana atunci ma invatasera ca sunt cei mai buni cei mai atacati cei mai inofensivi.
pai faptul ca religia ortodoxa este bunatatea intruchipata nu implica faptul ca ortodoxii reusesc sa si-o asume macar intr-o masura cat de cat decenta....eu de multe ori ma inteleg mai bine cu agnostici decat cu anumiti ortodoxi dar asta nu spune nimic despre ortodoxie ci doar despre masura in care au reusit sa si-o asume oamenii respectivi.....cine petrece totusi un anumit timp in sanul comunitatii ortodoxe intalneste si oamenii de care vorbeai tu...si cand spun comunitate nu ma refer la forumul asta care are meritele lui de necontestat dar......in fine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2010, 11:05:15
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Unhappy

Sunt ortodoxa (nu atee, precum initiatorul acestui subiect), insa sunt de acord cu el cand spune ca forumul aduce tulburare.

Tulburarea aceasta (pentru mine, cel putin) nu e datorita orgoliului ranit (n-am avut timp sa intru in vreun conflict serios cu alt utilizator, m-am inregistrat doar de 2-3 zile pe forum), ci pentru ca se face o avalansa de idei si concepte diferite care te pot deturna de la calea corecta fara sa-ti dai seama.

Am vazut tare, tare multe sfaturi gresite pe aici.
E pacat, dragii mei, nu constientizati ce putere au cuvintele scrise!

Am mai scris asta la un subiect la care am raspuns ...
V-ati gandit vreodata ca ceea ce scriem pe forum ramane aici pentru ani de zile, cuvintele noastre putand fi citite de zeci, sute, poate mii de oameni si noi nu putem controla asta?
Daca, ipotetic vorbind, am gresit cumva in gandire in cele postate pe forum si ne dam seama de asta peste un timp (un an, doi, trei ....), putem noi oare sa-i mai gasim pe toti cei ce au citit sfaturile noastre gresite si sa-i indreptam?
Nu putem.
Si raul facut de noi se poate perpetua fara ca noi sa mai putem controla acest lucru.

Internetul e o arma puternica in mainile noastre, nu ne dam seama ca vorbele noastre pot si chiar fac "inconjurul Pamantului".

Cred ca raspunsurile corecte la intrebarile care ne framanta se afla numai in biserica, la preotul duhovnic, la parintii imbunatatiti, in cartile tiparite cu binecuvantarea ierarhului, in Vietile sfintilor ...

Altfel ar fi fost ca acest forum sa aiba moderatori care sa fie preoti si a caror misiune sa fie aceea de a lamuri nedumeririle noastre.

Ma iertati, nu vreau sa va supar ...

Last edited by addavv; 07.12.2010 at 11:08:23.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2010, 11:56:09
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Lui Dumitru

[quote=Dumitru73;296471]Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum."



Dumitru, multe raspunsuri vei gasi citind articole minunate de pe Crestin Ortodox. Cauta si vei gasi , te vei lamuri. Sunt articole si predici ale Sfintilor, ale traitorilor, pline de intelepciune si har.Eu te sfatuiesc sa cauti izvorul- este nesecat, datator de viata. Nu te lasa dezamagit. Vei gasi raspunsuri la multe intrebari.Te invit sa pasesti intr-o lume cu adevarat bogata in invataturi datatoare de viata!Vei intelege Ortodoxia.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.12.2010, 11:56:59
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Nu esti singurul dezamagit, dar asta-i viata...uneori iti raspunde prompt la intrebarile pe care i le pui, alteori, ei bine, dureaza ceva vreme...asa ca iti spun simplu : Ramaii, si ai sa vezi ca intr-un tarziu vei gasi ceea ce cauti.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.12.2010, 23:21:13
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Sunt ortodoxa (nu atee, precum initiatorul acestui subiect), insa sunt de acord cu el cand spune ca forumul aduce tulburare.

Tulburarea aceasta (pentru mine, cel putin) nu e datorita orgoliului ranit (n-am avut timp sa intru in vreun conflict serios cu alt utilizator, m-am inregistrat doar de 2-3 zile pe forum), ci pentru ca se face o avalansa de idei si concepte diferite care te pot deturna de la calea corecta fara sa-ti dai seama.

