Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2011, 10:10:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit SArbatoare la Timisoara- Sfantul Ierarh Iosif cel Nou de la Partos

Timisoara imbraca haine de sarbatoare, pentru ca astazi este pomenirea Sfantului Ierarh Iosif cel Nou de la Partos, ocrotitorul Banatului.
Sarbatoarea a inceput inca de aseara, cu privegerea, dupa care au fost scoase Sfintele Moaste afara in procesiune. A fost un moment inaltator. Crestinii cu lumanari aprinse stateau pe dreptele Catedralei si de jur-imprejurul ei. Era o atmosfera si o bucurie ca in Noaptea de Inviere. In aer se simtea miros de tamaie si busuioc. a fost un moment de inaltare sufleteasca si de bucurie cereasca. Am simtit puterea sfantului, care mangaie bland sufletele care il iubesc si il cinstesc.

Sfintele moaste se gasesc in fata sfantului altar si vor ramane la inchinat pana maine seara, la vecernie. Adasar, cei care sunteti din Timisoara si din imprejurimi, duceti-va cu drag sa va inchinati sfintelor moaste ale sfantului, caci mult poate rugaciunea dreptului in fata tronului Lui Dumnezeu!

Minunat esti Doamne, intru sfintii Tai!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2012, 13:27:19
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

desi mergeam destul de des sa ma inchin moastelor Sfantului,nu aveam mare habar despre viata lui,Dumnezeu sa ma ierte dar nici nu-l luam in seama ca sa zic asa.ma gandeam la alti sfinti despre care citeam si ma minunam,fara insa sa ma intereseze sa aflu mai multe despre acest sfant care era atat de aproape de mine.pana cand am avut o mare problema peste care Dumnezeu m-a ajutat sa trec datorita mijlocirii Maicii Domnului si a unor sfinti,printre care Sfantul Iosif.am simtit ajutorul Sfantului,nu ca ceva palpabil,ci stiam pur si simplu ca Sfantul ma ajuta,cu toate ca eu ma rugasem lui f.putin si doar asa,formal.insa Sfantul m-a ajutat si asa.apoi am citit o brosurica despre viata lui si am ramas foarte impresionata,dar mai ales o intamplare mi-a placut cel mai mult:dupa ce a savarsit o minune(cred ca dupa ce a reusit sa stinga focul ce cuprinsese Timisoara,dar nu mai stiu sigur),s-a inchis o vreme si,dupa ce a iesit din nou in lume,pe maini ii aparuse semnul Sfintei Cruci care a ramas asa toata viata.

asa dragii mei,sa nu ne rezumam doar la sfintii facatori de minuni "celebrii"(precum Sf.Nectarie,Sf.Nicolae etc. nu ca as avea ceva cu ei-Doamne fereste!-si pe mine m-au ajutat f. mult)ci sa-i cunoastem si sa-i indragim si pe cei mai putini cunoscuti ca mari minuni fac si acestia,numai noi sa avem credinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2012, 13:31:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Poate scrieti cateva cuvinte despre acest sfant aici sau la threadul "sa ne cunoastem sfintii romani"?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
SFANTUL IERARH IOSIF CEL NOU DE LA PARTOS icamilin Moaste 3 21.08.2009 14:01:14
Sfantul Ierarh Nectarie ! andreidiniasi Generalitati 0 14.08.2009 15:26:40
Sfantul Ierarh Nicolae volga Moaste 1 30.06.2009 22:22:37
Sf. Iosif cel Nou de la Partos mirelat Diverse Sarbatori 3 17.09.2008 09:23:46