Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.01.2011, 01:05:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
decat sa tina masura asta multi ar prefera sa se calugareasca :)
Bine spus, ba avand "ispita" langa tine la o intindere de mana, cei care reusesc sa tina toata lista, cred ca sunt si mai virtuosi decat calugarii la capitolul asta.

Chestia cu posturile ca "planing familial" trebuia sa fie o gluma cu iz ortodox insa se pare ca unii au luat-o in serios.

Este nevoie doar de o singura zi pe an ca sa concepi un copil ce sa mai vorbim de 2-3 in fiecare luna.

Degeaba faci abstinenta 30 zile din 31 (pe luna), pentru un cuplu normal dpdv al fertilitatii este suficient ca intr-un an de zile sa iasa cel putin un copil.

Dar ce faci cand ies 4? Poti sa continuii tot asa?
La intrebarea asta pot sa raspunda cei care au minim doi copii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2011, 11:50:45
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

In ziua de azi trebuie sa fi planificat si aici...daca ar fi protectie sociala ca in vest nu am mai avea probleme....asa tinerii evita sa mai faca copil...e greu de crescut...
Eu zic ca Dumnezeu intelege...datorita greutatilor vietii...toata viata e o lupta...Slava Celui de Sus!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.01.2011, 14:17:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Dar știți ce spuneau părinții noștri: -Câți copii ai făcut? -Câți mi-a dat Dumnezeu. Știu că nimeni nu crede dintre noi că Dumnezeu poate da unei familii, fără ca aceasta să ia măsurile preventive, numai trei sau patru copii sau doi sau unu, câți dorește. Nimeni nu crede, dar asta înseamnă credință.
"Cine are urechi de auzit, sa auda" (Luca 8, 8).

"Ochi aveti si nu vedeti, urechi aveti si nu auziti si nu va aduceti aminte" (Marcu 8, 18).

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Mai bine planificare familiala decat avort sau nasterea a multi copii pe care sa nu-i poti hrani sau imbraca.
Asta e cea mai ieftina aparare a necredintei si a nadejdei.
Mai frumos ar fi sa se spuna: "Nu am putere, nu am curaj, nu am suficienta credinta, nici nadejdea indeanjuns."
Dupa ce ca omul este slab, el mai cauta sa se si ascunda.
Insa pacatul cel mai mare al omului de astazi este dezvinovatirea.
El alege pacatul mai mic, insa se crede complet crestin.

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Cineva spunea ca fiecare copil se naste cu o paine sub brat...
sunt deacord, dar... din pacate de la teorie la practica e drum lung
Frumos cuvant.
Nu il stiam, desi adesea zic celor de langa mine ca Domnul are grija de copii, iar nu noi.
Noi facem ce putem, iar Domnul face restul.
Ai doi copii, pentru doi iti va da Domnul. Ai cinci copii, pentru cinci iti va da Domnul si serviciu, si mancare si sanatate.

Cat despre drumul de la teorie la practica... sa stii ca si Biblia este teorie pura.
De noi depinde daca o facem sau nu practica.

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Aveti dreptate, dar Petru, cand a mers pe apa, n-a gandit omeneste.
Pentru ca omeneste judecand, fapta lui era nebuneasca.
Un om rational n-ar fi facut asta. Cand a inceput sa gandesca omeneste s-a scufundat.
Subscris. Multumesc pentru cuvant.

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Ehei, la câte zile ar ajunge un creștin ortodox pe an?
Nu cred că la mai mult de 30, în medie 2-3 ori / lună.
Este incredibil ca cineva a avut curiozitatea sau mania de a calcula matematic zilele "libere" din an.
Fara cuvinte.

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Decat sa tina masura asta, multi ar prefera sa se calugareasca. :)
Decat sa se casatoreasca cu gandul ca pot lua din casatorie doar ce le place, ba inca si fara masura, da... mai bine sa se calugareasca. Desi si acolo vor gasi "masuri" aspre si inguste, caci nu poate fi altfel calea care merge spre o vesnica odihna.

Casatoria este mai mult jertfa decat odihna.
Cand omul stie ca e mai mult jertfa, el ajunge nica sa nu o mai simta astfel, ci ajunge bucurie.
Daca insa el cauta in ea numai odihna si bucurie, va ajunge sa o simta ca o groaznica povara si manie.

In cele din urma se va ajunge la... decat crestin, mai bine... orice altceva. Fereasca Dumnezeu !