Am vazut tare, tare multe sfaturi gresite pe aici.
E pacat, dragii mei, nu constientizati ce putere au cuvintele scrise!

Am mai scris asta la un subiect la care am raspuns ...
V-ati gandit vreodata ca ceea ce scriem pe forum ramane aici pentru ani de zile, cuvintele noastre putand fi citite de zeci, sute, poate mii de oameni si noi nu putem controla asta?
Daca, ipotetic vorbind, am gresit cumva in gandire in cele postate pe forum si ne dam seama de asta peste un timp (un an, doi, trei ....), putem noi oare sa-i mai gasim pe toti cei ce au citit sfaturile noastre gresite si sa-i indreptam?
Nu putem.
Si raul facut de noi se poate perpetua fara ca noi sa mai putem controla acest lucru.

Internetul e o arma puternica in mainile noastre, nu ne dam seama ca vorbele noastre pot si chiar fac "inconjurul Pamantului".

Cred ca raspunsurile corecte la intrebarile care ne framanta se afla numai in biserica, la preotul duhovnic, la parintii imbunatatiti, in cartile tiparite cu binecuvantarea ierarhului, in Vietile sfintilor ...

Altfel ar fi fost ca acest forum sa aiba moderatori care sa fie preoti si a caror misiune sa fie aceea de a lamuri nedumeririle noastre.

Ma iertati, nu vreau sa va supar ...
http://www.crestinortodox.ro/comunit...1002&lang_id=1
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.12.2010, 21:36:41
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum.

Daca cineva s-a simtit jignit de ceea ce am scris, imi cer iertare. Cu siguranta nu se va mai intampla.
Pentru ca am decis sa nu mai iau contact cu acest forum niciodata. De fapt, nu vreau sa mai am de a face cu nici un forum religios.
Pur si simplu ... nu mai are sens ...
Nu vad ce sens ar avea sa continui sa comentez pe acest forum.
Am invatat din cartea lui Paulin Lecca, De la moarte la viata, ca e bine ca cel ce doreste sa intre in monahism sa nu creada ca manastirea-i rai, iar calugarii-s ingeri, intrucat nu va rezista, ci sa-si inchipuie ca manastirea e iad, iar calugarii-s draci.

Fratia ta probabil ai crezut ca pe forumul asta scriu ingerii, iar forumu-i un colt de rai, de aceea ai fost dezamagit. :)

Last edited by George.m; 18.12.2010 at 22:19:50.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2010, 23:05:08
mirceamoraru mirceamoraru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Mesaje: 10
Implicit Nu asa se intelege Ortodoxia

