Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.12.2010, 15:39:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit Sfantul Ignatie Briancianinov, Rugaciune la necazuri si suparari

Am descoperit cu bucurie aceasta "reteta duhovniceasca" a Sfantului Igantie in cartea Doctorului Dmitri Avdeev, Depresia ca patima si ca boala:

Va trimit o reteta duhovniceasca si va sfatuiesc sa folositi doctoria propusa de cateva ori pe zi, mai ales in clipele de mare suferinta, atat a sufletului, cat si a trupului. Nu vor intarzia sa se arate puterea si vindecarea ascunse in doctorie, care la aratare e cat se poate de smerita.
Insingurandu-va, rostiti fara graba, in asa fel incat sa va auziti glasul, inchizandu-ve mintea in cuvinte urmatoarele:

Slava Tie, Dumnezeul meu, pentru necazul pe care l-ai trimis asupra mea.; cele vrednice de faptele mele primesc: pomeneste-ma intru Imparatia Ta!

Rugaciunea trebuie rostita cat se poate de rar. Dupa ce ati spus-o o data, odihniti-va putin. Apoi spuneti-o din nou si iarasi odihniti-va. Continuati sa va rugati cinci sau zece minute pana ce va veti simti sufletul linistit si mangaiat. Pricina linistirii si mangaierii e limpede: harul si puterea lui Dumnezeu se cuprind in slavoslovirea lui Dumnezeu, nu in grairea impodobita si multa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2011, 16:04:25
Inlakesh's Avatar
Inlakesh Inlakesh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Thumbs up Multumesc

Stiu ca de cate ori imi e sufletul greu, si ma rog, (ma rog astfel incat incep sa plang si sa casc), in astfel de momente ma linistesc si simt ca rugaciunea mi-a fost ascultata.Multumesc pentru aceasta rugaciune.Stiu ca imi va fi de folos, asa cum va fi de folos si celor care o vor aplica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ignatie Briancianinov ! Nu se mai poate fara el ! ionion Mari Duhovnici si predicile lor 18 05.01.2014 02:52:55
Rugaciune la necazuri si suparari florentina ionela Intrebari utilizatori 3 01.04.2010 01:01:56
Rugaciune la necazuri si suparari alecsandru Rugaciuni 1 19.04.2008 20:14:06
Sfantul Ignatie Briancianinov eusiatat Despre Biserica Ortodoxa in general 0 02.05.2007 00:12:41
Sfantul Ignatie Briancianinov antiecumenism Despre Biserica Ortodoxa in general 11 24.12.2006 22:41:00