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestia cu posturile ca "planing familial" trebuia sa fie o gluma cu iz ortodox insa se pare ca unii au luat-o in serios.
Este nevoie doar de o singura zi pe an ca sa concepi un copil ce sa mai vorbim de 2-3 in fiecare luna.
Degeaba faci abstinenta 30 zile din 31 (pe luna), pentru un cuplu normal dpdv al fertilitatii este suficient ca intr-un an de zile sa iasa cel putin un copil.
Este logic si simplu.
Deci... tot la credinta, dragoste de Dumnezeu si nadejde se reduce totul !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 11.01.2011 at 14:23:59.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.01.2011, 15:40:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Mai scrieti de la 4,5 copii incolo.
Sau mai scrieti dupa cativa copii in situatii familiale dificile (boli, saracie, dezechilibru psihic, copii handicapati, cuplu fragil, sot iresponsabil, etc etc)
Daca esti mai putin fertil(a), da; dar cand vorba cuiva de mai sus ajunge sa ai relatii odata pe luna ca sa faci un copil pe an, atunci sa va vad la practica.

Dumnezeu ne da, dar nu ne baga in traista.
Dumnezeu ne da, dar nu ne opreste de la gandire si asumarea responsabilitatii.
Mi-am mai exprimat parerea asta in multe randuri.. Nu mai am acum energia sa reintru in discutii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 11.01.2011 at 15:46:56.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.01.2011, 15:57:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mai scrieti de la 4,5 copii incolo. Sau mai scrieti dupa cativa copii in situatii familiale dificile (boli, saracie, dezechilibru psihic, copii handicapati, cuplu fragil, sot iresponsabil, etc etc).
Daca esti mai putin fertil(a), da; dar cand vorba cuiva de mai sus ajunge sa ai relatii odata pe luna ca sa faci un copil pe an, atunci sa va vad la practica.
Dumnezeu ne da, dar nu ne opreste de la gandire si asumarea responsabilitatii.
Se taie, din start, orice incercare de a vietui curat. Nici macar nu se incearca.
Nu suntem handicapati, nu suntem saraci lipiti, etc... insa tare ne place sa ii punem mereu pe aceia in fata, in astfel de discutii.
De ce nu spunem oare, fiecare: "Sunt prea slab, ca sa am atata credinta si nadejde... in puterea de a ma ajuta a lui Dumnezeu." ?!

Spui ca trebuie sa ne folosim "gandirea" si sa ne "asumam responsabilitatea". Bun !
Oare o gandire curata si evlavioasa va ajunge vreodata sa vada in prezervativ ceva curat ?!

Spui ca numai acela care nu e fertil poate vietui cum trebuie ?! Oare fertilitatea nu este in mana lui Dumnezeu ?!
Sau o vezi ca pe un hazard... este sau nu este, iar cand este... este definitiv.

Sa recitim cateva capitole, dar sa le recitim cu caldura. I Regi 1-2

Era în vremea aceea un om la Ramataim-Țofim, în Muntele Efraim, cu numele Elcana, fiul lui Ieroham, fiul lui Elihu, fiul lui Tohu, fiul lui Țuf Efraimitul. Omul acela avea două femei: numele uneia era Ana și numele celeilalte era Penina. Penina avea copii, iar Ana nu avea copii. Omul acela se ducea în fiecare an din cetatea sa, la Șilo, să se închine și să aducă jertfă Domnului Savaot; acolo însă erau preoți ai Domnului cei doi fii ai lui Eli: Ofni și Finees. În ziua când Elcana aducea jertfă dădea parte Peninei, femeii sale și tuturor fiilor și fiicelor ei; Iar Anei îi dădea parte îndoită, deși aceasta nu avea copii, pentru că el iubea pe Ana mai mult decât pe Penina, căci Domnul închisese pântecele ei. Potrivnica ei însă o amăra grozav, ațâțând-o ca să cârtească din pricină că nu i-a dat Domnul prunci. Așa se întâmpla în fiecare an, când mergea ea la casa Domnului: aceea o amăra, iar aceasta plângea și se tânguia și nu mânca.