Da, tot citim si vedem controverse nesfarsite si schimburi de focuri intre ortodocsi si atei sau ortodocsi si oameni de alte credinte si certurile continua la infinit si nimeni nu reuseste sa puncteze si sa-l lamureasca pe celalalt...
Diferenta este ca cel ce a ajuns o data sa cunoasca ortodoxia nu-i mai da drumul caci s-a descoperit pe sine si a simtit pe "obrazul" sau raza Luminii dumnezeiesti, in vreme ce ateul a vazut si el o "lumina" a ratiunii care crede el ca ortodoxul nu o cunoaste si se chinuie sa-i arate cea "are "el si ortodoxului. Acuma, ce nu am vazut eu sa spuna vreun ortodox unui ateu este urmatorul lucru.. cei doi discuta deobicei cu armele rationale ,ale ateului, caci ateii au aceasta incapatanare, de a se da lupta in "limbajul" uni pe care si ei il inteleg, ori aici orice ai spune poate fi contestat, absolut, dar absolut orice ,oricat de luminos, oricat dar al intelepciunii ai avea, celalat poate sa spuna, "nu te-am inteles " si te-a lovit in moalele capului. Dar nu am vazut pana acum un ateu care sa asculte si apofatic varianta explicativa si anume: Ca sa ajungi sa-L cunosti pe Dumnezeu ca El sa ti se faca simtit cum o cer ateii, am auzit si aici cativa care spun ca El e timid, ca nu se arata, ei bine nu este deloc asa! El se arata si inca foarte extraordinar de repede si de VADIT, insa numai si numai cand omul renunta la ratiune.. A te folosi de ratiune ca sa ajungi la dumnezeu este ca si cum ai vrea sa scoti apa cu sita! Nu si Nu! E nevoie de rugaciune! Si Cititi si randurile urmatoare si veti vedea ceva interesant.. Stim dupa masura si darul dat de Dumnezeu fiecaruia cum este cand El vine in inima si zice "sunt aici" si "Te iubesc", iar asta la noi pacatosii se intampla foarte, foarte clar insa la sfinti aceasta venire a lui Hristos este atat de covarsitoare incat citez pestaretul efrem Katunakiotul, simturile inceteaza si mai ales RATIUNEA inceteaza! Aceasta este directia! Noi mergem "hais" si Dumnezeu ne cheama "cea"! e asa e limpede! Oricine va face experienta va primi raspunsul Sau! negresit! Dar pentru asta este nevoie sa te saturi sa fi rational ,sa intelegi ca nu te duce nicaieri, sa fii sincer cu tine insuti si chiar sa vrei sa afli Adevarul chiar daca acesta nu este in partea in care ai crezut tu ca este.. Intr-un cuvant e nevoie de SMERENIE! Sa nu neglijam asta! Cand sufletul se strapunge launtrica si incep sa curga lacrimi ,atata se poate curatiincat Il vede pe Dumnezeu ca Lumina, aceasta Lumina necreata de care ne vorbesc absolut toti sfintii si care este o rapire a mintii intr-o sfera care nu este "inchipuire" Dumnezeu atinge niste puncte din suflet de care noi nici nu banuim ca exista in acele momente."poate fii ceva bun din Galilea" . Asa gandeau iudeii de fapt Natanail, la vremea aceea , asta simbolizeaza omul rational care nu accepta ca in cele umile, in Smerenie sa fie Dumnezeu, sa rasara in aceasta directie! Caci Galilea era o zona lepadata, cu orase mici ,oameni pacatosi,"cerceteaza si vezi. ziceau, ca niciodata nu a iesit ceva bun(prooroc) din Galilea" Asa spuneau ei atunci si Filip i-a raspuns "Vino si vezi!" Asa spunem si noi astazi, Veniti fratilor si vedeti, sa nu mai stam de vorba la usa, intrati si vedeti ,nu mai stati afara ,nu mai stati afara ca aici e cartirea si scrasnirea dintilor si reaua vointa si da! Din acestea nu iese nimic bun niciodata! Daca sunteti sinceri, daca chiar sunteti sinceri, intrati si gustati! Usa e deschisa! Ce va opreste? La fel erau si Magii, ei sombolizeaza omul rational, condus de stea adica de intelepciune, dar ei au intrat si s-au plecat Lui, iar pastoriisuntem noi, cei ce deja traim prin credinta, cei ce am auzit strigarea "Bucurati-va!" .. Mergeti dupa stea fratilor si aceasta este calea smerita"caile nebunilor sunt drepte inaintea lor(omul rational) iar inteleptul asculta sfaturi", zice Intelepciunea lui Iisus fiul lui Sirah..Este singura cale de a-L intalni, altfel daca ramaneti afara , daca nu renuntati la trufia de a crede ca ratiunea va poate apropia de El, riscati sa va pierdeti prin aceasta mandrie.. Suntem o mana de pamant muritor, nu avem de ce sa credem ca suntem ceva sau ca stim noi ceva, nu stim nimic, de asta cei ce ajung sa-L vada in contemplatie pe Domnul, cad in UIMIRE! Sunt asa de uimiti in acea stare de fericire unde orice gand inceteaza! INCETEAZA gandurile! renuntati la ele ca prin ele ne chinuie duhul mandriei! dau enter ca e prea lung si mai fac o completare..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.12.2010, 23:12:54
mirceamoraru mirceamoraru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Mesaje: 10
Implicit

