Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2011, 14:35:48
Dorina8 Dorina8 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Post Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns

Sunt de la tara.Bunica nu ma lasa sa fac baie la cap in ziua de vineri si nici duminica. De asemenea zice ca este pacat sa speli rufele vinerea si ca apa in care se spala rufele nu trebuie aruncata in curte " sa calci in ea " ci intr-un loc unde nu se circula (la fel si cea de la baie). Am spalat rufele intr-o zi si s-a suparat tare pe mine ca am aruncat apa unde nu trebuia si ca e pacat. La fel si cand mi-am facut duminica seara baie pentru ca luni trebuia sa merg la scoala. Am intrebat-o de ce imi interzice sa fac asta dar zice doar ca " nu e bine " si atat. Am nevoie de argumente. Ma simt prost gandindu-ma ca am facut de mai multe ori aceleasi greseli si ca nu m-am informat. Acum, eu singurul lucru pe care il stiu este ca apa in care este scaldat copilul (botezat) trebuie pusa la o planta sau un copac. Dar nu sunt sigura nici aici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2011, 15:17:48
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

oamenii la tara sunt mai repede atrasi de vorbele babelor decat de ale preotilor ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2011, 15:39:31
Dorina8 Dorina8 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Am pus intrebarea pentru ca vreau un raspuns nu sa fiu judecata
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2011, 15:45:35
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dorina8 Vezi mesajul
Am pus intrebarea pentru ca vreau un raspuns nu sa fiu judecata
apa de la sf botez trebuie aruncata la loc curat deorece se face un ritual religios si se pune si SF SI MARELE MIR in aceasta apa.cat despre ce spune bunica ta este de discutat. cel mai bine mergi de vorbeste cu un preot
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2011, 15:54:41
nelutu.b nelutu.b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2010
Mesaje: 2
Implicit

Dorina cele m-ai multe sant superstitii care nu au nici o legatura cu credinta . Oamenii de la tara de foarte multe ori acorda m-ai mare inportanta " vorbelor babesti " decat chiar cele spuse de un preot . Ce-l m-ai bine e sa cauti pe Google ce te intereseaza si cred ca o sa primesti raspunsuri mult m-ai bune si chiar de la preoti , si asa o sa stii sigur ce e bine si nu . Nu cred ca te judeca cineva , doar ca pe net se poate intelege altceva cateodata
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2011, 16:02:04
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu cat de pacat este dar nu-i frumos sa arunci apa cu care te-ai spalat in mijlocul ocolului si clar nu-i bine s-o arunci la copaci. Contine sapun sau sampon si asta dauneaza. Arunc-o intr-un loc care are scurgere... un sant ceva.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2011, 16:03:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Nu stiu cat de pacat este dar nu-i frumos sa arunci apa cu care te-ai spalat in mijlocul ocolului si clar nu-i bine s-o arunci la copaci. Contine sapun sau sampon si asta dauneaza. Arunc-o intr-un loc care are scurgere... un sant ceva.
..................
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2011, 16:05:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dorina8 Vezi mesajul
Sunt de la tara.Bunica nu ma lasa sa fac baie la cap in ziua de vineri si nici duminica. De asemenea zice ca este pacat sa speli rufele vinerea si ca apa in care se spala rufele nu trebuie aruncata in curte " sa calci in ea " ci intr-un loc unde nu se circula (la fel si cea de la baie). Am spalat rufele intr-o zi si s-a suparat tare pe mine ca am aruncat apa unde nu trebuia si ca e pacat. La fel si cand mi-am facut duminica seara baie pentru ca luni trebuia sa merg la scoala. Am intrebat-o de ce imi interzice sa fac asta dar zice doar ca " nu e bine " si atat. Am nevoie de argumente. Ma simt prost gandindu-ma ca am facut de mai multe ori aceleasi greseli si ca nu m-am informat. Acum, eu singurul lucru pe care il stiu este ca apa in care este scaldat copilul (botezat) trebuie pusa la o planta sau un copac. Dar nu sunt sigura nici aici.
Mie imi suna clar a superstitii...iar faptul ca bunica ta nu stie sa explice de ce si cum, e cam clar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2011, 16:05:53
nelutu.b nelutu.b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2010
Mesaje: 2
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=2174 aici poti gasi raspunsuri la intrebarea ta ,
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2011, 16:07:06
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dorina8 Vezi mesajul
Sunt de la tara.Bunica nu ma lasa sa fac baie la cap in ziua de vineri si nici duminica. De asemenea zice ca este pacat sa speli rufele vinerea si ca apa in care se spala rufele nu trebuie aruncata in curte " sa calci in ea " ci intr-un loc unde nu se circula (la fel si cea de la baie). Am spalat rufele intr-o zi si s-a suparat tare pe mine ca am aruncat apa unde nu trebuia si ca e pacat. La fel si cand mi-am facut duminica seara baie pentru ca luni trebuia sa merg la scoala. Am intrebat-o de ce imi interzice sa fac asta dar zice doar ca " nu e bine " si atat. Am nevoie de argumente. Ma simt prost gandindu-ma ca am facut de mai multe ori aceleasi greseli si ca nu m-am informat. Acum, eu singurul lucru pe care il stiu este ca apa in care este scaldat copilul (botezat) trebuie pusa la o planta sau un copac. Dar nu sunt sigura nici aici.
Ei, nu fi și tu așa de "cârcotașă". Biata bătrână are, probabil, și ea anumite obiceiuri pe care le asimilează ortodoxiei, obișnuință de care cu greu ar putea cineva să o scape acum. Evident că există o sumedenie de băbisme care s-au aciuat prin creștinism, cele mai multe inofensive, cum este și acela de care-ți vorbea bunica ta. Normal că nu au de-a face cu credința ortodoxă, dar nu este o dovadă, oare, de creștinsim ortodox să o înțelegi și să nu-ți mai bați capul cu asta. Poți să te speli pe cap sâmbăta, care e problema? Oricum, a doua zi mergi la Liturghie, nu-i așa?

Iubește-o și lasă de la tine!
Doamne ajută!

P.S. Mai bine am milita să scăpăm de "caprele", "urșii" și zgomotele ciudate și neadecvate spiritului creștin la trecerea dintre ani, obiceiuri clar păgâne pentru care am o mare rezervă că ar fi inofensive!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
si spuse chiar de preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sunt foarte deprimat.... BaLLaNcE Intrebari utilizatori 41 09.10.2010 13:22:20
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 22:36:21
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
sunt foarte suparat!!!! miha_i Biserica Ortodoxa Romana 9 30.03.2007 22:33:23