Dar iată o dată Elcana, bărbatul său, i-a zis: "Ana!" Și ea a răspuns: "Iată-mă!" A zis Elcana: "Ce plângi și de ce nu mănânci și pentru ce e întristată inima ta? Nu sunt eu oare pentru tine mai bun decât zece copii?" Atunci Ana, după ce au mâncat și au băut ei în Șilo, s-a sculat și a stat înaintea Domnului. Iar preotul Eli ședea atunci pe scaun la ușa cortului Domnului. Ea însă s-a rugat Domnului cu sufletul întristat și a plâns amarnic, si a dat făgăduință, zicând: "Atotputernice Doamne, Dumnezeule Savaot, de vei căuta la întristarea roabei Tale și-ți vei aduce aminte de mine și de nu vei uita pe roaba Ta, ci vei da roabei Tale un copil de parte bărbătească, îl voi da ție, și nu va bea el nici vin, nici sicheră, nici brici nu se va atinge de capul lui".

Dar pe când se ruga ea așa îndelung înaintea Domnului, Eli privea la gura ei; Și fiindcă Ana vorbea în inima sa, iar buzele ei numai se mișcau, dar glasul nu i se auzea, Eli socotea că ea e beată. De aceea i-a și zis Eli: "Până când ai să stai aici beată? Trezește-te și te du de la fața Domnului!" Răspunzând însă Ana a zis: "Nu, domnul meu! Eu sunt o femeie cu inima întristată; nici vin, nici sicheră n-am băut, ci îmi dezvălui sufletul meu înaintea Domnului. Să nu socoți pe roaba ta femeie netrebnică, căci din durerea mea cea mare și din întristarea mea am vorbit până acum". Atunci Eli i-a răspuns și i-a zis: "Mergi în pace și Dumnezeul lui Israel să-ți plinească cererea pe care I-ai făcut-o!" Iar ea i-a zis: "Să afle roaba ta trecere înaintea ochilor tăi!" Apoi s-a dus ea în calea sa și a mâncat și fața nu-i mai era tristă ca mai înainte. Iar dimineața s-au sculat ei și s-au închinat înaintea Domnului și, întorcându-se, au venit la casa lor în Rama. După aceea a cunoscut Elcana pe Ana, femeia sa, și și-a adus aminte Domnul de ea. După câtva timp a zămislit Ana și a născut un fiu și i-a pus numele Samuel, căci își zicea ea: "De la Domnul Dumnezeul Savaot l-am cerut!"

Și s-a dus Elcana cu toată familia lui la Șilo să aducă jertfă Domnului, după făgăduințele sale, și toate zeciuielile de la pământul său. Ana însă nu s-a dus cu el, spunând bărbatului său: "Când pruncul va fi înțărcat de la sân și va crește, atunci am să-l duc și va fi înfățișat el înaintea Domnului și va rămâne acolo pe totdeauna". Iar Elcana, bărbatul ei, a zis către ea: "Fă cum ți se pare că este bine; rămâi până-l vei înțărca; dar să întărească Domnul cuvântul ce a ieșit din gura ta". Și a rămas femeia aceasta și a alăptat pruncul până l-a înțărcat.Iar după ce l-a înțărcat, s-a dus cu el la Șilo, luând trei viței, câteva pâini, o efă de făină și un burduf de vin, și a venit la casa Domnului în Șilo și a venit și copilul împreună cu ei, dar copilul era încă prunc. Și l-au adus înaintea feței Domnului, iar tatăl său a adus jertfa rânduită în asemenea zile și au junghiat un vițel. Ana a adus pe prunc la Eli, Zicând: "O, domnul meu!, viu să fie sufletul tău, domnul meu! Eu sunt acea femeie care am stat aici înaintea ta și m-am rugat Domnului. Pentru acest copil m-am rugat eu și Domnul mi-a plinit cererea ce am cerut de la Dânsul. Si acum eu îl dau Domnului pentru toate zilele vieții lui, să slujească Domnului". Apoi s-au închinat acolo Domnului.