Acelasi Parinte Efrem Katunakiotul povestea ca avea un ucenic care nu se ruga si spunea, Cum sa ma rog, ca nu imi foloseste la nimic,nu simt nimic.. Mai, zice staretul, vrei sa vezi o minune? Da! Bine! Si a tinut trei zile staretul post si a treia zi ii zice ucenicului, ia acest cos, cu gaurele si du-te si scoate apa cu el dar sa spui Rugaciunea fara sa te opresti chiar daca nu simti nimic! Zis si facut ,s-a dus fratele, a scos apa si ce sa vada? Apa nu curgea!! S-a intors repede sa-i arate minunea Parintelui sau si pe drum il opreste un om si-l intreaba? Unde te duci calugare? la staretul meu? Da de cand esti monah? De cativa ani , da de unde esti? din cutare loc si intrand in vorba a incetat rugaciunea si apa s-a scurs pe jos.. A venit suparat la staretul sau si i-a povestit intamplarea si staretul i-a spus, Mai! Cel cu care ai stat tu de vorba era diavolul care ne atrage in convorbiri desarte cand noi trebuie numai sa ne rugam! Ai inteles?
Asa si noi fratilor,aceasta scurta povestire chiar a avut loc cu adevarat si este dumnezeiasca ,este plina de intelepciune dumnezeiasca pentru cel ce are ochiul format cat de cat duhovniceste si se pot trage invataturi la nesfarsit din ea..Convorbirea mintii cu Dumnezeu sau cu duhurile rautati? Ceea cenoi numim ratiune este de fapt o mare bataie de joc a dracilor care nu mai contenesc sa ne laude gandirea in timp ce noi in chiar clipele acelea cand ne credem destepti suntem cei mai mari prosti de pe pamant si vrednici de tot plansul.. Urata este mandria si mai ales trufia caci cel ce se crede rational este trufas..
Doamne ajuta si iertare la toate!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.12.2010, 14:44:12
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceamoraru Vezi mesajul
Acelasi Parinte Efrem Katunakiotul povestea ca avea un ucenic care nu se ruga si spunea, Cum sa ma rog, ca nu imi foloseste la nimic,nu simt nimic.. Mai, zice staretul, vrei sa vezi o minune? Da! Bine! Si a tinut trei zile staretul post si a treia zi ii zice ucenicului, ia acest cos, cu gaurele si du-te si scoate apa cu el dar sa spui Rugaciunea fara sa te opresti chiar daca nu simti nimic! Zis si facut ,s-a dus fratele, a scos apa si ce sa vada? Apa nu curgea!! S-a intors repede sa-i arate minunea Parintelui sau si pe drum il opreste un om si-l intreaba? Unde te duci calugare? la staretul meu? Da de cand esti monah? De cativa ani , da de unde esti? din cutare loc si intrand in vorba a incetat rugaciunea si apa s-a scurs pe jos.. A venit suparat la staretul sau si i-a povestit intamplarea si staretul i-a spus, Mai! Cel cu care ai stat tu de vorba era diavolul care ne atrage in convorbiri desarte cand noi trebuie numai sa ne rugam! Ai inteles?
Asa si noi fratilor,aceasta scurta povestire chiar a avut loc cu adevarat si este dumnezeiasca ,este plina de intelepciune dumnezeiasca pentru cel ce are ochiul format cat de cat duhovniceste si se pot trage invataturi la nesfarsit din ea..Convorbirea mintii cu Dumnezeu sau cu duhurile rautati? Ceea cenoi numim ratiune este de fapt o mare bataie de joc a dracilor care nu mai contenesc sa ne laude gandirea in timp ce noi in chiar clipele acelea cand ne credem destepti suntem cei mai mari prosti de pe pamant si vrednici de tot plansul.. Urata este mandria si mai ales trufia caci cel ce se crede rational este trufas..
Doamne ajuta si iertare la toate!
Mare dreptate ai!Foarte folositoare postarea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.12.2010, 14:48:22
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum.

Daca cineva s-a simtit jignit de ceea ce am scris, imi cer iertare. Cu siguranta nu se va mai intampla.
Pentru ca am decis sa nu mai iau contact cu acest forum niciodata. De fapt, nu vreau sa mai am de a face cu nici un forum religios.
Pur si simplu ... nu mai are sens ...
Nu vad ce sens ar avea sa continui sa comentez pe acest forum.
Imi pare rau ca v-a dezamagit atat de mult acest forum.
Pe Dumnezeu il cautam prin rugaciuni si mers la biserica.Sfaturile oamenilor cu har sunt de asemenea utile.
El raspunde tuturor,insa atunci cand Il cautam asa cum se cuvine:cu smerenie si credinta...sau macar incercam sa le avem.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sens are Invierea? Claudiuzara Intrebari utilizatori 12 21.04.2012 17:21:44
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 22:09:55