Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.01.2013, 02:12:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Atunci inseamna ca suntem niste roboti programati. Tu spui ca ceea ce ni se pare noua un gand bun, de fapt de la Dumnezeu vine, care a implantat in noi un generator de ganduri bune. Bun. Cred ca mai spui ca fara sa crezi in Dumnezeu acel generator nu functioneaza.

Ceva nu se leaga.

Ori a implantat un generator (suflet sa zicem) care functioneaza singur in orice conditii
ori nu a implantat nimic si totul vine de la El prin credinta

Alege
Problema este ca tu nu cunosti realitatea spirituala si incerci sa inlocuiesti cunoasterea cu raspusuri predefinite modelate dupa logica ta interna care este diferita de realitatea de care vorbeam.

Ca sa intelegi ce am zis mai sus si tie ti e pare atat de contradictoriu, e ca o masina, o data ce a iesit din fabrica merge ca unsa, insa cu timpul intervine uzura si are nevoie de intretinere iar cea mai buna intretinere o poate gasi doar la Cel care a facut masina.

Prin uzura intelegem in acest caz factorii de mediu, inflenta celor din jur, atat ca persoane (gesturi) cat si ca informatie.

Pe scurt, vorbim de coruptie, mai exact coruperea constiintei, care poate incepe chiar din frageda copilarie.

Pentru a fi adusa inapoi in parametri sau chiar mai mult (upgradata) este nevoie de o relatie vie, in Har, cu Ceatorul ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.01.2013, 02:14:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu are merit. Nu exista merit decat din colaborarea omului cu Dumnezeu. Poti sa ai cele mai minunate ganduri si chiar fapte. Daca nu ai credinta, nu ai merit, iar fara merit nu ai mantuire.
Cine ne-a spus noua asta ? Dumnezeu. "Cine nu aduna cu Mine, risipeste".
Mi se pare ciudat, abrupt, legalist, conceptul de "merit" in acest context.
Eu as vorbi de ceva mult mai concret: Har.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.01.2013, 02:22:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi se pare ciudat, abrupt, legalist, conceptul de "merit" in acest context.
Eu as vorbi de ceva mult mai concret: Har.
Harul (Gratia) este una, Meritul este alta. Harul este infuz, autorul lui este Dumnezeu singur. Meritul este ceea ce rezulta din colaborarea omului cu Dumnezeu, prin Har.

Cand mi-a venit ideea ca maine ar fi cazul sa fac 60 de kilometri ca sa ma spovedesc, inseamna ca tocmai am primit un har lucrator. Dar inca nu am merit. Voi avea, daca am sa dau curs acestui har primit si am sa fiu acolo la ora prevazuta pentru spovada. Iar daca nu ma voi duce, inseamna ca am mai irosit un har primit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.01.2013, 14:22:41
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Am inteles, deci spui ca eu am sugerat un fel de pasuire din partea lui Dumnezeu pentru infractor? Eu vreau sa zic ca exista posibilitatea, si asa ar trebui sa fie, ca infractorul sa fie iertat de tot. Gandeste-te la criminalul de pe cruce din stanga crucii lui Iisus. El nu mai avea timp sa-si indrepte omorurile.
din nou, vei cauta sa indrepti lucrurile, daca poti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Iarta-ma ! dorinastoica14 Pocainta 88 31.12.2012 16:21:13
Dumnezeu iarta dar nu uita ladyanda Generalitati 22 06.06.2011 21:05:52
Scuze, iarta-ma, nu pot Florin-Ionut Din Noul Testament 34 01.01.2011 21:59:48
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17