S-a rugat deci Ana și a zis: "Bucuratu-s-a inima mea întru Domnul, înălțată a fost fruntea mea de Domnul Dumnezeul meu și gura mea s-a deschis larg asupra vrăjmașilor mei, căci m-am bucurat de izbăvirea Ta. Nimeni nu este sfânt ca Domnul, căci nu e altul afară de Tine; și nimeni nu e puternic ca Dumnezeul nostru. Nu vă lăudați și cuvinte trufașe să nu iasă din gura voastră, căci Domnul este Dumnezeul a toată cunoștința și lucrurile la Dânsul sunt cântărite. Arcul celor puternici s-a frânt, iar cei slabi s-au încins cu putere. Cei sătui vor munci pentru pâine, iar cei flămânzi nu vor mai avea foame. Cea stearpă va naște de șapte ori, iar cea cu copii mulți va fi neputincioasă. Domnul omoară și învie; El coboară la locuința morților și iarăși scoate. Domnul sărăcește pe om și tot El îl îmbogățește; El smerește și El înalță. El ridică pe cel sărac din pulbere și din gunoi pe cel lipsit, punându-i în rând cu cei puternici și dându-le scaunul măririi, căci ale Domnului sunt temeliile pământului și El întemeiază lumea pe ele. Pașii sfinților Săi El îi păzește, iar nelegiuiții vor pieri întru întuneric căci omul nu prin putere este tare. Domnul va zdrobi pe cei ce se împotrivesc Lui; va tuna din cer asupra lor. Sfânt este Domnul; să nu se laude cel înțelept cu înțelepciunea sa și cel puternic să nu se laude cu puterea sa, nici cel bogat să nu se fălească cu bogăția sa; ci cel ce voiește să se laude, cu aceea să se laude că știe și cunoaște pe Domnul și face judecată și dreptate în mijlocul pământului. Domnul din înălțimea cerului va tuna peste vrăjmașii Săi, El va judeca marginile pământului, drept fiind, El va da tărie regilor noștri și fruntea Unsului Său o va înălța".

Și au lăsat pe Samuel acolo, înaintea Domnului. Apoi Elcana s-a dus la casa sa în Rama, iar copilul a rămas să slujească Domnului sub povața preotului Eli. Însă fiii lui Eli erau oameni netrebnici. Ei nu știau de Domnul, Nici de datoria preoțească față de popor. (...) Iar copilul Samuel slujea înaintea Domnului, îmbrăcat cu efod de în. Meilul de deasupra i-l făcea mama sa și i-l aducea în fiecare an, când venea cu bărbatul ei să aducă jertfa rânduită. Și a binecuvântat Eli pe Elcana și pe femeia lui și a zis: "Să-ți dea ție Domnul copii de la femeia aceasta în locul celui afierosit, pe care tu l-ai dăruit Domnului!" Și s-au dus ei la casa lor. După aceea a cercetat Domnul pe Ana și ea a zămislit și a mai născut trei băieți și două fete, iar copilul Samuel creștea înaintea Domnului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 11.01.2011 at 16:09:21.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.01.2011, 16:00:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
In ziua de azi trebuie sa fi planificat si aici...daca ar fi protectie sociala ca in vest nu am mai avea probleme....asa tinerii evita sa mai faca copil...e greu de crescut...
Eu zic ca Dumnezeu intelege...datorita greutatilor vietii...toata viata e o lupta...Slava Celui de Sus!
Nu cred ca in V este cine stie ce protectie sociala.
Dar acolo cred ca parintii s-au obisnuit sa lase cresterea copiilor in seama societatii, incepand probabil de la 1-2 ani.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.01.2011, 16:12:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Se taie, din start, orice incercare de a vietui curat. Nici macar nu se incearca.
Nu suntem handicapati, nu suntem saraci lipiti, etc... insa tare ne place sa ii punem mereu pe aceia in fata, in astfel de discutii.
De ce nu spunem oare, fiecare: "Sunt prea slab, ca sa am atata credinta si nadejde... in puterea de a ma ajuta a lui Dumnezeu." ?!

Spui ca trebuie sa ne folosim "gandirea" si sa ne "asumam responsabilitatea". Bun !
Oare o gandire curata si evlavioasa va ajunge vreodata sa vada in prezervativ ceva curat ?!
In anumite situatii, indraznesc sa spun ca da.
Cum ar fi cele numite de mine mai sus.

Personal, da, recunosc ca credinta mea nu este destul de tare. Dar mai am si alte motive sa evit sa am mai mult decat doi copii pe care Dumnezeu ni i-a dat pana acum.

Windorin, nu te supara pe mine: chiar suntem, personal, intr-una din situatiile citate de mai sus, nu ma ascund in spatele lor. A avea mai multi decat cei doi pe care ii avem ar fi iresponsabil.
Sau fie, ar fi o lasare totala in voia lui Dumnezeu, de care nu suntem in stare. Daca am fi mai buni, mai sfinti, am fi, poate.
Dar a nu-ti cunoaste nivelul duhovnicesc este, cred, o forma de mandrie. Deci..

Esti foarte idealist, esti casatorit de curand, ai un copil (care inca nu umbla in patru labe). Asteapta sa ai cativa pana sa judeci. Poate nici credinta ta nu va ajunge. Poate va aparea si la voi o situatie critica (sa nu fie!)
Esti asa de sigur de tine? Si asta poate fi o greseala.
Eu gandeam ca tine mai demult, cand nu eram casatorita.

Si nu spun ca responsabilitatea ar trebui intotdeauna sa ne opreasca sa avem un numar nedefinitt de copii. Sunt situatii in acre se poate si este bine. Dar eu am ajuns la convingerea ca este mai degraba o vocatie. Nu o 'obligatie crestina'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.01.2011, 16:12:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Domnul windorin,

Ori nu sunteti casatorit, ori sunteti la inceputul casniciei si probabil abia la primul copil.

Spun asta pentru ca ceea ce spuneti e mai mult poezie decat practica.
Dar stiti dvs., genul de poezie romantica care n-are nici o legatura cu realitatea.

Retele propuse de dvs. sunt extraordinare, superbe, dar nerealiste, in sensul ca realitatea de cuplu nu se potriveste intotdeuna cu poezia.

A aduce copii pe lume e o chestiune de responsabilitate si nu cred ca cineva isi poate asuma singur, in cuplu, aceasta responsabilitate sau si-o poate asuma in pofida oricarei realitati in numele unei obligatii morale care de fapt nu exista decat, cel mult, cu titlul benevol si in functie de context pana la urma.

Adica sa fim seriosi, doar nu sustineti ca Dumnezeu i-ar cere unei femei cu sot alcoolic sa faca 11 copii si sa-i creasca singura, iar daca nu, sa-l impinga in bratele altei femei sau sa-l invete abstinenta cand nu stie ce inseamna cumpatarea la un pahar.

Sau daca unul din soti e depasit deja ca timp/posibilitati si celalalt nu se ocupa cine stie ce de copii care sunt deja sa mai faca si altii iar daca nu, sa-l refuze la pat pe celalalt care e deja undeva la limita casniciei.

Desigur, Dumnezeu ajuta pe cei care s-au trezit peste noapte intr-o situatie dificila dar nu cred ca ne cere sa cautam sa intram intr-o situatie dificila incercand de face familia mai mare decat este deja insa periclitandu-i echilbrul si unitatea.

Va multumim pentru sfaturile date oamenilor perfecti dar nu-i ignorati nici pe ceilalti care in definitiv sunt cam majoritatea.

Oricat de paradoxal ar parea, asta nu inseamna automat ca sustin contraceptia dar cred ca duhovnicul poate ingadui (nu binecuvanta!) anumite forme (care nu implica un aport de substante straine in organism) de la caz la caz.

P.S.
Asa cum spunea Fani, cred intr-adevar ca este o vocatie (spirituala), daca pe copiii care ii ai deja ii percepi mai mult ca pe o povara materiala decat ca pe o misiune spirituala, izvorata din dragostea jerfei Fiului lui Dumnezeu si nevoia de a darui lumii ce are nevoie mai mult (sfinti), atunci chiar n-are sens sa vorbesti de mai multi copii..

Last edited by AlinB; 11.01.2011 at 16:28:21.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.01.2011, 16:30:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Spui ca numai acela care nu e fertil poate vietui cum trebuie ?! Oare fertilitatea nu este in mana lui Dumnezeu ?!
Sau o vezi ca pe un hazard... este sau nu este, iar cand este... este definitiv.
Nu exista hazard, sigur.
Insa nu scrie nicaieri ca omului nu ii este ingaduit sa hotarasca ce ia din ce i se ofera.

AlinB a completat ce spuneam si eu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.01.2011, 16:31:10
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La intrebarea asta pot sa raspunda cei care au minim doi copii.
Am trei și aș mai vrea, dar fie nu după voia mea, ci voia celui care mi-a dat și pe cei pe care-i am, Doamne ajută! Dar, se pare, că voia lui Dumnezeu e alta!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 22:19:47
Familia si planificarea familiala Silviu Damse Intrebari utilizatori 1 27.09.2010 10:55:16
Ortodoxia "satanica" in viziunea neo-protestantilor danyel Secte si culte 34 29.03.2009 20:08:36
o problema familiala viviana Generalitati 23 30.12.2007 17:17:48
Planificarea familiala Mihai-g Generalitati 109 08.06.2007 02:08:50